وبینار رایگان افزایش درآمد از طریق فروش!

fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

بله، عنوان را درست خواندید. افراد ثروتمند نیز مشکلاتی دارند. با این حال، مجموعه مشکلات آن‌ها ممکن است کمی متفاوت از مشکلات بقیه باشد. ثروت را چگونه تعریف می‌کنید؟ آیا استقلال مالی است یا داشتن کوهی از پول نقد؟ پیدا کردن بهترین توضیح برای ثروت یا افراد ثروتمند دشوار است، زیرا همه ما تعاریف خاص خود را داریم. فقیر بودن سخت است، اما ثروتمند بودن نیز چالش‌ها و مشکلاتی را دارد. در این مقاله قصد داریم راجع به مشکلات ثروتمندان حرف بزنیم.

ورود به دنیای ثروت

ثروت، فرد را از جامعه اصلی خود دور می‌کند و به دنیایی از خانه‌های شگفت‌انگیز، سفرهای منحصربه‌فرد، باشگاه‌های ویژه و رهبری بشردوستانه و جامعه می‌کشاند. تازه ثروتمندان فرهنگ خانه خود را پشت سر می‌گذارند و در حال بررسی چگونگی تصرف این دنیای جدید هستند.

مشکلات افراد ثروتمند

مشکلات ثروتمندان

شاید با خود فکر کنید که افراد ثروتمند بی‌دغدغه و بدون مشکلات زندگی می‌کنند، اما در اینجا 15 مورد از مشکلات ثروتمندان را بازگو می‌کنیم.

1. مشکلات ثروتمندان؛ آماده نبودن برای دریافت ثروت ناگهانی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ثروتمندان این است که آماده دریافت ثروت ناگهانی نیستند. فرض کنید در یک لاتاری بزرگ مانند لاتاری جک پات برنده شده‌اید و یا یک ثروت عظیم ناگهانی به شما به ارث می‌رسد. بدیهی است برای آنچه که مستلزم است آماده نخواهید بود! خبرها پر است از افرادی که ناگهان صاحب یک ثروت زیاد شده‌اند اما به دلیل نداشتن آمادگی و برنامه برای استفاده از آن، آن را از دست داده‌اند.

برای مثال دیوید ادواردز برنده 27 میلیون دلار جک پات پاور بال شد و بیشتر آن را صرف مواد مخدر، عمارت، لیرجت و ماشین‌های جدید فانتزی کرد. با 27 میلیون دلار، می‌توانید تا پایان عمر خود بدون کار کردن، راحت زندگی کنید. اما ادواردز بدون برنامه خرج کرد و اواخر عمرش را در یک انبار کثیف سر می‌کرد. سپس همسرش او را ترک کرد و بعد از مدتی در بیمارستان درگذشت.

2. پول‌های بادآورده‌ای که نمی‌دانند با آن‌ها چه کار کنند!

پول های بادآورده

یکی دیگر از مشکلات ثروتمندان و موانع رسیدن به ثروت این است که افراد نمی‌دانند با پول‌های بادآورده خود چه کنند. شاید این داستان برای شما نیز آموزنده باشد:

فرض کنید در یک لاتاری بزرگ برنده 27 میلیون دلار برنده شدید. حتی آگه مجبور باشید که نیمی از آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید باز هم 13.5 میلیون دلار در حساب خود دارید. حتی اگر نیم دیگر آن را به اطرافیان خود ببخشید بازهم صاحب 6.75 میلیون دلار هستید. اگر آن را در سهام سرمایه‌گذاری کنید و سودی با میانگین 3٪ را دریافت کنید، سالانه 202500 دریافت می‌کنید. با گذشت زمان، سود سهام قطعاً بیشتر می‌شود پس درآمد و ثروت شما نیز رو به افزایش خواهد بود. شما با این روش به همین راحتی می‌توانید یکی از مشکلات افراد ثروتمند را مدیریت کنید.

3. مشکلات ثروتمندان؛ ویژگی‌های اخلاقی شما تحت تأثیر ثروت شما قرار می‌گیرند

ویژگی های رفتاری

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ثروتمندان این است که اخلاقشان تحت تأثیر ثروتشان قرار می‌گیرد. مردم اکثراً روی ثروت شما تمرکز می‌کنند سپس ثروت یکی از ویژگی‌های بارز اخلاقی شما می‌شود! یکی از بنیان‌گذاران شرکت والت دیزنی، ابیگیل دیزنی، تجربیات خود را به عنوان افراد ثروتمند بازگو می‌کند: “شما نمی‌توانید اولین فرد تأثیرگذار در شروع یک صحبت باشید،‌ زیرا مردم قبلاً در مورد هر آنچه که از شما می‌خواهند تفکر کرده‌اند!”

4. فرد ثروتمند مشهورید؟ پس دیگر حریم خصوصی ندارید!

یکی از مشکلات ثروتمندان: حریم خصوصی ندارند

نداشتن حریم خصوصی یکی دیگر از مشکلات ثروتمندان است. اما توجه داشته باشید اگر فرد ثروتمندی هستید و یکی از افراد معروف جامعه هم هستید، بخش عمده‌ای از حریم خصوصی خود را از دست می‌دهید. دیگر به سادگی و راحتی نمی‌توانید در اماکن عمومی مثل رستوران و یا پارک ظاهر شوید، زیرا افراد دوربین دست منتظرند تا از شما عکس بگیرند و یا شاید شایعه‌سازی و حواشی دامن زندگی شما را بگیرد. حتی شما باید برای انجام کوچک‌ترین کارهای خود دنبال راه‌های خصوصی‌تری نیز باشید.

5. مشکلات ثروتمندان؛ شاید شما هم برای رسیدن به ثروت چیزهای زیادی را از دست داده باشید!

شاید فکر کنید که ثروتمندان یک‌شبه به این ثروت نرسیده‌اند، اما یکی از مشکلات ثروتمندان این است که به خاطر سخت کار کردن ممکن است چیزهای زیادی از دست داده باشند. راه‌های مختلفی وجود دارد که افراد را ثروتمند کند. راه‌هایی مانند ارث بردن از دارایی اقوام خود،‌ برنده شدن در لاتاری‌ها و مسابقات بخت‌آزمایی،‌ سخت کار کردن و یا حتی سرمایه‌گذاری. اگر شما یکی از افرادی هستید که با سخت کار کردن به ثروت خود رسیده‌اید، پس باید چیزهای زیادی را در زندگی خود از دست داده و یا حتی رها کرده باشید.

ممکن است فردی دو شغله باشید و یا حتی ساعات طولانی را در محل کار خود مشغول به کار باشید. ممکن است به علت کار زیاد، روابط نزدیک و صمیمانه با اعضای خانواده خود نداشته باشید و یا حتی جشن‌ها و یا تعطیلات را از دست داده باشید. اگر نیاز دارید که کیفیت زندگی خود را بهتر کنید و اوضاع مالیتان را در وضع موجود کشور ارتقا دهید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره توسعه مالی شرکت کنید.

بهبود وضع مالی و توسعه مالی

6. احتمالاً رازهای زیادی در زندگی خود دارید

خیل عظیمی از افراد ثروتمند رازهای زیادی در زندگی خود دارند. شاید دوست نداشته باشید که همسایگان یا همکارانتان به اینکه ثروتمند هستید پی ببرند. مثلاً شاید دوست نداشته باشید که آدرس خود را به کسی بدهید، زیرا ممکن است بقیه افراد به ثروتمند بودن شما پی ببرند و یا اگر تعطیلات خود را مجلل می‌گذرانید ممکن است بخواهید آن را پیش خود حفظ کنید تا کسی از آن باخبر نشود.

7. مشکلات ثروتمندان؛ شاید مورد نقد قرار بگیرید، حتی از طرف افرادی که شما را نمی‌شناسند!

یکی از دیگر از مشکلات ثروتمندان، مورد انتقاد قرار گرفتن از طرف دیگران است؛ حتی افرادی که شما را به خوبی نمی‌شناسند. وقتی مردم متوجه میزان ثروت شما شوند، اغلب افکار و یا قضاوت‌های منفی درباره شما خواهند داشت. در هر صورت افکار خاصی در مورد افراد ثروتمند وجود دارد. یکی از افکار مردم ممکن است این باشید که شما را سطحی‌نگر، مادی‌گرا و یا سطحی ببینند.

یکی از باورهای غلط در مورد پول و ثروت و افراد ثروتمند این است که فکر می‌کنند که شما خوش‌شانس بودید که به این ثروت رسیدید و یا خلافی در زندگی خود کرده‌اید که صاحب ثروت زیادی شدید. البته بعضی افراد به علت خوش‌شانسی و یا حتی فرار مالیاتی ثروتمند شده‌اند! حتی ممکن است برخی از افراد ثروتمند شدن شما را عامل ضرر برای خود می‌بینند، انگار بخت و شانس خوب یک نفر به دلیل گره خوردن به بخت بد فرد دیگری است.

8. شاید رفتار مردم با شما عوض شود

یکی از دلایلی که شاید بخواهید ثروتمند بودن خود را پنهان کنید، عوض شدن رفتار مردم با شما است. وقتی مردم متوجه ثروت شما شوند، احتمالاً توقعشان از شما بالا می‌رود. شاید بخواهند از شما پول قرض بگیرند و یا اگر به رستوران رفتید انتظار داشته باشند که هزینه رستوران را شما پرداخت کنید. حتی ممکن است بعضی از اقوام نزدیک خود از شما انتظار داشته باشند که هدایای گران قیمت برایشان تهیه کنید. مردم برای شنیدن مشکلات شما صبر زیادی ندارند، زیرا فکر می‌کنند حالا که شما ثروتمند هستید دیگر مشکل و دغدغه‌ای ندارید. به همین علت است که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ثروتمندان این مورد است.

9. مشکلات ثروتمندان؛ شاید در زندگی خود احساس ناراحتی می‌کنید

اگر ثروت شما ناگهان به دامان شما بیفتد، شاید از طریق وراثت، ممکن است کمی ناراحت به نظر برسید. شما ممکن است مردم را ببینید که در حال تلاش برای رسیدن به این هدف هستند و تعجب می‌کنند که چرا شما از چنین سرنوشتی محروم شده‌اید. ممکن است ناعادلانه به نظر برسد و این ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

10. بدون ارتباط با دیگران، می‌توانید در جامعه رشد کنید

رشد در جامعه

شاید این مورد یکی از مشکلات ثروتمندان و یا یکی از مزایای ثروتمند شدن باشد. پس از ثروتمند شدن، راه‌های مختلفی برای زندگی کردن وجود دارد. ممکن است تغییر چندانی نداشته باشید، در یک خانه ساده بمانید و به کار خود ادامه دهید. یا ممکن است از شغل خود دست بکشید و در خانه بمانید، یک خانه و ماشین شیک در یک محله لوکس بخرید و با افراد جدیدی دوست شوید.

گزینه دوم ممکن است برای شما کاملاً لذت‌بخش باشد، اما همچنین می‌تواند به این معنی باشد که ارتباط شما با بقیه افراد جامعه از دست می‌رود و ممکن است در ارتباط با افراد عادی، تجربیات مشترک آن‌ها و چالش‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو هستند مشکل داشته باشید.

11. مشکلات ثروتمندان؛ شما می‌توانید عامل ایجاد یک بحران هویت باشید

شاید به این نکته کمتر دقت کرده باشید، اما بیشتر هویت ما به کاری که برای کار انجام می‌دهیم گره خورده است. شما ممکن است یک معلم یا یک دانشمند یا یک پرستار باشید و زمان و افکار خود را به رشته خود و موقعیت خود در آن اختصاص دهید. اگر دیگر کار نمی‌کنید زیرا از نظر مالی مستقل هستید، ممکن است دچار بحران هویت شوید و عزت نفس شما کمی ضربه بخورد.

12. ممکن است در زندگی دچار ناامیدی زیادی شوید

یکی دیگر از مشکلات ثروتمندان، احساس یاس و ناامیدی در زندگی است. ممکن است دیگر مانند گذشته اهدافی نداشته باشید؛ زیرا اکنون به جای اینکه مجبور باشید برای آن کار کنید، می‌توانید تقریباً هر چیزی را که می‌خواهید به راحتی بخرید و آن را به دست آورید. دیگر این رضایت را نخواهید داشت که با تلاش خود چیزی به دست آورده باشید.

از آنجایی که مجبور نیستید مشتاق آن‌ها باشید یا برای آن‌ها پس‌انداز کنید، خریدها می‌توانند رضایت کمتری برای شما داشته باشند. خرید چیزی که می‌خواهید ممکن است آن لذتی را که انتظار داشتید را به همراه نداشته باشد و همچنان ناراضی باشید. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اگر پول زیادی داشتند، با حل همه مشکلاتشان خوشحال می‌شدند. اگرچه همیشه این‌طور نیست. اگر قبل از ثروتمند شدن عموماً ناراضی بوده‌اید، این احتمال وجود دارد که همچنان پس از ثروتمند شدن نیز فردی ناراضی باشید.

13. مشکلات ثروتمندان؛ احتمالاً در اعتماد به افراد در زندگی خود مشکل خواهید داشت

این یکی از عیب‌های بزرگ و مشکلات ثروتمندان است: در اعتماد کردن به مردم مشکل خواهید داشت. با هرکسی که ملاقات می‌کنید، چه در یک محیط کاری و چه در محیط اجتماعی، مطمئن نیستید که آیا واقعاً به شما علاقه‌مند هستند یا به پول شما و برای چه کاری سمت شما می‌آیند و طرح دوستی با شما می‌ریزند. این موارد می‌تواند دوست‌یابی را خیلی برای شما سخت کند.

14. ممکن است فرزندان خود را لوس تربیت کنید

تربیت فرزندان لوس یکی از مشکلات ثروتمندان

این مورد ممکن است مسئله بدی به نظر نرسد، اما اگر فرزندان خود را با تجملات بزرگ می‌کنید، آن‌ها هرگز برای دستیابی به چیزها و ساختن زندگی برای خود تلاش نخواهند کرد. همچنین ممکن است به سختی دوستانی پیدا کنند که به ثروت خود علاقه‌ای ندارند.

وارن بافت، یکی از ثروتمندترین افراد جهان، به این نکته اشاره کرده است که پول زیادی به فرزندانش نمی‌دهد. او گفته است که هدفش این بوده که به بچه‌هایش “پول کافی بدهد تا احساس کنند می‌توانند هر کاری انجام دهند، اما نه آن‌قدر که نتوانند هیچ کاری انجام دهند.” بیل و ملیندا گیتس گفته‌اند که “بخش کوچکی” از ثروت میلیاردی خود را به فرزندان خود می‌سپارند و توضیح می‌دهند که “این بدان معناست که آن‌ها باید راه خود را پیدا کنند.”

15. مشکلات ثروتمندان؛ شاید در زندگی خود احساس کسالت و خستگی و بی‌انگیزگی کنید

آخرین مشکلات ثروتمندان این است: کسالت و بی‌انگیزگی! اگر مجبور نیستید کار کنید و ترجیح می‌دهید این کار را نکنید، ممکن است در پر کردن زمان خود با فعالیت معنادار مشکل داشته باشید. تیموتی کیم را در نظر بگیرید که از 19 سالگی وارد بازار سهام شد و اموال خود را در بورس سرمایه‌گذاری کرد. او در 30 سالگی، صاحب بیش از یک میلیون دلار ثروت بود و نسبت به این قضیه بی‌حوصله و دچار بی‌انگیزگی شده بود. اگر روزی فردی به شما 100 میلیون دلار بدهد و دیگر مجبور نباشید کار کنید، چه کار می‌کنید؟ به این سؤال حتماً فکر کنید!

کلام آخر

در این مقاله به مشکلات ثروتمندان پرداختیم. این احتمال وجود دارد که با وجود معایب بالا، همچنان دوست داشته باشید که ثروتمند باشید. این عادلانه است. به هر حال، ثروتمند بودن جنبه‌های مثبتی نیز دارد، مانند اینکه بتوانید تقریباً در هر جایی که می‌خواهید زندگی کنید، به هر کجا که می‌خواهید سفر کنید و در هر برنامه یا رویداد ورزشی که می‌خواهید شرکت کنید و …

در اینجا چند خبر خوب وجود دارد: ممکن است بتوانید قبل از بازنشستگی ثروتمند شوید یا حداقل از نظر مالی به میزان قابل توجهی امنیت خود را افزایش دهید. ثروتمند شدن یا ثروتمندتر شدن فقط به خاطر شانس یا خانواده ثروتمند نیست، شما می‌توانید با عزم و تلاش به آن برسید. این عزم و تلاش همراه با دانش مالی درست می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند. با دوره توسعه مالی که 30 فایل 20 دقیقه‌ای است و به زبان ساده، سواد مالی را آموزش می‌دهد، می‌توانید دانش مالی خود را به راحتی افزایش دهید و تصمیم‌های درست‌تری در زمینه مالی بگیرید. برای شرکت در این دوره آنلاین، فرم زیر را پر کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *