وبینار رایگان افزایش درآمد از طریق فروش!

fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

چگونه پولدار شویم؟ عادت های پولساز کدامند؟ راه‌های افزایش ثروت و دارایی چیست؟ این‌ها نمونه‌ای از سؤالات همیشگی افراد و مخصوصاً جوانانی است که قصد دارند تا زندگی خود را تغییر داده و به دنبال شرایط بهتری در زندگی خود هستند. در این مطلب سعی خواهیم کرد تا بعضی از مهم‌ترین درس‌های موفقیت از ثروتمندان را مرور کنیم و به سؤالاتی که مطرح شد، پاسخ مناسبی بدهیم.

تأثیر طرز فکر بر رشد افراد

تأثیر طرز فکر بر رشد افراد 2

اولین چیزی که برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار و در نهایت کسب ثروت اهمیت دارد. درست فکر کردن است. اگر به تجربیات افراد مختلف نگاه کنیم، خواهیم دید که در شرایط یکسان، دو نفر عملکرد متفاوتی دارند. این تفاوت اصولاً به دلیل طرز تفکر متفاوت به وجود می‌آید. کارشناسان معتقدند که دو نوع طرز تفکر در بین انسان‌ها وجود دارد. برخی تفکر ایستا دارند و بعضی از طرز تفکر رشد بهره می‌برند.

اگر افراد موفق در کسب و کار و ثروتمندان را بررسی کنیم، خواهیم دید که اکثراً دارای تفکر رشد هستند. در حالی که بیشتر افراد در دنیا دارای طرز تفکر ایستا هستند. برای شناخت بهتر این دو نوع تفکر و تأثیر آن‌ها در عادت های پولساز نگاهی به ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها خواهیم کرد.

طرز تفکر ایستا

طرز تفکر رشد

باورهای غلط در مورد پول و ثروت

باورهای غلط درباره ثروت

چندین باور اشتباه در خصوص دستیابی به پول و ثروت وجود دارد. این باورها اصولاً به عنوان ترمزهایی برای رسیدن به اهداف و موفقیت افراد عمل می‌کنند. در این قسمت دو مورد از مهم‌ترین موارد این باورها را مرور خواهیم کرد.

– برای موفقیت نیاز به ثروت است

هرچند که هر کاری نیاز به یک سرمایه‌گذاری اولیه دارد، اما این سرمایه اولیه و نیاز به تأمین آن، با ثروتمند بودن از ابتدا متفاوت است. اگر نگاهی به بسیاری از ثروتمندان امروزی در دنیا و عادت های پولساز آن‌ها داشته باشید، خواهید دید که آن‌ها با سرمایه‌ای حداقلی کار خود را شروع کرده‌اند و با روش‌های مختلفی در مراحل مختلف، سرمایه مورد نیاز خود را تأمین کرده‌اند. اگر منتظر سرمایه هنگفتی برای شروع کار خود باشید، هیچ‌وقت این سرمایه را پیدا نخواهید کرد.

– پس از کسب ثروت رفتارهایم را اصلاح می‌کنم

به یاد داشته باشید که برای کسب موفقیت نیاز به رفتارهایی دارید که بسیاری از افراد آن‌ها را جدی نگرفته و فکر می‌کنند این رفتارها اهمیتی ندارند و فقط برای ثروتمندان قابل انجام است. در حالی که این رفتارها می‌توانند به شما در کسب ثروت کمک کنند و نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند شما را از موفقیت دور کنند.

عادت های پولساز را بشناسید

اگر تا اینجا با ما همراه بوده‌اید، یعنی آماده‌اید که عادت‌های رسیدن به موفقیت را فرا بگیرید و در صورت نیاز رفتارهای فعلی خود را اصلاح کنید. در ادامه چند مورد از عادت های پولساز را مرور خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که عادت‌ها یک‌شبه به وجود نخواهند آمد شما باید برای اینکه یک رفتار به عادت تبدیل شود، زحمت بکشید و با تکرار منظم و اصلاح رفتارهای خود در مراحل مختلف، به این عادت‌ها دست پیدا کنید و از منافع آن‌ها بهره ببرید.

1. به دنبال نقد شدن باشید

برخلاف اینکه تصور می‌شود افراد موفق همیشه به دنبال کسانی هستند که از آن‌ها تعریف کنند، اما افراد ثروتمند اصولاً خود را در چالش و بوته نقد قرار می‌دهند. آن‌ها سعی می‌کنند با افرادی در ارتباط باشند که آن‌ها را به درستی نقد کنند. همچنین خودشان نیز خود را نقد می‌کنند و همیشه سؤالاتی در خصوص عملکرد خود و اینکه آیا راهکار بهتری وجود نداشت از خود می‌پرسند و برای رسیدن به پاسخ آن‌ها وقت می‌گذارند.

شاید در ابتدا این عادت رفتاری برای شما سخت باشد و فکر کنید که اعتماد به نفس شما آسیب خواهد دید. اما اگر به درستی نقدها را بررسی کنید، از میان آن‌ها نکاتی را استخراج می‌کنید که شما را به سمت موفقیت و اعتماد به نفس واقعی هدایت خواهد کرد.

2. آینده را پیش‌بینی کنید

آینده را پیش‌بینی کنید

زندگی کردن در آینده از عادت‌های مهم در انسان‌های موفق و ثروتمند است. به یاد داشته باشید که زندگی در آینده با غرق در رؤیاهای کودکانه و فانتزی شدن متفاوت است. شما باید بتوانید آینده و نیازهای انسان‌ها در آینده را پیش‌بینی کنید تا بر این اساس کسب و کار خود را پیش برده و به عنوان یک پیشرو به موفقیت برسید.

برای اینکه پیش‌بینی بهتری نسبت به آینده داشته باشید و بتوانید نیازهای آتی بازار را تشخیص بدهید، باید روابط خود را به عنوان یکی از عادت های پولساز گسترش بدهید. همچنین آگاهی و اطلاعات صحیح خود را باید افزایش داده و با تحلیل نیازهای فعلی و انتظارات جامعه، به پیش‌بینی آینده بپردازید. تمرین روزانه در این زمینه به شما کمک زیادی خواهد کرد.

3. شما همه‌فن‌حریف نیستید

همان‌طور که گفتیم در تفکر رشد محدودیتی وجود ندارد. در نتیجه محدودیت زمان نیز که بسیاری فکر می‌کنند قابل تغییر نیست را با استفاده از تفکر رشد نامحدود خواهیم کرد. برای این کار باید از سایرین کمک بگیرید. سعی کنید تا حد ممکن کارها و وظایف را به سایرین بسپارید و با برون‌سپاری، زمان خود را برای کارهای مهم و ایده پردازی افزایش بدهید.

خرید یک خدمت در واقع خرید زمان که ارزشمندترین دارایی است خواهد بود. در نتیجه نگران هزینه کردن در این زمینه نباشید. البته استفاده از متخصصان هر حوزه‌ای باعث خواهد شد تا کیفیت انجام آن کار نیز افزایش پیدا کند که در نتیجه نهایی شما تأثیر زیادی خواهد داشت.

4. عادت های پولساز: ورزش یک اصل است، نه یک حاشیه

عادت های پولساز: ورزش یک اصل است، نه یک حاشیه

اگر به شادابی و سلامتی بدن و روح خود توجه نکنید، موفقیتی به دست نخواهید آورد. بسیاری از افراد با بهانه‌هایی همچون نداشتن وقت کافی و یا نیاز به بودجه زیاد برای ورزش از این فعالیت روزانه اجتناب می‌کنند. اما در حقیقت ورزش به عنوان یکی از عادت های پولساز زمانی از شما نخواهد گرفت و هزینه‌ای هم برای شما نخواهد داشت.

در زمان ورزش کردن خود بهترین فرصت را دارید تا افکار مثبت خود را سامان بدهید. همچنین دویدن و نرمش در پارک‌ها و بوستان‌ها هزینه‌ای به غیر از یک کفش ورزشی ساده و لباس ورزشی معمولی برای شما نخواهد داشت. اما خواهید دید که پس از اینکه به ورزش عادت کنید، هزینه‌های زیادی از هزینه‌های سالانه شما برای درمان و یا حفظ سلامتی کاهش خواهد یافت.

5. عادت های پولساز: با تغذیه سالم به موفقیت برسید

بارها شنیده‌اید که عقل سالم در بدن سالم است. این موضوع را جدی بگیرید و اگر می‌خواهید که به ثروت و موفقیت برسید، سلامتی خود را در اولویت قرار بدهید. اگر بدن شما با ناراحتی و بیماری روبرو شود. عملکرد شما به حداقل خواهد رسید و این عاملی برای عدم موفقیت کامل شما خواهد بود. تغذیه سالم را با استفاده از خوراکی‌های گران قیمت اشتباه نگیرید.

یک رژیم غذایی که سلامت بدن شما را تضمین کند، اتفاقاً در بیشتر مواقع از خوراکی‌های ساده تشکیل می‌شوند. این رژیم غذایی نیز می‌تواند از هزینه‌های گزاف پزشکی جلوگیری کند. زمان نداشتن برای آماده کردن و یا خوردن غذای مقوی و سالم نیز بهانه خوبی برای نادیده گرفتن سلامتی جسمتان در مسیر رسیدن به موفقیت نیست. به یاد داشته باشید که این رفتارها پس از مدتی برای شما آسان شده و سختی ابتدایی را برای شما نخواهد داشت.

6. عادت های پولساز: کتاب مفید بخوانید

عادت های پولساز: کتاب مفید بخوانید

یکی دیگر از عادت های پولساز، مطالعه مفید و کاربردی است. مطالعه موضوع مهمی است که ثروتمندان به آن توجه زیادی دارند. البته امروزه برخی با خواندن مطالب در شبکه‌های اجتماعی فکر می‌کنند مطالعه کافی انجام می‌دهند. باید گفت این نوع مطالب اصولاً سطحی بوده و عمق لازم را برای مخاطب به همراه ندارند. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به جای این کار، کتاب‌های مفید در موضوعات مختلف را انتخاب و مطالعه کنید.

هر کتابی می‌تواند نکات مفیدی را برای شما به همراه داشته باشد. اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهتر است کتاب‌ها را با راهنمایی فردی که مطالعه زیادی داشته و به علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های شما نیز آگاهی دارد، انتخاب کنید. هیچ‌وقت کتاب‌ها را با سایر منابع برای مطالعه جایگزین نکنید. کتاب‌ها می‌توانند موضوعی را به صورت عمیق و با نگاهی به همه جوانب به شما انتقال بدهند.

7. عادت های پولساز: آموزش ببینید

یکی از عادت های پولساز و مهم‌ترین سرمایه‌گذاری که برای رسیدن به ثروت باید انجام بدهید، سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش است. همیشه موضوع جدیدی وجود دارد که شما باید فرابگیرید و می‌تواند به شما در رسیدن به موفقیت کمک کند. ارتباط با دانش روز کمک خواهد کرد تا شما درک بهتری نسبت به محیط اطراف خود داشته باشید و در نتیجه نیازهای موجود را بهتر بشناسید. دانش به شما این توان را خواهد داد که بتوانید ایده‌های بهتر و همچنین راهکارهای بهتری را طراحی و استفاده کنید.

8. رسانه‌های اجتماعی برای شما زیان‌آور هستند

در رابطه با عادت های پولساز به این آمار توجه کنید، حدود هفتاد درصد از ثروتمندان روزانه کمتر از یک ساعت برای رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون زمان صرف می‌کنند. این یعنی این افراد مهم‌ترین دارایی خود که زمان است را برای کارهای مهم‌تر و مفیدتری قرار می‌دهند. از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که این شبکه‌ها می‌توانند شما را به صورت ناخواسته از برنامه‌های خود دور کرده و شما را درگیر حواشی کم‌ارزشی کند.

البته استفاده کردن از این فضا به عنوان راهکاری برای کسب درآمدزایی در این بخش مد نظر ما نیست. منظور از زیان شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی در مواردی است که از آن به عنوان یک روش تفریحی استفاده می‌شود.

9. عادت های پولساز: سحرخیز باش تا کامروا شوی

عادت های پولساز: سحرخیز باش تا کامروا شوی

از گذشته این ضرب‌المثل وجود داشته و بسیاری از بزرگان نیز بر روی آن تأکید کرده‌اند. امروزه نیز اگر به سبک زندگی بسیاری از ثروتمندان و افراد موفق نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این افراد از ساعات نخستین صبح خود بهره زیادی می‌برند. اما بیشتر افراد صبح‌ها زمانی بیدار می‌شوند که فقط زمانی برای خوردن یک صبحانه حداقلی و رساندن خود به محل کار دارند.

در نتیجه این زمان طلایی را هدر خواهند داد. ثروتمندان در صبح و قبل از شروع ساعات کاری، به فکر کردن به کارهای مهم روزانه و برنامه‌ریزی برای آن‌ها می‌پردازند. همچنین فرصت کافی داشتن برای صبحانه خوردن به عنوان یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی، در سلامت جسمانی و داشتن انرژی کافی برای فعالیت‌های روزانه به شما کمک خواهد کرد. در نتیجه سحرخیز بودن یکی از عادت های پولساز مهم است.

10. عادت های پولساز: ارتباطات مفید و مؤثر برقرار کنید

اگر به سبک زندگی افراد موفق و ثروتمند دقت کنید خواهید دید که آن‌ها برای روابط اجتماعی خود قوانین و قواعدی دارند و به آن کاملاً پایبند هستند. این افراد هرچند که تلاش می‌کنند ارتباطات خود با دیگران را گسترش بدهند و اصولاً در هر روز برنامه‌ای برای گسترش روابط اجتماعی خود دارند، اما فقط با افرادی ارتباط برقرار می‌کنند که ارتباط با آن‌ها بتواند ارزش افزوده‌ای برایشان داشته باشد. شما نیز سعی کنید که در روابط خود به این موضوع دقت کنید که وقت و انرژی خود را برای چه نوع ارتباطی و برای چه هدفی مصرف می‌کنید.

قناعت، یکی از مهم‌ترین عادت های پولساز

قناعت، یکی از مهم‌ترین عادت های پولساز

به زندگی افراد ثروتمند به شکل متفاوتی و از زاویه دید خود این افراد نگاه کنید. ممکن است که از زاویه دید شما داشتن یک خانه بزرگ و یا هواپیمای اختصاصی و یا داشتن چندین خودروی گران ‌قیمت رفتاری افراط‌گرایانه باشد، اما از نگاه آن شخص یک رفتار عادی و با کنترل درآمدها و هزینه‌ها است. اگر شما هم می‌خواهید به ثروت دست پیدا کنید باید از هزینه‌های اضافی خود بکاهید و فقط در مواردی که واقعاً به چیزی نیاز دارید آن را خریداری کنید. این مورد از عادت ثروتمندان را می‌توان از مهم‌ترین عادت‌های مؤثر آن‌ها در حفظ و افزایش دارایی‌های ارزشمند دانست.

جمع‌بندی

در این مطلب نگاهی به عادت‌ها و رفتارهایی داشتیم که افراد ثروتمند و موفق انجام می‌دهند و می‌توانند به شما کمک کنند که موفقیت در کسب و کار خود به دست بیاورید. همان‌طور که گفته شد، آموزش از عادت های پولساز مهم است. شما می‌توانید با دوره توسعه مالی نکات مهمی را در راستای کسب و حفظ ثروت آموزش دیده و از آن‌ها به صورت کاربردی استفاده کنید. با پر کردن فرم زیر می‌توانید آموزش خود را شروع کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *