fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی

چگونه خجالتی نباشیم؟

How-not-to-be-shy

چگونه خجالتی نباشیم؟

چگونه خجالتی نباشیم؟ به‌ عنوان یک فرد خجالتی، صحبت‌های کوچک می‌تواند برای شما عذاب‌آور باشد و با فکر کردن به راه‌های ممکن برای پاسخ به یک سؤال ساده در مورد آب‌وهوا، دچار ترس می‌شوید. حرکت پیش‌فرض شما این است که فاصله خود را با دیگران حفظ کنید. مردم شاید شما را درک نکنند و به شما برچسب بزنند.

علل خجالتی بودن

برای این که بفهمیم چگونه خجالتی نباشیم ابتدا، بیایید علل خجالتی بودن را بررسی کنیم:

ژنتیک

ژنتیک

برخی از ژن‌های شما می‌توانند به خجالتی بودن شما در دوران کودکی یا بزرگسالی کمک کنند. متخصصان ژنتیک مطالعاتی انجام داده‌اند تا نشان دهند کدام ژن‌های خاص باعث کمرویی در افراد می‌شوند. با این‌ حال، تأثیر ژنتیکی بر میزان خجالتی بودن شما ثابت نیست، به این معنی که شما می‌توانید آن جنبه از خود را تغییر دهید.

همه ما برخی از ویژگی‌ها را از والدین خود به ارث می‌بریم و ازآنجایی‌که افراد خجالتی تمایل دارند با افراد خجالتی دیگر ازدواج کنند، این ژنتیک اغلب در فرزندان آن‌ها ظاهر می‌شود. بااین‌حال، حتی اگر والدین آن‌ها خجالتی باشند، کودکان همچنان می‌توانند از این ویژگی عبور کنند و با دیگران صمیمی باشند.

عوامل و تأثیرات قبل از تولد

برخی از داروهایی که توسط زنان باردار مصرف می‌گردد می‌تواند بر شخصیت جنین در حال ‌رشد اثر بگذارد. برای اینکه بدانیم چگونه خجالتی نباشیم باید به قبل برگردیم. علاوه بر این، عفونت مادر در مرحله قبل از تولد، یا حتی وجود استرس، ضربه، یا قرار گرفتن در معرض سموم محیطی، ممکن است بر مغز کودک تأثیر بگذارد و منجر به تغییراتی در شخصیت او شود. ماهیت، شدت و زمان وقوع حادثه بر وضعیت یا ویژگی شخصیتی که نوزاد در نهایت نشان می‌دهد تأثیر می‌گذارد.

تأثیرات محیطی

متغیرترین عاملی که می‌تواند منجر به کمرویی شود، احتمالاً نحوه تربیت والدین و محیطی است که فرزندان در آن رشد می‌کنند. اغلب، کودکی خجالتی را با والدینی بداخلاق و زورگو خواهید یافت. در واقع، والدینی که بیش از حد قاطع هستند، می‌توانند فرزندان خود را به حدی تحت‌الشعاع قرار دهند که وقتی برای اجتماعی بودن با افراد دیگر به حال خود رها می‌شوند، نمی‌توانند شخصیت یا مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه دهند.

یک محیط خطرناک همچنین می‌تواند محیطی باشد که خجالتی بودن را در کودک تقویت می‌کند. در شرایطی که بچه‌ها خانه را ترک نمی‌کنند و با افراد خارج از خانواده‌شان رابطه برقرار نمی‌کنند، کمرویی در کودک تقویت می‌شود. اما این روابط بیرونی برای کودکان مهم است تا یاد بگیرند چگونه با مسائل زندگی کنار بیایند. برخی از والدین حتی اگر خطری وجود نداشته باشد، فرزندان خود را نزدیک خود نگه می‌دارند و این امر توانایی فرزندانشان را برای عملکرد در محیط‌های اجتماعی با دیگران محدود می‌کند.

میزان صمیمیتی که والدین به فرزندان خود نشان می‌دهند نیز می‌تواند بر میزان کمرویی آن‌ها تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است کودکانی که اغلب توسط والدین خود مورد تحسین قرار می‌گیرند و صمیمیت را تجربه می‌کنند نسبت به کودکانی که گرمی والدین خود را احساس نمی‌کنند اضطراب و استرس کمتری دارند و کمتر احساس تنهایی می‌کنند. چگونه خجالتی نباشیم؟ به کودکی برگردیم!

کودکی

تجربیات اجتماعی آسیب‌زا

برخی از افرادی که بسیار خجالتی هستند ممکن است در گذشته قلدری را تجربه کرده باشند. درحالی‌که عوامل دیگری ممکن است در ایجاد کمرویی نقش داشته باشند، یکی از دلایل اصلی که اغلب منجر به کمرویی می‌شود، یک تجربه آسیب‌زا است که احتمالاً شامل تمسخر دوستان می‌شود و باعث می‌شود فرد از دیگران کناره‌گیری کند.

یک کودک ممکن است چنین موقعیتی را خیانت دوستان بداند. این رویداد آسیب‌زا احتمالاً در حال حاضر در افکار خودآگاه کودک مرکزی می‌شود و سپس به ‌آرامی ناخودآگاه او را اشغال می‌کند. از آنجایی‌که ذهن سعی می‌کند از شر افکار ناخواسته خلاص شود، در نهایت در ضمیر ناخودآگاه ذخیره می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث شود فرد به روشی خاص عمل کند، حتی اگر نتواند دقیقاً دلیل آن را مشخص کند.

کمرویی همچنین می‌تواند در نوجوانی و بزرگسالی ایجاد شود. اگر با طرد شدن از سوی همسالان خود مواجه شدید یا معلمان و سرپرستان شما را به ‌تندی مورد انتقاد قرار دادند، طبیعی است که از احتمال تجربه‌های تحقیرآمیز مشابه در آینده بترسید. اکنون که می‌دانید چه چیزی ممکن است باعث خجالتی بودن شما شود، بیایید به کارهایی که می‌توانید برای غلبه بر آن انجام دهید نگاهی بیندازیم.

چگونه خجالتی نباشیم؟

کمرویی معمولاً به ‌خودی‌ خود از بین نمی‌رود، اما ۱۱ استراتژی زیر می‌تواند به شما کمک کند تا قدم‌هایی را در جهت احساس راحتی بیشتر در کنار دیگران و با خودتان بردارید.

۱. منابع احتمالی را بررسی کنید

منابع احتمالی را بررسی کنید

در قسمت قبلی عوامل مختلفی را که می‌توانند باعث کمرویی شما شوند، بررسی کردیم. هر یک از این موارد ممکن است بر طرز برخورد شما با ارتباطات اجتماعی تأثیر بگذارد. تلاش برای کشف اینکه خجالتی بودن از کجا می‌آید می‌تواند به شما کمک کند ابزار مناسبی برای تغییر شکل ترس خود پیدا کنید و به سؤال چگونه خجالتی نباشیم؟ پاسخ دهید.

۲. مشخص کنید که این خجالتی بودن است یا چیز دیگر

مردم اغلب خجالتی بودن، اضطراب اجتماعی و درون‌گرایی را یک چیز می‌دانند. برخی از افراد کمرو، معیارهای اختلال اضطراب اجتماعی را دارند. همان‌طور که گفته شد، اضطراب اجتماعی یک وضعیت سلامت روان است، در حالی‌ که کمرویی این‌طور نیست. اضطراب اجتماعی شامل ترس مداوم از طرد شدن، عدم تأیید و انتقاد دیگران است. این ترس ممکن است به‌ اندازه کافی طاقت‌فرسا شود و به طور کامل از تعاملات اجتماعی اجتناب کنید.

اگر خجالتی هستید، ممکن است ابتدا در کنار افراد جدید احساس ناراحتی کنید، اما هرچه بیشتر آن‌ها را بشناسید برایتان راحت‌تر می‌شود. کمرویی لزوماً باعث ناراحتی شدید و اضطراب اجتماعی نمی‌شود. اگر شما درون‌گرا هستید، ممکن است هیچ مشکلی برای معاشرت نداشته باشید. شما از دیگران دوری نمی‌کنید زیرا احساس خودآگاهی می‌کنید و نگران افکار آن‌ها در مورد خود نیستید. شما تصمیم می‌گیرید زمانی را به‌تنهایی بگذرانید، زیرا برای اینکه بهترین احساس را داشته باشید به مقدار زیادی از تنهایی نیاز دارید.

۳. نقاط قوت خود را کشف کنید

نقاط قوت خود را کشف کنید

لحظه‌ای به کمرویی از دیدگاه تکاملی دقت کنید. اگر خارج از خانه بودید، ممکن بود برای کشف مناطق جدید، یافتن منابع و تعامل با جوامع دیگر جرئت کرده باشید. اگر خجالتی بودید، ممکن بود برای جلوگیری از تهدیدات احتمالی نزدیک خانه می‌ماندید. هر دو نقش لازم است. اکتشاف ممکن است به شما در دستیابی به اکتشافات جدید کمک کند و همچنین شما را در مسیر خطرات بالقوه قرار دهد. ماندن در یک مکان نیز شما را ایمن نگه می‌دارد.

با این ‌حال، به‌ جای اینکه خجالتی بودن را یک نقص بدانیم، برجسته کردن نقاط قوت خود در کنار پاسخ به سؤال چگونه خجالتی نباشیم؟ می‌تواند مفید باشد. شناخت زمینه‌هایی که مهارت‌های شما واقعاً در آن می‌درخشد، می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را تقویت کرده و به کاهش احساس شک و ناامنی کمک کند.

شاید یک هنرمند با استعداد یا یک محقق با هوش عالی باشید. شاید شنونده‌ای دلسوز هستید و خانواده و دوستان همیشه از شما مشاوره می‌خواهند. دنیا به تعادل نیاز دارد، و چه راهی بهتر از تیپ‌های شخصیتی مختلف برای رسیدن به این تعادل؟ مطمئناً، ممکن است به زمان بیشتری برای باز کردن صحبت نیاز داشته باشید؛ اما شما دارای بسیاری از ویژگی‌های ارزشمند مانند همدلی، حساسیت و احتیاط هستید که می‌توانید هنگام انجام این کار ارائه دهید.

۴. چگونه خجالتی نباشیم؟ اجازه ندهید که اثر نورافکن بر شما غلبه کند

اثر نورافکن، به زبان ساده، به این فرض (به ‌طور کلی نادرست) اشاره دارد که افراد دیگر به هر کاری که شما انجام می‌دهید و می‌گویید توجه می‌کنند، به‌ گونه‌ای که گویی نورافکن به شما می‌تابد. چگونه خجالتی نباشیم؟ این سوگیری شناختی به ‌آسانی می‌تواند به احساس خجالت یا اضطراب اجتماعی کمک کند. وقتی نگران هستید که مردم متوجه اشتباهات یا خصلت‌های شما شوند و قضاوت کنند، به احتمال‌ زیاد در حالت تدافعی قرار می‌گیرید تا بتوانید از خود در برابر طرد شدن احتمالی محافظت کنید.

با این‌ حال، در واقعیت، بیشتر مردم تمایل دارند کمتر از آنچه تصور می‌کنید به شما دقت کنند چرا که آن‌ها بیشتر به خودشان فکر می‌کنند. ممکن است احساس کنید همه نگاه‌ها به شما دوخته شده است، اما معمولاً این‌طور نیست. متقاعد نشدید؟ از خود بپرسید که در هر زمان چقدر به اطرافیان و کارهایی که انجام می‌دهند توجه می‌کنید.

۵. با دقت بیشتری در گفتگوهای جمعی مشارکت کنید

با دقت بیشتری در گفتگوهای جمعی مشارکت کنید

اگر خجالتی هستید، مکالمات غیررسمی می‌تواند اعصاب شما را خرد کند. حتی وقتی در مورد یک موضوع خاص حرف‌های زیادی برای گفتن دارید، نگرانی در مورد اینکه چگونه دیگران در گفتگو شما را درک می‌کنند باعث خواهد شد از حرف زدن منصرف شوید.

به ‌جای اینکه فکر کنید آن‌ها در مورد شما چه فکر می‌کنند یا تلاش کنید بفهمید چه چیزی باید بگویید، از مهارت‌های گوش دادن فعال برای تمرکز بر جریان گفتگو استفاده کنید. به ‌این ‌ترتیب، به‌ راحتی مطالب خود را به اشتراک می‌گذارید و درصورتی‌که از شما سؤال کنند، مسلط خواهید بود.

۶. چگونه خجالتی نباشیم؟ اصیل باش

برخی از افراد خجالتی از نقاب اعتمادبه‌نفس در تعاملات اجتماعی استفاده می‌کنند. اما این برای همه کار نمی‌کند. نشان دادن جسارتی که در واقع آن را احساس نمی‌کنید حتی می‌تواند شما را بیشتر مضطرب کند. این کار شما را تحت‌فشار قرار می‌دهد و آزار می‌دهد. حالا باید پرسید، چگونه خجالتی نباشیم؟

خوب است اعتراف کنید که عصبی هستید یا به مردم اجازه دهید بدانند که می‌خواهید با وارد یک گروه شوید. حتی ممکن است دیگران به شما بگویند که چقدر قدردان تلاش شما هستند. واکنش‌های مثبت آن‌ها می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را به طور واقعی تقویت کند.

ممکن است کاملاً بی‌ضرر به نظر برسد که به هم‌اتاقی‌های جدید خود بگویید: «یوگا؟ این راه موردعلاقه من برای رها شدن است.» اما تصور کنید که چگونه این می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. آن‌ها ممکن است شما را به تمرین یوگای یکشنبه خود دعوت کنند، درحالی‌که، در واقع، شما هرگز حتی یک‌بار هم این کار را انجام نداده‌اید. در عوض، حقیقت را بگویید: «من هرگز یوگا را امتحان نکردم، اما دوست دارم!»

۷. چگونه خجالتی نباشیم؟ درخواست پشتیبانی کنید

چگونه خجالتی نباشیم؟ درخواست پشتیبانی کنید

حمایت شخصی که به او اعتماد دارید به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌هایی که بیشترین استرس را ایجاد می‌کنند احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشید. از یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا هم‌اتاقی خود بخواهید دفعه بعد که کاری اجتماعی انجام می‌دهید با شما همراه شود. حضور آن‌ها ممکن است به ‌اندازه کافی اطمینان خاطر را به شما بدهد تا در تعامل با دیگران راحت‌تر باشید، بدون اینکه دستپاچه شوید و فراموش کنید که چه می‌خواهید بگویید.

برای برخی از افراد داشتن برخی تعاملات «تمرینی» با عزیزانشان مفید است، بنابراین آن‌ها می‌توانند به پاسخ دادن به نظرات مثبت، بازخوردهای منفی و هر چیز دیگری عادت کنند. فراموش نکنید، تعامل با عزیزان راه مفیدی برای تقویت ارتباطات است. با توجه به این نکاتی که گفته شد، چگونه خجالتی نباشیم؟ از یکی از نزدیکان خود بخواهید در موقعیت‌هایی نقش‌آفرینی کند که در آن احساس بدی دارید؛ این تمرین مفیدی برای شما خواهد بود.

۸. فواید کمرویی را بشناسید

ممکن است برای شما سخت باشد که فوراً با افراد جدید صمیمی شوید، یا قبل از اینکه مجبور شوید با شخص جدیدی صحبت کنید کمی احساس ناراحتی کنید. شاید معنی این رفتارها این باشد که شما به ‌راحتی با افراد غریبه دوست نمی‌شوید یا قرار ملاقات نمی‌گذارید؛ اما شایان‌ ذکر است که کمی احتیاط هرگز ضرری ندارد.

اجتناب از ملاقات با افراد جدید به شما این فرصت را می‌دهد که قبل از شروع به دوستی یا رابطه بیشتر در مورد آن‌ها بیاموزید. همچنین فضای بیشتری برای توسعه اعتماد ایجاد می‌کند و اعتماد همیشه چیز خوبی است. یک شروع آهسته معمولاً به روابط قوی‌تر می‌انجامد.

۹. چگونه خجالتی نباشیم؟ خودت را بپذیر

به ‌هر حال خجالتی بودن شما به ‌سادگی بخشی از شخصیت شماست. شما می‌توانید برای کمتر خجالتی شدن تلاش کنید، اما اگر خجالتی بودن شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، احتمالاً نیازی نیست که به خود فشار بیاورید. به‌عنوان‌مثال، شاید شما تمایل خاصی برای ملاقات با افراد جدید نداشته باشید، اما در هنگام معرفی خود با کسی مشکلی ندارید. شاید قبل از صحبت با رئیس خود احساس اضطراب می‌کنید، اما در صورت نیاز با موفقیت به گفتگوها رسیدگی می‌کنید، حتی اگر ضربان قلب شما کمی تندتر باشد.

۱۰. به یاد داشته باشید اجتناب راه‌ حل نیست

اجتناب راه‌ حل نیست

دوری کامل از رویدادهای اجتماعی اغلب احساس امنیت بیشتری نسبت به تلاش برای دوست‌یابی می‌دهد. دوری از افراد ممکن است از شما در برابر طرد شدن محافظت کند، اما جنبه منفی این است که ممکن است در عوض با تنهایی روبرو شوید. چگونه خجالتی نباشیم؟ موارد زیر می‌توانند به شما کمک کنند:

۱۱. چگونه خجالتی نباشیم؟ با یک درمانگر صحبت کنید

کمرویی به ‌خودی ‌خود یک وضعیت سلامت روانی نیست، اما می‌تواند به ‌مرور زمان منجر به مشکلات بزرگ‌تر شود. اگر به نظر می‌رسد هیچ‌چیز به شما کمک نمی‌کند در موقعیت‌های اجتماعی آرام شوید، گام بعدی خوب ممکن است تماس با یک متخصص باشد.

چگونه خجالتی نباشیم؟ با یک درمانگر صحبت کنید

کلام آخر در مورد اینکه چگونه خجالتی نباشیم

در این مقاله با علل خجالتی شدن و راه‌های مقابله با آن آشنا شدید. خجالتی بودن یک مانع بزرگ برای پیشرفت مالی شما خواهد بود. ما دوره توسعه مالی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شما در این دوره با راهکارهای توسعه فردی نیز آشنا می‌شوید. بنابراین از طریق این دوره می‌توانید بر خجالتی بودن خود پیروز شوید. لطفاً نظرات خود را در مورد خجالت و کمرویی بنویسید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *