fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ دانش مالی

سرمایه گذاری بلند مدت

Long-Term-Investment

سرمایه گذاری بلند مدت

سرمایه‌گذارانی که قصد دارند سرمایه خود را برای مدتی نگه دارند، به سمت سرمایه گذاری بلند مدت می‌روند. آن‌ها یک دلیل مهم برای این کار دارند: سرمایه گذاری بلند مدت مزایایی را ارائه می‌دهد که انواع سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت ندارد. این یک استراتژی است که برای دستیابی به اهداف خاص استفاده می‌شود. در ادامه با این استراتژی سودآور بیشتر آشنا خواهید شد.

سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

اگر سرمایه‌هایی دارید که در چند سال آینده به آن‌ها نیاز ندارید، سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت یک گزینه عالی هستند. اما قبل از اینکه جلوتر برویم، سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟ سرمایه‌گذاری‌هایی که دارایی‌های آن برای مدتی بیش از یک سال نگهداری می‌شود و از آن برای ایجاد درآمد جدا از درآمد معمولی خود استفاده می‌کنید، سرمایه گذاری بلند مدت هستند.

انواع مختلف گزینه‌های سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

انواع مختلف گزینه‌های سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

هنگامی که تصمیم به سرمایه‌گذاری وجوه خود گرفتید، باید تمایزات بین هر یک از گزینه‌های سرمایه گذاری بلند مدت، همراه با مزایا و خطرات مرتبط با آن‌ها را درک کنید. این زمینه در فرایند تصمیم‌گیری شما حیاتی خواهد بود. چهار گزینه اصلی سرمایه گذاری بلند مدت وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱. سهام

سهام، سهمی در مالکیت یک شرکت است. در واقع، سهام نشان‌دهنده ادعایی نسبت به دارایی‌ها و درآمدهای شرکت است. با به دست آوردن سهام بیشتر، سهام مالکیت شما در شرکت بیشتر می‌شود. سهام، دارای مقدار بالایی از ریسک هستند. چرا باید این‌طور باشد؟ ارزش سهام شما تأثیر مستقیمی از وضعیت اقتصاد، وضعیت سیاسی و عملکرد خود آن شرکت می‌گیرد. شرکت‌ها تعهدی به پرداخت سود سهام و زمان تعیین‌شده ندارند، بنابراین سرمایه‌گذاران باید به افزایش ارزش سهام خود در طی چندین سال متکی باشند.

اگر بخواهیم یک سهام سودده معرفی کنیم باید از سهام رشدی نام ببریم. سهام رشدی، سهام شرکت‌هایی با پتانسیل قوی برای رشد آنی و یکی از راه‌های سرمایه گذاری درست هستند. انتظار می‌رود سود سهام رشدی سریع‌تر از میانگین بازار رشد کند. پتانسیل واقعی این سرمایه گذاری بلند مدت در قیمت‌های آتی آن‌ها نهفته است. این سهام برای سرمایه‌گذار بلندمدتی که مایل است از فرصت استفاده کند و فراز و نشیب‌های کوتاه‌مدت را حفظ کند، مناسب است.

نوسانات بازار سهام

نوسانات بازار سهام

یکی از راه‌های کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در سهام، نگهداری تعداد بیشتری از سهام در یک سبد است. با این ‌حال، حتی مجموعه‌ای از سهام که شامل طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها می‌شود، می‌تواند به ‌شدت در نوسان باشند. ممکن است در دوره‌های کوتاه زیان‌های بزرگی را تجربه کنید. اما نگران نباشید؛ این داستان جنبه روشنی دارد. در بلند مدت، سهام بهترین هستند.

با وجود تمام ریسک‌ها و نوسانات کوتاه‌مدت، سهام به ‌عنوان بالاترین بازده بلندمدت در بین هر نوع سرمایه‌گذاری بوده است. این یک واقعیت فوق‌العاده مهم است! زمانی که بازار سهام سقوط کرده است، بازار همیشه رونق گرفته است و در درازمدت، سهام به طور متوسط بر اساس بازده واقعی کل (پس از تورم) نسبت به اوراق قرضه بهتر عمل کرده است.

به ‌عبارت ‌دیگر، سهام دارای بهترین عملکرد در بلندمدت بوده است، درحالی‌که اوراق قرضه دولتی، در این موارد، صرفاً با تورم همراه بوده‌اند. هر چه مدت بیشتری در سهام سرمایه‌گذاری کنید، وضعیت بهتری خواهید داشت. با گذشت زمان، شانس شما برای کسب درآمد افزایش می‌یابد و نوسانات بازدهی شما کاهش می‌یابد.

۲. اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه اساساً به این معنی است که شما پول خود را به یک شرکت، شهرداری یا نهاد دولتی وام می‌دهید. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا پول نقد مورد نیاز خود را دریافت کنند، در حالی‌ که شما از سودی که به شما بازپرداخت می‌کنند، درآمد کسب می‌کنید.

اوراق قرضه

خطرات اوراق قرضه چیست؟ در مقایسه با سهام، ریسک آن‌ها نسبتاً پایین است و ارزش آن‌ها به‌ ندرت با نوسان مواجه می‌شود. این ویژگی آن‌ها را به یکی از امن‌ترین انواع سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل می‌کند. اگر در بازار اوراق قرضه نوسانات زیادی مانند سهام وجود نداشته باشد، چه خطراتی را می‌توان انتظار داشت؟ خطرات اوراق قرضه به ریسک‌های اعتباری، نرخ بهره و مشکلات بازپرداخت مربوط می‌شوند.

هشداری که در مورد گزینه سرمایه‌گذاری اوراق قرضه وجود دارد این است: همان‌طور که پرداخت‌های منظم دریافت می‌کنید، در ازای آن بازگشت سرمایه (ROI) نسبتاً کمی دریافت خواهید کرد. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، احتمال انجام این کار از طریق خرید اوراق قرضه نادر است.

اوراق قرضه با سررسید طولانی (ده سال یا بیشتر)، یکی از سرمایه‌گذاری‌های سودآور است. اگرچه اوراق قرضه با سررسید طولانی بیشتر در معرض خطر تغییر نرخ بهره قرار دارند، اما برای جبران این ریسک، بازده بالاتری نسبت به اوراق قرضه کوتاه‌تر ارائه می‌دهند.

۳. معادل‌های نقدی

سرمایه‌گذاری معادل نقدی مستلزم محصولات مالی مانند گواهی سپرده، وجوه بازار پول و حساب‌های پس‌انداز با بهره بالا است. معادل‌های نقدی یک گزینه سرمایه گذاری بلند مدت نسبتاً مطمئن هستند زیرا معمولاً نرخ بازدهی ثابتی دارند. بااین‌حال، نرخ بازده اغلب پایین است و معمولاً قالب مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌هایی مانند برنامه‌ریزی بازنشستگی نیست.

۴. املاک؛ یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب

املاک؛ یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب

آیا ملک سرمایه گذاری بلند مدت خوبی است؟ پاسخ به این سؤال یک بله قاطع است. محبوب‌ترین (و عاقلانه‌ترین) گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در ملک، یافتن چیزی در یک منطقه رو به رشد، کانون گردشگری، منطقه محبوب یا منطقه‌ای نزدیک به دانشگاه است. بااین‌حال، بازار املاک و مستغلات همیشه این خطر را دارد که از هم بپاشد و شاهد کاهش ارزش ملک باشید.

مزایای سرمایه گذاری بلند مدت

دلایل زیادی برای سرمایه گذاری بلند مدت شما وجود دارد. پس‌انداز برای دوران بازنشستگی یا تحصیلات دانشگاهی، برای خانه‌ای در آینده، یا تأمین بودجه برای مراقبت طولانی‌مدت از والدینتان، همگی اهداف مشترک سرمایه گذاری بلند مدت هستند. در ادامه به مزایای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت می‌پردازیم:

بازدهی بیشتر در نوسانات بازار

یکی از نگرانی‌های اصلی برای هر نوع سرمایه‌گذاری، نوسانات بازار است. نوسانات، میزان تغییر قیمت‌ها را در طول زمان اندازه‌گیری می‌کند. موضوع مهم در این ‌رابطه، نوسانات قیمت است. هر چه نوسانات قیمت یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، نوسانات آن بیشتر می‌شود. سرمایه‌گذاری‌هایی با نوسانات زیاد دارای درجه ریسک بالایی هستند زیرا قیمت آن‌ها ناپایدار است.

بازدهی بیشتر در نوسانات بازار

توجه به این نکته ضروری است که نوسانات کوتاه‌مدت لزوماً نشان‌دهنده روند بلندمدت نیست. مثلاً یک اوراق بهادار می‌تواند به‌صورت روزانه بسیار در نوسان باشد اما الگوهای بلندمدت رشد یا ثبات را نشان می‌دهد. برخی از سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است در طول زمان قدرت خرید خود را حفظ کنند، اما می‌توانند در کوتاه‌مدت نوسانات زیادی داشته باشند.

مزیت سرمایه گذاری بلند مدت در رابطه بین نوسانات و زمان یافت می‌شود. سرمایه‌گذاری‌هایی که برای دوره‌های طولانی‌تر نگهداری می‌شوند، نسبت به سرمایه‌گذاری‌هایی که برای دوره‌های کوتاه‌تر نگهداری می‌شوند، نوسانات کمتری را نشان می‌دهند. هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید دوره‌های رکود بازار را پشت سر بگذارید. دارایی‌هایی با ریسک نوسانات کوتاه‌مدت بالاتر (مانند سهام) نسبت به دارایی‌های با نوسان کمتر مانند بازارهای پولی، در بلندمدت بازده بیشتری دارند.

زمان‌بندی بازار بسیار دشوار و پرخطر است. بازار سهام را مثال بزنیم. بسیاری از مردم با مشاهده گزارش‌هایی مبنی بر سقوط بازار سهام دچار وحشت می‌شوند. بااین‌حال، سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در بازار از لحاظ تاریخی نتیجه داده است. اگرچه نوسانات کوتاه‌مدت تصادفی به نظر می‌رسند، اما بازار سهام تمایل دارد رشد کلی و بهره‌وری اقتصاد را در بلندمدت منعکس کند.

سرمایه گذاری بلند مدت

مزایای مالیاتی نهفته در سرمایه گذاری بلند مدت

قرار دادن پول در سرمایه گذاری بلند مدت به جای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، مزایای مالیاتی بر سود سرمایه را نیز به همراه دارد. اغلب سودهای بلندمدت (آن‌هایی که بیش از ۱۲ ماه نگهداری می‌شوند) با نرخ‌هایی کمتر از براکت مالیات ‌بر درآمد شما مشمول مالیات می‌شوند. از سوی دیگر، سودهای کوتاه‌مدت به‌ عنوان درآمد عادی مشمول مالیات می‌شوند. سرمایه گذاری بلند مدت ممکن است در هزینه‌های دیگر مانند هزینه‌های تراکنش ناشی از معاملات فعال نیز صرفه‌جویی کند.

معایب سرمایه گذاری بلند مدت

هنگامی که تصمیم گرفتید یک سرمایه‌گذار بلندمدت شوید، باید برخی از سرمایه‌گذاری‌ها و استراتژی‌ها را بر اساس میزان تحمل ریسک و بازده موردنظر خود انتخاب کنید. در نهایت، قبل از تصمیم به سرمایه گذاری بلند مدت، باید در نظر داشته باشید که در کنار مزایای آن، معایب نقدینگی محدود و افزایش ریسک تجاری نیز وجود دارد. بنابراین معایب سرمایه گذاری بلند مدت ازاین‌قرار است:

ریسک نقدینگی

توانایی تبدیل سرمایه به وجه نقد را نقدینگی می‌گویند. سرمایه‌گذاری نقدی سرمایه‌ای است که به‌راحتی به پول نقد تبدیل می‌شود. سرمایه‌گذاری غیر نقدینگی به ‌راحتی به پول نقد تبدیل نمی‌شود. سرمایه‌گذاری در صورتی قابل ‌فروش است که بتوان آن را به بازاری که در دسترس است، به ‌راحتی فروخت.

ضرر بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت این است که بسیاری از آن‌ها نقدینگی ندارند. برخی دیگر ممکن است به پول نقد تبدیل شوند، اما تنها با خطر ضرر قابل‌توجه. بنابراین سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت برای کسب درآمد جهت انجام تعهدات آتی مانند هزینه‌های زندگی و پزشکی ایده‌آل نیستند.

ریسک تجاری

نگه‌داشتن سرمایه‌گذاری برای دوره‌های طولانی‌تر نیز شما را در معرض افزایش ریسک تجاری قرار می‌دهد. اگر کسب‌وکاری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید شکست بخورد یا سود کمتری داشته باشد، ارزش سرمایه‌گذاری شما را از بین می‌رود.

ریسک تجاری

تورم و تغییرات نرخ بهره

سرمایه گذاری بلند مدت ثابت مانند اوراق قرضه نیز این خطر را دارند که ارزش آن‌ها به دلیل افزایش نرخ بهره کاهش یابد. هنگام برنامه‌ریزی برای بازده آتی سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، تورم نیز باید در نظر گرفته شود. بازده سرمایه‌گذاری شما باید از تورم پیشی بگیرد تا قدرت خرید شما افزایش یابد. سرمایه گذاری بلند مدت به‌طورکلی پتانسیل بازدهی بالاتر را ارائه می‌دهد. با این‌ حال، شما باید خطرات و معایب را نیز در نظر داشته باشید.

کلام آخر

سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت راهی عالی جهت آماده شدن برای آینده و اطمینان از اینکه به‌اندازه کافی برای بازنشستگی وقت گذاشته‌اید، است. بهتر است قبل از هر تصمیمی برای یک سرمایه‌گذاری بزرگ، از مشاوران مالی مجرب و حرفه‌ای مشاوره بگیرید و راه‌های حفظ ارزش پول خود را بشناسید. ما همچنین، دوره توسعه مالی را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با اصول سرمایه گذاری آشنا شوید و بتوانید متناسب با شرایط خود بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید. در این دوره شما باید به مدت یک ماه، روزی ۲۰ دقیقه زمان بگذارید و آموزش ببینید.

فرم شرکت در دوره توسعه مالی

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *