fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ کسب و کار

عوامل خستگی در محیط کار؛ چگونه کار کنیم که خسته نشویم؟

خستگی-کاور

عوامل خستگی در محیط کار؛ چگونه کار کنیم که خسته نشویم؟

چگونه کار کنیم که خسته نشویم؟

شما از اون دسته آدم ها هستید که اعتقاد دارید برای رسیدن به موفقیت باید بی وقفه کار کرد؟ یا شاید فکر میکنید رفع خستگی در محیط کار خیلی مهمه و باید جدی گرفته بشه. آیا با عوامل خستگی در محیط کار آشنایی دارید؟

حتما شنیدید که تو کشور هایی مثل کره جنوبی و ژاپن ساعت های کاری خیلی زیاده. اما در همه موارد منجر به موفقیت نمیشه و خیلی ها از لحاظ چه جسمی و چه روحی صدمه میبینن. میدونید تاریخ ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) چه روزیه؟ روز جهانی سخت کوشی و کار بی وقفه هست!

چگونه کار کنیم که خسته نشویم؟

ممکنه شما هم تجربه اش رو داشته باشید که بعد از سخت کوشی های زیاد و بدون استراحت، فقط خستگی براتون مونده و نتیجه ای نگرفتید. خب طبیعیه. ما میدونیم که شما انگیزه زیادی برای کار کردن و رسیدن به اهدافتون دارید و دوست دارید بدون لحظه ای وقفه مکث، با سرعت به سمت جلو حرکت کنید و پله های ترقی رو تند تند بالا برید. اما ربات نیستید که بتونید بدون استراحت، مثل ساعت اول کارتون بهره وری داشته باشید. شما فقط باید برای رفع خستگی تون یه موارد کوچیکی رو رعایت کنید ولی قبلش باید عوامل این خستگی هاتون رو پیدا کنید.

چرا در محیط کار خسته میشیم؟

تا حالا این سوال رو از خودتون پرسیدید که چرا هنگام کار کردن انقد زود خسته میشید؟ مطمئنا پرسیدید اما احتمالا جواب قانع کننده ای پیدا نکردید. یه سری عوامل هستن که شما حتی اگه شب قبل، خیلی خوب و به اندازه کافی خوابیده باشید باعث میشن وقتی دارید کار میکنید خستگی زیادی رو حس کنید. بیشتر این موارد خیلی واضح و ساده هستن و ممکنه به خاطر همین ساده بودنشون شما توجهی به اون ها نکنید. بیاید چند تا از این عوامل خستگی در محیط کار رو با هم بررسی کنیم.

عوامل خستگی در محیط کار

عوامل خستگی در محیط کار

۱. به شغلتون علاقه ندارید

اولین مورد از عوامل خستگی در محیط کار که آدم ها اکثرا به خاطرش احساس خستگی میکنن اینه که اون کار از علاقه هاشون خیلی دوره. با رشته تحصیلیشون مرتبط نیست و علاقه ای به اون شغل ندارن.

۲. رشد نمیکنید

جدا از فاکتور علاقه، شما باید احساس مفید بودن بکنید. اگه شغلتون جوریه که یک کار ثابتی رو هرروز انجام میدید، مطمئن باشید که خیلی زود خسته و افسرده میشید. غریزه آدم ها اینه که همیشه دنبال رشد و افزایش مهارت هاشون هستن.

۳. از زیر کار در میرید!

معمولا آدم از بیکاری، بیشتر از کار کردن خسته میشه. یا بهتر بگیم کلافه میشه. وقتتونو هدر ندید؛ یه کم فکر کنید راجع به ساعت های کاریتون، چقدر مفید کار می کنید؟ چقدر از تایم کاریتون رو صرف استراحت می کنید؟ اگه تایم استراحتتون بیشتر از حد معقول و غیرمنطقی باشه هم از لحاظ جسمی خسته میشید و هم از لحاظ روحی.

۴. استعداد هاتون دارن حیف میشن!

وقتی شما زمانتون رو میذارید و کار میکنید اما از استعداد هاتون استفاده نمیکنید برای ذهنتون  یه سوال پیش میاد. این که فایده کار کردن چیه پس؟ اگه قراره از توانایی ها و استعداد ها استفاده نشه به چی دردی میخوره؟ و کم کم انگیزه تون میاد پایین و خستگی به سراغتون میاد.

۵. سردرگم هستید

وقتی هدف مشخصی ندارید حس می کنید که راه رو گم کردید. نمیدونید که اصلا دلیل کار کردنتون چیه. اگه فقط برای کسب درآمد کار می کنید قطعا خسته میشید.

۶. حجم کاریتون زیاده

پنجمین مورد از عوامل خستگی در محیط کار اینه که کارهای زیادی روی سرتون ریخته شده و باید انجامشون بدید. مشکلی نیست و توانایی انجام همشون رو دارید فقط چون به حجم زیادش نگاه میکنید استرس میگیرید و فکر میکنید که باید بدون هیچ وقفه ای کار کنید تا تموم بشن؛ که خب روش درستی نیست. میتونید برای روش های مقابله با استرس، مقاله روش های کاهش استرس در محیط کار رو مطالعه کنید.

۷. بیش از حد رسمی هستید

بله درسته که محیط کاری و اداری معمولا رسمیه اما به این معنی نیست که خشک رفتار کنید و شوخی رو بذارید کنار. اگه محیط کارتون خیلی خشک باشه و همه با هم جدی رفتار کنن باعث خستگی و بی حوصلگی ذهنتون میشه.

۸. مثل ربات کار می کنید!

بدنتون خسته میشه چون ثابت نشستید و از روی صندلیتون بلند نمیشید. مثل ربات کار کردن آسیب های زیادی به بدنتون وارد میکنه که شاید خودتون متوجهش نشید اما بعد از گذشت یک مدت، اثراتش رو میبینید.

۹. تنهایی کار می کنید

یکی از عوامل خستگی در محیط کار، تنهایی کار کردنه. بار همه تصمیمات رو خودتون به دوش میکشید و همین باعث میشه که ذهنتون خسته بشه و نتونه ایده جدید بهتون بده.

۱۰. نوشیدنی کم می خورید

وقتی نوشیدنی کم میخورید انرژیتون کم میشه و همین بی انرژی بودن، بی حوصله تون میکنه.

این ۱۰ مورد از مهم ترین عوامل خستگی در محیط کار هستن که با انجام یه سری کار ها و استراحت های کوتاه، خیلی راحت میتونید بی حوصلیگیتون رو به حداقل برسونید. همراه ما باشید تا براتون از خوبی های استراحت در محیط کار و روش های رفع خستگی در محیط کار براتون صحبت کنیم.

چند روش برای رفع خستگی در محیط کار

18 روش برای رفع خستگی در محیط کار

 • ساده ترین کاری که میتونید بکنید انجام چند تا حرکت نرمشی سر میز خودتونه. شاید ساعت ها با کامپیوتر کار کنید و اصلا متوجه خستگی بدنتون نشید. اما شب که برید خونه و بخواید بخوابید تازه میفهمید که چقدر بدنتون درد میکنه دنبال قرص و دارو باید برید.
 • اگر شرکتی که توش کار میکنید اجازه خارج شدن ۱۰ الی ۱۵ دقیقه رو بهتون میده، بهترین کار اینه که برید بیرون. و تا یکی دو تا کوچه بالاتر یا پایین تر پیاده روی کنید. ترجیحا به مسائل کاری هم اصلا فکر نکنید تا علاوه بر بدنتون، ذهنتون هم استراحت بکنه.
 • به همکاراتون پیشنهاد بدین که اگر تایم دارن همه تون با هم چایی یا قهوه بنوشید. استراحت دسته جمعی واقعا فوق العادست.
 • اگر میخواید تلفنی صحبت کنید، برید یه جایی که میتونید قدم بزنید؛ مثلا ۳ قدم جلو عقب برید که یه ورزشی هم برای پاهاتون باشه.
 • اگه با ماشین خودتون رفتید سر کار، برای رفع خستگی در محیط کار، پیشنهادمون اینه که در حد ۱۵ دقیقه یه چرت کوچیک بزنید. اگه اتاق استراحت دارید که چه بهتر؛ اما اگه هیچ کدوم براتون فراهم نبود هیچ مشکلی نداره که سرتون رو روی میز کارتون بذارید و همون جا چرت بزنید. معجزه میکنه!
 • مطالبی که از قبل برای خودتون ذخیره کردید که تو تایم آزادتون بخونید رو وقتی ذهنتون از کار خسته شده میتونید بخونید.
 • به چه فیلم و سریالی علاقمند هستید؟ برید تو اینستاگرام، یوتیوب یا … کلیپ های کوتاه از اون ها رو تماشا کنید. این کار مثل شارژ کردن انرژیتون میمونه.
 • اگه میخواید به چشمتون استراحت بدید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به مانیتور کامپیوتر نگاه نکنید، یه کتاب همیشه تو کشوی میزتون داشته باشید که در اینجور مواقع اون کتاب رو بخونید.

راه های دیگر برای رفع خستگی در محیط کار

 • یکی دیگه از راه های رفع خستگی در محیط کار اینه که یه چیزی بنویسید؛ راجع به اتفاقایی که اون روز افتاده براتون افتاده روی کاغذ بنویسید. حتی میتونید برای دوستاتون هم اون رو توی صفحه مجازیتون منتشر کنید.

روش های استراحت در محیط کار

 • کلمه هایی از یه زبان جدید رو آموزش ببینید. مطمئن باشید وقتی ذهنتون از کارتون خسته ست دنبال هر چیز دیگه برید یاد میگیرید اما ادامه دادن کارتون، فکر نمیکنم گزینه خوبی باشه.
 • یه پیام خنده دار برای همکارتون بفرستید و منتظر ری اکشنش باشید. با خنده اون شما هم خندتون میگیره و خستگی دوتاتون هم در میره.
 • برای احوالپرسی به پدر، مادر، خواهر، برادر و یا هر آشنایی که احساس راحتی و صمیمیت باهاش میکنید زنگ بزنید و حالشون رو بپرسید. اینطوری هم حال خودتون خوب میشه و هم اون ها خوشحال میشن.
 • به همکاراتون کمک کنید. اگه کاراشون زیاده و شما اون کار رو بلدید میتونید بهشون کمک کنید. این تنوع، ذهنتون رو از خستگی کار خودتون خالی میکنه.
 • به مدت ۲ دقیقه هیچ کاری نکنید. http://www.donothingfor2minutes.com/ این سایت مجبورتون میکنه که دودقیقه کامل به یه تصویر جذاب نگاه کنید و ذهنتون رو آروم کنید.
 • برای رفع خستگی در محیط کار، جای وسیله هاتون رو روی میزتون تغییر بدید و و تنوع ایجاد کنید. این کار ذهنتون که از کار خسته شده رو خالی میکنه و بهش آرامش میده.
 • وقتی تو کارتون نمیتونید جواب یه سوال یا راه حل یه مشکل رو پیدا کنید، یعنی شما نیاز دارید چند دقیقه ذهنتون رو کاملا از مسائل کاری دور کنید. سعی کنید که حواس خودتون رو پرت کنید. به چیزایی که اصلا به کارتون مرتبط نیست فکر کنید.
 • با وسایلی که دارید مجسمه و چیزهای خوشگل بسازید. اون حسی که از خلق یه چیز جالب هرچ چند ساده میگیرید سر ذوق میارتتون و انرژیتون رو افزایش میده.

استراحت زیاد ممنوع

این چند موردی که گفته شد بهترین گزینه ها برای استراحت و رفع خستگی در محیط کار بود. که با رعایت کردنشون میتونید ساعت کاری مفیدتون رو افزایش بدید و بهره وری زیادی داشته باشید. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که مدام در حال استراحت کردن و رفت و آمد به محل کار و میز کارتون نباشید. چون این زیاده روی در استراحت نه تنها باعث عقب افتادن کارهای خودتون و به هم ریختن تمرکزتون میشه، بلکه همکاراتون رو هم اذیت میکنه و باعث میشه اون ها هم نتونن کارشون رو درست انجام بدن. خب نگران نباشید؛ ما بهتون میگیم که در یک روز چقدر نیازه که استراحت کنید.

تکنیک پومودورو

5

یکی از روش های رفع خستگی در محیط کار یا بهتره بگیم جلوگیری از خستگی، استفاده از تکنیک پومودورو هست. شما میتونید برای درک بهتر این تکنیک، مقاله تکنیک پومودورو چیست رو مطالعه کنید. اما به صورت خلاصه اینجا براتون توضیح میدیم. در این تکنیک شما ۲۵ دقیقه کار می کنید و به مدت ۵ دقیقه استراحت می کنید. به این ۲۵ دقیقه یک پومودورو گفته میشه که بعد از گذشت ۴ پومودورو می تونید استراحت طولانی تری داشته باشید.

بازه های ۹۰ دقیقه ای

شاید بگید تکنیک پومودورو خیلی بازه زمانی کاری کوتاهی داره و نمیشه تمرکز کرد. شما برای رفع خستگی در محیط کار میتونید بازه های ۹۰ دقیقه ای داشته باشید و بعد از تموم شدن این بازه، ۲۰ دقیقه استراحت کنید.

دو تا ۱۵ دقیقه در روز

اگه دو گزینه قبلی متناسب با کاری که انجام میدید نیست میتونید یه ۱۵ دقیقه قبل از ظهر استراحت کنید و ۱۵ دقیقه هم بعد از ظهر.

در کل همونطور که برای کار هاتون برنامه ریزی میکنید برای استراحتتون هم برنامه داشته باشید و اون رو جدی بگیرید. در یک نگاه کلی، یکی از عوامل موفقیت و مفید کار کردن، رفع خستگی در محیط کار و با انرژی کار کردنه. سعی کنید تو محل کارتون این اصول رو رعایت کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. امیدواریم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتون رو زیر این مطلب برامون بنویسید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *