fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ هوش مالی

اهمیت باور در موفقیت، نقش باور در زندگی چیست؟

کاور-اهمیت-باور-در-موفقیت

اهمیت باور در موفقیت، نقش باور در زندگی چیست؟

باور چیست؟ 

یکی از عناصر مهمی که تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت شماست، باورهاتونه. تو مقاله موفقیت چیست؟ کلی راجع به موفقیت صحبت کردیم که بد نیست یه سر بهش بزنید. باورهای مثبت و درست شما رو در مسیر موفقیت قرار میدن و به مقصد موفقیت میرسونن. باورهای غلط هم مانع رسیدن شما به مقصد میشن. حتی اگه تمام شرایط رو برای موفقیت فراهم کرده باشین، باورهای غلط مانع تلاش شما میشن. درست زمانیکه نزدیک به موفقیت هستین، شما رو از ادامه مسیر منصرف می کنن و هیچوقت متوجه نخواهید شد موفقیت در چند قدمی شما قرار داشته؛ و چقدر به هدف نزدیک بودین. برای درک اهمیت باور در موفقیت ادامه این مطلب رو بخونید.

ضروریه که با اهمیت باور در زندگی و اهمیت باور در موفقیت به خوبی آشنا شین؛ چرا که باورهای غلط مانع ادامه تلاش شما شده و در نتیجه موفقیت رو تجربه نخواهید کرد. گاهی هم باورهای غلط از ابتدا مانع شروع کار شده و حتی در مسیر هم قرار نمی گیرین، در صورتیکه می تونستین حداقل شانس خودتون رو برای مسیری که علاقه داشتین امتحان کنین. و از اتفاقات خوبی که در ادامه کار می تونست براتون اتفاق بیفته محروم نشین.

تعریف باور

عقیده و اعتقاد قلبیه شما به موضوعات که تصمیمات مهم و اهدافتون رو بر پایه اون ها می چینین. و چون این اعتقاد قلبیه نیازی به بررسی و اثبات درستی اون نمی بینین میشه باور. شنیدین که میگن هرچیز که در جستن آنی آنی، دقیقا مصداق باورهای ماست. شما در زندگی چیزی رو به دست میارین که به دنبال اون هستین. اونقدر اون موضوع رو در ذهن و زندگیتون تکرار می کنین که به باور تبدیل میشن و اون باورها خودشون رو در در زندگیتون نشون میدن. پس حالا که اهمیت باور در زندگی و اهمیت باور در موفقیت رو تا یه جاهایی دارین لمس می کنین حواستون باشه که چه چیزهایی رو میخواین به باور تبدیل کنین.

باورها چطوری به وجود میان؟

باورها چطوری به وجود میان؟

حالا چه چیزایی باعث میشن باورهای شما به این شکلی که هستن شکل بگیرن؟ چه چیزایی باعث میشن شما این باورها رو انتخاب کنین؟ در درجه اول از محیطی که در اون زندگی می کنین غافل نشین. همینطور خانواده، دوستان، آشناها و شبکه های اجتماعی و رسانه ها و همه کسانی که زمان زیادی رو باهاشون صرف می کنین.

حتما شنیدین که میگن شما میانگین ۵ آدمی هستین که بیشترین وقت رو باهاشون میگذرونین. پس اگه در محیطی قرار گرفتین که تحصیلات ارزش شناخته میشه، به احتمال بسیار قوی باور دارین که باید خوب درس بخونین و تحصیلات عالیه بگیرین، و اگه نگیرین حس رضایت درونی نسبت به خودتون ندارین. یا اگه در محیط اطراف و دوستانتون باور داشته باشین که سیگار ضرر داشته و سیگار کشیدن عمل زشتی شناخته میشه، به احتمال بسیار قوی باور دارین که سیگار کشیدن عمل زشتیه و هرگز به دنبال سیگار نمیرین. بنابراین تا اینجا با اهمیت باور در زندگی و اهمیت باور در موفقیت آشنا شدیم در ادامه انواع باور رو بررسی می کنیم.

انواع باور

انواع باور، اهمیت باور در موفقیت

  1. باورهای محدود کننده

وقتی میگی من نمی تونم این کار رو انجام بدم، این چیزا برای من اتفاق نمی افته، منو این همه خوشبختی محاله… من از این شانسا ندارم، عرضشو ندارم و کلی جملات مشابه که الان تو ذهنتون اومده باورهای محدود کننده هستن. باورهای محدود کننده ای که بهتون القا می کنن شما نباید به چیزهای خوب و آرزوهای بزرگ فکر کنین. بنابراین ذهن شمارو برای رسیدن به راه حل رسیدن به اون اتفاقات می بنده و باعث میشه چون بهش فکر نمی کنین راهی هم برای رسیدن بهش پیدا نکنین و ذهنتون غیر ممکن بودن اون ها رو باور کنه و از دایره توجهش خارج کنه. یادآوری می کنم که اهمیت باور در زندگی و موفقیت رو دست کم نگیرین.

  1. باور های یاری کننده

باورهای یاری کننده باورهای مثبتی هستن که نسبت به اتفاقات وچیزها داریم. وقتی باورهای محدود کننده رو تغییر می دیم و مثبت بیان می کنیم، درواقع اون هارو به باورهای یاری کننده تغییر دادیم و جالبه بدونین که باورهای یاری کننده باعث شکل گیری مسیر عصبی میشن. وقتی مسیر عصبی شکل بگیره می تونین تغییرات بزرگ و اتفاقات خوب و هیجان انگیز رو رقم بزنین.

اهمیت باور در موفقیت

اهمیت باور در موفقیت

برای چند لحظه به لواشک و لیمو ترش فکر کنین. می بینین که مغزتون چه واکنش سریعی نشون داد و آب از دهنتون راه افتاد. دقیقا باورها و جملاتی که میگین این تاثیر رو روی کل زندگی شما دارن. یا مثلا وقتی با شخصی بحث می کنین و بعدش عذاب وجدان میگیرین و افکارتون آزارتون میده.

حالا بنظرتون اگه کل روز فقط جملات منفی و نشدن ها رو تکرار کنیم، جایی برای موفقیت باقی می مونه؟! حتی ممکنه در ابتدا رویاهای بزرگی داشته باشیم و لحظه ای بهش فکر کنیم و حس شادی رو تجربه کنیم؛ اما به یک روز هم نمیکشه که فراموشش می کنیم. چون در نهایت به غیر ممکن بودن اون اتفاق ته دلمون اعتقاد داریم. بنابراین اهمیت باور در موفقیت رو خیلی خیلی جدی بگیرین.

اهمیت باور در زندگی

اهمیت باور در زندگی

اگه میخواین یکم دقیق تر باورهاتون رو بررسی کنین و خودتون رو بیشتر بشناسین یه قلم و کاغذ بردارین. درباره مثلا موضوعی که شکست خوردین، دلایل شکست و عدم موفقیتتون رو بنویسین. سعی کنین تا میتونین دلیل بنویسین و به یکی دوتا دلیل بسنده نکنین.

به عنوان مثال من آزمون رانندگی نمیدم چون از رانندگی می ترسم، چون خانوادم مخالفن که من رانندگی کنم، چون اگه رانندگی کنم باید کلی مسئولیت قبول کنم، چون ترس از تصادف دارم، چون فکر می کنم راننده خوبی نیستم و… . همونطور که گفتم هر دلیلی که به ذهنتون می رسه و در موردتون صدق می کنه رو بنویسین و بعد از اتمام، یه نگاهی به لیستتون بندازین. تمام این دلایلی که نوشتین باور های شما هستن و باید به دقت بررسی کنین که کدوم یک از این باورهای شما مانع رشد و پیشرفت شما هستن. برای تغییر اون باورها با راهکارهایی که در ادامه مطرح می کنیم اقدام کنین، چون همونطور که گفتیم باورهای شما هستن که موفقیت یا شکست شما رو تعیین می کنن.

در هرصورت حق با خودته

بیاین با چندتا مثال بهتر درک کنیم که چرا باورها انقدر مهمن. همیشه میگن اگه چیزیو از ته دل بخوای بهش میرسی. حتما دقت کردین ذهنیتمون در ارتباط با هر موضوعی به هر صورتی که باشه در همون جهت هم پیش میریم و عملکردمونم در جهت همون باوره. مثلا اگه من باور داشته باشم که چقدر از کتاب خوندن لذت میبرم، زمانی که مطالعه می کنم لذت خوام برد. اما اگه همش تکرار کنم که زمانی که کتاب باز می کنم خوابم میگیره، قطعا دفعه بعدی که کتاب رو باز میکنم، می خوابم. یا توجه کردین کسانی رو که میگن من اب هم میخورم چاق میشم، انقدر این رو تکرار میکنن که به باورشون تبدیل میشه و با خوردن کوچکترین چیزی واقعا چاق میشن. دیگه فکر کنم به جدی بودن اهمیت باور در موفقیت و اهمیت باور در زندگی پی برده باشین.

برای تغییر باورهای غلط این تمریناتو انجام بده

  1. تو زمینه مورد نظرت آموزش ببین

وقتی هدفی داری، یا آرزوی رسیدن به چیزی رو داری اولین قدم اینه که در اون زمینه خاص آموزش ببینی و به مهارت های لازم برسی؛ که بتونی به عنوان یه حرفه ای حرفی برای گفتن داشته باشی. با این کار اعتماد به نفستم بالاتر می ره و قدم های محکم تری برمی داری.

  1. ۹۰ درصد افکار منفی شما هیچوقت اتفاق نمی افتن

 برخی افراد هم هستن که نگرانی های زیاد اون ها به وسواس فکری تبدیل شده. یادتون باشه که این اتفاقاتی که بهشون فکر می کنین در ۹۰ درصد مواقع رخ نمی دن. اما با فکر کردن به اون ها هم زمان مفیدمون رو برای انجام کارها از دست می دیم و هم اینکه ایجاد استرس می کنن و در نهایت می تونن روی روند کار تاثیر منفی بزارن و مارو از نتایج دلخواهمون دور کنن.

  1. تغییر رو از خودت شروع کن

 قبلا دوستان، خانواده، شبکه های اجتماعی و محیطی که در اون زندگی می کنیم رو به عنوان عواملی که تاثیر مستقیم بر روی باورهامون دارن، معرفی کردیم. حالا هم بهتون میگم فارغ از سن و جنسیتی که دارین، اول باوراتونو بشناسین و بعد سعی کنین باورهای منفی و مخرب رو از ذهنتون پاک کنین و با باورهای مثبت جایگزین کنین.

  1. جمله های روزانه ات رو درست کن

 در مراحل قبلی لیستی از باورامون نوشتیم و الان دیگه دستمون اومده که باورامون به چه صورتی هستن. کافیه روی جمله بندی هامون کار کنیم تا باورهای منفی رو به مثبت تبدیل کنیم. کم کم باورهای منفی مون به مثبت تبدیل میشن. مثلا به جای اینکه بگین من هرچی بخورم چاق میشم و جوش میزنم بگین من هرچی بخورم چاق نمیشم و خوردن تاثیری روی جوش زدن من نداره.

  1. رسالت زندگیتو پیدا کن

 همه آدم های کره زمین برای دلیلی آفریده شدن و رسالتی در زندگی داره که باید بهش برسن. هدف و رسالت زندگیه خودتو پیدا کن و براش تلاش کن. و بدون که رسالتتو در زندگی حتما قادری انجام بدی چون رسالت شخص توعه و براش آقریده شدی.

رسالت زندگیتو پیدا کن، اهمیت باور در زندگی

۳ راه تقویت باورهای مثبت و درک اهمیت باور در زندگی

  1. انقدر بگین تا باورتون شه

قبلا گفتیم وقتی چیزی رو دائم تکرار می کنیم به باور تبدیل میشه. بنابراین یکی از راه های تقویت باورهای مثبت تکرار هر روز و هر لحظه اون هاست مثلا اگه میخواین کنفرانس بدین، از روزی که دارین روش کار می کنین با خودتون تکرار کنین که همه از کنفرانس شما خوششون خواهد اومد. این کار باعث میشه مسیر عصبی ناسب در ذهنتون شکل بگیره و بهترین نتیجه رو بگیرین.

۲. در ذهنتون مجسم کنین

در ذهنتو موفقیت و حاصل تلاشتونو تجسم کنین و سعی کنین تمام شرایط و جزئیات موفقیتتون رو تجسم کنین. با این کار علاوه بر اینکه مسیر عصبیتون تقویت میشه باورتون رو تقویت می کنه و شما رو در مسیر درست قرار می ده.

۳. زندگی قانون باورها و لیاقت هاست

جمله معروفی هست که میگه: زندگی قانون باورها و لیاقت هاست، همیشه باور داشته باش که لایق بهترین هایی. بنابراین همیشه به خودتون یادآوری کنین که شما لایق بهترین ها هستین و بهترین هارو برای خودتون تصور کنین. تصویرسازی های بزرگتر شما رو در مسیرهای بزرگ قرار می ده.

کلام آخر

خب همونطور که مقاله رو مطالعه کردین سعی کردیم اهمیت باور در موفقیت و اهمیت باور در زندگی رو براتون توضیح بدیم، تا بهتر متوجه بشین شاید حتی کلام و صحبت روزانتون که خیلی هم بهش توجه نمی کنین، چقدر می تونه در مسیر زندگی و موفقیت شما تاثیر گذار باشه. امیدوارم تمرین های ساده ای رو که برای تغییر باورهای منفی مطرح کردیم جدی بگیرین و حتما انجام بدین. سعی کنین باورهای مثبت رو برای خودتون ایجاد کنین و حتما هر چند وقت یک بار باورهاتونو چک کنین تا اگه نیاز به تغییر بود حتما تغییرش بدین.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتون رو زیر این مطلب برامون بنویسید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *