fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی

نقش اعتماد به نفس در موفقیت

The-role-of-self-confidence-in-success

نقش اعتماد به نفس در موفقیت

تعریف اعتماد به نفس

وقتی صحبت از اعتماد به نفس می‌شود، منظور ما تکبر و غرور نیست. کسانی که بیش از حد اعتماد به نفس دارند در دسته دیگری قرار می‌گیرند. با این حال، من به اعتماد به نفس مورد نیاز برای باور به مهارت‌ها، اهداف و توانایی خود برای موفقیت اشاره می‌کنم. در این رفتارها به خوبی نقش اعتماد به نفس در موفقیت دیده می‌شود.

وقتی به خودت ایمان داشته باشی به احتمال زیاد برای ایستادن و استفاده از لحظه دست به کار می‌شوی.

عدم اعتماد به نفس منجر به انفعال می‌شود

اعتماد به نفس پایین منجر به موفقیت نمی‌شود. برعکس، منجر به عقب‌نشینی، کمرویی، بی‌عملی و اغلب فرصت‌های ازدست‌رفته می‌شود.

چه رفتارهایی نشان‌دهنده اعتماد به نفس هستند؟

پس اعتماد به نفس به چه معناست؟ در اینجا چند نمونه از رفتارهای کسی که اعتماد به نفس دارد و کسی که اعتماد به نفس ندارد، آورده شده است، که مقایسه این دو دید کوچکی نسبت به نقش اعتماد به نفس در موفقیت بهتان می‌دهد:

چه رفتارهایی نشان‌دهنده اعتماد به نفس هستند؟

داشتن اعتماد به نفس به این معنی است که شما با دیگران احساس رقابت نمی‌کنید. در واقع موفقیت آن‌ها، موفقیت شما را نابود نمی‌کند. برخی از راه‌های نشان دادن اعتماد به نفس عبارتند از:

 • راه‌هایی برای ساختن دیگران پیدا کنید.
 • از دیگران تعریف کنید.
 • مشارکت دیگران را تصدیق کنید و قدردانی خود را ابراز کنید.

با نشان دادن اعتماد به نفس، باور خود را به خود نشان می‌دهید، خودآگاهی خود را افزایش می‌دهید و تصویری مطمئن و مثبت ارائه می‌دهید. اعتماد به نفس مهارتی است که به سادگی برتری شما را به دیگران نشان می‌دهد. بنابراین شکی به نقش اعتماد به نفس در موفقیت وجود ندارد.

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

حالا که متوجه شده‌اید نقش اعتماد به نفس در موفقیت چقدر مهم است، بهتر است که این مهارت را در خود به وجود بیاورید و تقویت کنید. مهارت اعتماد به نفس مانند هر مهارت دیگری قابل آموزش و یادگیری است. در واقع، چند تکنیک بسیار ساده می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. با افزایش اعتماد به نفس، خواهید دید که تجربیاتی خواهید داشت که اعتماد به نفس شما را بیشتر هم می‌کند.

از خودتان بپرسید:

چقدر اعتماد به نفس دارید؟ ارزیابی اعتماد به نفس خود می‌تواند سخت باشد. وقت گذاشتن برای پرسیدن چند سؤال و پاسخ صادقانه به آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا زمینه‌هایی را که اعتماد به نفس شما بالا است و زمینه‌هایی که در آن‌ها می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری ایجاد کنید، بسنجید. نقش اعتماد به نفس در موفقیت را دست کم نگیرید و بر اساس جملات زیر تا حدودی اعتماد به نفس خود را بسنجید:

 • من به طور شهودی می‌دانم چه چیزی برای من مناسب است.
 • من با خودم صحبت می‌کنم.
 • من با دیگران صادق هستم.
 • من با خودم صادق هستم.
 • مشکلی با اینکه اشتباه کنم ندارم.
 • علاقه‌مند به پیدا کردن درست بودن قضایا دارم تا انجام روتین و عرف.
 • برای من مهم نیست که همیشه حق با من باشد.
 • احساس می‌کنم می‌توانم با هر چالشی روبرو شوم.
 • در مواقعی که تحت فشار هستم به خوبی عمل می‌کنم.
 • من دیگران را زیر پا نمی‌گذارم.
 • من دوست دارم در مواقعی که مورد توجه قرار می‌گیرم دیگران را با خود همراه کنم.
 • من یک چشم‌انداز روشن برای زندگی‌ام دارم.

از منفی‌نگری‌ها دوری کنید

از منفی‌نگری‌ها دوری کنید

در اینجا باید حلقه درونی یعنی دوستان و خانواده خود را ارزیابی کنید. درست است که انجام این کار سخت است اما باید دوستان، خانواده و افرادی را که اعتماد به نفس شما را سرکوب می‌کنند پیدا کنید. حتی یک فاصله موقت از چنین افرادی می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند و به شما کمک کند تا به سمت اعتماد به نفس بیشتر گام بردارید. پس قدم اول برای اینکه نقش اعتماد به نفس در موفقیت را در زندگی خود حس کنید، باید افراد منفی را از زندگی خود حذف کنید.

مثبت اندیش باشید

حتی اگر هنوز آن را کاملاً احساس مثبتی ندارید. کمی شور و شوق مثبت را در تعاملات خود با دیگران قرار دهید و با هیجان برای شروع پروژه بعدی خود وارد زمین شوید. از تمرکز بر مشکلات زندگی خود دست بردارید و به جای آن شروع به تمرکز روی راه‌حل‌ها و ایجاد تغییرات مثبت کنید.

زبان بدن خود را تغییر دهید

اینجا جایی است که حالت ایستادن، لبخند زدن، تماس چشمی و صحبت کردن به آرامی خود را نشان می‌دهند. همین عمل ساده عقب کشیدن شانه‌های خود به دیگران این تصور را می‌دهد که شما فردی با اعتماد به نفس هستید. لبخند زدن نه‌تنها باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید، بلکه باعث می‌شود دیگران در کنار شما احساس راحتی بیشتری کنند. نقش اعتماد به نفس در موفقیت بسیار زیاد است اما همین اعمال به ظاهر ساده بسیار کمکتان خواهد کرد.

به شخصی که با او صحبت می‌کنید نگاه کنید، نه به کفش‌هایتان

به شخصی که با او صحبت می‌کنید نگاه کنید، نه به کفش‌هایتان

حفظ ارتباط چشمی نشان‌دهنده اعتماد به نفس است. نکته اینکه سعی کنید آرام صحبت کنید. تحقیقات ثابت کرده است کسانی که آهسته و واضح صحبت می‌کنند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و در نظر دیگران با اعتماد به نفس بیشتری به نظر می‌رسند. در واقع این نوع صحبت باعث می‌شود چیزی را که می‌گویند به خوبی درک کنید. مقاله مهارت‌های ارتباطی بیشتر می‌تواند در این زمینه کمکتان کند.

به تصویری که از خود ارائه می‌دهید توجه کنید

مرتب و آراسته باشید. این کار نه‌تنها به خودتان احساس خوبی می‌دهد، بلکه باعث می‌شود در نظر دیگران نیز با اعتماد به نفس به نظر برسید.

شکست را نپذیرید و افکار منفی را از خود دور کنید

هرگز تسلیم نشوید. همیشه به یاد داشته باشید که برای هر چیزی راه‌ حلی وجود دارد. زمانی که در زمان سختی‌ها به موفقیت دست می‌یابید، اعتماد به نفستان هم افزایش می‌یابد. (اگر تجربه‌ای در این زمینه داشته باشید بهتر نقش اعتماد به نفس در موفقیت را حس خواهید کرد) اعتماد به نفس پایین اغلب ناشی از افکار منفی است که در مسیری بی‌پایان در ذهن ما می‌گذرد.

اگر مدام به خود ایراد می‌گیرید و می‌گویید که به اندازه کافی خوب نیستید، به اندازه کافی جذاب نیستید، به اندازه کافی با هوش یا ورزشکار نیستید، بدانید که مدام در حال جلوگیری از خودشکوفایی خود هستید. شما در حال تبدیل شدن به همان چیزی هستید که در ذهن خود موعظه می‌کنید، و این خوب نیست. دفعه بعد که آن منفی بودن را در ذهن خود می‌شنوید، فوراً آن را به یک تأیید مثبت تغییر دهید و آن را تا زمانی که به سطح اعتماد به نفس برسد ادامه دهید.

آماده باشید

لیستی از همه چیزهایی را که باید برای شغل، رشته تحصیلی، انجام سخنرانی و یا هر برنامه دیگری آماده کنید، تهیه کنید و خود را آماده کنید. زمانی که شما دانش و آگاهیتان را بالا می‌برید و حرفی برای گفتن دارید با اعتماد به نفس بیشتری به نظر می‌رسید.

برای مواقع سخت، زمانی که همه چیز شکست می‌خورد، ایجاد یک زندگی عالی پر از چالش است و مواقعی وجود دارد که حفظ اعتماد به نفسمان دشوار است. همین حالا بنشینید و فهرستی از تمام چیزهایی که در زندگی خود به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستید و فهرست دیگری از دستاوردهای خود که به آن‌ها افتخار می‌کنید تهیه کنید.

پس از تکمیل لیست، آن را در جایی قرار دهید که دائماً جلوی چشمتان باشد. مانند روی میز کار، روی در اتاق بالای تختخواب و… . هر زمان که حس کردید دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوید به این لیست نگاهی بیندازید تا دوباره آن را احیا کنید.

۱۰ دلیلی که باید نقش اعتماد به نفس در موفقیت را جدی بگیرید

۱. برای شروع کارها شما را به حرکت وامی‌دارد

برای شروع کارها شما را به حرکت وامی‌دارد

افراد با اعتماد به نفس کارها را شروع می‌کنند. آن‌ها خجالت نمی‌کشند، حتی زمانی که اطرافیانشان هنوز در مورد آن فکر می‌کنند، این‌ها اقدام به انجام کار می‌کنند.

۲. توانایی ایستادن برای خود

اعتماد به نفس به شما این امکان را می‌دهد که به شیوه‌ای منصفانه و ثابت از خود دفاع کنید. در غیر این صورت، ممکن است متوجه شوید که شنیده نشده یا با شما رفتار ناعادلانه‌ای شده است. پس نقش اعتماد به نفس در موفقیت با گرفتن حق خود مثالی بسیار ساده است که یادآوری می‌کند اعتماد به نفس خود را جدی بگیرید و حتماً آن را تقویت کنید. حتماً مقاله مهارت تصمیم‌گیری درست را مرور کنید.

۳. توانایی نه گفتن

افراد با اعتماد به نفس این توانایی را دارند که در صورت لزوم «نه» بگویند. آن‌ها کار یا تعهدات غیر ضروری یا نامناسب را بر عهده نمی‌گیرند.

۴. توانایی بله گفتن

در عین حال، افراد با اعتماد به نفس به فرصت‌ها «بله» می‌گویند. آن‌ها فرصت‌ها را به دلیل خجالتی بودن از دست نمی‌دهند. حتی دیده شده است که افراد به دلیل خجالتی بودن، مقام و ترفیعی را که لایق آن بوده‌اند از دست داده‌اند. اگر شما هم فردی خجالتی هستید، مقاله چطور خجالتی نباشیم را مرور کنید.

۵. اعتماد به نفس بر ترس غلبه می‌کند

عدم اعتماد به نفس می‌تواند منجر به فلج شدن ناشی از ترس شود. ترس از شکست. ترس از آنچه دیگران فکر می‌کنند. ترس از چیزهای ناشناخته. پس دریافته اید که نقش اعتماد به نفس در موفقیت چیست و برای موفقیت، به اعتماد به نفسی نیاز دارید تا با ترس‌های خود روبرو شوید و بر آن غلبه کنید.

۶. ایمان داشتن به خود

اعتماد به نفس یعنی اینکه به خودت ایمان داشته باشی. هنری فورد گفت: «چه فکر کنی که می‌توانی، چه فکر کنی نمی‌توانی، حق با توست.»

۷. دست بالا گرفتن خود

افراد با اعتماد به نفس میله را بالا می‌گذارند و هدف را بالا می‌برند. دقیقاً در اینجا هم می‌توانید نقش اعتماد به نفس در موفقیت را ببینید، که کمبود اعتماد به نفس منجر به انتخاب اهداف ضعیف‌تر و درنتیجه نتایج متوسط‌تری می‌شود.

۸. داشتن محدودیت

زمانی که اعتماد به نفس دارید، رفتارهای درست و بجای خود را می‌شناسید. این اعتماد به نفس به شما اجازه هر کاری را نمی‌دهد و شما قدرت خود را بیش از هر وقت دیگری احساس می‌کنید.

۹. سؤال پرسیدن

اعتماد به نفس به شما این امکان را می‌دهد که حتی زمانی که دیگران ساکت هستند و جرئت ندارند، سؤال بپرسید.

سؤال پرسیدن

۱۰. ایمان به برنده شدن

یک دلیل دیگر برای نشان دادن نقش اعتماد به نفس در موفقیت این است که افراد با اعتماد به نفس به موفقیت ایمان دارند و مهم‌تر از آن، آن‌ها به توانایی خود برای موفقیت ایمان دارند.

کلام آخر درباره نقش اعتماد به نفس در موفقیت

در نهایت، یکی از ویژگی‌های کلیدی افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند این است که به جای نابود کردن دیگران، آن‌ها را می‌سازند. داشتن اعتماد به نفس به این معنی است که شما احساس رقابت با دیگران ندارید. موفقیت آن‌ها از موفقیت شما چیزی کم نمی‌کند. نقش اعتماد به نفس در موفقیت به قدری حیاتی است که دوره‌ها و کتاب‌های زیادی به آن اختصاص داده شده است.

امیدوارم با خواندن این مقاله نقش اعتماد به نفس در موفقیت را متوجه شده باشید. اگر اعتماد به نفس پایینی دارید و نمی‌توانید جسارت ابراز عقاید و ایده‌هایتان را داشته باشید یا حقتان را بگیرید، باید بر روی اعتماد به نفستان بیشتر کار کنید.

همان‌طور که در متن نیز اشاره شد، یکی از دلایل عدم اعتماد به نفس عدم آگاهی افراد است. این عدم آگاهی نسبت به کاری که قرار است انجام دهند، سخنرانی که باید ارائه دهند، اهدافی که باید در زندگی داشته باشند و دنبال کنند و در کل عدم آگاهی و خودشناسی و کار نکردن بر روی توسعه فردیشان است.

در دوره جامع توسعه مالی ما بر روی دو چیز اساسی که در زندگی شما تأثیر مستقیمی دارند کار می‌کنیم: توسعه فردی و توسعه مالی. در سیزده قسمت ابتدایی بر روی توسعه فردی و تمام چیزهایی که برای ساختن شخصیت خود نیاز دارید با شما کار می‌کنیم. پس از آن تا انتهای دوره بر روی مسائل مالی و افزایش دانش و آگاهی شما برای گرفتن بهترین تصمیمات مالی کار خواهیم کرد.

این آموزش‌ها، مطالبی هستند که هرکسی در جامعه باید برای بقای خود آن‌ها را بداند و آموزش ببیند. این دوره جامع تاکنون به بیش از صد هزار نفر کمک کرده و شاهد نتایج شگفت‌انگیز آن‌ها بوده است. شما هم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید، پس همین الان فرم زیر را کامل و شروع کنید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *