fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

همه ما چه به دنبال آسایش مادی و چه به دنبال کسب شهرت و اعتباری باشیم که داشتن مقدار قابل‌توجهی پول با خود به همراه می‌آورد، رؤیای ثروتمند بودن را داریم. اما راه رسیدن به ثروت پر از دست‌انداز و تصورات غلط است و برای اکثر مردم تنها یک رؤیا باقی می‌ماند. به نظر می‌رسد که توانایی دستیابی به ثروت در درجه اول به هنر ایجاد ذهن ثروتمند که هنری گمشده است، بستگی دارد. به زبان ساده‌تر اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، باید مانند افراد ثروتمند فکر کنید.

ثروت چیست؟

ثروت چیست؟

بزرگ‌ترین تصور غلط در مورد ثروت این است که تنها میلیونرها ثروتمند هستند. از سه نفر بخواهید که تصور خویش را از انسان ثروتمند بیان کنند؛ خواهید دید که با سه عدد متفاوت روبرو می‌شوید. بسیاری از مردم ثروت را طیفی از ارزش‌های مختلف تعریف می‌کنند. ثروت را می‌توان در چارچوب انباشت پول، سلامتی یا داشتن یک سبک زندگی مطلوب تعریف کرد.

مهم نیست که چه معیارهایی را برای ثروت در نظر می‌گیرید؛ برای ایجاد ذهن ثروتمند لازم است که دست از دیدگاه حداقلی برداشته و زندگی را فراتر از یک وضعیت متوسط وجودی تصور کنید. بسیاری از مردم توانایی داشتن ثروت واقعی را در زندگی خود ندارند زیرا در قفس ذهنی متوسط و قربانی بودن گیر کرده‌اند.

اگر به دنبال فراتر رفتن از این نقطه هستید، در درجه اول باید به وجود فراوانی در جهان اعتقاد پیدا کنید و کم‌کم مشاهده خواهید کرد که شاخصه‌های یک ذهن ثروتمند در شما آغاز به شکل گرفتن می‌کنند. اگر می‌خواهید ذهنی ثروتمند داشته باشید که شما را به سمت ایجاد ثروت واقعی سوق دهد، توصیه‌هایی که در ادامه مقاله آورده شده است را دنبال کنید.

تعریف کردن ثروت پیش‌نیاز ضروری ایجاد ذهن ثروتمند

برای ثروتمند شدن باید از تعریف معمولی ثروت فراتر روید. تعریفی که توسط کسانی ارائه می‌شود که صرفاً رؤیای داشتن خانه بزرگ، اتومبیل لوکس و کمد پر از لباس‌های برند را در سر می‌پرورانند، اما نه خود را تغییر می‌دهند و نه برای ثروت تلاش می‌کنند. از این ‌رو وقتی می‌گوییم ثروت مورد نظر خود را تعریف کنید، لازم است که تا حد امکان دقیق باشید:

این سه طرح به شما کمک می‌کنند تا خود را به سمت ایجاد ذهن ثروتمند و پس ‌از آن، ایجاد رفتار ثروتمندانه سوق دهید.

ایجاد ذهن ثروتمند و توسعه آن

ذهن ابزار قدرتمندی است که ما از طریق آن به جهان می‌نگریم و باورها، ادراکات و تصمیمات ما را جهت می‌دهد. افکار مانند یک عینک می‌توانند مسیر را مبهم کرده یا به جاده پیش رو شفافیت ببخشند. یک طرز فکر بازنده باعث ایجاد سبک زندگی شکست‌خورده شده و یک طرز فکر ثروتمند باعث ایجاد سبک زندگی ثروتمند می‌شود.

این به معنای رها کردن خود بر روی کاناپه و تلاش و کوشش نکردن نیست؛ خلق ثروت علاوه بر ایجاد ذهن ثروتمند به نظم و انضباط، ذهنیت متمرکز و اقدامات مؤثر نیازمند است. برای داشتن ذهن ثروتمند پیشنهادات زیر را در نظر داشته باشید.

۱. سرمایه‌گذاری بر روی خود

سرمایه‌گذاری بر روی خود

سخت تلاش کردن همواره بخشی از طرز فکر میلیونرهای ثروتمند است. افراد ثروتمند در حالی ‌که آمارها نشان می‌دهند که افراد روزانه بیش از دو ساعت را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، قبل از هر چیز برای رشد و گسترش شخصیت خود تلاش می‌کنند.

به ‌عنوان مثال ایشان برای تقویت و ایجاد ذهن ثروتمند،‌ فعالیت‌های اتلاف وقت مانند تماشای تلویزیون یا گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی را به حداقل می‌رسانند؛ به عبارت دیگر ایجاد ذهن ثروتمندی که می‌خواهید، به معنای حذف اعمال و رفتارهایی است که شما را عقب نگه می‌دارند. یک ذهن غنی به ‌وقت و انرژی خود ارزش زیادی داده و از بدن خود با تمرکز بر تغذیه سالم، درست خوابیدن و ورزش کردن مراقبت می‌کند.

۲. عادت یادگیری مداوم

اکثر مردم هنگامی‌که سیستم آموزشی را ترک می‌کنند فکر می‌کنند روزهای یادگیری به پایان رسیده است و هرگز کتاب دیگری در دست نمی‌گیرند؛ اما یادگیری برای افراد موفق نقطه پایانی ندارد. مثلاً وارن بافت میلیاردر را در نظر بگیرید که در مصاحبه‌ای می‌گوید قبل از بیست‌سالگی حداقل ۱۰۰ کتاب در زمینه سرمایه‌گذاری خوانده است. شما نیز به سبک میلیاردها می‌توانید برای ایجاد ذهن ثروتمند و با هدف آشنایی با دنیای اقتصاد از کتاب‌هایی درباره نحوه عملکرد اقتصاد و نحوه عملکرد بازارهای سهام شروع کرده و روند آن‌ها را بیاموزید.

علاوه بر آن تمرین و ارتقاء مهارت‌ها ازجمله مهارت‌های مذاکره نیز می‌توانند مؤثر باشند و به شما در مذاکرات در مورد صورتحساب‌ها، حقوق یا قرارداد مشتری‌ها کمک کنند تا پول بیشتری را به دست آورید. به ‌طور کلی بکوشید تا مهارت‌های جدیدی را در زمینه‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید بیاموزید و همواره به یاد داشته باشید مهارتی که امروز آموخته‌اید می‌تواند در آینده تبدیل به یک فرصت شود.

عادت به یادگیری مداوم را در خود ایجاد کنید: چگونه برای بهتر شدن، عادت به یادگیری مداوم ایجاد کنید؟

۳. حفظ و توسعه نگرش مثبت

ایجاد ذهن ثروتمند و توسعه آن

به ‌احتمال‌ زیاد قبلاً درباره قانون جذب چیزهایی شنیده‌اید. قانون جذب بیان می‌کند که افراد و چیزها همانند خود را جذب می‌کنند. همین‌طور افکار و اعمال ما، افکار و اعمال مشابه را جذب می‌کنند. اگر به افکار مثبت فکر کنید، چیزهای مثبتی رخ خواهد داد.

اگر به فکر خلق ثروت باشید، ثروت بیشتری را وارد زندگی خود خواهید کرد و برعکس؛ اگر بر روی چیزهای منفی تمرکز کنید، دلسرد شده و از رؤیاهای خود دست می‌کشید. بر همین اساس برای ایجاد ذهن ثروتمند تلاش کنید افکار منفی را در ذهن خود با افکار مثبت چون «من پولدار خواهم شد» یا «من به اندازه کافی خوب هستم» و «من می‌توانم موفق شوم» جایگزین کنید.

۴. دوری از ذهن‌های ضعیف

بدون شک جمله «شما میانگین پنج نفری از نزدیک‌ترین افرادی هستید که با آن‌ها رابطه دارید» را بارها و بارها شنیده‌اید. تکرار آن ممکن است اثربخشی آن را کم کرده باشد، اما به ‌هر حال واقعیت دارد. این به آن معنی است که از افرادی که در زندگی خود هیچ جاه‌طلبی برای بهبود شرایط فعلی خود ندارند دوری کنید.

افراد غیر ثروتمند از داشتن جاه‌طلبی متنفر بوده و به کسانی که هدف خود را در زندگی یافته‌اند حسادت می‌کنند. اکثر این افراد ممکن است در شرایط فعلی خود خوشحال نباشند، اما احساس راحتی و امنیت می‌کنند و حس امنیت یکی از بزرگ‌ترین دشمنان تمایل به رشد است. اکثر کسانی که ذهنیت ضعیف دارند، متوجه نیستند و ناخواسته شما را با رنج مرگ‌بار متوسط بودن آزار می‌دهند.

برای افزایش جذب ثروت به سمت خود، با کسانی معاشرت کنید که موفق به ایجاد ثروت مورد نظر شما شده‌اند. این به آن معنی است که شما خود را در موقعیتی قرار می‌دهید که دانش و بینش آن‌ها را در مورد چگونگی توسعه فرصت‌های خود جذب کنید.

شما می‌خواهید توسط افراد ثروتمند احاطه شوید تا ذهنیت آن‌ها را جذب کنید، رفتارهای آن‌ها را تقلید کنید و به شبکه آن‌ها دسترسی داشته باشید. این‌گونه است که شما خود را از یک فرد معمولی جدا کرده و شروع به تبدیل‌شدن به یک فرد ثروتمند می‌کنید. برای مطالعه بیشتر می‌توانید ۱۰ درس آموخته شده از جادوی بزرگ‌اندیشی را مطالعه کنید.

ایجاد ذهن ثروتمند: ذهن ثروتمند چگونه کار می‌کند؟

اگر عمیق‌تر در داستان‌های افراد ثروتمند کاوش کنید، متوجه الگوی زیر خواهید شد:

یک فرد ثروتمند به ندرت می‌تواند موفقیت خود را در یک لحظه معجزه‌آسا خلاصه کند. در عوض، آن‌ها برای ایجاد ذهن ثروتمند سال‌ها تلاش کرده و از طرز فکر خود به‌ عنوان بزرگ‌ترین دلیل برای رفاه خود یاد می‌کنند. آنچه افراد ثروتمند را از بقیه جدا می‌کند افزایش دادن جریان نقدینگی و طرز فکری مبتنی بر استفاده حداکثری از پولی است که دارند. در واقع ایجاد ذهن ثروتمند به معنای خرج کردن کمتر، سرمایه‌گذاری عاقلانه و جستجوی راه‌هایی برای بهبود وضعیت مالی با حداقل ریسک است.

روش‌های خلق و ایجاد ذهن ثروتمند

۱. هدف‌گذاری،‌ صبوری و استقامت

روش‌های خلق و ایجاد ذهن ثروتمند

با تعریف اهداف مالی خود شروع کنید: چقدر می‌خواهید در یک سال پول داشته باشید؟ در پنج یا ده سال آینده چطور؟ برای ثروتمند شدن لازم است بدانید که تعداد بسیار کمی از افراد ثروتمند، یک‌شبه ثروتمند شده‌اند. در حقیقت ساختن ثروت فرآیندی کند بوده و فقط برندگان قرعه‌کشی هستند که در یک شب میلیونر می‌شوند. بر همین ‌اساس امید خود را برای دست‌یابی به ثروت به سرمایه‌گذاری‌های پرمخاطره «سریع پولدار شوید» وابسته نکنید. یک فرد ثروتمند به ‌طور متوسط ۱۰ برابر بیشتر از یک فرد متوسط، زمان برای برنامه‌ریزی مالی خود صرف می‌کند.

۲. جستجوی روش‌های جدید برای افزایش درآمد

برنامه‌ریزی مالی در درجه اول به معنای مشخص کردن سرمایه‌ای است که می‌خواهید به دست بیاورید. توجه داشته باشید که برای ایجاد ذهن ثروتمند و کسب ثروت بیشتر،‌ همیشه قبل از کاهش خرید، ابتدا به راه‌هایی برای افزایش درآمد نگاه کنید. برای این کار باید مبلغی را به‌عنوان درآمد هدف در نظر بگیرید.

حال با در نظر گرفتن این موضوع، ممکن است بخواهید ببینید که آیا می‌توانید با رئیس خود در مورد افزایش دستمزد مذاکره کنید؟ یا اینکه آیا شغل دیگری وجود دارد که درآمد بهتری داشته باشد؟ ممکن است در شغل قدیمی خود راحت باشید، اما به یاد داشته باشید راحتی مانع رشد می‌شود. همچنین ممکن است مهارت‌های دیگری در خارج از محل کار خود داشته باشید که می‌توانید برای افزایش موجودی بانکی خود و کسب درآمد از آن‌ها استفاده کنید.

۳. پس‌انداز کردن (ولخرجی نکنید)

در مرحله دوم اگر برای به دست آوردن سرمایه هدف خود،‌ پول کافی به دست نیاورده‌اید،‌ وقت آن است که به کاهش هزینه‌ها نگاه کنید. میزان پس‌انداز ماهیانه خود را مشخص کنید و مهم‌تر از آن مطمئن شوید که برنامه‌ای که برای خود ایجاد می‌کنید، معقول است.

هدف از بودجه‌بندی این است که به شما امکان دهد هزینه‌های خود را بررسی کرده و مخارج غیرضروری خود را کاهش داده یا حذف کنید. این فرآیند ممکن است شما را ملزم به انجام برخی از انتخاب‌های دشوار مانند استفاده از محصولات ارزان‌تر یا اجتناب از کالاهای تجملی کند. اگر فکر می‌کنید که در پس‌انداز کردن به‌اندازه کافی خوب نیستید، شانس زیادی برای موفقیت در کسب ثروت ندارید.

4. آشنایی با روش‌های سرمایه‌گذاری

2. آشنایی با روش‌های سرمایه‌گذاری

بیشتر مردم فکر می‌کنند که پول خودش را بازتولید نمی‌کند. شما چطور فکر می‌کنید؟ چقدر از اثر مرکب می‌دانید؟ اثر مرکب فرآیندی از رشد است که به پول شما اجازه می‌دهد در طول زمان به‌طور تصاعدی رشد کند. در واقع اثر مرکب باعث می‌شود تا پول شما دارای سود مرکب شده و بتوانید از سود خود نیز سود دریافت کنید.

به این صورت که با سرمایه‌گذاری سالیانه پول خود، سودی که دریافت می‌کنید شامل اصل سرمایه بعلاوه سود سال‌های گذشته است. هرچه بیشتر اجازه رشد به حسابتان دهید، در ازای آن پول بیشتری به دست خواهید آورد. این نگرش به سرمایه‌گذاری می‌تواند مصداق این جمله باشد که برای پول کار نکنید و کاری کنید که پولتان برای شما کار کند.

میلیونرها معمولاً افراد مقتصدی هستند و این به این دلیل است که می‌دانند ارزش واقعی پول در سرمایه‌گذاری است. به‌ عنوان‌ مثال بیل گیتس با سرمایه‌گذاری توانست سرمایه ۹.۳ میلیاردری خود در سال ۱۹۹۴ را ۹ برابر کرده و به ۸۱.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ برساند. ثروتمندان برای چگونگی سرمایه‌گذاری و کسب ثروت استراتژی‌های متفاوتی دارند. از این ‌رو یادگیری سرمایه‌گذاری کردن یک قدم اساسی در ثروتمند شدن و ایجاد ذهن ثروتمند است.

قرار دادن پول برای سالیان متمادی در یک حساب پس‌انداز، به دلیل وجود تورم و افزایش تصاعدی قیمت‌ها اشتباه بزرگی است. خوشبختانه مجبور نیستید تنها با فکر خود پیش بروید. شما می‌توانید در این زمینه از کمک مشاوران ماهر و قابل ‌اعتماد استفاده کرده و یا با صرف اندکی زمان با روش‌های رایج سرمایه‌گذاری آشنا شوید. برای اطلاعات بیشتر وارد دوره رایگان توسعه مالی شوید و این اطلاعات ارزشمند را به صورت رایگان به دست آورید. همینطور می‌توانید فرم زیر را کامل کرده و وارد صفحه فایل‌های دوره شوید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

زمان لازم برای ایجاد ذهن ثروتمند چقدر است؟

برای ایجاد ذهن ثروتمند، نگرانی درباره زمان را کنار بگذارید. مهم‌ترین نکته درباره تغییر ذهن این است که می‌توانید با آموزش، داشتن استراتژی و سپس اقدام، بلافاصله برنامه‌ریزی مالی خود را شروع کنید. بهتر است ابتدا با اهداف کوچک شروع کرده و اجازه دهید بهره مرکب، سرمایه‌گذاری کوچک شما را در طول زمان افزایش دهد. ظرف چند ماه، هفته یا حتی چند روز مشاهده خواهید کرد که اهداف ایجاد ثروت که تعیین کرده‌اید، در مسیر سریع موفقیت قرارگرفته‌اند.

کلام آخر

هیچ فرمول ساده‌ای برای دنبال کردن ثروت وجود ندارد. برخی افراد با داشتن یک ایده درخشان ثروتمند می‌شوند. برخی دیگر کسب‌وکاری راه انداخته و تبدیل به یکی از بنیان‌گذاران ثروتمند می‌شوند. برخی دیگر مانند بسیاری از ما، با کار سخت و شبانه‌روزی و پس‌انداز هوشمندانه می‌توانند مسیر خود را برای ثروت‌اندوزی پیدا کنند.

در واقع مسیرهای منتهی به کسب ثروت بی‌انتهاست و هرکس باید مسیری را که برایش مناسب است را طی کند. با این ‌حال، کسانی به موفقیت می‌رسند که قبل از هر چیز به ایجاد ذهن ثروتمند پرداخته و توانسته‌اند به آن پایبند باشند.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *