fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

آموزش بازاریابی آموزش فروش بلاگ

زبان بدن چیست؟

body-language

زبان بدن چیست؟

سلام و درود خدمت کاربران عزیز سایت جاوید مقدم ، در این مقاله قصد داریم راجع به زبان بدن ، اهمیت یادگیری زبان بدن و چگونگی عملکرد آن با شما صحبت کنیم، امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع بشه.

با چند مثال ساده شروع می‌کنیم

دست هایش می‌لرزید، دارد دروغ می گوید، نگاهش را میدزدد، حتما دارد دروغ می گوید، کف دست‌هایش دیده نمی‌شود، دارد چیزی را پنهان می کند.

این موارد قسمتی از کارگاه های زبان بدنی است که روزی خود من هم در آن ها شرکت می‌کردم. در کل زبان بدن موضوع جذابی است که عموما به دلیل اینکه به نیات پنهان افراد متصل میشه ، هیچگاه جذابیتش رو از دست نمیده.

اما سوال اینجاست که واقعا تمام موارد بالا درست هستن و به همین سادگی میتوان دروغ رو تشخیص داد؟ این فیلم رو ببینید.

زبان بدن چیست؟

در کل ، زبان بدن ابزاری برای برقراری ارتباطه ، بدون اینکه کلمه‌ای گفته بشه. به طور مثال زمانی که کودکی در حال شیطنته و با اخم پدرش سر جای خودش میشینه، پیامی منتقل شده که در آن کلمه‌ای وجود نداشته.

وقتی با چشمکی پیامی به دوست خودتون میدین ، هیچ کلمه‌ای گفته نشده اما پیام بین شما منتقل شده. زمانی که با اشاره دست ماشینی رو متوقف می‌کنید، کلمه‌ای نمیگین ، اما پیام منتقل میشه. زمانی که با اشاره سر ، چیزی رو تایید یا رد می‌کنید، کلمه‌ای گفته نشده اما پیام منتقل شده است.

این موارد که بدیهی است، پس چرا صحبت در مورد این موضوع تا این حد جذاب شده و در موردش کتاب ها و کارگاه های مختلف برگزار میشه؟ داستان به همین جا ختم نمیشه. علاوه بر این پیام‌های بدیهی ، در بعضی مواقع پیام‌هایی وجود دارند که به صورت ناخودآگاه ارسال میشن و اگر شما بتونید گیرنده خوبی باشید ، موارد مهمی از آنها استخراج می‌شود.

چرا یادگیری زبان بدن مهم است؟

در کل مفهوم یادگیری زبان بدن، کاربردهای زیادی داره. در زندگی شخصی ، در کسب و کار، در سخنرانی ، مدیریت ، فروش و … می‌توان از این مفهوم استفاده کرد.

از استفاده‌های اصلی زبان بدن ، انتقال پیام‌هایی است که نمی‌خواین به طور کلامی منتقل کنین و یا فهمیدن نیت واقعی افراد بدون در نظر گرفتن کلامشون و همچنین اینکه بیان آن ها در قالب کلمات مسخره به نظر می‌رسد.

به طور مثال، فروشندگان یاد می‌گیرند که ژست اقتدار داشته باشند و برای ایجاد اعتماد ژست افراد متخصص رو بگیرند. حالا تصور کنید فردی در حال راه رفتن مدام به دیگران به صورت کلامی یادآوری کنه که من متخصص هستم ، من تصمیم گیرنده هستم ،  من قدرتمند هستم.

آیا این حرف ها تاثیری داره؟ اتفاقا ممکنه برعکس جواب بده و فرد مقابل به جای اعتماد دوری کنه. اما همین عبارات در حالت‌های بدن به خوبی قابل انتقاله.

شما می‌تونید از روی نحوه‌ی ایستادن افراد، زاویه کمر و زاویه گردن آنها به میزان اعتماد به نفس آنها پی ببرید. قطعا این راه بهتری برای انتقال چنین پیام هایی است.

از طرف دیگه میشه از این ابزار برای شناسایی رفتارهای غیر کلامی ناخودآگاه در تشخیص دروغ و مذاکرات استفاده کرد. می‌توان با تحلیل گفته ها و مطابقت آنها با حالت‌های مختلف بدن، به نیات پنهان افراد، دروغ‌ها و موارد دیگه پی برد.

بهترین راه آموزش زبان بدن چیست؟

question

بهترین راه برای شناسایی و آموزش زبان بدن ، یادگیری حالات مختلف بدن ، دلیل بروز این حالت‌ها و مهم‌تر از این موارد چرایی این حالت‌هاست. باید با ساختار مغز و نحوه‌ی فراخوانی حالت‌های مختلف آشنا بشید و از این طریق تشخیص بدید که چطور میشه به نیات دیگران پی برد.

وقتی به علت بروز رفتارهای افراد پی می‌برید، قضاوت‌های دقیق‌تری دارید. وگرنه با یک تحلیل اشتباه یک قضاوت اشتباه انجام میدید. اشتباهات زیادی ممکن است، در اثر یادگیری ناقص زبان بدن ایجاد بشه. باید یاد بگیرید، زبان بدن رو به صورت یکپارچه و به شکل دسته‎‌ای از حالات، که به صورت هماهنگ با هم تشکیل می‌شوند تحلیل کنید.

خب اگه چنین کاری نکنیم چی میشه؟ مگر چه ایرادی داره با مواردی که به صورت پراکنده یاد گرفتیم ، رفتار دیگران رو تحلیل کنیم؟

اشتباهات در خواندن زبان بدن

فرض کنید که شما به تازگی یک مقاله زبان بدن مطالعه کردین که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی زیادی رو به شما آموزش داده است. حالات مختلف و ریز رفتارهایی رو آموزش دیده‌اید که پرده از رفتار افراد بردارید.

به طور اتفاقی روز بعد مطالعه این مقاله، کیف پولتون رو گم می‌کنید و به خاطر میارید که آخرین بار در دفتر کار همراهتان بوده است. اما وقتی دفتر رو چک می‌کنید، اثری ازش نیست.

فکر می‌کنید شاید با استفاده از زبان بدن بتونید تشخیص بدید که آیا مسئول نظافت دفتر نقشی در این گم شدن داشته یا نه؟ اون رو به اتاقتون دعوت می‌کنید و موضوع رو بازگو می‌کنید، برای اینکه بتونید از روی علامت‌های بدن تشخیص بدید که او کیف شما رو برداشته است.

وقتی موضوع رو متوجه میشه ، دست و پاش به لرزه میوفته ، صورتش سرخ میشه ، احساس استرس شدید داره و مدام به بیرون از اتاق نگاه میکنه. جهت گیری پاهای او نیز به سمت در خروجی است. بر اساس این موارد چه نتیجه ای می‌گیرید؟

اگه بخواین به همون مقاله زبان بدن بسنده کنید، احتمالا فرد بیچاره رو اخراج می‌کنید و بهش تهمت دزدی می‌زنید. تا زمانی که در داشبورد ماشینتون کیف پولتون رو پیدا می‌کنید و حالا باید به دنبال راهی باشید که اشتباه خودتون رو جبران کنید. بعد متوجه میشید تمام اون حالت های زبان بدن به دلیل این بوده که مستخدم شما نگران این موضوع بوده که نکنه شما فکر کنید که اون دزدی کرده باشه.

حالا شما بگویید ، می‌شود با خواندن یک مقاله زبان بدن به نتیجه رسید؟

با خوندن یک مقاله و آشنایی با حالت‌های مختلف بدن نباید افراد رو قضاوت کنید. زبان بدن به مشاهده‌ی بسیار دقیق تری احتیاج داره. باید حالات مختلف رو بشناسید. دلایل پشت هر کدوم رو شناسایی کنید. چند مرحله بسیار مهم رو طی کنید. تا نهایتا بتونید به یک قضاوت بهتر برسید.

باید علت پشت هر رفتار رو شناسایی کنید و بر اساس تطابق همه‌ی این موارد تصمیم گیری کنید. آیا زبان بدن قابل اعتماد است؟ اگه بدونید ریشه زبان بدن چیه ، به سادگی می‌تونید تشخیص بدید که آیا می‌تونید به اون اعتماد کنید یا خیر. اولین موضوع در شناسایی زبان بدن ، آشنایی با ساختار مغزه.

ساختار مغز

brain

تو این مقاله نمی‌خوام وارد جزئیات بشم. تنها موارد ضروری رو بیان می کنم. در سال ۱۹۵۲ آقای پل مکلین مغر انسان رو به سه بخش متشکل از ساقه ، مغز پستاندار و مغز جدید تقسیم بندی کرد.

سیستم اعضا و جوارح یا مغز پستاندار بیشترین نقش در بروز رفتارهای غیرکلامی ما رو داراست. این قسمت از مغز به صورت ناخودآگاه عمل می‌کنه و همواره در حال فعالیته. این فرضیه سنگ بنای تمام ارتباطات غیرکلامی است.

هیچ رفتاری وجود نداره که شما انجام بدید و این قسمت از مغز رو اون کنترل نداشته باشه (به جز برخی واکنش های غیرارادی ماهیچه‌ها) چون زبان بدن رو این قسمت استواره ، میشه به طور کامل بهش اعتماد کرد.

خواندن و تشخیص زبان بدن یک دستور‌العمل ساده اما ظریف داره که باید برای تشخیص دقیق زبان بدن مراحلش رو رعایت کنید. پیشنهاد می‌کنم حتما دوره زبان بدن رو ثبت نام کنید تا بتونیم خیلی کامل و مبسوط به این موضوع مهم بپردازیم.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتون رو زیر این مطلب برامون بنویسید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *