fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی

همه چیز در مورد ایکیگای

cover-2

همه چیز در مورد ایکیگای

به گفته ژاپنی‌ها، یافتن پاسخ یک زندگی معنادار و هدفمند ساده است، تنها کافی است ایکیگای خود را پیدا کنید! اما ایکیگای چیست؟ به طور خلاصه، ایکیگای مفهومی است که قرن‌ها در بافت فرهنگی ژاپن ریشه دارد و می‌توان آن را به معنای «دلیلی برای زندگی کردن» دانست.

ایکیگای چیست؟

در عمل، عمق مفهوم ایکیگای بسیار بیشتر از یک ترجمه یک عبارت ساده است. ایکیگای یک سبک زندگی به شمار می‌آید. ژاپنی‌ها تا حدودی ایکیگای را یک فاکتور غریزی عنوان می‌کنند. ایکیگای به هیچ چارچوب یا شرایطی محدود نمی‌شود، اما درک مفهوم آن چندان آسان نخواهد بود.

ایکیگای به فارسی

به نظر می‌رسد از بین معنای مختلف ایکیگای، عاملی جهت زندگی بهترین گزینه به نظر می‌رسد. در سال‌های اخیر شناخت مفهوم ایکیگای برای بسیاری از ایرانیان اهمیت یافته و به همین دلیل هر فردی دارای مفهوم خاص خود از این نظریه است.

ایکیگای

iki را می‌توان به معنای «زندگی» دانست و kai به معنای زنده است. (kai در این مورد به صورت gai تلفظ می‌شود). به طور کلی باید گفت که این کلمه به صورت ei – ki – gai تلفظ می‌شود.

ترجمه تحت‌اللفظی این عبارت به شما بینشی را که برای درک اهمیت این اصطلاح و اهمیت آن نمی‌دهد. معنای مختلفی برای این عبارت وجود دارد که گفته می‌شود همه آنها دقیق هستند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • دلیلی برای زندگی کردن
 • هدف زندگی
 • دلیلی برای بودن
 • معنای زندگی
 • دلیلی برای بیدار شدن در صبح
 • چیزی که زندگی را با ارزش می‌کند
 • چیزی که برای آن زندگی می‌کنید
 • خوشبخت بودن
 • یک دلیل وجودی

ایکیگای در فرهنگ ژاپن

گفته می‌شود که مفهوم ایکیگای از اصول اولیه سلامت و تندرستی طب سنتی ژاپنی تکامل یافته است. این سنت پزشکی معتقد است که سلامت جسمانی تحت‌تأثیر سلامت روانی-عاطفی و احساس هدف در زندگی فرد قرار می‌گیرد.

روان‌شناس ژاپنی، میچیکوکومانو می‌گوید ایکیگای حالتی از رفاه است که از تعهد به فعالیت‌هایی ناشی می‌شود. این فعالیت‌ها احساس رضایتی را به همراه دارند. میچیکو ایکیگای را از لذت گذرا متمایز می‌داند. ایکیگای با تاکید درمان شناختی-رفتاری بر پیگیری فعالیت‌هایی که باعث لذت و احساس تسلط می‌شود (به ویژه به عنوان راهی برای کاهش اختلال افسردگی) شناخته می‌شود.

کن موگی، عصب‌شناس و نویسنده کتاب بیدار کردن ایکیگای شما می‌گوید ایکیگای یک مفهوم باستانی و آشنا برای ژاپنی‌ها است که می‌تواند به سادگی به عنوان «دلیلی برای بیدار شدن در صبح» ترجمه شود.

کتاب ایکیگای

می‌توان گفت که جریان ایکیگای زمانی اتفاق می‌افتد که شما به طور مداوم کاری را انجام می‌دهید که دوستش دارید. در چنین حالتی، جریان روح شما ممکن است مطابق با ایکیگای شما یا فعالیت‌هایی باشد که به زندگی شما معنا و هدف می‌بخشند.

اگرچه ایکیگای از نظر معنایی تغییرات تاریخی داشته است، اما معمولاً در طول دوره‌های مختلف از آن به عنوان یک نظریه شخصی و سودمند برای کلیه انسان‌ها یاد شده است. علاوه بر این، گفته می‌شود که هر کسی یک ایکیگای شخصی دارد. تنها موضوع مهم یافتن آن است. یافتن ایکیگای ممکن است نیاز به زمان، تفکر عمیق و تلاش داشته باشد، اما این سفری است که همه ما می‌توانیم آن را انجام دهیم و حتی یادگیری بحث چگونه پولدار شویم نیز کمک می‌کند.

ایکیگای زندگی

از نظر مفهومی، ایکیگای یک مسیر برای زندگی کردن است. به بیان کاربردی‌تر، ایکیگای صبح‌ها شما را از خواب بیدار می‌کند. این همان قدرتی است که موجب می‌شود بتوانید هر روز خود را با انرژی بیشتری طی کنید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین فواید ایکیگای در زندگی شما می‌پردازیم.

شادی و انگیزه

بیایید در نظر بگیریم که چگونه ایکیگای می‌تواند به شما در جستجوی شادی کمک کند. تصور کنید هیجان زده از خواب بیدار می‌شوید و می‌دانید که امروز فرصتی است برای پیشبرد همان چیزی که برای شما جذاب به نظر می‌رسد.

بیایید بگوییم که اشتیاق شما رقصیدن، آشپزی و یا هر مورد دیگری است. با تمرکز بر روی ایکیگای خواهید دانست که در آن روز قرار است مدتی را صرف انجام هدف مدنظرتان کنید.

شادی و نشاط با ایکیگای

ایکیگای به شما انگیزه لازم را می‌دهد تا از زندگی همان‌طور که می‌خواهید لذت ببرید. با اشتیاق بیدار شوید و بر اساس علایق خود عمل کنید.

تعادل و راهنمایی

چه ایکیگای داشته باشید چه نداشته باشید، زندگی همیشه به خوبی و خوشی نمی‌گذرد. شما هم مانند بقیه با مشکلات خاصی روبرو خواهید شد. همه ما از دست دادن عزیزانمان و شکست‌های مختلف را تجربه می‌کنیم. شرایط خارج از کنترل زندگی مدام ما را تحت فشار قرار خواهد داد. بالاخره هر کس باید هر از گاهی کارهایی را انجام دهد که از انجام دادن آنها لذت نمی‌برد.

ایکیگای مشکلات را از زندگی شما حذف نمی‌کند. با این حال، یک حس واقعی تعادل را برای شما فراهم خواهد کرد. مواقعی وجود دارد که به هدفی خاص در زندگی نیاز دارید. ایکیگای به شما کمک می‌کند تا خود را در زمان‌های سخت شکست‌خورده نبینید. ایکیگای شفافیتی را که در زندگی خود به آن نیاز دارید به شما ارائه می‌کند. ایکیگای در مواقع سختی، درد و غم و اندوه مانند یک چراغ راهنماست.

آیا ایکیگای راز طول عمر است؟

اعتقاد بر این است که فایده ایکیگای فقط شادی نیست. آنچه بسیاری از ما را به ایکیگای جذب می‌کند، افزایش طول عمر است، البته هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید با پیروی از ایکیگای بیشتر زنده بمانید، اما به نظر می‌رسد مردم ژاپن، به ویژه اوکیناوا، معتقدند که داشتن چنین هدفی در زندگی برای زندگی طولانی و مرفه ضروری است. اوکیناوایی‌ها با داشتن یکی از بالاترین میانگین‌های طول عمر در جهان، گواهی بر این موضوع هستند. جهت کسب اطلاعات مناسبی در این زمینه می‌توانید به مقاله طرز فکر رشد و ایستا در وب‌سایت ما سری بزنید.

ایکیگای من

تعریف ایکیگای برای هر فردی متفاوت است. در واقع نمی‌توان تنها یک معنی و مفهوم از این نظریه را به همه تعمیم داد. اگر به دنبال یافتن معنای این کلمه و نظریه هستید، باید خودتان دست به کار شوید. مهم‌ترین امر در این زمینه یافتن مواردی است که از انجام دادن آن‌ها لذت می‌برید.

این موارد می‌توانند گزینه‌هایی همچون نقاشی، آشپزی و حتی دوخت و دوز باشند. مهم‌ نیست که هدف شما یک هدف ساده است یا خیر، زیرا در نهایت تنها عامل مهم در این زمینه، یافتن خود هدف است. یافتن ایکیگای محدویت سنی و یا مکانی ندارد.

در واقع فرقی نمی‌کند که در کدام از سرزمین‌های این کره خاکی مشغول به زندگی هستید، چون حتی در سخت‌ترین شرایط نیز می‌توان ایکیگای درونی یا ایکیگای شخصی را پیدا کرد. این ایکیگای با تمام ایکیگایهای دیگر متفاوت خواهد بود، زیرا سلایق، نظرات و عقاید شما با سایر انسان‌های روز زمین متفاوت است.

به طور کلی باید به این موضوع اشاره کنیم که یافتن ایکیگای یک تجربه شخصی است. شما نمی‌توانید کسی را مجبور به یافتن ایکیگای کنید. او باید خودش به سمت یافتن ایکیگای حرکت کند تا در نهایت ایکیگای به دست آمده کاملاً مختص به وی باشد. تنها در این شرایط می‌توان مطمئن بود که آن ایکیگای، یک گزینه منحصر به فرد برای اوست.

افراد بسیار زیادی در طول تاریخ سعی کرده‌اند تا ایکیگای خود را به عنوان بهترین ایکیگای در سطح جهان معرفی کنند، اما شواهد و تجربیات مختلف نشان داده است که این موضوع یک تصور پوچ خواهد بود. هیچ‌کس نمی‌‌تواند ایکیگای شخصی خود را به بقیه به زور تعمیم دهد. این در حالی است که برخی از افراد با پیروی از ایکیگایهای چنین افراد نه تنها به هدف خود نمی‌رسند بلکه دچار مشکلات روحی خواهند شد.

کتاب ایکیگای

خوشبختانه کتاب‌های مختلفی در این مورد تألیف شده است که هر کدام از آن‌ها دارای نکات بسیار مهمی در این زمینه هستند. چنانچه به دنبال یافتن معنا و مفهوم‌های مختلف این نظریه ژاپنی هستید، استفاده ازاین کتاب‌ها می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

3 2

اگرچه برخی از این کتاب‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند، اما توصیه ما مطالعه آن ها به زبان انگلیسی است، زیرا توضیحات مربوطه در این نوع کتاب‌ها معمولاً به صورت کاملاً شفاف‌تر ارائه می‌شوند. برخی از مهم‌ترین کتاب‌های موجود در این زمینه عبارت‌اند از:

 • Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Lifebooks
 • How to Ikigai: Lessons for Finding Happiness
 • The Little Book of Ikigai: The Secret Japanese Way to Live a good life
 • The Ikigai Journey: A Practical Guide to Finding Happiness
 • Awakening Your Ikigai
 • The Book of Ikigai: Discover the Japanese Secret to a Long life
 • The Book of Ichigo Ichie

تست ایکیگای

برخی از سایت‌های خارجی نسبت به ارائه تست ایکیگای اقدام کرده‌اند. اگرچه نتایج این تست‌ها چندان علمی نیست، اما می‌تواند به شما در زمینه یافتن ایکیگای درونی خودتان کمک کند. از جلمه مهم‌ترین سایت‌های موجود می‌توان به ikigaitribe.com و talbraiman.com اشاره کرد. تست‌های ایکیگای موجود در این وب‌سایت‌ها نسبت به سایر وب‌سایت‌های موجود در اینترنت به صورت حرفه‌ای‌تر طراحی شده‌اند.

کلام آخر

ایکیگای را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین مفاهیم موجود در زندگی بشر دانست که ریشه آن به ژاپن برمی‌گردد. به صورت کلی باید گفت که مفهوم این نظریه، یافتن عاملی برای زندگی کردن است. این عامل می‌تواند یک امر فیزیکی و یا حتی یک امر روحی باشد.

هر فردی باید به صورت جداگانه ایکیگای خود را بیابد و سعی کند تا در مسیر یافتن آن، سایر لذت‌های معنوی خود را نیز پیدا کند. کتاب‌های مختلفی در زمینه یافتن ایکیگای نوشته‌ شده‌اند که می‌توانند اطلاعات مناسبی را در این زمینه به شما ارائه دهند. علاوه بر این وب سایت تست ایکیگای نیز وجود دارند که می‌‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *