fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

اینستاگرام می‌تواند یک ابزار بازاریابی عالی برای کسب‌وکار شما باشد و یک تقویم محتوا در اینستاگرام می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند. شما می‌توانید آگاهی از برند ایجاد کنید، دنبال کنندگان خود را افزایش دهید، یک پایگاه از هواداران وفادار خودتان ایجاد کنید و مردم را در مورد محصول یا خدمات خود هیجان‌زده کنید.

تقویم محتوا در اینستاگرام به زبان ساده

در ساده‌ترین شکل ممکن می‌توان گفت تقویم محتوا در اینستاگرام برنامه‌ریزی برای تولید و انتشار محتوا است. این برنامه‌ریزی با توجه به “هدف” و “استراتژی” شما انجام می‌شود. بر اساس این برنامه‌ریزی برای تولید و انتشار محتواها در روزهای آتی برنامه‌ریزی می‌کنیم. حتماً متوجه شدید که بحث ما فراتر از این حرف‌ها است.

یعنی به وسیله نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام علاوه بر محتوا برای کمپین‌ها، تبلیغات، بهبود محتواها و آنالیز استفاده می‌کنیم. اگر برای نوشتن استراتژی خود نیاز به کمک دارید، کافی است مقاله آموزش جامع نوشتن استراتژی محتوا در اینستاگرام را بخوانید. مقاله مفید دیگری هم به جهت نحوه انجام تبلیغات در اینستاگرام داریم که هر آنچه برای این کار نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد.

موفقیت در اینستاگرام با تقویم محتوا

موفقیت در اینستاگرام با تقویم محتوا

حتماً می‌دانید برای اینکه در اینستاگرام موفق باشید، باید به طور مداوم پست کنید. منظور از پست مداوم داشتن یک “روتین از تولید محتوا “و “زمان انتشار” آن‌ها می‌باشد. فرقی نمی‌کند که شما در استراتژی محتوای خود توانایی این را دارید که روزانه محتوا تولید کنید، یا توانایی انتشار سه پست در هفته را دارید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که، هر استراتژی که برای نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام انتخاب می‌کنید باید به آن پایبند باشید.

البته تعداد پست زیاد در الگوریتم اخیر اینستاگرام اسپم شناخته می‌شود، بنابراین از انتشار تعداد پست‌های زیاد هم در روز خودداری کنید.

ایجاد یک تقویم محتوا در اینستاگرام زودتر از موعد به شما این امکان را می‌دهد که پست‌های خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و به شما امکان می‌دهد که خیالتان از بابت پایبندی به استراتژیتان راحت باشد. با برنامه‌ریزی انبوه پست‌های خود، می‌توانید از زمان خود نهایت استفاده را ببرید و همچنان به طور مکرر در اینستاگرام ظاهر شوید.

چرا باید یک تقویم محتوا در اینستاگرام داشته باشیم؟

برنامه‌ریزی

چگونه یک تقویم محتوا در اینستاگرام بسازم؟

شاید باورتان نشود، اما ساخت تقویم محتوا در اینستاگرام ساده‌تر از آن است که تصور می‌کنید. مهم است که توجه داشته باشید که می‌توانید تا جایی که می‌خواهید از قبل در تقویم خود برنامه‌ریزی کنید. برخی از افراد دوست دارند هر بار یک ربع برنامه‌ریزی کنند، برخی دیگر می‌خواهند تقویم محتوا در اینستاگرام خود را هر هفته برنامه‌ریزی کنند.

برخی از کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند یک برنامه محتوای کلی یک‌ساله ایجاد کنند و سپس پست‌های اینستاگرام را با گذشت زمان پر کنند. هیچ راه درست یا غلطی برای تنظیم برنامه‌ریزی محتوای اینستاگرام شما وجود ندارد، اما مهم است که حتماً به آن فکر کنید و تقویم محتوا در اینستاگرام داشته باشید.

ایجاد تقویم محتوا در اینستاگرام شما فقط پنج مرحله طول می‌کشد

1. استراتژی رسانه‌های اجتماعی خود را تعیین کنید

اگر استراتژی کلی خود را برای رسانه‌های اجتماعیتان نمی‌دانید، با ایجاد تقویم محتوا در اینستاگرام خود رشته کارها از دستتان در می‌رود. این یکی از مراحلی است که واقعاً باید یک ‌بار برای همیشه انجام دهید، مگر اینکه در حال کار روی ایجاد تغییرات در استراتژی خود باشید. برای انجام بهتر این کار شش سؤال زیر را از خود بپرسید:

2. پیج خودتان را بررسی کنید

اگر برای مدت طولانی است که در اینستاگرام پست می‌گذارید، قبل از شروع ساختن تقویم محتوای اینستاگرام خود، باید یک آنالیز از پیج اینستاگرامتان انجام دهید. این آنالیز به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید چه چیزی در پیج شما خوب جواب می‌دهد و چه چیزی را باید کنار بگذارید. بنابراین هنگام نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام بهتر می‌توانید برنامه‌ریزی انجام دهید.

6 مرحله اصلی برای انجام آنالیز وجود دارد

یک: اهدافتان را تعیین کنید

اهدافتان را تعیین کنید

در این صورت، قبل از شروع ایجاد تقویم محتوای اینستاگرام خود، می‌خواهید تعیین کنید که کدام محتوا با مخاطبان شما ارتباط خوبی برقرار کرده است و کدام یک این ارتباط را از دست داده است. همچنین در این مرحله برای خودتان تعیین کنید که در چقدر می‌خواهید در اینستاگرام رشد کنید و در چه مدت‌زمانی باید به این رشد برسید.

دو: یک آنالیز بر روی فالوورهایتان انجام دهید

شما در این مرحله از نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام می‌خواهید مطمئن شوید که فالوورهای شما واقعاً فالوورهای واقعی هستند. تقریباً 10٪ از فالوورهای شما ممکن است جعلی باشند، که می‌تواند داده‌های شما را مخدوش کند و نرخ تعامل شما را کاهش دهد.

اینکه بخواهید تک به تک فالوورهایتان را بررسی کنید تا از صحت آن‌ها مطمئن شوید، قطعاً زمان زیادی طول می‌کشد. در عوض، ابزارهایی مانند FakeCheck.co و Social Audit Pro می‌توانند به شما کمک کنند تا تعداد فالوورهای جعلی را تعیین کنید و به شما در پیدا کردن و حذف آن‌ها کمک کنند.

سه: محتواهایتان را آنالیز کنید

می‌توان گفت مهم‌ترین مرحله برای شما قبل از ایجاد تقویم محتوا در اینستاگرام این مرحله است. در این مرحله باید محتوایی را که قبلاً پست کرده‌اید بررسی کنید و عملکرد فالوورهایتان را نسبت به آن بسنجید. نگران نباشید برای این کار هم در ادامه دو برنامه بهتان معرفی می‌کنیم، که بتوانید تجزیه و تحلیل عمیقی انجام دهید. این ابزارها می‌توانند به شما در ارزیابی برداشت‌ها، دسترسی، تعامل و موارد دیگر کمک کنند.

مهم است که حتماً کپشن و هشتگ‌هایی را که استفاده کرده‌اید را هم بررسی کنید. لحن شما و همین‌طور دعوت به اقدامی که در این مرحله دارید بسیار مهم است.برای نوشتن کپشن، مقاله نحوه نوشتن کپشن جذاب در اینستاگرام می‌تواند کمکتان کند.

چهار: پروفایلتان را آنالیز کنید

وقتی کسی می‌خواهد تصمیم بگیرد که شما را فالو (دنبال) کند یا نه، اولین چیزی که نگاه می‌کند و می‌تواند نظرش را جلب کند پروفایل شماست. بنابراین در این مرحله عکس پروفایل، نام کاربری، عنوان پیج و بیو (که معرفی شما و کارتان باید باشد) و لینکی که ممکن است قرار دهید (آدرس وب‌سایت) بسیار اهمیت دارد. هرچه این قسمت را جذاب‌تر کنید، شانس خود را برای افزایش فالوور بالاتر برده‌اید.

پنج: به زمان انتشار محتوا توجه کنید

به زمان انتشار محتوا توجه کنید

شاید باورتان نشود اما، ساعتی که برای انتشار پست در هنگام نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. به این صورت که باید توجه کنید مخاطب شما چه کسانی هستند و بیشتر در چه ساعتی از روز فرصت چک کردن اینستاگرام خود را دارند. حتماً در نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام ساعت انتشار پست را بنویسید. اگر از برنامه‌ها برای ارسال محتوایتان استفاده می‌کنید، در آنجا به ‌راحتی می‌توانید ساعت را انتخاب کنید، اما حتماً سعی کنید که فکر شده و درست انتخاب کنید.

شش: تعاملات پیج را بررسی کنید

نرخ تعامل شما یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که باید در اینستاگرام بررسی کنید. آیا به کامنت‌ها و دایرکت‌ها پاسخ می‌دهید؟ آیا این پاسخ‌دهی به موقع انجام می‌شود؟ آیا با اینفلوئنسرها در تعامل هستید یا در بازاریابی‌های تأثیرگذار شرکت می‌کنید؟ تعامل با دیگران باعث می‌شود تعاملات خودتان هم بالا برود.

شما باید هر چند وقت یک‌بار این آنالیزها را در پیج خود انجام دهید تا بهترین محتواهایی را که در پیج شما جواب می‌دهد و تعامل خوبی با مخاطبانتان برقرار می‌کند پیدا کنید. بنابراین این آنالیزها تأثیر مستقیمی بر روی نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام شما برای دفعات بعدی خواهد گذاشت.

3. ذخیره‌سازی محتوا

ذخیره‌سازی محتوا

باور کنید یا نه، ایجاد یک فرآیند برای ذخیره‌سازی محتوا یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید هنگام ایجاد تقویم محتوا در اینستاگرام خود انجام دهید. هر پیجی متفاوت است و به روش‌های مختلف عمل می‌کند. برخی انتخاب می‌کنند که ابتدا کپشن‌ها و هشتگ‌های خود را ایجاد کنند و سپس متناسب با آن‌ها عکس انتخاب می‌کنند. بعضی هم انتخاب می‌کنند تا محتوای خود را از قبل آماده کنند و در فضایی مانند Dropbox یا Google drive ذخیره کنند، تا در زمان انتشار، محتواها در دسترس باشند.

حالا فرقی نمی‌کند که ترجیح شما چه فضایی برای ذخیره محتواهایتان باشد، مهم این است که فضایی برای ذخیره آن‌ها انتخاب کنید، تا در هنگام برنامه‌ریزی تقویم محتوا در اینستاگرام از آن‌ها استفاده کنید. تنظیم یک پوشه در Dropbox یا Google Drive آسان است. به سادگی وارد حساب مورد نظر خود شوید و “ایجاد پوشه جدید” را انتخاب کنید. سپس، شما چند گزینه دارید.

تمام تصاویر مربوط به پست‌ها را هم می‌توانید در یک پوشه آپلود کنید. این تصاویر می‌توانند شامل عکس‌های استوک، تصاویر از عکس‌های برندینگ و تصاویر پشت صحنه و یا هر تصویر دیگری که شما متناسب با پست‌ها عکاسی یا پیدا می‌کنید و انتخاب می‌کنید باشند. پس از استفاده از یک عکس، می‌توانید یک پوشه به نام استفاده‌شده بسازید و هر عکسی که یک‌بار استفاده کردید به این پوشه انتقال بدهید تا در آینده عکس‌های تکراری استفاده نکنید. یا در غیر این صورت آن را به عنوان استفاده‌شده علامت‌گذاری کنید تا بتوانید تصاویر مختلفی را پست کنید.

یا اگر ترجیح می‌دهید همه محتوا را از قبل برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید همان چیزی را که نیاز دارید آپلود کنید. همان‌طور که محتوای خود را در برنامه‌ریز تقویم محتوا در اینستاگرام خود قرار می‌دهید، نام تصویر را مطابق با تاریخ انتشار آن تغییر دهید. سپس آن را در پوشه خود آپلود کنید. با ایجاد زیرپوشه‌های هفتگی یا ماهانه که حاوی تصاویر مناسب هستند، به راحتی می‌توانید عکس‌های خود را سازمان‌دهی کنید.

تقویم محتوا در اینستاگرام

4. یک الگوی تقویم محتوا در اینستاگرام را انتخاب کنید

برای وارد کردن همه این اطلاعات، مرتب بودن و از قلم ننداختن گزینه‌های مورد نیاز می‌توانید از قالب‌های آماده برای نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام استفاده کنید. قالب‌های متنوعی برای تقویم محتوای اینستاگرام وجود دارد، در اینجا 3 مورد از محبوب‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم، تا شما با هر یک از آن‌ها که ارتباط برقرار کردید، بتوانید کار کنید.

Hootsuite

این برنامه به شما قالب رایگان تقویم محتوا می‌دهد. این قالب شامل هفته اول، با در نظر گرفتن برای پست‌ها در فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین است. امکان برنامه‌ریزی کامل در این قالب حتی قرار دادن لینک وجود دارد.

مزیت: استفاده آسان

عیب: در قالب یک صفحه گسترده ارائه شده که باعث می‌شود تجسم آن در یک نگاه سخت باشد.

تقویم محتوا در اینستاگرام Hootsuite

Trello

یک برد است که بر مبنای لیست سازی به شما این امکان را می‌‌دهد که برنامه‌ریزیتان را برای نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام انجام دهید. می‌توانید از آن در نمای ستونی همراه با فهرست‌ها استفاده کنید، یا می‌توانید «پاور بالا» را اضافه کنید که به شما امکان می‌دهد تابلوهای خود را به تقویم تبدیل کنید. می‌توانید کارت‌هایتان را در «تاریخ‌های سررسید» آن‌ها، به نام روزی که می‌خواهید منتشر شوند، نمایش دهید.

Trello دارای قابلیت کشیدن و رها کردن است و حتی اگر از محصولات اپل استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را با iCalendar خود همگام کنید. حتی می‌توانید عکس‌هایتان را هم به این کارت‌ها اضافه کنید. بنابراین تمام اطلاعات شما در یک جا قرار می‌گیرند.

مزیت: نمای تقویم یک نگاه کلی که به راحتی قابل فهم و تشخیص است به شما می‌دهد.

تقویم محتوا در اینستاگرام Trello

Hubspot

Hubspot قالب نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام را به رایگان برای دانلود در اختیار شما قرار می‌دهد. این قالب ترکیبی از Hootsuite و Trello است؛ یعنی یک صفحه گسترده طراحی شده است که شبیه یک تقویم می‌باشد. این قالب به ‌عنوان یک اکسل ارائه می‌شود و برگه‌های مختلفی دارد که شامل اطلاعات متفاوتی است.

هر پلتفرم اجتماعی برگه مخصوص به خود را دارد و همچنین یک نمای کلی تقویم ماهانه نیز وجود دارد. همچنین صفحه‌ای وجود دارد که به ‌عنوان یک مخزن محتوا عمل می‌کند که می‌توانید پست‌های وبلاگ جدید یا سایر محتوای خود را هنگام ایجاد آن‌ها، همراه با یک متن و هر اطلاعات مرتبط دیگری در آن قرار دهید. Hubspot یکی از بهترین گزینه‌ها برای نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام است.

مزایا: استفاده از صفحات گسترده بصری و نمای تقویم امکان تجسم را فراهم می‌کند.

عیب: کار بر روی چندین برگه ممکن است خسته‌کننده باشد.

هاب اسپات Hubspot

5. برای انتشار مطالب خود برنامه‌ریزی کنید

اکنون که یک تقویم محتوا در اینستاگرام ایجاد کرده‌اید، اکنون می‌توانید پست‌ها را برای انتشار خودکار برنامه‌ریزی کنید! به این فکر کنید که چقدر خوب است که تمام پست‌های اینستاگرام خود را برای هفته یا ماه آینده بدون نیاز به انجام کار دیگری آماده کنید. از آنجایی که در خود اینستاگرام امکان برنامه‌ریزی و تنظیم پست خودکار در تاریخ و ساعت معین وجود ندارد، باید این کار را با استفاده از یک برنامه دیگر انجام دهید. در ادامه چند برنامه برای این کار معرفی می‌کنیم.

Loomly

Loomly یک برنامه زمان‌بندی محتوا است که به شما کمک می‌کند تا خیالتان را از بابت انتشار محتوا راحت کنید. امکاناتی مانند ایده پست و ساعت انتشار و… به صورت خودکار برایتان ارائه شده. در درجه دوم شما می‌توانید تبلیغات پولی را به استراتژیتان اضافه کنید و از طریق این برنامه آن‌ها را مدیریت کنید. همچنین به تجزیه و تحلیل و آنالیزهای پیشرفته دسترسی داشته باشید تا مطمئن باشید همیشه تقویم محتوا در اینستاگرام شما همان‌طور که باید پیش می‌رود.

Loomly

Sporout social

با Sprout Social به راحتی تقویم محتوا در اینستاگرام خود را برنامه‌ریزی کنید. کتابخانه خود را بسازید، نتایج حاصل از پست‌های خود را دنبال کنید. با این برنامه پست‌های خود را در محبوب‌ترین زمان برای مخاطبین خود ارسال کنید.

تقویم محتوا در اینستاگرام Sporout social

Planoly

Planoly یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای برنامه‌ریزی بصری پست‌های تقویم محتوا در اینستاگرام شما است. Planoly حتی به شما این امکان را می‌دهد که استوری های اینستاگرام خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و با تجزیه و تحلیل آن‌ها اطمینان حاصل می‌کند که می‌دانید دقیقاً چه کاری باید انجام دهید.

Planoly

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه برای نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را یک بار دیگر مرور کنید و نکات مورد نیازتان را حتماً یادداشت‌برداری کنید. با استفاده از نوشتن تقویم محتوا در اینستاگرام شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هنر، محصول خدمت یا کسب‌وکار شما توسط گروه خاصی از مردم که مد نظر شما است دیده می‌شود.

امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که حتماً باید کسب‌وکارتان را در فضای مجازی هم پیش ببرید و اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست.تقویم محتوا در اینستاگرام می‌تواند موفقیت شما را در کنار تلاش و پشتکارتان تضمین کند. همچنین ما در سایت جاوید مقدم امکانی را برایتان فراهم کرده‌ایم تا پیج خود را از صفر بتوانید راه‌اندازی کنید و در مدت‌زمان کوتاهی به درآمد برسید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند و شما سوالاتتان را از آن‌ها بپرسید.

"*" indicates required fields

لطفا با حروف فارسی و با دقت وارد کنید
لطفا شماره موبایل خود را با صفر وارد کنید

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *