کتاب رایگان چک لیست کسب و کار شما!

fav-logo

جاوید مقدم

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تولید محتوای جذاب یکی از اصول مهم در دنیای امروزیه. تو این مقاله قصد داریم شما رو با روش های تولید محتوای جذاب، و مدل آیدا AIDA به عنوان یکی از روش های کاربردی برای ایجاد تبلیغات جذاب آشنا کنیم. پس این مقاله رو به هیچ عنوان از دست ندین و تا آخر این مقاله رو مطالعه کنین. تولید محتوای جذاب یکی از ارکان های مهم در ارتقا هر کسب و کاری به شمار میره اما برای این کار باید اصولی رو رعایت کرد. مدل آیدا AIDA در واقع فرمولیه که به تولید کنندگان محتوا این امکان رو میده تا بتونن به راحتی مخاطب خود رو جذب کنن.

۳ روش تولید محتوای جذاب

۳ روش تولید محتوای جذاب

 ۱. سعی کنین غیرمعمولی باشین

چرا یک محتوا مثل فیلم، متن، سخنرانی و … کسل کننده و یکنواخت میشه؟ به خاطر این که در اون یک سری کلیشه ها داره تکرار میشه. در مورد هر نوعی از محتوا این شرایط صدق میکنه. مثلا شما در تولید محتوای متنی گاهی انقدر تو مقدمه کسل کننده و تکراری مینویسین که  مخاطب هیچ انگیزه ای برای مطالعه ادامه مطالب رو نداره. و یا با یک مقدمه هیجان انگیز باعث میشین مخاطب قدم به قدم با شما همراه بشه. پس نکته مهم اینه که سعی کنین برای نوشتن تولید محتوای جذاب، غیرمعمول عمل کنین. البته به این معنی نیست که خیلی اغراق کنین و غیرواقعی بنویسین. پس اولین تکنیک نوشتن محتوای جذاب اینه که تا جای ممکن برای عنوان نویسی، مقدمه نویسی و … خلاقیت به خرج بدین و غیرمعمول باشین.

حالا راهکار ما برای غیر معمول بودن چیه؟

سراغ موضوعاتی برین که کمتر مخاطب باهاش آشنایی داره. موضوعات رو از زاویه دید متفاوتی بیان کنین جوری که مخاطب تا حالا اینجوری به موضوع دقت نکرده باشه.

2. به مخاطب وعده بدین

در تولید محتوای جذاب باید از لحظه شروع محتوا تا انتهای اون دست مخاطب رو بگیرین و اون رو همراه خودتون کنین و هر قدم که میاد بهش بگین که در مطالب بعدی چه چیز هایی در انتظارش هست. جوری مطالب رو بیان کنین که این حس در مخاطب به وجود بیاد اگر یک خط از این محتوا رو جا بندازه، چیزهای ارزشمندی رو از دست میده.

۳. به مخاطب تلنگر بزنین

بهتره در ابتدای محتوا با شروع یک جمله جذاب و هیجان انگیز ذهن مخاطب رو درگیر کنین. ما وقتی مطلبی رو میخونیم که چیزی در عنوان ما رو ترغیب کرده باشه. و متن رو میخونیم تا متوجه بشیم اطلاعاتی رو که تیتر وعده داده رو دریافت کنیم.

مدل آیدا AIDA چیست؟

مدل آیدا AIDA تکنیکی هست که معمولا برای بازاریابی و تبلیغات استفاده میشه. حتما همتون تبلیغ های خوبی رو دیدین که بلافاصله باعث شده تا محصول رو سرچ کنین یا بخواین در مورد اون محصول بیشتر یاد بگیرین. شما از وقتی که با یک برند آشنا میشین و محصولاتش رو میبینین تا وقتی که از اون برند خرید میکنین، این شرکت ها تلاش کردن تا از طریق تولید محتوای جذاب با مدل آیداAIDA  شما رو تحت تاثیر قرار بدن. یکی از ابزارهای اندازه گیری مدل آیدا نرم افزار های مدیریت ارتباط با مشتری CRM هست. که با استفاده از قیف فروش Sales Funnel میتونین این اثربخشی رو اندازه گیری کنین. تو نرم افزار های سی آر ام با اندازه گیری میزان نرخ تبدیل (Conversion Rate) میتونین متوجه بشین که هر مرحله چقدر اثربخش هست.

مدل آیدا AIDA چیست؟

مدل آیدا AIDA، شکل های کامل تری هم به خود گرفته که یکی از اون ها AIDAS یا آیداز هست. که حرف S آخر به معنی رضایتمندی (Satisfaction) هست. یعنی این که خرید مشتری به معنای پایان کار نیست و باید در نظر بگیریم که مشتری چقدر از این خرید رضایت داشته. این که مشتری رضایت خوبی از خرید داشته باشه میتونه این نظر مثبت رو با دوستان و اطرافیانش به اشتراک بذاره و این باعث خرید های بیشتر از سوی بقیه مخاطب ها میشه (تبلیغات کلامی) و یا این که وقتی از خرید رضایت داشته باشن قطعا برای خرید مجدد شما رو انتخاب میکنن.

4 مرحله تولید محتوای جذاب

در حالت کلی مدل آیدا AIDA برای تولید محتوای جذاب 4 مرحله داره:

مرحله اول Attention

در مرحله اول مخاطب با برند آشنا میشه که این آشنایی میتونه از راه بازاریابی یا تبلیغات، آگهی ها و … باشه. باید برند به صورت درست و جذاب به مخاطب معرفی بشه تا توجه مخاطب رو جلب کنه. برندها برای جلب توجه از راه تبلیغات جذاب، پیام شخصی، هدف گیری درست استفاده میکنن تا مصرف کننده تحت تاثیر قرار بگیره. اولین اصل در تولید محتوای جذاب جلب نظر مخاطبه. برای این کار باید موضوع مناسب و مرتبطی رو انتخاب کنین، باید بتونین در کوتاه ترین زمان ممکن نظر مخاطبتون رو جلب کنین. برای رسیدن به این هدف میتونین قبل از تولید محتوا این سوال ها رو مدنظر داشته باشین.

مخاطبان محتوای شما چه کسانی هستن؟ یا شما دارین برای چه کسانی محتوا تولید میکنین؟

به عبارتی باید ظاهر، محل سکونت، جنسیت، وضعیت تاهل، درآمد، علایق و سایر اطلاعات مفیدی که میتونه به شناسایی مخاطب شما کمک کنه رو جمع آوری کنین.

چه مسائل و مشکلاتی ذهن مخاطب هدف شما رو درگیر کرده؟

پیدا کردن دغدغه ذهن مخاطب باعث میشه شما بتونین اون دغدغه ها رو رفع کنین یا جوابی که برای این دغدغه ها دارین محصول یا خدمات شما باشه و از این راه بتونین فروشتون رو هم افزایش بدین. آگاهی سطوح مختلفی داره و برای انجام خرید توسط مشتری باید این مراحل طی بشه. این مراحل به ترتیب:

  1. آگاهی از مشکل
  2. آگاهی از راه حل
  3. آگاهی از برند
  4. آگاهی از محصول

مرحله دوم علاقه Interest

بعد از این که توجه مخاطب رو با تولید محتوای جذاب خود جلب کردین وقتشه که به مخاطبین خود این اطمینان رو بدین که به خوبی مشکلات و مسائل اون ها رو درک کردین. اگر پیام ما باعث ایجاد علاقه به مخاطب نشه، اون مخاطب هیچوقت به مرحله خرید نمیرسه. تا جای ممکن باید تلاش کنین تا شرایطی رو به وجود بیارین که مخاطب به محصول شما علاقمند بشه.

a5 4

حالا بعد از اینکه در مصرف کننده علاقه ایجاد شد، باید به نیاز مصرف کننده توجه کرد. پس بعد از ایجاد علاقه و تمایل باید برند به مخاطب بگه که چرا به این محصول نیاز داره. حتی اگر مصرف کننده به اون محصول احتیاج نداره باید احساس نیاز رو در اون به وجود اورد. تو این مرحله اغلب، مصرف کننده پیشنهاد شما رو با پیشنهاد بقیه رقباتون مقایسه میکنه و بعد یک محصول رو انتخاب میکنه. پس برند باید سعی کنه ویژگی های ضروری و شاخص خودش که باعث تفاوتش با رقباش شده رو به مصرف کننده به خوبی معرفی کنه و نشون بده.

مرحله چهارم اقدام Action

آخرین مرحله مدل آیدا AIDA اقدام هست. بعد از این که تمایل و احساس مثبت نسبت به برند در مخاطب ایجاد بشه، مشتاق میشه که محصول اون برند رو خرید و امتحان کنه. توی این مرحله میتونین از راه پیشنهادات ویژه مثل تخفیف، تست رایگان، سیستم ارجاعی مصرف کننده رو بیشتر تشویق به خرید کنین و اعتماد مصرف کننده رو به صورت کامل به دست آورد و در نهایت مرحله خرید انجام بشه.

ساخت محتوای جذاب با مدل آیدا AIDA چه کاربردی داره؟؟

مدل آیدا AIDA کاربردهای زیادی تو زمینه تبلیغات و معرفی محصول و برندها داره. مدل های مختلفی برای فروش و تبلیغات وجود داره و مدل آیدا AIDA یکی از پرکاربردترین مدل هاست که شرکت های تبلیغاتی از اون استفاده میکنن.

نحوه استفاده از مدل آیدا AIDA در بازاریابی و فروش

روش استفاده از مدل آیدا AIDA برای معرفی و تبلیغ محصول خیلی ساده و در عین حال کاربردیه؛ که باعث بالا رفتن درصد موفقیت برندها و فروش بالای محصولاتشون میشه. میتونین با استفاده از روش های مختلف تبلیغات سنتی مانند بیلبوردها، بنرها تبلیغ کنین. یا از روش های دیجیتال استفاده کنید. یعنی با استفاده از وبسایت خودتون روش های تبلیغاتی مختلفی مانند تبلیغات محتوایی، تبلیغات کلیکی، تبلیغات ایمیلی رو انجام بدین.

برای استفاده از این مدل اول باید با برنامه ریزی دقیق شروع به اطلاع رسانی در مورد ورود محصول به بازار در شبکه های اطلاع رسانی مختلف کرد. تو این مرحله هیچ تلاشی برای فروش نمیشه، مرحله بعد باید محصول رو خیلی هیجان انگیز و با استراتژی های اصولی معرفی کرد تا اشتیاق مخاطب ها بالا بره.

مرحله بعد باید حس اشتیاق و وسوسه ایجاد کرد تا به مرحله آخر یعنی خرید نزدیک بشه. تو مرحله آخر مخاطب آماده خرید هست که شما برای مطمئن شدن از خرید میتونین از تست رایگان، تخفیف و … در مرحله آخر استفاده کنین. استفاده از مدل آیدا AIDA مثل قیف فروش هست. و تعداد افرادی که خرید انجام میدن هیچ وقت با تعداد افراد ورودی قیف با هم برابر نیستن. معمولا افراد زیادی با محصول شما آشنا میشن. ولی تعداد کمتری از اون ها مراحل قیف رو طی میکنن و فروش اتفاق میفته.

مراحل قیف

 استفاده از مدل آیدا AIDA در تبلیغ نویسی

تو یه آگهی تبلیغاتی واژه ها و تصاویر باید توانایی برقراری ارتباط موثر با مخاطب رو داشته باشن. مثل تیترهای سوالی، تعجبی، انگیزشی، خبری با هم تفاوت هایی دارن و هر کدوم در جای خود تاثیر متفاوت و خاصی روی مخاطب داره.

A: تو این مرحله با نوشتن یک عنوان مخاطب رو جذب کنین. با استفاده از تیتر های جذاب، طرح ها و رنگ های مناسب در راستای هدف تبلیغ قطعا در جلب توجه مخاطب موفق میشید. مثال: 5 روش تضمینی لاغری در ۲ هفته

I: حالا که تونستین با عنوان مناسب مخاطب رو جذب کنین وقتشه که اون رو ترغیب به خوندن ادامه مطلب کنین. مخاطب های امروز معمولا حوصله خوندن متن های طولانی رو ندارن پس محتواتون رو به صورت لیست یا تو بخش های کوچیک ارائه بدین.

D: باید به مخاطب بفهمونین که محصول شما دقیقا همون چیزیه که اون نیاز داره

A: در این مرحله باید بخواین مخاطب حرکت دلخواهتون رو انجام بده، این حرکت مورد نظر مثلا کلیک رو دکمه خرید هست.

مزایا و معایب مدل آیدا AIDA

مزایای مدل آیدا AIDA

آگاهی از مراحل مختلف فروش

مدل آیدا AIDA کمک میکنه با مراحل مختلف از آگاهی دادن به مخاطب تا فروش محصول اطلاعات کاملی داشته باشین و بتونین عملکرد خودتون رو تو مراحل مختلف بررسی کنین و باعث پیدا کردن دانش از وضعیت بازار میشه.

رابطه بهتر با مشتریان

مدل آیدا AIDA بر مراحل خرید مشتریان اطلاع پیدا میکنه. این دانش رفتار مشتریان رو تعیین میکنه. از این جهت، بازاریابان میتونن مشتریانشون رو بیشتر بشناسن. این باعث بهبود رابطه بازاریابان با مشتریان میشه.

بروزرسانی های بازار

از طریق مدل آیدا، بازاریابان از نیازهای مشتریان اطلاع پیدا میکنن. بازاریابان همچنین از تغییرات بازار مطلع میشن. در نتیجه همیشه به روز هستن. از راه بروزرسانی ها، بازاریابان میتونن تو استراتژی هاشون تغییراتی ایجاد کنن که تغییرات در جهت مثبت اتفاق بیوفته. این باعث رضایت مشتریان میشه و همینطور به حفظ مشتری کمک میکنه.

باعث صرفه جویی در وقت میشه

با استفاده از مدل آیدا AIDA، بازاریاب ها نیز میتونن تو وقت خود صرفه جویی کنن. مدل آیدا مراحل کار رو مشخص میکنه. این مورد باعث صرفه جویی در وقت میشه. همچنین در تجارت، وقت و پول، سرمایه هستن. وقتی در وقت خود صرفه جویی میکنین، میتونین اون وقت رو به کارهای مفید دیگه اختصاص بدین. این باعث افزایش بازاریابی میشه و فروش هم بالا میره.

جوانب منفی مدل آیداAIDA

مدل آیدا AIDA خیلی ساده ست. فقط روی چهار مولفه تمرکز داره در حالی که بازاریابی شامل خیلی از فرایندهای دیگست. مدل آیدا در مورد رضایت مشتری صحبت نمیکنه. تمرکزی هم بر حفظ مشتری نداره.

قدیمی شدن

بسیاری از مردم از مدل آیدا شکایت دارن. چون مدل آیدا تقریبا ۱۰۰ ساله که استفاده میشه. بنابراین بازاریابان فکر میکنن کهنه شده.

توصیه هایی برای اقدامات مورد نیاز در هر مرحله از مدل آیدا AIDA

مرحله توجه و آگاهی (Attention)

نکته ای که در مرحله آگاهی وجود داره روشی هست که باعث جلب توجه مصرف کننده از بین برندهای دیگه باشه. اگر بتونین توجه تعداد بیشتری از مشتری های هدف رو جلب کنین، آگاهی از برند، تعداد بازدیدکنندگان و سر نخ یا لیدهای بیشتری رو به دست میارین که باعث توسعه کسب و کارتون میشه.

چند روش جلب توجه مخاطب:

سئو یا بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو

یکی از راه های اصولی که میتونین مخاطب رو نسبت به برند یا محصول خودتون آگاه کنین. این روش تو دسته بندی استراتژی بازاریابی درونگرا قرار میگیره و معمولا تاثیر خوبی روی آگاهی از برند داره. اگر وبسایت شما بهینه باشه، وبسایتتون رتبه خوبی در گوگل به دست میاره. باعث میشه اعتبار بیشتری بین موتورهای جستجو بگیرین و اینجوری بازدید وبسایت بیشتر میشه. این بیشتر شدن بازدید باعث آگاهی مخاطب از وبسایت، محصولات و خدمات شما میشه و مقدمه ای برای افزایش فروش هست.

فعالیت در شبکه های اجتماعی (سوشال مدیا مارکتینگ)

خودتون هم میدونین که این روزها  افراد خیلی زیادی از جامعه، بخش زیادی از تایمشون رو تو شبکه های اجتماعی میگذرونن. همین هم باعث شده شبکه های اجتماعی شرایط و پتانسیل مناسبی برای کسب و کارها ایجاد کنه تا بتونن برند خودشون رو به بهترین شکل به مخاطب نشون بده. نکته  مهم اینه که داشتن فعالیت در شبکه های اجتماعی اگر همراه با استراتژی مناسب باشه میتونه با ایجاد و افزایش توجه و آگاهی، تعداد زیادی مشتری رو به سمت محصول یا خدمات شما جذب کنه. برای کار تو حوزه دیجیتال مارکتینگ باید تو انتخاب پلتفرم مناسب خیلی دقت کرد و تعداد مخاطب هایی که تو هر کدوم از پلتفرم ها حضور دارن آگاهی داشته باشین تا بیشترین نتیجه رو بگیرین.

تبلیغات در گوگل ادز

یکی از مهم ترین و موثرترین روش های آگاهی و توجه از برند محصول استفاده از تبلیغات آنلاین مثل تبلیغات نمایشی و گوگلی است. تبلیغات باعث میشه در کمترین زمان، توجه افراد بیشتری رو جلب کنین و مرحله اول مدل آیدا رو با موفقیت انجام بدین.

مرحله علاقه (intrest)

راه های ایجاد علاقه در مشتری

مرحله تمایل (Desire)

اغلب افراد به یک یا چند بلاگر اعتماد دارن و محصولی رو که اون بلاگر معرفی میکنه و میگه که از اون رضایت کامل داره مخاطب ها معمولا جذب اون محصول میشن و راحت میتونن به برند اعتماد کنن و در نتیجه این ها فروش بالا میره.

مرحله اقدام (Action)

Call to Action ها به خصوص برای شرکت هایی که کسب و کار اینترنتی دارن.

نتیجه گیری

مدل آیدا AIDA مخفف Attention, Interest, Desire و اقدام Action هست. که یک مدل تبلیغاتی در صنعت بازاریابیه و مراحل تبدیل لید رو به فروش مشخص میکنه. از مدل آیدا معمولا تو دیجیتال مارکتینگ و برنامه های برای فروش و بازاریابی استفاده میشه. این مدل فروش توسط یه تاجر آمریکایی به اسم لوییس مطرح شده. همینطور برای آموزش بیشتر توی زمینه محتوا میتونید مقاله ۱۲ راز قدرتمند تولید محتوا در اینستاگرام رو بخونید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتون رو زیر این مطلب برامون بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید