fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی

کتاب های توسعه فردی

Personal-Development-Books

کتاب های توسعه فردی

پیشرفت و توسعه شخصی یک فرآیند همیشگی است. انسان‌ها با ارزیابی استعدادها و مهارت‌های خود تلاش می‌کنند تا به اهدافشان برسند. این افراد پیش از هر چیز باید اهداف خود را تعیین کنند. برای این کار باید بفهمید که از کجا باید شروع کرد. کتاب‌های توسعه فردی همان چیزی هستند که به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم زندگی خود را متحول کرده و رؤیاهایمان را محقق سازیم. ابتدا ببینیم توسعه فردی چیست.

توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی چیست؟

طبیعت انسان به صورتی است که دوست دارد همواره پیشرفت کند و علاوه بر موفق بودن، روابط اجتماعی خوبی با سایر افراد داشته باشد. توسعه فردی، راه‌کاری است برای رسیدن به رؤیایی که در سر می‌پرورانیم. رشد یا توسعه فردی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که افراد برای رشد و بالا بردن کیفیت زندگیشان به آن نیاز دارند.

مهم‌ترین بخش در توسعه فردی شناخت خودتان و استعدادهایتان است تا با شکوفا کردن آن‌ها به آن چیزی تبدیل شوید که می‌خواستید. توسعه فردی، تنها مربوط به دوره خاصی از زندگی نیست. بلکه مهارتی است که در کل زندگی کاربرد دارد و به بهبود کیفیت زندگی افراد کمک می‌کند. توسعه فردی، حوزه وسیعی از مهارت‌ها را در برمی‌گیرد. کتاب های توسعه فردی کمک می‌کنند تا بتوانید به شناخت بهتری از خود و توانایی‌هایتان برسید.

چرا توسعه فردی مهم است؟

تا اینجا متوجه شدیم که توسعه فردی چیست. ممکن است بپرسید چرا توسعه فردی مهم است. زیرا می‌تواند زندگی شما را متحول کند. افراد موفق با تلاش برای کار کردن روی مهارت‌های توسعه فردی خود توانسته‌اند به دستاوردهای مهمی در زندگی برسند. برای رسیدن به این اهداف باید هدف و برنامه داشت. در ادامه با دستاوردهای مهم توسعه فردی و داشتن هدف و برنامه بیشتر آشنا خواهید شد.

دستاوردهای مهم توسعه فردی

در زیر با مهم‌ترین دستاوردهای پیشرفت و توسعه فردی آشنا خواهید شد:

 • شناخت بهتر از خود
 • شناخت استعدادها، توانایی‌ها و نقاط قوت
 • گسترش و بهبود مهارت‌های فردی
 • بهبود کیفیت و سبک زندگی
 • مدیریت زمان
 • پیشرفت شغلی، کسب ثروت و جایگاه اجتماعی
 • بهبود روابط اجتماعی
 • افزایش هوش هیجانی
 • رسیدن به رؤیاهای قلبی

برای این کار باید از اساتید به نام و با تجربه کمک گرفت. این اساتید تجارب خود را در کتاب های توسعه فردی با ما در میان گذاشته‌اند.

داشتن هدف و برنامه

داشتن هدف و برنامه

شاید به این نکته توجه کرده باشید زمانی که برنامه‌ریزی درستی نمی‌کنید و اهدافتان را نمی‌نویسید، حالتی سردرگم خواهید داشت و هر چیزی ذهنتان را درگیر خواهد کرد. به محض این که اهدافتان را مشخص می‌کنید، توجهتان تنها بر روی آن معطوف می‌شود و بهره‌وری بالاتری خواهید داشت. اما برای برنامه‌ریزی باید چه کاری انجام داد.

داشتن یک زندگی معنادار شما را وادار می‌سازد تا ابعاد توسعه و پیشرفت فرد را از درون خود شناسایی کنید. بنابراین، یک برنامه توسعه فردی می‌تواند کمک زیادی به شما کند. مهم‌ترین سؤال در هنگام برنامه‌ریزی برای رشد و توسعه فردی این است که باید توجه و آگاهی خود را بر روی چه چیزهایی معطوف کنید. در ادامه معرفی بهترین کتاب های توسعه فردی پیرامون برنامه توسعه فردی و تنظیم یک چک لیست سالیانه توضیح بیشتری خواهیم داد.

چک لیست توسعه فردی

برنامه پیشرفت و توسعه فردی به شما کمک می‌کند تا تفکرات خود را سازمان‌دهی کنید. در این برنامه باید با توجه به نقاط قوتی که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند و آنچه برای بهبود و پیشرفت نیاز دارید، شروع کنید. برای ساده شدن کار، با یک چک لیست یک‌ساله شروع کنید و هر ماه بر روی یکی از این توانمندی‌هایتان کار کنید.

چک لیست توسعه فردی 2

ماه اول: شناخت

در ماه اول باید با خواندن کتاب های توسعه فردی شروع کنید تا از طریق مطالعه، تمرین و آموزش به توانایی‌های خود در پیشرفت و یادگیری مهارت‌ها دست یابید و شناخت خوبی از خود داشته باشید و به مسیرهای آگاهی، توسعه مهارت و مدیریت سبک زندگی دست یابید.

ماه دوم: تغییر رفتار

تغییر عادات و رفتار، مرحله مهمی در پیشرفت و توسعه فردی است. برای تثبیت این تغییرات، باید رفتارهای جدید را تکرار کنیم و به آن‌ها زمان اختصاص دهیم.

ماه سوم: توسعه شخصیت فردی

برنامه‌های توسعه شخصیت برای هر کسی منحصربه‌فرد است. هر شخصی باید با توجه به پتانسیل، ترس و نقاط قوت و ضعفش یک آگاهی شخصی و مسیر پیشرفت تخصصی داشته باشد.

ماه چهارم: خلق چشم‌انداز

با کسب آگاهی دنیا را به گونه‌ای متفاوت درک خواهیم کرد. پس، نیاز است تا چشم‌انداز جدیدی برای آینده ترسیم کنیم. در این ماه باید به چشم‌انداز مطلوب دقت داشته باشیم و بر روی آن تمرکز کنیم.

ماه پنجم: برنامه‌ریزی برای اهداف

تا اینجا گفتیم که با کمک کتاب های توسعه فردی و چک لیست ماهانه قصد داریم تا به پیشرفت و توسعه شخصی بپردازیم. در این بین، اهداف بلندمدت نقش مهمی دارند و همان چیزی هستند که واقعاً دوست دارید در زندگیتان داشته باشید. حالا باید بر اهدافتان تمرکز نموده و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

ماه ششم: تمرکز بر اهداف

در این گام باید اهداف و موضوعاتی را انتخاب کنید که بیش از همه به آن علاقه‌مند هستید تا برنامه فردی شما نیز به سرعت پیش برود.

ماه هفتم: اولویت‌بندی اهداف

ماه هفتم اولویت‌بندی اهداف

تنها کاری که باید در این راستا انجام دهید این است که اهداف خود را اولویت‌بندی کنید. به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید در یک لحظه به همه اهدافتان برسید. اول باید اهداف کوچک خود را تعیین کنید. یک هدف بزرگ خود شامل زیرمجموعه اهداف کوچک‌تر خواهد شد.

ماه هشتم: تمرین کردن

تقویت استعدادها تنها از راه تمرین کردن به دست می‌آید. پس حداقل پانزده دقیقه در روز تمرین کنید. برای تمرینات خود از کتاب های توسعه فردی استفاده کنید.

ماه نهم: شناخت فرصت‌ها و تهدیدها

اتفاقات زیادی وجود دارد که مانع از رسیدن به اهداف شده و پیشرفت شما را در این مسیر به تأخیر می‌اندازند. بنابراین باید انگیزه کافی ایجاد کنید تا به اهدافتان برسید و از تمام فرصت‌های خود کاملاً بهره‌مند شوید.

ماه دهم: برنامه عملی و کاهش هزینه‌ها

علاوه بر کتاب های توسعه فردی، برنامه‌ریزی روزانه و عملی به شما کمک می‌کند تا با کم کردن هزینه‌ها برای رسیدن به اهدافتان، انگیزه بیشتری به دست آورید.

ماه یازدهم: یاری گرفتن از افراد پشتیبان

نیازی نیست در چک‌لیست سالیانه تمامی کارها را خودتان انجام دهید. پس در برنامه شخصی خود نام افرادی را که می‌توانند به شما کمک کنند یادداشت کنید. این افراد می‌توانند دوستان، همکاران و یا مشاورین شما باشند.

ماه دوازدهم: سنجش پیشرفت

وقت آن رسیده تا در مورد آنچه کسب نموده‌اید، فکر کنید. باید تا جایی که می‌توانید انگیزه، مهارت و دانش بیشتری کسب نمایید. بر روی برنامه توسعه فردی تمرکز کنید و دوباره کنترل تمامی کارها را در دست بگیرید. تحقق عملی چک‌لیست سالیانه، به توانایی، اراده و پشتکار شما بستگی دارد. آنچه مهم است تقسیم کارها به قدم‌های کوچکی است که هر روز بتوانید یکی از آن قدم‌ها را پشت سر بگذارید و مسیر رشد فردی را طی کنید.

معرفی مورد از بهترین کتاب های توسعه فردی

معرفی بهترین کتاب های توسعه فردی

کتاب های توسعه فردی در مدیریت زمان و خود مدیریتی کمک زیادی می‌کنند، بنابراین در ادامه سعی می‌کنیم به معرفی بهترین کتب در این زمینه بپردازیم.

۱. عادت‌های اتمی از کتاب های توسعه فردی

کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر، کمک می‌کند تا عادت‌های خوب را ایجاد کرده و عادت‌های بد را ترک کنید. در حوزه توسعه فردی، انتخاب نقش مهمی دارد و منجر به اتخاذ تصمیمات روزانه می‌شود. سؤال مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توانیم انتخاب‌های بهتری داشته باشیم؟ این کتاب به دلیل جامع بودن در شکل‌گیری عادات، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

۲. کار عمیق

کتاب کار عمیق نوشته کال نیوپورت، کمک می‌کند تا بر روی اهدافتان کار کنید. چیزهای زیادی وجود دارند که ممکن است تمرکز شما را به هم بزنند. پس باید با تمام چیزهایی که حواسمان را به خودش جلب می‌کند، مبارزه کنیم. این کتاب از جمله کتاب های توسعه فردی است و به شما کمک می‌کند تا در زمان کار، کار کنید و زمان کارهای دیگر، به کارهای دیگرتان بپردازید.

۳. استثنایی‌ها از کتاب های توسعه فردی

کتاب استثنایی‌ها اثر مالکوم گلدول داستان موفقیت افراد باهوش موفقی مثل بیتلز و بیل گیتس است و به بررسی عوامل موفقیت این افراد می‌پردازد. این نگاه آنچه برای دستیابی به موفقیت در زندگی لازم است، در بر دارد و با طرح داستان‌های جالب به شما می‌آموزد که موفقیت شانسی نیست بلکه برای موفق شدن باید مهارت کسب کرد و زمان زیادی را به آن مهارت اختصاص داد.

۴. به سرانجام رساندن کارها

در کتاب به سرانجام رساندن کارها، اثر دیوید آلن با هنر بهره‌وری کارها، بدون استرس آشنا خواهیم شد. آلن در این کتاب به اهمیت پایان دادن به کارهای نیمه‌رهاشده اشاره می‌کند. نظم و انضباط در کار چیز مهمی است که بیشتر افراد ندارند. آلن در این کتاب به این می‌پردازد که حتی اگر زندگی پرمشغله‌ای دارید، چگونه بتوانید یک برنامه‌ریزی منضبط برای تمامی جنبه‌های شخصی و کاری خود داشته باشید و زندگیتان را سر و سامان دهید.

۵. تختخوابت را مرتب کن

تختخوابت را مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام اچ مک ریون از جمله کتاب های توسعه فردی است و به شما یاد می‌دهد تا چگونه با چیزهای کوچک بتوانید زندگی خود را متحول سازید. سرمنشأ پیدایش این کتاب یک سخنرانی فارغ‌التحصیلی در دانشگاه تگزاس بود ولی خیلی سریع در رسانه‌های اجتماعی پخش شد.

در این کتاب مک‌ ریون واقع‌بینانه و با دلسوزی تمام شما را تشویق می‌کند تا در چیزهای کوچک روزمره مثل مرتب کردن تخت خوابتان موفق شوید و با داشتن اعتماد به نفس در مسیر پیروزی قدم بردارید. آنچه در این کتاب تقویت می‌شود، جرئت برای تلاش کردن است. در این کتاب یک فهرست وجود دارد که ده کار ساده را که می‌تواند سبب تغییر شما شود، معرفی می‌کند تا برای موفقیت در زندگی روزانه از آن‌ها الهام بگیرید.

۶. آیین دوست‌یابی

دیل کارنگی در این کتاب به شما یاد می‌دهد تا چگونه دوستانی به دست بیاورید و بر مردم تأثیر بگذارید. در هر کاری که هستید باید بتوانید با اشخاص دیگر ارتباط برقرار کنید. این به خصوص برای افراد درون‌گرا به عنوان یک مهارت ضروری تلقی می‌شود.

در این کتاب که از جمله کتاب های توسعه فردی است، بیان شده که داشتن ارتباط خوب ربطی به استعداد طبیعی یا حتی زبان‌بازی ندارد. بلکه آن چیزی که مهم است داشتن تاکتیک‌های مناسب برای تعامل با دیگران است. زیرا برقراری ارتباط یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید بر روی آن کار کنید.

۷. خانه‌تکانی ذهن از کتاب های توسعه فردی

کتاب خانه‌تکانی ذهن، اثر اس جی اسکات و بری داونپورت، یک زندگی بدون نگرانی، اضطراب و ترس را ترسیم می‌کند این کتاب به شما می‌آموزد که چگونه افکار منفی را از بین ببرید و به جای آن افکار و احساسات مثبت ایجاد کنید. اگر از جمله افرادی هستید که ذهنی آشفته همراه با نگرانی‌های بی‌مورد دارید و یا دچار استرس هستید، حتماً این کتاب را مطالعه کنید.

خانه تکانی ذهن

نویسنده در این کتاب به مضرات آشفتگی ذهن در سلامت جسم و جان و عادت‌های آگاهی و نظم‌دهی ذهن می‌پردازد. با تمرین این عادات می‌توانید افکار خود را کنترل کرده و به افکار مثبت تبدیل کنید. زیرا به این دلیل دچار نگرانی و استرس گرفتار شده‌اید که ذهنتان پر از چیزهای غیرضروری است که باید بیرون بی‌اندازید. در کل، با مطالعه و یادگیری اصول این کتاب که از جمله کتاب های توسعه فردی است، می‌توانید ذهنتان را آرام کنید.

۸. هیولای درونتان را بیدار کنید

کتاب هیولای درونتان را بیدار کنید اثر آنتونی رابینز به شما کمک می‌کند چگونه به سرعت کنترل سرنوشتتان را در دست بگیرید. آنتونی رابینز چهره شناخته شده، نویسنده موفق، سخنران انگیزشی و مربی مشهور بین‌المللی است. می‌توانیم بگوییم در زمینه موفقیت در جهان همتایی برای رابینز وجود ندارد. برای همین است که کتب او به شدت محبوب هستند. کتاب هیولای درونتان را بیدار کنید یکی از بهترین آثار رابینز در زمینه توسعه فردی است.

با مطالعه این کتاب که در زمینه کتاب های توسعه فردی است، قادر هستید تسلط بر خویشتن را تمرین کنید؛ اهداف اصلی زندگی خود را کشف کنید و برای در دست گرفتن کنترل زندگیتان تلاش کنید. از متوسط بودن، به سمت متعالی بودن حرکت کنید و برای کنترل احساسات، سلامتی جسم و جان، امور مالی و روابط خود گام‌های مهمی بردارید. با خواندن این کتاب در می‌یابید برای چه کاری به جهان پا گذاشته‌اید. باید مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید و در سرنوشت خود تأثیر بگذارید. با دنبال کردن این کتاب و انجام پیشنهادات آن از درون، خود را بیدار کنید و بتوانید تغییرات مثبتی در زندگی شخصیتان ایجاد کنید.

۹. نمی‌توانی به من آسیب بزنی

نمی‌توانی به من آسیب بزنی

کتاب نمی‌توانی به من آسیب بزنی اثر دیوید گوگینز به شما یاد می‌دهد تا بتوانید بر ذهنتان مسلط شوید و با مشکلات مبارزه کنید. نمی‌توانی به من آسیب بزنی داستان زندگی الهام‌بخش دیوید گوگینز است. او کسی است که ابتدای داستان، در معرض فقر شدید و سوء استفاده قرار دارد ولی می‌تواند به یک سخنران و نویسنده انگیزشی قدرتمند تبدیل شود. این کتاب تنها به بیان این نکته نمی‌پردازد که می‌توانیم این کار را انجام دهیم، بلکه به ما می‌آموزد که چگونه این کار را انجام دهیم. با خواندن این کتاب انگیزه زیادی کسب خواهید کرد تا بر محدودیت‌ها غلبه کنید و به پیروزی برسید.

۱۰. تو خفن هستی از کتاب های توسعه فردی

کتاب تو خفن هستی اثر جن سیندرو به شما می‌آموزد که چگونه خود را باور کرده و یک زندگی عالی را شروع کنید. با خواندن این کتاب نه‌تنها به یک فرد فوق‌العاده تبدیل می‌شوید، بلکه مسئولیت زندگی خود را نیز بر عهده می‌گیرید. در فصول این کتاب با علل و عوامل ناامنی آشنا می‌شوید و می‌توانید زندگی خود را طوری بسازید که دوست دارید آن گونه زندگی کنید، همچنین یاد می‌گیرید در برابر ناملایمات و امور ناخوشایند که نمی‌توانید تغییر دهید، فروتن باشید و بقیه امور را مطابق خواسته خود تغییر دهید.

۱۱. جادوی بزرگ

در کتاب جادوی بزرگ اثر الیزابت گیلبرت با زندگی خلاقانه و فراتر از ترس آشنا خواهید شد. خلاقیت چیزی است که برای رسیدن به رؤیاهایمان به آن نیاز داریم. در این کتاب می‌آموزید هر کسی می‌تواند با طرز فکر درست، زندگی خلاقانه‌ای داشته باشد.

خانم گیلبرت در این کتاب که از کتاب های توسعه فردی است، از تجربیات شخصی خود استفاده می‌کند تا بفهماند چگونه بر چالش‌هایی که افراد خلاق با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند، غلبه کرده است. البته، او از داستان دیگران نیز استفاده می‌کند تا نشان دهد که چگونه خلاقیت در جنبه‌های مختلف زندگی نقش دارد. کتاب جادوی بزرگ برای کسب قدرت خلاقیت و یا عادات جدیدی که شما را به سمت خلاقیت سوق می‌دهد، مفید است.

علاوه بر مطالعه کتاب های توسعه فردی، دوره توسعه مالی نیز به شما کمک می‌کند زندگی خود را متحول کرده و رؤیاهایتان را محقق سازید. چه در زمینه توسعه فردی و چه در مسائل مربوط به شغل و کسب و کار. پس وقت را تلف نکنید و همین حالا با پر کردن فرم زیر در این دوره شرکت کنید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

جمع‌بندی

در این مقاله با مفهوم توسعه فردی آشنا شدیم و دانستیم که چرا توسعه فردی مهم است؟ پس از آشنایی با دستاوردهای توسعه فردی و چک لیست توسعه فردی، به معرفی کتاب های توسعه فردی پرداختیم. به جز این موارد، شرکت در دوره‌های آموزشی سرعت رسیدن به اهداف را افزایش خواهد داد.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *