کتاب رایگان چک لیست کسب و کار شما!

fav-logo

جاوید مقدم

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سواد مالی ترکیبی از دانش مالی، اعتباری و مدیریت بدهی است که برای تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه مالی لازم است، انتخاب‌هایی که برای زندگی روزمره ما ضروری هستند. سواد مالی شامل پرداخت بدهی، ایجاد بودجه و درک تفاوت بین ابزارهای مالی مختلف است. در مجموع، سواد مالی تأثیر مادی بر خانواده‌ها دارد زیرا آن‌ها سعی می‌کنند بودجه خود را متعادل کنند، خانه بخرند، هزینه تحصیل فرزندانشان را تأمین کنند یا درآمدی برای بازنشستگیشان تضمین کنند.

فقدان سواد مالی بر مردم در اقتصادهای پیشرفته و همچنین اقتصادهای نوظهور یا در حال توسعه تأثیر می‌گذارد. اغلب کشورهای دنیا با مصرف‌کنندگانی روبرو هستند که حتی اصول اولیه مالی را نمی‌دانند. اگرچه ممکن است سطح سواد مالی به نسبت تحصیلات افراد متفاوت باشد، اما تحقیقات نشان داده است که افراد با تحصیلات بالا هم می‌توانند سواد مالی پایینی باشند و در این مسائل مالی کاملاً ناآگاه باشند.

در عین حال، برای بسیاری از مردم، فکر کردن به امور مالی شخصی اغلب اضطراب‌آور است. به گفته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) مردم گزارش دادند که انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب برای طرح پس‌انداز بازنشستگی استرس‌زاتر از مراجعه به دندان‌پزشک است!

چرا سواد مالی مهم است؟

چرا سواد مالی مهم است؟

از هزینه‌های روزانه گرفته تا پیش‌بینی بلندمدت بودجه، مدیریت همه این عوامل به سواد مالی بستگی دارد. بنابراین همان‌طور که مشخص است برنامه‌ریزی و پس‌انداز کافی برای دوران بازنشستگی و اجتناب از تراشیدن بدهی که ممکن است منجر به ورشکستگی یا از دست دادن اموالتان شود اولویت بالایی دارد.

اگر هم‌اکنون وضعیت بازنشستگان کشور خود را بررسی کنیم، خواهیم دید که در رفاه خیلی خوبی قرار ندارند. حتی اگر با آن‌ها صحبت کنیم نیز می‌گویند که اعتماد به نفس کافی برای گرفتن تصمیمات مالی درست و انجام ریسک‌های مناسب را ندارند.

همچنین کاملاً واضح است که نداشتن دانش و سواد مالی کافی باعث می‌شود که در مواقع بحران، مانند کرونا یا موارد دیگر نتوانید تصمیمات مالی درستی بگیرید. حتی در تحقیقی که از سوی TIAA انجام شده، از میان کسانی که ادعا کرده بودند دانش بالایی از امور مالی شخصی دارند، تنها 19٪ به سؤالات مربوط به مفاهیم اساسی مالی به درستی پاسخ داده‌اند. 43% هم از خدمات مالی مانند وام‌های روزپرداخت استفاده می‌کردند.

در این تحقیق بیش از نیمی از افراد فاقد بودجه اضطراری برای پوشش حداقل هزینه‌های سه‌ماهه هستند و 37 درصد از آن‌ها از نظر مالی ضعیف هستند (ضعیف بدین معنا که نمی‌توانند یا بعید است که بتوانند در صورت بروز شرایط اضطراری در عرض یک ماه 30 الی 60 میلیون تهیه کنند). این افراد همچنین مقادیر زیادی وام دانشجویی و بدهی وام مسکن دارند. در واقع، 44٪ از آن‌ها می‌گویند که بدهی زیادی دارند.

اگرچه این‌ها ممکن است مشکلات فردی به نظر برسند، اما تأثیر گسترده‌تری بر کل جمعیت نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد دارند. کمی زمان بگذارید و بحران‌های مالی در دوره‌های مختلف را بررسی کنید. سواد مالی موضوعی است که پیامدهای گسترده‌ای برای سلامت اقتصادی دارد.

سواد مالی مهم است زیرا ما را به دانش و مهارت‌هایی که برای مدیریت مؤثر پول نیاز داریم مجهز می‌کند. بدون آن، تصمیمات مالی ما و اقداماتی که انجام می‌دهیم – یا انجام نمی‌دهیم – فاقد پایه محکمی برای موفقیت هستند. و این می‌تواند عواقب بدی داشته باشد.

سواد مالی بر روابطتان هم تأثیر می‌گذارد

سواد مالی بر روابطتان هم تأثیر می‌گذارد

شاید این موضوع چندان با اهمیت به نظرتان نرسد، اما اختلاف نظر در مورد نحوه خرج کردن پول در میان زوج‌ها گاها وجود دارد. اگر سری به دادگاه‌های حل اختلاف هم بزنید متوجه صحت این موضوع خواهید شد. بسیاری از زوج‌ها بر سر مسائل مالی بحث می‌کنند خصوصاً زمانی که سواد مالی آن‌ها کم باشد این اختلافات شدت بیشتری هم پیدا می‌کنند. بنابراین زمانی که سواد مالی داشته باشید، درک بهتری از پول دارید و همسویی بیشتری با هم پیدا می‌کنید. بنابراین روابط مستحکم‌تری پیدا می‌کنید و درگیری کمتری پیدا می‌کنید

اهمیت سواد مالی و تأثیر آن بر دانش آموزان

همه ما می‌دانیم که در اواخر بهار دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل می‌شوند و خانواده‌هایشان در تابستان برای هزینه‌های سال تحصیلی بعدی آماده می‌شوند. بهتر است دانش‌آموزان هم از همین زمان با مسائل مالی آشنایی پیدا کنند. در ادامه متوجه چرایی این قضیه خواهید شد:

طبق نظرسنجی اخیر EVERFI، دانش آموزان دبیرستانی امروزی احساس می‌کنند برای مدیریت امور مالی خود آمادگی ندارند. وزارت آموزش ایالات متحده (ED) به اشتراک می‌گذارد که دانش‌آموزانی که آموزش‌های مالی شخصی را در راستای اهداف خود دریافت می‌کنند، احتمالاً اطلاعات را حفظ کرده و از آن برای تصمیم‌گیری آگاهانه مالی استفاده می‌کنند. معرفی مفاهیم سواد مالی ممکن است لازم باشد قبل از پذیرش دانشجویان یا آماده شدن برای تحصیلات عالی خود شروع شود.

تحقیقات FutureSmart، برنامه‌ای توسط بنیاد MassMutual، شواهد محکمی را نشان می‌دهد که آموزش سواد مالی برای دانش‌آموزان دوران راهنمایی مؤثر و ضروری است. علاوه بر این، کالج Champlain پیشنهاد می‌کند که آموزش امور مالی شخصی باید یک فرآیند تجمعی باشد، با موضوعاتی که هر سال تحصیلی متناسب با سن آن‌ها تدریس می‌شود. حتی اگر به نظرتان شروع به آموزش این مفاهیم زود است، باید بدانید که ارائه آموزش مالی شخصی اساسی در سراسر دوران دبستان و تا دبیرستان بسیار مهم است.

ناگفته نماند که یادگیری در مورد سواد مالی مهم است، زیرا آموزش مالی شخصی دانش و مهارت‌هایی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد تا منابع مالی را به طور مؤثر برای یک عمر رفاه مالی مدیریت کنند. با این حال، به همان اندازه مهم است که این آموزش در مدرسه ارائه شود. نظرسنجی T. Rowe Price در سال 2017 اشاره کرد که 69 درصد از والدین در مورد بحث در مورد مسائل مالی با فرزندان خود بی‌میل هستند، بنابراین ارائه آموزش سواد مالی به دانش آموزان در مدرسه یک راه‌حل ایده‌آل است.

حتی اگر دانش‌آموزان امروزی از مزایای فناوری و دسترسی فوری به اطلاعات در فضای مجازی برخوردارند، این لزوماً به معنای مهارت‌های سواد مالی نیست. دسترسی به آن اطلاعات در طول سال‌ها، به ‌ویژه در قالب منابعی مانند کلاس‌های آموزشی، می‌تواند پایه‌ای محکم برای ثبات مالی آینده آن‌ها ایجاد کند. چه بهتر که منابع آموزشی خوبی از همین طریق در اختیار آن‌ها قرار دهیم، تا دانش و آگاهی مالیشان را بالا ببریم.

به طور خلاصه سواد مالی چیست؟

سواد مالی

سواد مالی دانش و به‌کارگیری مهارت‌های مالی مختلف است. این‌ها ممکن است شامل ایجاد بودجه، درک پول و پس‌انداز برای بازنشستگی و… باشد. سواد مالی شامل درک ابزارهای مالی مختلف مانند سهام، اوراق قرضه، ETF ها و ایجاد یک طرح سرمایه‌گذاری است.

به طور خلاصه چرا سواد مالی مهم است؟

سواد مالی نه‌تنها به این دلیل مهم است که سواد مالی پایه‌ای برای تصمیم‌گیری مالی آگاهانه فراهم می‌کند، بلکه به این دلیل که مسئولیت مالی همه ما در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، در حال افزایش است. به عنوان مثال، در گذشته، کارفرمایان حساب‌های بازنشستگی کارکنان را مدیریت می‌کردند.

امروزه فرد بیشتر این مسئولیت‌ها را از طریق حساب‌های بازنشستگی خود مدیریت می‌کند. علاوه بر این، با توجه به وجود بازارهای مالی مختلف و گسترده‌ای که برای سرمایه‌گذاری در دسترس هستند، انتخاب‌های بیشتری پیش روی افراد قرار دارد. کسب سواد مالی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که یک فرد می‌تواند برای اطمینان از ثبات مالی طولانی‌مدت خود انجام دهد.

نمونه‌ای بارز از سواد مالی

نمونه‌ای بارز از سواد مالی

یکی از مثال‌های بارز سواد مالی مدیریت هزینه‌های روزانه است. فردی را در نظر بگیرید که هر ماه 3000 دلار درآمد دارد. اگر او هزینه‌های خود را به درستی مدیریت کند، هزینه‌های خود را در کم‌تر از ۳۰۰۰ دلار نگه می‌دارد تا از پرداخت بدهی اجتناب کند. پس اگر بتواند به گونه‌ای هزینه‌ها و بدهی‌های خود را مدیریت کند که مبلغی هم برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنار بگذارد، می‌توانیم بگوییم که این شخص سواد مالی دارد. در صورتی که چیزی برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نماند و همه درآمد خود را صرف بدهی‌ها و چیزهای غیرضروری کند، سواد مالی درستی ندارد و برای بقای خود و نیوفتادن در چرخه فقر نیاز به آموزش مالی دارد.

9 مزیت داشتن سواد مالی

داشتن سواد مالی مهارتی است که مجموعه‌ای از مزایایی را به همراه دارد که می‌تواند استاندارد زندگی افراد را از طریق افزایش ثبات مالی بهبود بخشد. در زیرمجموعه‌ای از مزایای داشتن سواد مالی ذکر شده است:

 1. توانایی تصمیم‌گیری مالی بهتر
 2. مدیریت مؤثر پول و بدهی
 3. کسب درآمد بیشتر و کارایی بالاتر
 4. مجهزتر شدن برای رسیدن به اهداف مالی
 5. کاهش هزینه‌ها از طریق مقررات بهتر
 6. استرس و اضطراب مالی کمتر
 7. افزایش تصمیم‌گیری اخلاقی هنگام انتخاب بیمه، وام، سرمایه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری
 8. ایجاد مؤثر بودجه ساختاریافته و بودجه‌بندی درست
 9. پس‌انداز به روش درست برای انجام سرمایه‌گذاری

قدم برداشتن برای یادگیری سواد مالی جزء مهمی از زندگی است که می‌تواند استحکام مالی را تضمین کند، اضطراب را کاهش دهد و دستیابی به اهداف مالی را میسر کند.

دیدگاه متخصصان در مورد اهمیت داشتن سواد مالی

1. پل گوبل، مدیر مرکز مدیریت مالی دانشجویی در دانشگاه تگزاس شمالی

برای دانشجویان، سواد مالی مهم است، زیرا فرمول موفقیت در کالج امروزه تنها دو عامل دارد: نمرات و پول.

تحقیقات نشان داده است که دانش آموزان به دلیل “فشارهای بیرونی” بیشتر از نمرات ضعیف ترک تحصیل می‌کنند. موفقیت دانش آموزان و دانشجویان دیگر به تحصیلات و عملکرد تحصیلیشان محدود نمی‌شود. موفقیت همه افراد چه دانشجو و چه افراد عادی متکی به فراهم کردن فرصت‌هایی برای یادگیری، توسعه و تقویت‌های مهارت‌هایی برای زندگی است. چرا که برای دوام آوردن در شرایط امروزی همه افراد به آن‌ها نیازمند هستند.

2. چری دیل، مدیر آموزش مالی، اتحادیه اعتباری ویرجینیا

من فکر می‌کنم اگر مردم نحوه عملکرد سیستم‌های مالی را در سنین پایین و یا هر سنی که هستند درک کنند، حتی با وجود اشتباهاتی که در گذشته داشته‌اند، می‌توانند شروع به برنامه‌ریزی برای آینده کنند و گام‌هایی برای زندگی بهتر خود بردارند.

3. فیل شومان، مدیر برنامه MoneySmarts در دانشگاه ایندیانا

به‌ طور کلی چه باور کنید یا نه، این وضعیت مالی شماست که برای خرید روزمره، پس‌انداز، بازنشستگی و رسیدن به اهدافتان کمکتان می‌کند. پس سواد مالی مهم است زیرا اگر آن را یاد بگیرید، متوجه می‌شوید چگونه در امور مالی خود کارآمدتر باشید، اهدافی را که دارید سریع‌تر به دست آورید و حتی اهداف بیشتری را دنبال کنید.

یادگیری سواد مالی

“سواد مالی، برای من شخصی‌ترین بدهی من است… بین من و همسرم ما 110000 دلار بدهی را در مدت پنج سال پرداخت کردیم، زیرا تازه یاد گرفتیم که چگونه امور مالی خود را به گونه‌ای سازماندهی کنیم که به ما این امکان را بدهد. ما پول زیادی به دست نمی‌آوریم، اما با یادگیری این فرآیند و یادگیری آنچه می‌توانید برای سازماندهی بهتر زندگی خود از طریق سواد مالی انجام دهید، می‌توانید کارها را بسیار سریع‌تر و کارآمدتر انجام دهید.”

4. لاتویا گوری، مدیر دفتر سواد مالی در UMKC

سواد مالی مهم است زیرا تقریباً تمام جنبه‌های زندگی افراد را در بر می‌گیرد. حتی در خانواده‌ها بیشتر مشکلاتی که مردم با آن مواجه می‌شوند حول محور پول می‌چرخد. در واقع در سیستمی که ما در آن زندگی می‌کنیم، همه‌چیز حول محور پول می‌چرخد. بنابراین، به نفع همه ماست تا بیشتر در مورد پول خود بدانیم و با تصمیمات عاقلانه‌ای که می‌گیریم آینده خود را به ثبات برسانیم. سواد مالی مهم است زیرا به افراد اجازه می‌دهد تا سطح درآمدی را که به دست می‌آورند درک کرده و به حداکثر برسانند. سواد مالی به مردم کمک می‌کند تا زندگی خود را تغییر دهند.

5. تراویس کوک، متخصص آموزش، هیئت آموزش ایالت یوتا

امید من این است که با افزایش سواد مالی، تعداد بیشتری از ما بتوانیم از زنده ماندن به شکوفا شدن برسیم. این امر منجر به ایجاد منابع کافی برای تغییر کردن همراه با جوامع و افزایش حس خوشبختی خواهد شد.

6. لورا زامبورسکی، هماهنگ‌کننده برنامه $avvy $eawolf در دانشگاه انکوریج آلاسکا

باور کنید یا نه درک شما از امور مالی در هر زمینه‌ای تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل سواد مالی بسیار مهم است. اگر مانند کبک سر خود را در شن فرو کرده‌اید و متوجه نیستید که در دنیای مالی شما چه می‌گذرد، یا اطلاعات درستی در این باره کسب نکرده‌اید، می‌توانید بجای رسیدن به موفقیت مالی در ضرر شدیدی قرار بگیرید.

مؤلفه‌های اساسی در آموزش سواد مالی

سواد مالی شامل چندین مؤلفه و مهارت مالی است که به فرد امکان می‌دهد در مورد مدیریت مؤثر پول و بدهی دانش کسب کند. در زیر مؤلفه‌های اساسی سواد مالی را آورده‌ایم که حتماً باید بدانید:

1. بودجه‌بندی

در بودجه‌بندی، چهار کاربرد اصلی برای پول وجود دارد که بودجه را تعیین می‌کند: خرج کردن، سرمایه‌گذاری، پس‌انداز و بخشش. ایجاد تعادل مناسب در استفاده‌های اولیه از پول به افراد امکان می‌دهد درآمد خود را بهتر تخصیص دهند و در نتیجه امنیت و رفاه مالی را به همراه داشته باشند. به طور کلی، بودجه باید به گونه‌ای تنظیم شود که تمام بدهی‌های موجود را پرداخت کند و در عین حال پول را برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌های مفید کنار بگذارد. بودجه‌بندی مهرت ساده‌ای است که با کمی زمان گذاشتن به سادگی می‌توانید آن را برای یک عمر یاد بگیرید.

2. سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری 2

برای کسب سواد مالی، یک فرد باید در مورد مؤلفه‌های کلیدی سرمایه‌گذاری بیاموزد. برخی از مؤلفه‌هایی که باید برای اطمینان از سرمایه‌گذاری‌های مطلوب آموخته شود، نرخ بهره، سطح قیمت، تنوع، کاهش ریسک و شاخص‌ها هستند. یادگیری در مورد مؤلفه‌های سرمایه‌گذاری حیاتی به افراد اجازه می‌دهد تا تصمیمات مالی هوشمندانه‌تری بگیرند که ممکن است منجر به افزایش جریان درآمد شود.

کلید ثروتمندی شما در گرو سرمایه‌گذاری درست و هوشمندانه با توجه به شرایط است. تنها با سرمایه‌گذاری است که سرمایه اندک اولیه شما امکان رشد پیدا کرده و شما را پولدار می‌کند. نقش دانش مالی در سرمایه‌گذاری مقاله مفیدی است که می‌تواند اطلاعات خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری در اختیارتان قرار دهد.

3. قرض گرفتن

در بیشتر موارد، تقریباً هر فردی در یک مقطع از زندگی خود ملزم به قرض گرفتن پول است. این قرض گرفتن ممکن است از فردی دیگر باشد یا به شکل وام و … باشد. این قرض گرفتن زمانی مناسب است که چیزی که در نهایت به دست می‌آورید از وامی که برداشته‌اید یا قرض گرفته‌اید بیشتر باشد. برای اطمینان از انجام مؤثر وام، درک نرخ بهره، بهره مرکب، ارزش زمانی پول، دوره‌های پرداخت و ساختار وام بسیار مهم است.

اگر معیارهای بالا به اندازه کافی درک شوند، سواد مالی فرد افزایش می‌یابد، که دستورالعمل‌های عملی وام‌گیری را ارائه می‌کند و استرس مالی بلندمدت را کاهش می‌دهد.

4. مالیات

کسب دانش در مورد اشکال مختلف مالیات و نحوه تأثیر آن‌ها بر درآمد خالص یک فرد برای کسب سواد مالی بسیار مهم است. خواه اشتغال، سرمایه‌گذاری، اجاره، ارث یا هر چیزی که باشد، هر منبع درآمد مالیات متفاوتی دارد. آشنایی با قوانین مالیات یکی از راه‌های افزایش سرمایه شماست. در صورت آشنایی با قوانین مالیات شما می‌توانید به میزان قابل توجهی در مالیات خود صرفه‌جویی کنید.

5. مدیریت مالی شخصی

مهم‌ترین معیار، مدیریت مالی شخصی، شامل ترکیبی کامل از تمام اجزای ذکرشده در بالا است. امنیت مالی با متعادل کردن ترکیب اجزای مالی بالا برای استحکام و افزایش سرمایه‌گذاری و پس‌انداز و در عین حال کاهش استقراض و بدهی تضمین می‌شود.

دستیابی به دانش عمیق در مورد مؤلفه‌های مالی مورد بحث در بالا، افزایش سواد مالی افراد را تضمین می‌کند.

مبانی سواد مالی: 5 قدم برای داشتن سواد مالی

مبانی سواد مالی: 5 قدم برای داشتن سواد مالی

از آنجایی که در مدارس کلاس‌هایی برای افزایش سواد مالی وجود ندارد، بهتر است در هر سنی که هستید خودتان دست به کار شوید. در ادامه 5 مرحله برای شروع برایتان آورده‌ایم.

 1. رسانه‌های مالی را دنبال کنید

رسانه‌های مالی را که متناسب و در ارتباط با اوضاع کاری و مالیتان است دنبال کنید، تا از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهند در جهت بهبود اوضاع مالی خود بهره بگیرید. شما می‌توانید زمانی که در راه رفت و آمد هستید پادکست‌های آموزش مالی را گوش کنید، یا در روز تایم مختصری را به تماشای ویدیوی آموزشی اختصاص دهید. هر کدام را که ترجیح می‌دهید، منابع زیادی وجود دارد که می‌تواند سواد مالی را حتی در چنین تایم‌هایی به شما آموزش دهد.

 1. اشکالی ندارد اگر به آرامی پیش می‌روید

سواد مالی مانند یک کوه بلند است؛ قرار نیست فوراً به قله برسید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که آن را به آرامی پیش ببرید و هر بار به یک موضوع بپردازید. خوب است که اولویت خود را به رسیدن به یک کنترل اولیه در امور مالیتان بگذارید و بعد روی هر موضوع عمیق شوید. می‌توانید از موضوعی که به آن علاقه دارید و یا در حال حاضر بسیار مورد نیازتان است شروع کنید. بر روی آن موضوع خاص تمرکز کنید تا زمانی که احساس کنید تمام اطلاعات ممکن را دریافت کرده‌اید و بتوانید انتخاب‌های مالی بهتری داشته باشید.

با همین سرعت ادامه دهید و مطمئن باشید که به زودی به یک متخصص تبدیل می‌شوید.

 1. کمک بخواهید

احتمالاً اگر خرابی در منزل پیش بیاید مانند خرابی لوله، در صورت نداشتن تخصص خودتان اقدام به تعمیر آن نمی‌کنید. یا یک درس تخصصی مانند شیمی را خودتان شروع به خواندن نمی‌کنید. در مورد پول هم همین‌طور است. اگرچه خودآموزی راهی فوق‌العاده برای شروع است، ممکن است در نهایت به کمک حرفه‌ای نیاز داشته باشید، که کاملاً خوب است!

اگر هنوز برای کمک انسانی آماده نیستید، به فناوری مالی روی آورید. اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مالی بسیاری برای استفاده وجود دارند که در زمینه کنترل امور مالی کمکتان می‌کنند.

 1. کنجکاو بمانید

البته که کلید سواد مالی، صرف زمان برای آموزش خود است.

اگر رؤیای داشتن امنیت مالی و حتی شاید ثروتمند شدن را در سر می‌پرورانید، باید ادامه یادگیری را هدف خود قرار دهید. شما باید تحصیلات خود را با مطالعه در مورد امور مالی شخصی، جستجوی منابعی که به موقعیت خاص شما کمک می‌کند و استفاده از فناوری که فرآیند را ساده می‌کند، ادامه دهید.

به هر حال این پول شماست و بر تک تک جنبه‌های زندگی شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین در لحظه‌ای که همه چیز گیج‌کننده می‌شود، تسلیم نشوید. تسلیم شدن آسان است؛ با این حال، در نظر داشتن هدف نهایی، انگیزه و هیجان شما را برای یادگیری حفظ می‌کند.

 1. اهداف مالیتان را تعیین کنید

با داشتن سواد مالی، درک خواهید کرد و یاد خواهید گرفت که چگونه روی بسیاری از اهداف خود به طور هم‌زمان کار کنید. حتی اگر مقدار زیادی پول اضافی در بودجه ماهانه خود ندارید، داشتن سواد مالی به شما این امکان را می‌دهد که اهداف خود را بهتر اولویت‌بندی کنید و برای رسیدن به آن‌ها قدم‌های درست بردارید.

شرایط متفاوتی در زندگی اتفاق می‌افتد و طبیعی است که تصمیمات ناگهانی بگیرید که می‌تواند بر امور مالی شما تأثیر منفی بگذارد. اکنون که می‌دانید تعیین اهداف چقدر مهم هستند، می‌توانید برخی از اهداف خود را تعیین کنید تا روی آن‌ها کار کنید. داشتن هدف چشم‌انداز درستی از مسیری که باید بروید بهتان می‌دهد و شما را در مسیر نگه‌ می‌دارد.

منظور از اصل اعتماد در سواد مالی چیست؟

منظور از اصل اعتماد در سواد مالی چیست؟

زمانی که شما دانش و آگاهی مالی‌تان را بالا بردید و با بازارهای مختلف آشنا شدید، متوجه می‌شوید که نمی‌توانید در این بازار شلوغ به هرکسی اعتماد کنید. همچنین می‌دانید که هرچه سود یک معامله بالاتر باشد میزان ریسک آن معامله هم بالاتر است. پس متوجه می‌شوید کسانی که به شما وعده سود بالای صد درصد در بازارهای مالی را می‌دهند، ممکن است تمام سرمایه‌تان را هم از بین ببرند. بنابراین می‌آموزید که طمع خود را هم کنترل کنید. پس اصل اعتماد در سواد مالی به شما می‌گوید، ابتدا یک مشاوره حرفه‌ای بگیرید و اولویت اولتان حفظ سرمایه و اولویت دومتان کسب سود باشد.

تفاوت اصل احتیاط و اصل اعتماد در سواد مالی چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، اصل اعتماد در سواد مالی به شما می‌گوید که هم مشاوره حرفه‌ای بگیرید و هم اولویت اولتان حفظ سرمایه باشد و بعد کسب سود. اما اصل احتیاط در واقع اقدامات محتاطانه‌ای است که شما در رابطه با پولتان انجام می‌دهید. اصل احتیاط می‌گوید شما باید پولی برای روز مبادا کنار بگذارید، بیمه درمانی داشته باشید و برای حداقل سه تا شش ماه از زندگیتان پول نقد داشته باشید.

در واقع این اصل تنش‌های زندگی شما را کنترل می‌کند و شما را برای مواقع اضطراری آماده نگه‌ می‌دارد. یعنی باید یک صندوق پس‌انداز یا اضطراری برای مواقع پیش‌بینی‌نشده داشته باشید. بسیاری از مشاوران مالی با توجه به نرخ بالای تورم می‌گویند که بهتر است به جای پس‌انداز ریالی در اصل احتیاط، سرمایه‌گذاری انجام دهید که سود خوب و نقدینگی بالایی داشته باشد. حتی می‌توانید پول خود را به طلا تبدیل کنید که هم سود خوبی در بلندمدت دارد و هم نقدینگی بالایی دارد.

برای هزینه‌های درمان هم گاهی با مبالغ بسیار بالایی مواجه می‌شوید که از توان پرداختی شما خارج است در این مواقع هم بیمه درمان و بیمه تکمیلی می‌تواند راهگشای خوبی برایتان باشد.

برخی سؤالات رایج در مورد سواد مالی

سواد مالی شخصی بدین معنا است که شما برای شخص خود تصمیمات آگاهانه‌ای را بگیرید که از نظر مالی شما را در بهترین شرایط قرار دهد. دانستن تمام اطلاعات موجود در جهان در رابطه با پول بسیار خوب است. با این حال، بسیار مهم است که ابتدا در مورد موقعیت‌های خاص زندگی خود دانش کسب کنید. سواد مالی به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها را برای سلامت مالی بهتر در برنامه روزانه خود پیاده کنید. در واقع تصمیمات مالی که امروز می‌گیرید، وضعیت مالی آینده شما را تعیین می‌کنند.

برای شروع امروز چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

با کاری بسیار آسان شروع کنید که می‌توانید به تنهایی و در هر زمان انجام دهید و کاملاً رایگان است. مثلاً با ساختن بودجه با درک میزان درآمد و هزینه‌تان شروع کنید. هنگامی که بودجه‌ای در نظر گرفتید، می‌توانید به پیگیری هزینه‌ها ادامه دهید و برنامه هزینه‌های خود را مرتباً مرور کنید. روش‌های زیادی برای بودجه‌بندی وجود دارد که شما باید بتوانید بهترین روش را برای خود انتخاب کنید. همچنین چندین برنامه تلفن همراه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا بودجه‌بندی را آسان‌تر و راحت‌تر کنید.

کار مفید دیگری که به عنوان قدم اول و محکم می‌توانید بردارید را در انتهای مقاله آورده‌ایم.

مهارت‌های زیادی وجود دارد که به سواد مالی کمک می‌کند، و توانایی تسلط بر آن‌ها تعیین می‌کند که تصمیمات مالی شما چقدر آگاهانه و مناسب هستند. این شامل یادگیری و استفاده از انواع مهارت‌ها است، مانند:

 

در کل دوره‌های متنوعی برای یادگیری سواد مالی وجود دارد. اما اگر جزو آن دسته افراد مشتاقی هستید که می‌خواهید تحول بزرگی در زندگی شخصی و مالی‌تان ایجاد کنید، پیشنهاد ما به شما دوره توسعه مالی است که در انتهای مقاله می‌توانید بیشتر درباره آن بخوانید.

کاملاً واضح و مبرهن است که پاسخ بله است. اما چرا؟ بسیاری از افراد را می‌بینیم که بسیار سخت تلاش می‌کنند، کسب و کار راه می‌اندازند و به دنبال کسب ثروت هستند. افرادی هم هستند که با چند حرکت ساده در بازار ثروت خوبی به دست می‌آورند. می‌خواهم بگویم ممکن است اتفاقاً شما فرد پرتلاشی باشید، اما به دلیل نداشتن سواد مالی وقت و انرژی بسیار زیادی را هدر بدهید. در صورتی که با داشتن سواد مالی، می‌توانید کارهایتان را با سادگی و بازدهی بیشتری انجام دهید.

چرا باید سواد مالی را یاد بگیریم؟

امروزه افراد در طول زندگی خود بیش از هر زمان دیگری مسئول امور مالی شخصی خود هستند. در بسیاری از کشورها، برنامه‌های بازنشستگی با حمایت کارفرمایان (DB) به سرعت جای خود را به طرح‌های مشارکت تعریف‌شده خصوصی (DC) می‌دهند و مسئولیت پس‌انداز بازنشستگی و سرمایه‌گذاری را از کارفرمایان به کارمندان منتقل می‌کنند.

افراد نیز تغییراتی را در بازار کار تجربه کرده‌اند. مهارت‌ها بحرانی‌تر می‌شوند و منجر به اختلاف دستمزدها بین آن‌هایی که مهارت بالاتر دارند و کسانی که مهارت پایین‌تری دارند، می‌شود. هم‌زمان، بازارهای مالی با پیشرفت فناوری و محصولات مالی جدید و پیچیده‌تر، به سرعت در حال تغییر هستند.

از وام‌های دانشجویی گرفته تا وام‌های مسکن، کارت‌های اعتباری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و مستمری‌ها، طیفی از محصولات مالی که افراد باید انتخاب کنند با آنچه در گذشته بود بسیار متفاوت است و تصمیم‌گیری‌های مربوط به این محصولات مالی پیامدهایی برای رفاه فردی دارند. تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری‌های مالی خود و جستجوی مشاوره مالی، انقلابی ایجاد کرده است.

یک شاخص اساسی از توانایی افراد در تصمیم‌گیری مالی، سطح سواد مالی آن‌هاست. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) سواد مالی را نه‌تنها به عنوان دانش و درک مفاهیم و ریسک‌های مالی، بلکه مهارت، انگیزه و اعتماد به نفس برای به‌کارگیری چنین دانش و درک به منظور تصمیم‌گیری مؤثر در سراسر جهان تعریف می‌کند. طیف وسیعی از زمینه‌های مالی، برای بهبود رفاه مالی افراد و جامعه، و امکان رشد کشور با ایجاد طرح‌های گوناگون فقط با وجود سواد مالی ممکن است.

مربی مالی در واقع یک اصطلاح نسبتاً جدید است که در اثر تحولات و تنوع بازار مالی کنونی به وجود آمده است. مربی مالی فردی است که درباره مسائل مالی به شما مشاوره می‌دهد تا بهترین انتخاب را داشته باشید. مربیان مالی اغلب تحصیل‌کرده در زمینه مسائل مالی هستند، سواد مالی بالایی دارند و مجوز این کار را دارند، اما ممکن است با مربیان مالی بسیار حرفه‌ای مواجه شویم که تخصص تحصیلی کاملاً متفاوتی دارد.

نام دیگر مربیان مالی، مربیان سلامت مالی یا مربیان پول و سرمایه است. مربی مالی هیچ‌گاه برای شما سرمایه‌گذاری نمی‌کند، اما به شما انگیزه می‌دهد و شما را راهنمایی می‌کند که بهتر است کجا سرمایه‌گذاری کنید یا چه دارایی بخرید.

مربی مالی کیست؟

کلام آخر

هرگونه بهبود در سواد مالی تأثیر عمیقی بر مردم و توانایی آن‌ها برای تأمین آینده خود خواهد داشت. این خود شما هستید که بیشتر مسئولیت امور مالی خود را در دست دارید، بنابراین نیاز به بالا بردن سواد مالی بیشتر از هر زمان دیگری در افراد احساس می‌شود. چرا که این خود افراد هستند که باید با سواد مالی، تصمیمات مالی آگاهانه و درست خود را در شرایط کنونی جامعه نجات دهند و در جهت افزایش رفاه خود و خانواده و دوران بازنشستگیشان تلاش کنند. داشتن سواد مالی بدون آموزش کار آسانی نیست، اما اگر به خوبی آموزش ببینید، بار زندگی را با قدرت بیشتری به دوش می‌کشید و استرس کمتری را تحمل می‌کنید.

حتماً تا به اینجای مقاله متوجه شده‌اید که داشتن سواد مالی یک ماراتن است نه یک دوی سرعت. توانایی پیمایش در دنیای چالش‌برانگیز امور مالی شخصی برای بسیاری دشوار است. وقتی برای آموزش خود وقت گذاشته‌اید، کل این روند کمتر ترسناک می‌شود و حتی می‌تواند سرگرم‌کننده باشد.

تقویت امور مالی استرس زیادی را کاهش می‌دهد و کنترل بیشتری بر پول و زندگی خود به شما می‌دهد. و به یاد داشته باشید: همان‌طور که در مورد سواد مالی یاد می‌گیرید، سعی کنید دانشتان را به خانواده و دوستان خود منتقل کنید تا آن‌ها بتوانند بخشی از سفر شما باشند.

همان‌طور که بالاتر اشاره شد از نظر ما بهترین شروع برای آموزش سواد مالی و بالا بردن دانش و آگاهیتان دوره توسعه مالی می‌باشد. دوره توسعه مالی با هدف تقویت دو بعد فردی و مالی شما، شما را به فردی قدرتمند تبدیل می‌کند که توانایی رسیدن به هر خواسته و هدفی را داشته باشد. در دوره توسعه مالی شما سیزده قسمت ابتدایی را بر روی مباحث توسعه فردی خود کار می‌کنید. سپس در ادامه تا انتهای دوره با مباحث مالی آشنا می‌شوید. به طوری که می‌توانید به سادگی خودتان از پس انجام کارهای مالیتان برآیید.

حتماً برایتان سؤال پیش می‌آید که چگونه یک دوره به تنهایی پاسخگوی نیاز همه افراد است؟ در پاسخ به شما باید بگوییم که دوره توسعه مالی دوره کاملی است که به همراه کتاب کار و کوچ شخصی به شما ارائه می‌شود. بدین ترتیب شما تمام مباحث دوره را به صورت کاربردی و در زندگی شخصی خودتان پیاده می‌کنید و کوچ شخصی شما پشتیبان و هم مسیر شما در این دوره یک‌ماهه است.

دوره توسعه مالی بارها امتحان خود را پس داده است. شما به سادگی می‌توانید نتایج شگفت‌انگیز این دوره را در صد هزار نفری که قبل از شما در این دوره شرکت کرده‌اند ببینید. اگر می‌خواهید زندگی خود را واقعاً متحول کنید و به بهترین ورژن خودتان تبدیل شوید همین الان با پر کردن فرم زیر دوره توسعه مالی را شرکت کنید. دوره توسعه مالی مسیر رسیدن به اهدافتان را هموار و روشن می‌سازد.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید