fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی کسب و کار

توسعه فردی در کسب و کار

Personal-development-in-business

توسعه فردی در کسب و کار

رشد و توسعه فردی چه تأثیری در رشد کسب و کار دارد؟

این روزها سؤال رایجی که در مصاحبه‌های کاری حتی از افراد حرفه‌ای می‌پرسند این است که چقدر در زمینه فعالیتتان آموزش‌پذیر هستید و چقدر برای آموزشتان زمان می‌گذارید؟ توسعه فردی در کسب و کار یک انگیزه و عامل مهم در بین کارمندان یک شرکت محسوب می‌شود.

همچنین یک عامل مهم برای استخدام در میان مدیران کسب و کاری که آگاه هستند و در جهت پیشرفت کسب و کارشان تلاش می‌کنند. با این تفاسیر، توسعه فردی در کسب و کار به چه معناست؟ در این مقاله، ما دقیقاً به معنای رشد شخصی و چرایی و اهمیت آن برای کسب و کار شما خواهیم پرداخت.

توسعه فردی

توسعه فردی

رشد شخصی به فرآیند مستمر خودسازی برای قوی‌تر شدن، اعتماد به نفس بیشتر و مؤثرتر شدن به عنوان یک فرد اشاره دارد. توسعه فردی در کسب و کار به نحوه درک خود، تعامل با دیگران و تصور آینده و امکاناتی که در اختیار داریم بستگی دارد. فرقی نمی‌کند که خودتان صاحب کسب و کار هستید و یا در جایی استخدام شده‌اید توسعه فردی در کسب و کار عامل پیشرفت شما می‌باشد و از درجا زدن شما جلوگیری می‌کند. در ادامه توسعه فردی در کسب و کار را بررسی می‌کنیم.

توسعه فردی در کسب و کار

به طور کلی توسعه فردی در کسب و کار به دو دسته اصلی کسب و کارهای کوچک و کسب و کارهای بزرگ تقسیم می‌شود.

۱. توسعه فردی در کسب و کارهای کوچک محدودتر، هستند. تعداد کارمندان کمتری را شامل می‌شوند و خدمات محدودتری ارائه می‌دهند. مشاغل کوچکی مانند نانوایی، سوپرمارکت، آرایشگری و کسب و کارهای خانگی در دسته کسب و کارهای کوچک قرار می‌گیرند. توسعه فردی در کسب و کار خصوصاً برای کسب و کارهای کوچک اهمیت بسیاری دارد. به هر حال در شرایطی زندگی می‌کنیم که مهارت شما اولویت بیشتری بر مدرکتان دارد.

۲. در مقابل کسب و کارهای بزرگ را داریم که محصولات و خدمات را در سطح وسیع‌تری ارائه می‌دهند. طبیعتاً تعداد کارمندان بیشتری هم دارند و تیم‌های مختلفی را برای هر بخش تشکیل می‌دهند. توسعه فردی در کسب و کار بزرگ باید در دو بخش صورت گیرد: توسعه فردی هریک از افراد و توسعه تیمی. اگر صاحب کسب و کار هستید بهتر است بیشتر درباره توسعه فردی مدیران بخوانید.

چرا توسعه فردی در کسب و کار یک عامل حیاتی است؟

از آنجایی که کارکنان به عنوان دارایی‌های ارزشمند یک شرکت در نظر گرفته می‌شوند، وضعیت کلی شرکت شما توسط وضعیت تک تک افراد تعیین می‌شود. اجازه دادن به کارمندان برای رشد شخصی در کنار رشد کسب و کار این مزایا را به همراه دارد:

 • ایجاد اعتماد مشتری و کارمند: یادگیری باعث افزایش آگاهی و توسعه تجهیزات می‌شود که شرایط مناسبی را برای کار در اختیار کارکنان قرار می‌دهد و اعتماد به نفس و انگیزه آن‌ها را افزایش می‌دهد. از این رو به پرورش فرهنگ کار سالم نیز کمک می‌کند. اعتماد به نفس کارمندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا با انگیزه بالاتری کار کنند و تجربه مثبتی را برای مشتری به ارمغان بیاورند، که در نهایت باعث می‌شود مشتری کسب و کار شما را به دیگران توصیه کند.
 • بهره‌وری و اثربخشی را بهبود می‌بخشد: ارائه برنامه آموزشی و رشد به کارکنان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های خود را تقویت کنند، با نقاط ضعفشان مقابله کنند و در نقش‌های خود کارآمدتر باشند. همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد وظایف مهم و مرتبطی را انجام دهند که درآمد را افزایش می‌دهد و به دستیابی به اهداف مشترک کمک می‌کند. این عامل خود دلیل بزرگی برای پرداختن به توسعه فردی در کسب و کار است.

نقش توسعه فردی در کسب و کار

 • افزایش رضایت کارکنان و کاهش جابجایی کارکنان: برای بسیاری از افراد، مزایای دستیابی به اهداف شخصی و مزایای روانی بیشتر از پاداش‌های مالی رضایت‌بخش است. کارکنان راضی به قدری درگیر انرژی مثبت هستند که به‌ طور فعال و مداوم غرق در کارشان می‌شوند و زمان و فضای کمی برای افکار منفی مانند ترک شغلشان باقی می‌ماند. علاوه بر این، سازمان‌هایی که در آموزش و مربیگری، یادگیری سازمانی و فرصت‌هایی برای توسعه بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، برای استعدادها جذاب‌تر تلقی می‌شوند.

خودسازی و پیشرفت برای همه ضروری است و باید باشد

به عنوان یک فرد، هرقدر اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید، به طور همزمان در حال رشد شخصی هستید و به سمت یک خود برتر در آینده حرکت می‌کنید.

شما می‌توانید به صورت تخصصی و درونی، توسط خودتان پیشرفت کنید. آنچه در اینجا مهم است این نیست که در فرصت کمی نتیجه بگیرید و بدیهی است که باید زمان لازم را برای گرفتن نتیجه دلخواه اختصاص دهید. رشد شخصی بخش مهمی از زندگی شما است و باید باشد. توسعه فردی شما رابطه مستقیمی با توسعه فردی در کسب و کار شما دارد و جدا از آن نمی‌باشد. مهارت‌های پولساز مقاله‌ای است که اگر در ابتدای راه قرار دارید و هنوز مسیر خود را انتخاب نکرده‌اید می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

توسعه فردی در تمام زمینه‌ها

زمانی که شما بر روی رشد فردی خود کار می‌کنید تمامی جنبه‌های زندگی شما را در بر می‌گیرد.

توسعه فردی در تمام زمینه‌ها

 • رشد فردی در روابط عاطفی اولین اتفاقی است که بعد از کار کردن بر روی توسعه فردی برایتان می‌افتد. اما چرا؟ چون باعث می‌شود اطرافیانتان را بهتر درک کنید. همچنین نسبت به ویژگی‌های خوب خودتان آگاهی بیشتری پیدا می‌کنید و اعتماد به نفستان بیشتر می‌شود.
 • توسعه فردی در کسب و کار هم از اتفاقات بسیار خوبی است که با تمرکز بر رشد شخصی برایتان اتفاق می‌افتد. از تأثیرات بسیار خوبی که توسعه فردی بر کسب و کارتان دارد روابط اجتماعی بهتر با کارفرمایان، مشتریان و کارمندان، پیشرفت مالی و توسعه کسب و کارتان است.
 • توسعه فردی در بهبود سلامتی‌تان هم تأثیر مستقیم دارد. زمانی که شما بر روی توسعه فردی‌تان کار می‌کنید، انگیزه بیشتری برای مراقبت از خود دارید. در نتیجه سلامت روحی و جسمی‌تان بهتر می‌شود.
 • افزایش هوش هیجانی هم یکی از نتایج خارق‌العاده توسعه فردی است. هوش هیجانی باعث می‌شود که در موقعیت‌های متفاوت بتوانید بهترین تصمیم‌ها را بگیرید. بازدهی‌تان بالاتر می‌رود. همچنین افزایش هوش هیجانی در کسب و کارتان باعث می‌شود که خلاقانه‌تر عمل کنید و در کار تیمی هم بهترین عملکرد را داشته باشید.
 • ترس و استرس را از زندگی خود دور می‌کنید. تمرکز بر روی توسعه فردی باعث می‌شود که در موقعیت‌های جدید و ناگهانی بر خود تسلط بیشتری داشته باشید و استرس بیهوده را از خود دور کنید.
 • یادگیریتان تقویت می‌شود. زمانی که بر روی توسعه فردی‌تان تمرکز می‌کنید:
  • میلتان به یادگیری هم بیشتر می‌شود.
  • نقاط قوت و ضعف خود را بهتر می‌شناسید،
  • مهارت‌هایی را که می‌توانید خود را در آن بهتر کنید شناسایی می‌کنید و
  • شروع به یادگیری آن‌ها می‌کنید.
 • هدف گذاریتان هدفمندتر می‌شود. با تمرکز بر رشد و توسعه فردی در کسب و کار و زندگیتان، هدف‌گذاری‌هایتان هدفمند می‌شوند. چرا که هدف‌هایتان روشن و واضح شده است.

هدفگذاری هدفمندتر

آیا می‌توانید زمانی را برای توسعه فردی در کسب و کار خود اختصاص دهید؟

برای گرفتن بهترین نتیجه، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

۱. بر رشد خود تمرکز کنید و تجربه کسب کنید

کسب و کار شما به اندازه تصمیماتی که در جهت رشد آن می‌گیرید عالی می‌شود. قطعاً شما به‌عنوان یک کارآفرین یا به‌عنوان سرپرست مشاغل، این واقعیت را می‌دانید. هرچه خودتان بهتر شوید، کسب و کارتان هم بهتر می‌شود. با کسب تجربه، اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید و انتخاب‌های بهتری را می‌توانید داشته باشید.

به چه دلیل خودسازی مهم است؟

خودسازی بیشتر با شخصیت شما در ارتباط است. بنابراین باید تمرین‌های روزانه‌ای را برای خود اختصاص دهید که اعتماد به نفس شما را بالا می‌برند و استرستان را کاهش می‌دهند.

۲. حواستان به چیزهایی که زمانتان را هدر می‌دهند، باشد!

زمانی که در مهمانی‌های غیرضروری می‌گذرانید، زمانی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بیهوده صرف می‌کنید، همه این‌ها را یادداشت و سعی در کم کردن آن کنید. تنها در این صورت است که فضای روانی لازم برای توسعه فردی در کسب و کار خود را خواهید داشت.

البته منظور ما این نیست که مهمانی نروید و در فضای مجازی حضور نداشته باشید و فقط بر روی خود کار کنید! بلکه منظور ما این است که شما نیاز دارید روزانه زمانی را فقط به خودتان اختصاص دهید بدون اینکه از طرف چیزی برایتان حواس‌پرتی ایجاد شود.

۳. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

زمانی که اعتماد به نفس دارید خود را لایق و ارزشمند می‌دانید، بنابراین خود را کمتر از دیگران نمی‌دانید امید به موفقیت و پیروزی خود دارید. این یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در توسعه فردی در کسب و کار بسیار کمکتان می‌کند تا ریسک‌پذیری خود را افزایش دهید و جسارت دنبال کردن ایده‌های جدید را پیدا کنید.

۴. علاقه‌مندی‌های خود را پیدا کنید

یکی از عواملی که باعث می‌شود توسعه فردی در کسب و کار را حتماً دنبال کنید، این است که ابتدا به آن کار عشق و علاقه داشته باشید. اینکه شما به شغل انتخابی خود علاقه داشته باشید ناخودآگاه شما را به سمت یادگیری و افزایش مهارت‌هایتان می‌کشاند.

علاقه‌مندی‌های خود را پیدا کنید

تصور کنید که از سر بیکاری پس از مدتی طولانی وارد شغلی شده‌اید که به آن علاقه‌ای هم ندارید. آیا انگیزه‌ای برای بهتر شدن پیدا می‌کنید؟ با پس از مدتی خسته می‌شوید و از آن کار خارج می‌شوید؟

 1. کمال‌گرایی را کنار بگذارید

کمال‌گرایی در وجود همه انسان‌ها است. همه ما دوست داریم به بهترین خود برسیم. اما این ویژگی زمانی جنبه منفی پیدا می‌کند که شکلی وسواس‌گونه پیدا کرده و ما را از ادامه حرکت بازمی‌دارد. پس تا زمانی که این ویژگی از حد تعادل خارج نشده است، بسیار خوب و کمک‌کننده است.

 1. شانس پدیده‌ای ساختنی است

بسیاری از ما شانس افراد را در موفقیتشان عامل صد درصدی می‌دانیم. واقعیت این است که در بیشتر مواقع این شانس را خودتان باید بسازید. در واقع چیزی که افراد نمی‌بینند، عملکردها و اتفاقات پیش از وقوع شانس است. مثال همیشگی ما کوه یخ است که شما فقط آنچه بر روی سطح آب از کوه یخ وجود دارد را می‌بینید و از عمق آن در زیر آب بی‌خبر هستید.

 

 

 

کلام آخر

با درک نقش حیاتی رشد شخصی، شرکت‌های موفق باید کارکنان خود را به ادامه یادگیری از طریق آموزش و توسعه فردی در کسب و کار تشویق کنند. این به کارکنان شما کمک می‌کند تا مهارت‌هایی را که برای پیشرفت در نقش‌های فعلی و مشارکت در محل کار نیاز دارند، به دست آورند. همچنین در فضای تیمی بهترین عملکرد خود را داشته باشند.

ما معتقدیم که هرکسی حق دارد کار هدفمند داشته باشد و این قدرت را دارد که با پیشرفت شخصی در حرفه خود تأثیرگذار باشد. مهم این است که بدانید شما پتانسیل بیشتری از آنچه اکنون تصور می‌کنید دارید، خصوصاً در کسب و کارتان. با توسعه فردی در کسب و کار است که می‌توانید بهترین خود را به نمایش بگذارید و از نتیجه آن لذت ببرید.

توسعه فردی به قدری مهم و تأثیرگذار در کسب و کار و بالا بردن قدرت مالی دارد که ما در دوره توسعه مالی سیزده قسمت اولیه را به مباحث توسعه فردی اختصاص دادیم. مباحثی که هر فردی در زندگی‌اش باید بداند تا زندگی هدفمندتری داشته باشد. سپس به مباحث مالی می‌پردازیم تا این قدرت را به دست آورید که بهترین سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دهید و در شرایط مختلف بهترین تصمیمات مالی را برای خود و خانواده‌تان اتخاذ کنید. تنها با بالا بردن دانش و آگاهی است که می‌توانید موفقیت خود را تضمین کنید.

هیچ چیزی مانند آموزش و یادگیری نمی‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد. صحت این قضیه هم در اینجا مشخص می‌شود که تاکنون بیش از صد هزار نفر در این دوره شرکت کرده‌اند و ما شاهد نتایج شگفت‌انگیز آن‌ها بوده‌ایم. از زمانی که این دوره را آغاز می‌کنید کوچ شخصی و کتاب کار در اختیارتان قرار می‌گیرد و به مدت یک ماه هم مسیر شما خواهیم بود تا مطالب دوره را به صورت کاملاً کاربردی و شخصی‌سازی‌شده در زندگیتان پیاده کنیم. امروز خود را خوب به خاطر بسپارید، چرا که پس از اتمام دوره شاهد تغییرات شگفت‌انگیزی در خود خواهید بود. با پر کردن فرم زیر همین حالا آموزش خود را شروع کنید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *