fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی

برای بهبود سبک زندگی چه کنیم؟

cover-5

برای بهبود سبک زندگی چه کنیم؟

داشتن زندگی خوب، موفقیت در همه زمینه‌های مالی و شخصی و کسب آرامش بیشتر در زندگی با حداقل تلاش، اهداف مشترک و دور از انتظار بیشتر ما هستند. تصور اکثریت جامعه در مورد رسیدن به این اهداف تلاش زیاد و بی‌وقفه، عدم استراحت و کار بیش از اندازه است، در حالی که حقیقت خلاف این است.

بهبود سبک زندگی به معنی تلاش آزار دهنده نیست و این کار زمانی اثربخش خواهد بود که تلاش و زحمات هم اندازه لذت و رضایت از زندگی باشند. در ادامه با ارائه راهکارهایی جهت بهبود سبک زندگی، شما را در این زمینه یاری خواهیم کرد.

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی اصطلاحی است که نخستین بار توسط روانشناس معروف مشتری به نام آلفرد آدلر مطرح شد. تعریف سبک زندگی در هر زمینه‌ای متفاوت است. برای مثال در پزشکی سبک زندگی را مجموعه‌ عادت‌های غذایی سالم و ناسالمی می‌دانند که پیروی از آن‌ها موجب سلامت بدن یا ابتلا به بیماری می‌شوند یا در موضوعات مالی و اقتصادی سبک زندگی رفتارهایی است که به بهبود شرایط کاری و کسب درآمد بیشتر کمک می‌کند.

با برداشت موضوعات مشترک از میان موارد گفته شده، سبک زندگی را می‌توان مجموعه‌ای از رفتارها، عادت‌ها و اقداماتی عنوان کرد که هر فرد به عنوان روش و شیوه کلی زندگی خود انتخاب می‌کند.

سبک زندگی هر فرد بسته به روحیات او متفاوت است، به علاوه بیشتر افراد سبک زندگی مشخصی نداشته و عادت‌ها و اعتقادات خانوادگی را به عنوان سبک زندگی خود انتخاب می‌کنند. سبک زندگی یک فرد ممکن است از نگاه دیگر افراد اشتباه اما از دید خود فرد موفق و باعث پیشرفت و آرامش او باشد.

با این حال نیاز است که همه افراد برای بهبود سبک زندگی خود تلاش کرده و برای ساخت جامعه‌ای موفق این موضوع را جدی بگیرند.

سبک زندگی سالم

همان‌طور که گفته شد، بهبود سبک زندگی موضوعی بسیار مهم است و همه افراد جامعه باید آن را به عنوان یک اصل اساسی جدی گرفته و برای دستیابی به آن تلاش کنند. یکی از مسائلی که در این زمینه کمک زیادی به افراد می‌کند، پیروی از سبک زندگی سالم است. داشتن سبک زندگی سالم اصلا سخت نیست و بر خلاف تصور بیشتر افراد، برای سالم زندگی کردن نیازی به گذشتن از علایق و تفریحات نیست بلکه بهبود کیفی زندگی باید در کنار این‌ها باشد. برای داشتن سبک زندگی سالم موارد زیر اهمیت زیادی دارند:

 • تغذیه مناسب و اصولی متناسب با وزن، شرایط جسمی، بیماری‌ها و…
 • خواب کافی به خصوص خواب شبانه به مدت ۷-۸ ساعت
 • فعالیت بدنی و تحرک کافی در طول روز برای سوخت و ساز طبیعی بدن
 • حضور در اجتماع و ارتقای روابط اجتماعی و دوستانه
 • اختصاص دادن زمانی به امور شخصی و رسیدگی به علایق و تفریحات
 • برنامه‌ریزی برای بخش‌های مختلف زندگی و تلاش برای اجرای برنامه‌ها
 • ترک اعتیاد و خودداری از مصرف دخانیات به خصوص سیگار
 • اختصاص دادن زمانی به مدیتیشن و افزایش آرامش ذهنی
 • افزایش اطلاعات عمومی از طریق مطالعه کتاب یا مقالاتی در زمینه سبک زندگی
 • و …

بهبود سبک زندگی

با توجه به نکات گفته شده بهبود سبک زندگی اصلا سخت نیست. اگر یک برنامه مشخص برای این کار داشته باشید و با راهکارها و روش‌هایی که به بهبود سبک زندگی کمک می‌کنند، آشنایی داشته باشید، سبک زندگی شما در کوتاه مدت تغییر خواهد کرد. در این مسیر استفاده از دوره‌های آموزشی مالی برای ارتقا زندگی کاری و دوره‌های آموزشی مربوط به ارتقای کیفی زندگی شخصی بسیار موثر است. با این حال در ادامه چند راهکاری که به بهبود سبک زندگی کمک می‌کنند را معرفی خواهیم کرد.

بهبود سبک زندگی

تلاش برای رشد شخصی

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که به بهبود سبک زندگی کمک می‌کند، تلاش برای رشد شخصی است. بسیاری از افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و شروع یک کار تمام تمرکز خود را روی موفقیت در کسب و کار می‌کنند. این در حالی است که موفقیت در زندگی مالی زمانی امکان‌پذیر است که فرد از نظر شخصی در جایگاه مورد نظر خود باشد و در این میان نمونه‌های مختلفی را می‌توان مثال زد که با ارتقای موقعیت و شرایط خود در زندگی شخصی، وضعیت کاری خود را نیز بهبوده بخشیده‌اند.

حفظ تعادل | بهبود سبک زندگی

یکی از موضوعات مهمی که در بهبود سبک زندگی کمک کننده است و کمتر کسی به آن توجه می‌کند، حفظ تعادل در زندگی است. زندگی موفق برای هر فرد معنای متفاوتی دارد. بعضی افراد حداکثر درآمد را معنای موفقیت در زندگی می‌دانند و برای بعضی دیگر، روابط سالم و موفق خانوادگی تعریف زندگی مناسب است. زندگی خوب و سالم اما خلاف این‌ها است و زمانی سبک و سطح زندگی بهبود پیدا می‌کند که آرامش خانوادگی در کنار امنیت شغلی باشد.

داشتن هدف و برنامه

داشتن هدف مشخص و برنامه ریزی برای رسیدن به آن هدف یکی دیگر از موضوعاتی است که بهبود سبک زندگی کمک می‌کند. با یک برنامه مشخص می‌توان عادات سبک زندگی سالم مانند خواب کافی، ورزش و تغذیه را بهبود بخشید و از تنبلی و مسائلی که مانع سلامت در سبک زندگی می‌شوند، جلوگیری کرد. به علاوه داشتن هدف و برنامه بهره‌وری در همه جنبه‌های زندگی را بیشتر کرده و در حفظ تعادل زندگی مالی و شخصی نیز موثر است. در زمینه برنامه‌ریزی و هدف گذاری، مشورت با افراد خبره و با تجربه یا استفاده از دوره‌های برنامه‌ریزی راهکاری مناسب است.

برنامه ریزی

یادگیری مهارت‌های مختلف

برای همه ما پیش آمده که در یک موقعیت خاص قرار بگیریم، نیاز به کمک داشته باشیم اما به نیروی کمکی یا اطرافیان خود دسترسی نداشته باشیم. برای مثال افت و خیز مالی یکی از مشکلات رایج برای همه افراد است که گاهی آنقدر شدید می‌شود که فرد در تامین نیازهای اولیه خود هم ناتوان می‌ماند. در چنین شرایطی تسلط به مهارت‌های مختلف کمک می‌کند که فرد در کنار شغل خود، راه دومی را هم برای کسب درآمد بیشتر آغاز کند.

ارتقای وضعیت مالی

این جمله که پول عامل خوشبختی نیست برای همه ما آشنا است اما امروزه ثابت شده که داشتن پول حتی اگر باعث خوشبختی نباشد هم عاملی برای جلوگیری از بدبختی خواهد بود. برای بهبود سبک زندگی، توجه به وضعیت مالی و تلاش برای ارتقای آن یکی از موضوعات بسیار مهم است. در زمینه ارتقا وضعیت مالی و افزایش شادی ناشی از کسب پول ، روش‌ها و راهکارهای مختلفی وجود دارد که نیاز به تکرار و تمرین دارند.

بهبود سبک زندگی با مدیریت مالی

سبک زندگی میمینال

یکی از بهترین راهکارها برای بهبود سبک زندگی، تغییر سبک و شرایط زندگی است. تغییر همیشه نتیجه مثبت دارد و با استفاده از آن می‌توان مسیر رسیدن به خواسته‌ها و اهداف را هموارتر کرد. یکی از اصول مهمی که افراد برای تغییر سبک زندگی خود باید به آن توجه کنند، شروع تغییرات با گام‌های ساده است. به عبارت دیگر برای رسیدن به زندگی مجلل ابتدا باید سبک زندگی سالم و ساده را انتخاب کرد و به مرور آن را ارتقا بخشید. سبک زندگی مینیمال یا ساده، به معنی زندگی با ضروریات است.

این سبک زندگی پیرو سادگی است و هر آنچه مانع زندگی ساده می‌شود در آن جایگاهی ندارد. در سبک زندگی مینیمال که پایه انواع سبک‌های زندگی است از وسایل پر زرق و برق و چیزهایی که بلااستفاده هستند خبری نیست و هر فرد صرفا به ضروریات دسترسی دارد. آشنایی با سبک زندگی مینیمال و استفاده از آن برای تغییر سبک و شرایط زندگی، به خصوص برای افرادی که به دنبال رشد مالی هستند اهمیت زیادی دارد.

سبک زندگی موفق

به منظور بهبود سبک زندگی، آشنایی با سبک زندگی موفق هم اهمیت زیادی دارد. برای آشنایی با سبک زندگی موفق می‌توان روش زندگی افراد موفق را مطالعه کرد و با استفاده از توصیه این افراد، سطح کیفی زندگی خود را نیز بهبود بخشید.

البته باید به این موضوع هم دقت کرد که سبک زندگی موفق برای هر فرد بسته به شرایط خود تعریفی متفاوت دارد. برای مثال فردی که در روابط خود موفق است و از طریق ایجاد روابط مناسب با افراد به پیشرفت و خواسته‌های خود می‌رسد، داشتن رابطه خوب با دیگران را سبک زندگی موفق می‌داند. بنابراین جهت بهبود سبک زندگی و موفقیت در آن باید با انواع سبک‌های زندگی موفق را شناسایی کرد.

سبک زندگی افراد موفق

همان‌طور که گفته شد آشنایی با سبک زندگی افراد موفق یکی از موثرترین راهکارها برای بهبود سبک زندگی شخصی است. افراد موفق زیادی در دنیا وجود دارند که با حداقل امکانات و با تلاش و امیدواری جایگاه خود در زندگی را ارتقا بخشیده و تغییرات اساسی در زندگی و روابط خود ایجاد کرده‌اند. آشنایی با سبک زندگی این افراد، مطالعه و بررسی آن‌ها و امتحان کردن روش‌هایی که این اشخاص با آن به موفقیت رسیده‌اند، یکی از راهکارهایی است که حتی اگر به بهبود سبک زندگی منجر نشود هم مانع شکست در بسیاری از مراحل زندگی خواهد داشت. برای درک بهتر این موضوع در ادامه دو نمونه زندگی افراد موفق یعنی زندگی ژاپنی ها و ثروتمندان را معرفی خواهیم کرد.

سبک زندگی ژاپنی ها

کشور ژاپن و سبک زندگی ژاپنی ها همواره یکی از مثال‌های سبک زندگی موفق بوده است. در فرهنگ ژاپنی زندگی سخت معنایی ندارد و موفقیت در زندگی به معنی سختی کشیدن نیست بلکه در سبک زندگی مردم این کشور تلاش می‌شود که با کمک امکانات مختلف زندگی و رعایت برخی قوانین ساده را راحت‌تر و آرامش و خوشبختی را بیشتر کرد. برخی نکاتی که باعث بهبود سبک زندگی ژاپنی ها می‌شوند، عبارتند از:

 • رعایت قوانین اجتماعی
 • نظم و هماهنگی در همه کارها
 • مسئولیت‌پذیری
 • رعایت ادب و احترام
 • ارتقای مهارت‌های فردی
 • تغذیه سالم
 • تحرک کافی
 • حفظ آرامش روحی و روانی

سبک زندگی ثروتمندان

علاوه بر ژاپنی‌ها، آشنایی با سبک زندگی ثروتمندان هم برای بهبود سبک زندگی شخصی تاثیر زیادی دارد. ثروتمندان زیادی در دنیا وجود دارند که ثروت خود را نه از طریق ارثیه خانوادگی بلکه با تلاش، ارتقای مهارت‌های شخصی و بهبود کیفی زندگی به دست آورده‌اند.

از نمونه این افراد می‌توان به ایلان ماسک، جف بزوس و کریستیانو رونالدو اشاره کرد. با نگاهی به سبک زندگی این افراد می‌توان متوجه شد که هیچکدام زندگی شخصی، ارتباطات خانوادگی و اجتماعی و تفریح و آرامش را فدای زندگی کاری نکرده‌اند. بلکه با رعایت تعادل در زندگی ثروت و موفقیت را در کنار رفاه زندگی به دست آورده‌اند.

عوامل موثر بر کیفیت زندگی | بهبود سبک زندگی

آشنایی با عوامل موثر بر کیفیت زندگی یکی دیگر از راهکارهای بهبود سبک زندگی است. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با ویژگی‌ها، علایق و توانمندی‌های خود
 • بررسی امکانات موجود و تلاش برای بهبود زندگی براساس آن‌ها
 • تلاش برای تعامل با مردم و گسترش ارتباطات
 • ریسک پذیری و تجربه کردن موضوعات جدید
 • پذیرش شکست و حفظ انگیزه برای تلاش دوباره و….

سبک زندگی زنان شاغل

تغییر سبک زندگی و بهبود آن محدود به سن، شرایط و جنسیت نمی‌شود. برای مثال زنان شاغل همه به اندازه مردان موقعیت پیشرفت مالی و به اندازه زنان خانه‌دار امکان رسیدگی به امور شخصی را دارند، تنها کافی است که برای ارتقای کیفیت زندگی خود را براساس شرایط برنامه‌ریزی کنند. در ارتقای کیفیت زندگی زنان شاغل تقسیم بندی بخش‌های مختلف زندگی، برنامه‌ریزی مجزا برای هر کدام از این بخش‌ها و در نهایت اولویت دهی به آ‌ن‌ها بهترین راهکار است.

برای مثال زنان شاغلی که فرزندی کوچک دارند باید چند برنامه مجزا برای رسیدگی به امور کاری، رسیدگی به امور تربیتی فرزند خود و رسیدگی به امور شخصی داشته باشند و سپس با اولویت دادن جزئیات هر برنامه، برای موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی خود تلاش کنند.

سبک زندگی غلط

در نهایت برای بهبود سبک زندگی و ارتقای آن در همه جنبه‌ها نیاز است که با سبک زندگی غلط هم آشنایی داشت و تلاش کرد تا با دوری از آن کیفیت زندگی خود را بهتر کرد. چد اقدام اشتباه در سبک زندگی غلط عبارتند از:

 • کم تحرکی و فعالیت جسمی کم
 • نوسان وزن بدون بیماری و صرفا به دلیل نداشتن رژیم غذایی سالم
 • استرس و اضطراب بیش از اندازه در همه زمینه‌ها
 • خواب نامنظم کمتر از ۷-۸ ساعت در شبانه‌روز
 • مصرف سیگار، دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی
 • نداشتن تعادل در زندگی شخصی و کاری

بهبود سبک زندگی؛ لازمه موفقیت

بهبود سبک زندگی یکی از موضوعات مهم این روزها است که تاثیر آن نه فقط در زندگی شخصی و برای فرد، بلکه برای کل جامعه خواهد بود. زمانی که هر فرد به تنهایی سبک زندگی خود را بهبود بخشیده و ارتقا دهد، به مرور اثر آن در کل جامعه مشخص می‌شود و حتی افرادی که برای این کار تلاشی نمی‌کنند هم مطابق با جریان، دست به اقداماتی برای بهبود کیفی زندگی خود می‌زنند.

البته برای بهبود هر چه بیشتر و بهتر سبک زندگی نیاز است که با اصول اولیه این کار آشنا بود و هیچ چیز به اندازه شرکت در دوره‌های حرفه‌ای در این زمینه به آشنایی با این اصول کمک نمی‌کند.

توصیه ما جهت بهبود شرایط زندگی به خصوص با هدف توسعه مالی استفاده از دوره‌های استاد جاوید مقدم است. در دوره‌های ما صفر تا صد مطالبی که برای داشتن زندگی موفق تاثیرگذار هستند، آموزش داده می‌شوند.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *