fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

آموزش بازاریابی بلاگ تبلیغات

بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا

The-best-advertising-campaigns-in-the-world

بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا

مقدمه‌ای بر بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا

کمپین‌های تبلیغاتی، در واقع تضمینی برای فروش شما هستند و زمانی موفقند که در آن‌ها به جزئیات دقت شود. کمپین‌های تبلیغاتی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشترین مفهوم را به مشتری انتقال دهند. در ادامه قصد داریم تا شما را با بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا آشنا کنیم.

آشنایی با مفهوم کمپین‌های تبلیغاتی

بهترین کمپین‌های تبلیغاتی جهان بر اساس تلاش‌های استراتژیک در کسب‌وکار شکل می‌گیرند و به ‌منظور ترویج اهداف خاص در کمپانی به وجود می‌آیند. برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی می‌تواند منجر به آگاهی از برند، جذب مشتریان برای خرید، ثبت‌نام یا نصب اپلیکیشن شود.

از جوانب یک کمپین درجه یک می‌توان به عناصر طراحی، CTA ها و landing page، ایمیل مارکتینگ اشاره کرد. این موارد برای شکل‌گیری یک ایده منحصربه‌فرد با یکدیگر کار می‌کنند. البته توجه داشته باشید که نوع تبلیغات و درک مفهوم کلی تأثیر بسزایی در درک مشتری دارد؛ بنابراین چنانچه پیام شما نتواند به‌ درستی به مشتری منتقل شود، او جذب کسب‌وکار شما نخواهد شد.

ممکن است در ذهن شما این سؤال مطرح شود که تبلیغات با کمپین تبلیغاتی چه تفاوتی دارند؟ در پاسخ به این سؤال باید خدمت شما عرض کنیم که تبلیغات تنها تبلیغ هستند اما در کمپین تبلیغاتی علاوه بر مهم بودن زمان‌بندی، دسته‌ای از تبلیغات برای یک برند، روی پیامی مخصوص متمرکز می‌شوند. این کمپین‌ها از شبکه‌های متفاوتی به ‌منظور بازاریابی و رساندن پیام استفاده می‌کنند.

آشنایی با مفهوم کمپین‌های تبلیغاتی

بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا

همان‌طور که می‌دانید تبلیغات یک بخش جداناپذیر از بازاریابی و مارکتینگ است و این موضوع در بازاریابی دیجیتال در فضاهای آنلاین بیشتر صدق می‌کند. برندهای مشهوری نظیر کوکاکولا، نایکی و … که امروزه اغلب افراد آن‌ها را می‌شناسند، از همین روش تبلیغاتی به معروفیت رسیده‌اند و امروزه در سراسر جهان شناخته شده هستند.

اغلب افراد تبلیغات تلویزیون، مجلات و یا فضای آنلاین را دیده‌اند، گاهی این تبلیغات به نظر بیننده متفاوت است و ممکن است تماشای آن تأثیر خاصی بر بیننده بگذارد. این سبک تبلیغاتی طوری طراحی می‌شود که تا مدت‌ها نام تبلیغ‌کننده در ذهن مخاطب باقی بماند. در نتیجه یک تبلیغ خوب و حرفه‌ای لازم است تا اهداف مناسب و داستان خوبی را دنبال کند و بتواند تأثیر خوبی بر روی مخاطب بگذارد.

با یک تبلیغات درست و اصولی می‌توان در مدت‌زمان بسیار کمی، مشتریان زیادی را به سمت برند خود جذب کرد. در سراسر جهان تبلیغاتی هستند که علاوه بر ویژگی‌های گفته‌شده از مزیت‌های قابل ‌توجه دیگری هم برخوردارند. این دسته از تبلیغات به ‌عنوان برترین و بهترین تبلیغات دنیا معرفی می‌شوند. در ادامه می‌خواهیم شما را با تعدادی از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا آشنا کنیم. شما عزیزان می‌توانید از این کمپین‌ها برای راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی خود ایده و الگو بگیرید و به بررسی و آنالیز آن بپردازید.

معرفی کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال مارکتینگ

معرفی کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال مارکتینگ

امروزه اکثر فعالیت‌ها به ‌صورت آنلاین انجام می‌پذیرد و مردم در شبکه‌های اجتماعی فعالیت زیادی دارند. به دنبال این موضوع استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال مارکتینگ در بین افراد باب شد. این نوع کمپین‌ها در واقع کمپینی هستند که در آن‌ها محصولات شما آنلاین به فروش می‌رسد و برندسازی در سطح جهانی صورت می‌پذیرد. به کمک این سبک همه دنیا با محصولات آشنا خواهند شد و برندسازی هوشمندانه‌تر انجام می‌شود.

معرفی تعدادی از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا

نایکی، فقط انجامش بده

نایکی، فقط انجامش بده

از قدیمی‌ترین و بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا، تبلیغات شرکت نایکی است. این برند در گذشته مخصوص دوندگان دوی ماراتن بوده است. ازآنجاکه دوستداران تناسب‌اندام در دنیا بسیار زیادند، پس از مدتی این دسته از افراد به سمت برند نایکی جذب شدند. در نتیجه کارشناسان نایکی تصمیمی گرفتن تا جامعه هدف محصولات خود را وسعت دهند و با برندهایی مثل ریباک وارد رقابت شدند.

در ۱۹۸۸ میلادی فروش نایکی فقط ۸۰۰ میلیون دلار بود؛ اما به دنبال پیشرفت و شناخته شدن این برند فروش طی ده سال بعد به عدد ۹.۲ میلیارد دلار رسید. شاید برای شما هم سؤال باشد که روش افزایش فروش نایکی چگونه است؟ این کمپانی معروف و معتبر با شعار کوتاه «فقط انجامش بده» محبوبیت عجیبی در میان مردم جهان پیدا کرد.

این جمله توانست در بین مردم حس بسیار خوبی را منتقل کند و محرکی برای بالا بردن میزان فروش شود. با کمک این پیام افراد زیادی بی‌آنکه به خاطر محدودیت‌هایشان متوقف شوند، توانستند به چیزهایی فراتر دست پیدا کنند. نایکی در تبلیغات جدید خود به دنبال افراد کاملاً معمولی رفته است و در تلاش است تا روی ویژگی‌های خاص هر فرد تأکید داشته باشد. این برند با این روش از هر ویژگی و شخصیت، داستانی فوق‌العاده می‌سازد و مردم را به سمت ارتباط مؤثرتر با تبلیغات برند سوق می‌دهد.

مارلبرو، انسان مارلبرویی

یکی از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا، تبلیغات مارلبرو است که به نیاز زندگی مردم توجه زیادی کرده است. به‌منظور موفقیت یک تبلیغ لازم است تا به نیازهای مردم دنیا توجه نمود. این موضوع منجر به وایرال شدن تبلیغ و افزایش فروش کمپانی مارلبرو شده است.

در سال ۱۹۹۵ میلادی تبلیغ انسان مارلبرویی انجام شد، این برند بر روی تجربه یک زندگی ایده‌آل متمرکز بود؛ بنابراین توانست یک تبلیغ بسیار موفق را اجرا کند. اگر قصد دارید فردی آزاد و قوی باشید و محدودیت‌های خود را در نظر نگیرید، باید یک انسان مارلبرویی باشید! این مفهوم تبلیغ شرکت مارلبرو بود.

کوکاکولا، آخرین مشتری

کوکاکولا، آخرین مشتری

چنانچه در حوزه بازاریابی فعال باشید از تبلیغات سوپربال و اهمیت آن تا حدودی مطلع هستید. یکی از مهم‌ترین تبلیغات که در این حوزه انجام می‌شود، رقابت کوکاکولا و پپسی است. این دو برند معروف در واقع رقیب هم هستند و به خاطر کمپین تبلیغاتی حرفه‌ای و خاطره‌انگیزشان در جهان معروف‌اند. جذاب‌ترین کمپین تبلیغاتی کوکاکولا مربوط به داستان غافلگیری مشتریان فیلیپینی است.

در این کمپین، شرکت کوکاکولا به خریداران نوشابه‌های خود، هدایایی قابل‌توجه اهدا کرد و هدیه مشتری بسیار نفیس‌تر و جذاب‌تر بود. این کمپین بیانگر آن است که میزان اهمیت مشتری وفادار برای کوکاکولا بسیار بالا است و مشتریان برای این برند مهم هستند.

گو پرو، آتش‌نشان بچه‌گربه را نجات می‌دهد

یکی دیگر از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا گو پرو است که در زمینه تولید دوربین‌های ورزشی فعالیت دارد و عمدتاً در تبلیغات خود از محتواهای جنجالی و ماجراجویانه استفاده می‌کند. گو پرو از ویدئوهای کاربران و خریداران این برند برای تبلیغات خود استفاده می‌کند. یکی از کارهای تبلیغاتی که گو پرو انجام داده، فیلم‌برداری معمولی از یک صحنه آتش است.

در این تبلیغ آتش‌نشانی گربه‌ای را از آتش بیرون می‌کشد، این ویدئو سبب شد تا گو پرو به دنیا معرفی شود. مطمئناً هرچه جامعه هدف گسترده‌تر شود، فروش بالاتر خواهد رفت.

بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا: وندیز، گوشتش کو؟

با وجود رقیبانی مثل مک‌دونالد و برگرلند، کار برای برندهایی نظیر وندیز کمی سخت می‌شود. اما این کمپانی با یک ایده جذاب در کمپین‌های تبلیغاتی توانسته تأثیر بسزایی بر مخاطب داشته باشد. شرکت وندیز در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی خود، از همبرگری بزرگ و تعدادی خانم مسن بامزه استفاده کرده و به کمک عبارت گوشتش کو؟ رقیبانش را هدف قرار داده است.

این عبارت به این معنی است که رقیبان وندیز از گوشت کمی برای تولید برگر استفاده می‌کنند. به دنبال این روش تبلیغاتی مردم از سراسر دنیا برای خرید غذاهای این برند اقدام کردند. این مسئله بیانگر آن است که عبارت یا تصویر تأثیرات بسزایی در تبلیغات شرکت‌ها دارد.

داو، زیبا انتخاب کنید

داو، زیبا انتخاب کنید

بررسی نقاط ضعف افراد و تبدیل آن‌ها به نقاط قوت یکی از روش‌ها و ترفندهای تبلیغاتی به کمک بازی با احساسات است. داو از آغاز ماجرا از این سبک برای تبلیغ محصولات خود استفاده کرده است. در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی برگزارشده در کمپانی داو، ویدئویی که یک چهره‌نگار FBI طرح یک زن را بر اساس توصیفات او و فرد غریبه رسم کرده بود، ساخته شد.

نتیجه این ویدئو جالب بود. تقریباً ۴۰ درصد زنان در سراسر دنیا خود را زیبا می‌دانند، کمپانی داو در این ویدئو، سعی کرد تا با ایجاد حس همدلی با مردم ارتباط خوبی برقرار کند. بنابراین احترام به ‌وقت مخاطب و ارائه مطالب مفید در تبلیغات عامل مهمی در موفقیت و افزایش فروش است.

اینتل، ملاقات با سازندگان

یکی دیگر از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا، کمپین تبلیغاتی اینتل است. تبلیغات این برند بیشتر در حوزه داستان‌های انگیزشی است. از آنجا که رفتن به سمت داستان‌های انگیزشی برای یک برند در حوزه تکنولوژی کمی دور از تصور عوام است، این برند توانست از این طریق بیشتر از قبل دیده شود.

در کلیپ‌های اینتل، مشتریان محصولات نقش مهمی ایفا می‌کنند، اینتل به سراغ مشکلات دیگران و ارائه راهکار برای آن‌ها می‌رود. در واقع این روش برای اینتل یک زیرساخت محسوب می‌شود و تأثیرگذار هم بوده است.

اپل: از مک استفاده کن

اپل: از مک استفاده کن

از میان بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا، شعار «از مک استفاده کن» عملکرد بهتری برای موفقیت و فروش برند اپل از خود نشان داده است. جنگ بین سیستم ‌عامل مک و ویندوز تبدیل به یکی از موفق‌ترین کمپین تبلیغاتی اپل شد. در اولین سال استفاده از کمپین، اپل توانست سهم خود را در بازار ٪۴۲ درصد افزایش دهد.

اپل هر آنچه مشتری  به آن نیاز داشت را در محصولاتش قرار داده بود، بدون آنکه این مزیت‌ها و مشخصات را در بوق ‌و کَرنا کند. همین موضع سبب شد تا مشتری با مزایای محصولات اپل به‌ صورت مفهومی آشنا شود و کارایی‌های جدید و فوق‌العاده‌ آن را بشناسد و خودش برای استفاده از آن ترغیب شود.

قوی‌ترین و بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا: گوگل (Year in Search)

مورد بعدی از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا گوگل است. گوگل در واقع قدیمی‌ترین تبلیغات موجود در لیست نیست اما در طول نه سال اخیر تبلیغات او از قوی‌ترین تبلیغات دنیا به شمار رفته است. با وجود قدرت زیاد تبلیغات گوگل حتی فراموش می‌کنید که این یک تبلیغ ساده است و تمایل دارید تا ببینید که بیشترین جست‌وجوها در گوگل درباره چه بوده است. Year in Search در سال ۲۰۰۹ تحت عنوان “Zeitgeist” آغاز شد، این عبارت به معنی گزارشی کتبی از رایج‌ترین جستجوهای عمومی گوگل در یک سال اخیر بود.

در سال ۲۰۱۰ گوگل این مسئله را در یک فیلم سه‌ دقیقه‌ای گنجاند و از آن زمان تا به امروز تقریباً تمامی افراد برای کسب اطلاع از اخبار و رویدادهای کل جهان به Google وابسته هستند.

فولکس واگن (Think Small)

فولکس واگن (Think Small)

اغلب متخصصان و افراد با تجربه در حوزه بازاریابی و تبلیغات علاقه‌مند به کمپین فولکس ‌واگن با شعار “کوچک فکر کن” هستند و آن را به‌ عنوان یک استاندارد طلایی و جزء بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا در نظر می‌گیرند. کمپین فولکس‌واگن در سال ۱۹۶۰ میلادی به کمک یک گروه تبلیغاتی افسانه‌ای با نام Doyle Dane & Bernbach (DDB) ایجاد شد. هدف این کمپین پاسخگویی به اینکه چگونه می‌توان تصورات مشتری را نسبت به یک محصول تغییر داد؟ بود.

آمریکایی‌ها اغلب علاقه‌مند به خرید خودروهای بزرگ بودند و تمایلی به خرید خودروهای کوچک آلمانی نداشتند. تبلیغات فولکس ‌واگن، درست بر اساس انتظارات مشتریان پیشرفت و این خودرو توانست فروش خوبی را در بین مردم آمریکا و دنیا تجربه کند.

کلایرول: استفاده کرده یا نه؟

در سال ۱۹۵۷ میلادی کمپانی بهداشتی و آرایشی کلایرول (Clairol) برای نخستین بار سؤال (استفاده کرده یا نه؟) را مطرح کرد. اما تنها یک نفر به آن پاسخ درست مثبت داد، ۱۱ سال بعد ۵۰ درصد پاسخ‌ها مثبت بود. همین موضوع توانست کمپین تبلیغاتی این شرکت را موفق کند. کلایرول دقیقاً مخالف نظر کاسبان و مغازه‌دارها عمل کرد. اغلب مغازه‌داران تمایلی به اینکه زن‌ها در کوچه و خیابان در مورد استفاده از محصولشان صحبت کنند، نداشتند.

این افراد معتقد بودن محصولی که به مشتری ارائه می‌شود باید آن‌قدر باکیفیت باشد که هنگام استفاده دیگران متوجه آن نشوند. در این هنگام کلایرول معتقد بود گاهی فقط کافی است تا نحوه استفاده از محصول را نشان دهیم.

De Beers: یک الماس برای همیشه

De Beers یک الماس برای همیشه

یکی از بهترین کمپین های تبلیغاتی در دنیا متعلق به De Beers است. در سال ۱۹۹۹ میلادی مجله تبلیغات AdAge، شعار شرکت De Beers را تحت عنوان بهترین شعار قرن بیستم معرفی کرد. این شعار با عنوان «یک الماس برای همیشه» در واقع پایه‌گذار سنت بود و سبب شد تا افراد حلقه الماس را به ‌عنوان یک کالای لوکس برای ازدواج واجب ببینند. درسی که می‌توان از این کمپین تبلیغاتی گرفت آن است که به کمک بازاریابی صحیح می‌توان محصول تقریباً ارزان را به کالایی تجملی در نظر عموم تبدیل کرد.

کلام آخر

به ‌منظور دست‌یابی به موفقیت در کمپین های تبلیغاتی تنها به یک تبلیغات خوب بسنده نکنید. لازم است تا از ابزارهای مختلفی جهت ارتقا و پیشرفت کسب‌وکارتان استفاده کنید و برای این منظور انواع تبلیغات را به طور دقیق بررسی و آنالیز کنید. تمامی کمپین‌هایی که معرفی شد، به ما نشان می‌دهد که نباید از تغییرات بزرگ ترسید و لازم است برای موفقیت، مرزهای برند خود را تغییر دهید. این تغییر مرز درست در تبلیغات باید با توجه ‌به جامعه هدف باشد و خلاقانه‌تر طراحی شود.

تولید یک محتوای جذاب و مشتری‌پسند کار آسانی نیست! اما این به معنی وجود تجهیزات ویژه نبوده و چنانچه نسبت به کاری که انجام می‌دهید، علاقه‌مند باشید، بدانید بهترین نتیجه را رقم خواهید زد. مقاله نحوه انجام تبلیغات در اینستاگرام را هم حتما مطالعه کنید تا بتوانید در این شبکه اجتماعی که تعداد زیادی از افراد جامعه وقت خود را در آن می‌گذرانند بهترین بازدهی را از تبلیغات خود داشته باشید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *