fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بازاریابی محتوایی بلاگ دیجیتال مارکتینگ

آموزش جامع نوشتن استراتژی محتوا در اینستاگرام

Content-strategy-on-Instagram

آموزش جامع نوشتن استراتژی محتوا در اینستاگرام

قبل از این که به سراغ استراتژی محتوا در اینستاگرام برویم، باید استراتژی خود را با اهداف کلی بازاریابی خود هماهنگ کنید. آیا عرضه محصولی جدید در پیش دارید؟ آیا به ‌تازگی روی پلتفرم اینستاگرام کار خود را شروع کرده‌اید؟ اهداف شما ممکن است به صورت ماهانه و یا هفتگی تغییر کنند، بنابراین طبیعی است که نوع محتوایی که تولید می‌کنید هم تغییر کند. در نتیجه نیاز به استراتژی محتوا در اینستاگرام دارید.

مهم‌ترین بخش داشتن یک حساب کاربری موفق در اینستاگرام، پست گذاشتن مداوم است. نکات زیادی وجود دارد که اگر شما به اندازه کافی درباره اینستاگرام تحقیق نکرده باشید، متوجه نمی‌شوید و بنابراین پیج شما ممکن است با شکست مواجه شود. اینکه بخواهید گهگاهی یک پستی بگذارید، باعث می‌شود که کاربران کمتر به پست‌های شما علاقه‌مند شوند. حتی ممکن است پیج شما را به کلی فراموش کنند. بالعکس اگر تعداد زیادی پست می‌گذارید، فالوورهای شما خسته و آزرده می‌شوند. حتی به احتمال زیاد شما را آنفالو می‌کنند. اینجا است که واقعاً نیاز به استراتژی محتوا در اینستاگرام بیشتر و بیشتر احساس می‌شود.

استراتژی محتوا در اینستاگرام بنویسید

استراتژی محتوا در اینستاگرام بنویسید

یک فرد معمولی که از اینستاگرام استفاده می‌کند می‌تواند با فعالیت پراکنده در اینستاگرام، لایک کردن‌های تصادفی عکس‌ها و پست کردن پرتره سگ خود برای چهارمین بار در یک هفته، به موفقیت دست یابد. اما این مدل کار کردن باعث موفقیت برند شما در اینستاگرام نمی‌شود.

برای یافتن موفقیت برند اینستاگرام مستلزم ایجاد یک استراتژی محتوا در اینستاگرام و برنامه بازاریابی آگاهانه و خاص برای اینستاگرام است. اگر می‌خواهید یک جامعه فعال برای کسب‌وکارتان بسازید و نتایج واقعی برای برند خود ببینید، این امر ضروری خواهد بود.

زمانی که شما شروع به بررسی در اینستاگرام می‌کنید می‌توانید با نقاط قوت و ضعف خود بهتر آشنا شوید و آن‌ها را برطرف کنید. اینجاست که استراتژی محتوا در اینستاگرام وارد عمل می‌شود. ایجاد یک استراتژی محتوا در اینستاگرام باعث می‌شود که پست‌های شما تا حد امکان موفق باشند.

۱۸ نکته کلیدی که باید در استراتژی محتوا در اینستاگرام داشته باشید

۱. چه زمانی و چند وقت یک‌بار پست بگذارید؟

گفتیم که برای موفقیت در اینستاگرام شما نیاز به استراتژی محتوا در اینستاگرام دارید که طبق آن به صورت مرتب پست بگذارید و فعالیت کنید. این برنامه باید به صورتی باشد که نه کم پست بگذارید که فراموش شوید و نه زیاد باید که موجب آزار فالوورهایتان شوید. برای اینکه متوجه شوید چه چیزی برای برند شما بهتر کار می‌کند، باید پست‌ها را در فواصل زمانی و زمان‌های مختلف آزمایش کنید و سپس نتایج را بررسی کنید. وقتی آنچه را که برای شما مناسب است را پیدا کردید، می‌توانید یک تقویم محتوای مشترک ایجاد کنید تا آنچه را که می‌خواهید پست کنید و زمان انتشار آن را پیگیری کنید.

۲. تم‌های محتوا

تم‌های محتوا

موضوعات مختلف محتوا می‌تواند پیج شما را برای دنبال کنندگان شما جالب نگه دارد و به شما در دستیابی به اهداف مختلف کمک کند. برای مثال، اگر به دنبال افزایش آگاهی و جذب فالوورهای جدید هستید، ممکن است مسابقات یا داستان‌هایی از گذشته برند خود را به عنوان بخشی از موضوعات محتوای اصلی خود در نظر بگیرید.

زمانی که اینستاگرام برای اولین بار راه‌اندازی شد، تنها چیزی که باید در استراتژی محتوا در اینستاگرام نگران آن بودید، پست‌های تک عکس بود. فیلتر مناسب را انتخاب می‌کردید، برای ارسال برنامه زمان‌بندی می‌کردید و کارتان تمام شد! پس از گذشت بیش از ۱۰ سال، اکنون می‌توانید ویدیوها، عکس‌های آلبومی، استوری، ریلز، فایل‌های GIF و موارد دیگر را پست کنید؛ پس باید برای همه این موارد محتوا تولید کنید.

فالوورهای شما دیگر به دنبال تک عکس‌های زیبا نیستند، بلکه می‌خواهند با موضوع تعامل کنند و درگیر شوند. استراتژی محتوای شما در اینستاگرام باید شامل انواع محتوا از ویدیوهای کوتاه گرفته تا نظرسنجی و لایو باشد.

۳. سبک خود را مشخص کنید

چگونه می‌خواهید توسط فالوورهای خود دیده شوید؟ آیا استفاده از ایموجی در کپشن‌هایتان اشکالی ندارد؟ آیا از لحن خاصی در نگارش جملاتتان استفاده می‌کنید؟ از چه نوع هشتگ‌هایی استفاده خواهید کرد؟ چه نوع عکس‌هایی را پست می‌کنید؟ داشتن یک سبک و استایل خاص برای این موارد می‌تواند شما را خاص و سازگار با برندتان کند.

۴. راهکارهایی برای افزایش تعاملات بیشتر

یکی از راه‌های افزایش تعامل برای اینستاگرام شما شامل نحوه تعامل برند شما با سایر حساب‌های اینستاگرام می‌شود. یعنی مثلاً چگونه عکس‌های دیگران را لایک می‌کنید و در مورد آن‌ها نظر می‌دهید و چگونه با نظرات دریافتی در کامنت و دایرکت خود برخورد می‌کنید.

برای تعاملات اصلاً کوتاهی نکنید، حتی سعی کنید مکالمات را طولانی‌تر کنید. بهتر است برای پاسخ‌گویی به کامنت‌ها از کامنت خودکار آماده استفاده نکنید، چرا که اغلب به افزایش تعامل کمک نخواهد کرد.

۵. دعوت به اقدام داشته باشید

فرقی نمی‌کند که محتوای عکس، ویدیو، لایو، استوری یا هر چیز دیگری تولید می‌کنید، مهم است که حتماً در ابتدا یا انتهای آن از مخاطب بخواهید عملی (لایک، کامنت، سیو، شیر، اضافه کردن به استوری و…) انجام دهد.

۶. تقویم محتوایی بنویسید

تقویم محتوایی بنویسید

هنگام تهیه پیش‌نویس استراتژی محتوا در اینستاگرام، بسیار مهم است که محتوای خود را به عنوان یک شبکه کامل تجسم کنید. حداقل باید ۱۲ تا ۱۵ پست را به صورت جلوتر از موعد برنامه‌ریزی و آماده کنید. اینطوری خیال خودتان هم از بابت محتواها راحت می‌شود.

۷. برند اینستاگرامی خود را بسازید

از آنجایی که اینستاگرام تماماً در مورد جلوه‌های بصری است، باید هدف خود را برای ایجاد یک هویت برند منسجم و قابل تشخیص داشته باشید. همچنین نکاتی که تا اینجا گفتیم و در ادامه می‌گوییم به این امر کمک می‌کنند.

۸. سازگاری بصری داشته باشید

۶۰ درصد از برندهای برتر در اینستاگرام از فیلتر یکسانی برای هر پست استفاده می‌کنند. استفاده مکرر از فیلترهای مشابه سبکی متمایز را برای شما ایجاد می‌کند که برای فالوورهای شما قابل تشخیص است. ناخودآگاه با دیدن پستی که آن فیلتر را دارد متوجه می‌شوند که پست شما است.

با توجه به اینکه یکی از اهداف شما در استراتژی محتوا در اینستاگرام این است که کاربران اینستاگرام با دیدن تصویر شما از اسکرول کردن و رد کردن پست شما خودداری کنند و حتی با لایک کردن یا کامنت گذاشتن با آن درگیر شوند، هرچه عکس‌های شما فوراً قابل تشخیص باشند، وضعیت بهتری خواهید داشت.

استفاده از برنامه‌های ویرایش عکس موبایل مانند Enhance یا VSCOcam می‌تواند فیلترها و گزینه‌های ویرایش بیشتری را در اختیار شما قرار دهد تا به شما در یافتن سبک خود کمک کند. اگر این گزینه را انتخاب کردید، به یاد داشته باشید عکس‌هایی که در جای دیگری ویرایش یا فیلتر شده‌اند همچنان می‌توانند به اینستاگرام وارد شوند.

۹. روی موضوع خود تمرکز کنید

برند اینستاگرام شما باید تصمیم بگیرد که روی چه پست‌هایی تمرکز کند. گاهی اوقات این واضح است. مثلاً یک رستوران تصاویری از غذاهای خود را پست می‌کند. یک خط لباس، لباس‌های خود را نشان می‌دهد. با این حال، برند شما ممکن است چنین هدف مشخصی نداشته باشد که ممکن است گیج‌کننده باشد.

فید اینستاگرام شما ممکن است با محتوای دیگری که در رسانه‌های اجتماعی ارسال می‌کنید متفاوت باشد. بسته به استراتژی محتوا در اینستاگرام و اینکه می‌خواهید در اینستاگرام چگونه دیده شوید، می‌توانید عکس‌ها و ویدیوهای اعضای کارکنان، حیوانات خانگی یا دفاتر خود را پست کنید.

۱۰. یک هشتگ با نام تجاری ایجاد کنید

هشتگ

این یکی از عناصر غیر بصری است که می‌توانید در برند اینستاگرام خود بگنجانید. افزودن یک هشتگ با نام تجاری لزوماً به معنای استفاده از نام شرکت خود به عنوان هشتگ نیست. ایجاد یک هشتگ با نام تجاری در مورد ایجاد هشتگی است که برند شما را تجسم می‌بخشد و فالوورهای شما را تشویق می‌کند تا عکس‌های متناسب با همان تصویر را به اشتراک بگذارند. جایگاهی را در برند خود پیدا کنید و از آن برای الهام بخشیدن به هشتگ برند خود استفاده کنید.

۱۱. مخاطبانتان را در نظر بگیرید

اگر شما برندی هستید که قبل از ورود به اینستاگرام نیز کار می‌کرده‌اید، بنابراین می‌دانید که مشتریان شما کدام دسته از آدم‌ها هستند. همیشه هنگام ارائه استراتژی محتوا در اینستاگرام خود، آن‌ها را در نظر داشته باشید. به خوبی در مورد آن‌ها تحقیق کنید. اینکه به چه چیزهایی علاقه دارند و به دنبال چه چیزهایی هستند. به این ترتیب می‌توانید به دنبال تولید مدل محتوایی باشید که مخاطب شما به آن علاقه دارد.

در این مرحله به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • یک روز معمولی در زندگی آن‌ها چگونه به نظر می‌رسد؟
  • آن‌ها در اوقات فراغت خود چه می‌کنند؟
  • چه برندهای دیگری را دوست دارند؟

پاسخ این سؤالات به شما کمک می‌کند تا به پست‌ها و محتواهای خود فراتر از پست معمولی که تصاویر ساده‌ای دارند نگاه کنید. همچنین بدانید که مخاطب شما چه چیزی می‌خواهد. تقلید از استراتژی برندهای دیگر راهی برای تضمین موفقیت شما در اینستاگرام نیست. آنچه برای برندهای دیگر کار می‌کند لزوماً برای شما کار نمی‌کند، به خصوص اگر برندهای دیگر با برند شما مرتبط نباشند.

روی مخاطبان خود تمرکز کنید و مطمئن شوید که علایق و انتظارات آن‌ها را برآورده می‌کنید. آنچه را که برای کسب‌وکار شما مفید است در اکانت‌های دیگر رسانه‌های اجتماعی در نظر بگیرید، به محتوای دیگری که مخاطبان شما در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند نگاه کنید و حد وسطی را برای استفاده در اکانت برند اینستاگرام خود بیابید.

۱۲. محتواهای خلاقانه برای اینستاگرامتان بسازید

استراتژی محتوا در اینستاگرام

استراتژی محتوا در اینستاگرام شما برای مرتبط ماندن نیاز به خلاقیت دارد. وقتی اینستاگرام هنوز در مراحل ابتدایی خود بود، می‌توانستید بلافاصله عکس بگیرید، فیلتر اضافه کنید و پست کنید، اما این دیگر همیشه جواب نمی‌دهد. اینستاگرام از ابتدا تا الان پیشرفت و تکامل زیادی پیدا کرده است و فرصت‌های زیادی برای پیدا کردن تمایز از دیگران به شما می‌دهد. به اشتراک‌گذاری انواع مختلف محتوای تعاملی و جلب توجه در تولید محتوا برای به چشم آمدن و متمایز شدن از دیگران ضروری است.

۱۳. نوشتن کپشن را فراموش نکنید

درست است که اینستاگرام بیشتر بر روی تصاویر و ویدیوها تمرکز دارد، اما این دلیل نمی‌شود که از نوشتن کپشن غافل شوید. کپشن‌ها فرصتی عالی برای بیان داستان برند شما هستند. در ضمن در الگوریتم جدید اینستاگرام مدت‌زمانی که مخاطب با کپشن شما درگیر می‌شود بر روی تعامل پیج شما تأثیر می‌گذارد. اضافه کردن کپشن به شما این امکان را می‌دهد که شرح بیشتری از تصویری که پست کرده‌اید بدهید. در اینجا می‌توانید پیش‌زمینه‌ای ایجاد کنید و آن را به کسب‌وکار خود متصل کنید.

در نوشتن کپشن توجه کنید که به طور طبیعی ۲ خط اول کپشن شما باید قلاب داشته باشد. چرا که فقط دو خط اول کپشن در ابتدا دیده می‌شود. قلاب یعنی اینکه بتواند برای مخاطب به قدری جذاب باشد که بقیه آن را بخواند. برای یادگیری نوشتن کپشن، می‌توانید از مقاله نحوه نوشتن کپشن جذاب، کمک بگیرید.

۱۴. از آلبوم‌های عکس و ویدیو استفاده کنید

اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر ۱۰ عکس و ویدیو را به یک پست اضافه کنید. این به کاربران این امکان را می‌دهد که هر قسمت از محتوا را که مایل هستند، ببینند.

افزودن آلبوم راهی را به کسب‌وکارها ارائه می‌کند تا عکس‌ها و ویدیوهای خود را ترکیب کنند و داستان‌هایی را بیان کنند که اطلاعات را به شیوه‌ای جذاب‌تر منتقل می‌کند.

۱۵. در استوری اینستاگرام فعال باشید

استوری اینستاگرام به طور متوسط روزانه ۲۵۰ میلیون کاربر دارد. هم مشاغل و هم افراد می‌توانند از استوری استفاده کنند و یکی از راه‌های مطمئن برای جلب توجه بیشتر افراد است. استوری اینستاگرام بعد از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شود. همچنین قابلیت پخش زنده (لایو) را نیز دارد. استوری تأثیر بی‌نظیری در کسب‌وکار شما می‌تواند داشته باشد.

۱۶. با اینفلوئنسرها کار کنید

افراد تأثیرگذار در اینستاگرام را پیدا کنید که با برند شما مرتبط هستند و شروع به ایجاد رابطه با آن‌ها کنید. کار با اینفلوئنسرها می‌تواند راهی عالی برای رشد برند شما و یافتن فالوورهای جدید باشد. البته برخی از اینفلوئنسرها برای خدمات خود هزینه دریافت می‌کنند. پیدا کردن شخصی در حد بودجه شما می‌تواند کار با اینفلوئنسرها را برای مشاغل کوچک و متوسط، نه فقط شرکت‌های بزرگ، امکان‌پذیر کند. گنجاندن کمپین تعامل با اینفلوئنسرها در استراتژی محتوا در اینستاگرام شما یک راه قدرتمند برای رشد برند شما در اینستاگرام و دستیابی به فالوورهای جدید است.

شراکت با یک اینفلوئنسر می‌تواند به معنای ارسال محصول خود به آن‌ها و ارسال پست در مورد آن در حساب‌های شخصی خود و برنامه‌ریزی برای افزایش فالوور اینستاگرام باشد. اگر مخاطبان شما با فالوورهای اینفلوئنسری که برای شراکت انتخاب می‌کنید همپوشانی داشته باشند، افزایش فالوور اینستاگرام می‌تواند بسیار موفق باشد. برای آشنایی با کار اینفلوئنسرها، مقاله اینفلوئنسر مارکتینگ را مطالعه کنید.

۱۷. از تبلیغات اینستاگرام برای رونق کسب‌وکارتان استفاده کنید

تبلیغات اینستاگرام

رسانه‌های اجتماعی قبلاً ثابت کرده‌اند که برای ایجاد کسب‌وکار جدید مفید هستند. اینستاگرام نیز از این قاعده مستثنا نبوده است. استفاده از تبلیغات اینستاگرام می‌تواند آگاهی از برند را افزایش دهد، بازدیدهای بیشتری از وب‌سایت داشته باشد و تعداد دانلود اپلیکیشن موبایل شما را افزایش دهد.

تبلیغات اینستاگرام می‌تواند به شما امکان دسترسی به مخاطبان گسترده‌ای را بدهد که واقعاً علاقه‌مند به محتوای شما هستند و با آن درگیر می‌شوند. به علاوه، استفاده از این تبلیغات آسان است. مقاله‌ای جامع در زمینه تبلیغات در اینستاگرام داریم که می‌توانید با تمام مراحل و نکات آن آشنا شوید.

۱۸. رقیب‌هایتان را آنالیز کنید

پیگیری رقبای خود، توجه به استراتژی‌های آن‌ها، نوع پست‌های محبوب و نحوه تعامل آن‌ها با فالوورهای خود، می‌تواند به شما در ایجاد استراتژی محتوا در اینستاگرام کمک کند. رقبای شما همان کاربران اینستاگرام را هدف قرار می‌دهند، بنابراین ردیابی پست‌های آن‌ها به شما کمک می‌کند بفهمید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی خوب نیست. البته، همیشه الهام بگیرید، تقلید نکنید. ترفند به دست آوردن فالوور در بازار شلوغی مانند اینستاگرام، ایجاد محتوایی است که مختص برند شما باشد.

یک نکته مهم

اینستاگرام نباید به عنوان یک نهاد جداگانه در نظر گرفته شود. اگر برند شما در کانال‌های دیگر وجود دارد، استراتژی محتوا در اینستاگرام شما باید مکمل آنچه در جاهای دیگر دارید باشد. استفاده از ابزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی قطعاً این کار را بسیار آسان می‌کند. همچنین بهتر است مقاله بازاریابی دیجیتال را برای اطلاعات بیشتر بخوانید.

سخن پایانی

اگر در اینستاگرام استراتژی محتوا داشته باشید و از اینستاگرام به درستی استفاده کنید، افزودن اینستاگرام به بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌تواند برند شما را تقویت کند. ایجاد یک استراتژی محتوا در اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا از برخی از دام‌های اولیه که بسیاری از برندها در آن قرار می‌گیرند اجتناب کنید و در عین حال به شما کمک می‌کند تا از رقبای خود متمایز شوید. استراتژی خود را به خاطر بسپارید و اهداف خود را بنویسید.

استراتژی محتوا در اینستاگرام بهترین راهی است که می‌توانید جایی که در حال حاضر هستید را بسنجید و جایی که می‌خواهید در آن قرار بگیرید را هدف بعدی خود قرار دهید. اما به عنوان سورپرایز انتهایی این مقاله برای آموزش کامل مباحث مربوط به کسب‌وکار در اینستاگرام و صفر تا صد آن پیشنهاد می‌کنم حتماً در دوره گرگ اینستاگرام که به همراه کوچ شخصی ۶ ماهه تا نتیجه‌گیری کامل شما و رسیدن به درآمد ارائه می‌شود شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در رابطه با این دوره، فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

"*" indicates required fields

لطفا با حروف فارسی و با دقت وارد کنید
لطفا شماره موبایل خود را با صفر وارد کنید

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *