fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی یادگیری

بهترین روش ایجاد تعادل در زندگی مشترک

cover-3

بهترین روش ایجاد تعادل در زندگی مشترک

ایجاد تعادل در زندگی مشترک از مهم‌ترین دغدغه‌‌های همسران بخصوص زوجین جوانی است که به تازگی زندگی مشترک خود را شروع کرده‌اند. هر چند که توجه و جلب رضایت همسر در زندگی بسیار مهم است اما گاهی زیاده‌روی در این امر نیز باعث برهم خوردن تعادل لازم می‌گردد.

مدت زمان لازم برای باهم بودن

برای داشتن یک زندگی مشترک موفق و متعادل لازم است از مهارت‌های بسیاری از جمله داشتن ارتباط مناسب و موثر برخوردار شویم. برخی از زوجین با گذراندن وقت بیشتر با یکدیگر سعی در ایجاد روابطی بهتر دارند و برخی دیگر نیز مستقلانه عمل کرده و تنهایی را ترجیح می‌دهند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که مدت زمان لازم برای با یکدیگر بودن چقدر است؟ بدون شک نمی‌توان مدت زمان خاصی را برای تمامی زوجین معین کرد چرا که شخصیت‌ها و نیازهای افراد با یکدیگر متفاوت است.

ایجاد تعادل در زندگی مشترک

ایجاد تعادل در زندگی مشترک با مدیریت روابط

شما می‌توانید با مدیریت کردن روابط بین خود و همسرتان بر اساس توجه به شخصیت و نیازهای یکدیگر در گذراندن وقت تعادل لازم را ایجاد نمایید. بنابراین باید مدت زمانی را برای کار، خانواده و دوستان اختصاص داده و زمانی را نیز به شریک زندگی خود و در نهایت وقتی را برای انجام فعالیت‌های شخصی در نظر بگیرید. در تمامی این امور همواره هدف‌تان را بر پایه ایجاد تعادل در زندگی مشترک متمرکز کرده تا بهترین بهره‌وری و نتیجه را حاصل کنید. بدین‌ترتیب هر دو از بودن با یکدیگر لذت برده و همچنین تعامل لازم را با خانواده و دوستان حفظ کرده و در مسیر شغلی و کاری نیز به پیشرفت و شکوفایی خواهید رسید.

توصیه‌ها و مواردی که به ایجاد تعادل در زندگی مشترک کمک می‌نماید

توصیه‌ها و موارد بسیاری وجود دارد که با به کارگیری و انجام آن‌ها در ایجاد تعادل در زندگی مشترک می‌توانید تعادل لازم را برقرار کرده و روابط خود را با شریک زندگی‌تان بهبود ببخشید. در ادامه این مقاله به برخی از نکات فوق اشاره می‌نماییم.

درک متقابل

همان‌طور که اشاره شد مدت زمانی که باید به یکدیگر اختصاص دهید با توجه به شخصیت شما و همسرتان مشخص خواهد شد. بعضی از زوجین ترجیح می‌دهند همسرشان شخصیتی مستقل داشته و بیشترین زمان را برای تنها بودن قائل گردد. در صورتی‌که بعضی دیگر نیز علاقه‌مندند که زمان بیشتری را برای باهم بودن و داشتن رابطه دوطرفه سپری نمایند. بر همین اساس ضروری است که زوجین با شناخت بیشتر یکدیگر به تفاوت‌های هم احترام گذاشته و به تفاهم لازم  برای باهم بودن برسند.

اجتناب از افراط در باهم بودن

افراط و تفریط در هر امری به خصوص در زندگی مشترک از مهم‌ترین عوامل ایجادکننده اختلاف به شمار می‌آید. شاید تصور نمایید که برای داشتن روابط بهتر لازم است که کل روز و وقت خود را با همسرتان بگذرانید و همواره با او باشید. اما سخت در اشتباه هستید، چرا که شما و همسرتان به عنوان یک شخصیت مستقل گاهی نیاز به تنهایی و خلوت کردن با خودتان دارید. بنابراین برای ایجاد تعادل در زندگی مشترک و محکم‌تر کردن روابط زناشویی توام با عشق و آرامش بگذارید شریک زندگی‌تان زمانی را به علایق خود اختصاص دهد. همچنین خود نیز به  انجام فعالیت‌هایی که به آن علاقه‌مند هستید، بپردازید.

وقتی را برای خود اختصاص دهید

بعضی از خانم‌ها گمان می‌کنند که اگر دائماً به دنبال همسر خود باشند نشان‌دهنده عشق بی‌حد آن‌ها خواهد بود. در صورتی که هر چقدر هم عاشق همسرتان هستید باید مدتی را برای تنها بودن اختصاص داد. این تنهایی در زندگی مشترک ضمن حفظ استقلال باعث افزایش اعتماد به نفس‌تان می‌گردد. در این صورت است که هنگام باهم بودن علاقه و انرژی بیشتری را صرف کرده و در اداره زندگی مشترکتان موفق‌تر خواهید بود.

برای ایجاد تعادل در زندگی مشترک با یکدیگر صحبت کنید

در مورد این‌که آیا زمان کافی به همسر خود اختصاص داده‌اید صحبت کنید و از او سوال نمایید که چقدر باید باهم باشید و وقت بگذرانید. در واقع با مشورت و صحبت کردن است که خواهید فهمید همسرتان چه نیازهایی دارد. چنان‌چه او معتقد است که شما زمان زیادی را صرف باهم بودن اختصاص می‌دهید لازم است برای خود ارزش قائل شده و کمی به علاقه‌مندی‌هایتان برسید. شما و شریک زندگی‌تان باید بر سر زمانی که قرار است با هم باشید به تفاهم لازم برسید.

صحبت کردن

در جمع های دوستانه همسرتان را همراهی نمایید

چنان‌چه شما و شریک زندگی‌تان مایل به حضور مشترک در جمع‌های دوستانه هستید می‌توانید این زمینه را فراهم نمایید. بدین‌ترتیب ضمن حفظ ارتباط با دوستان، در کنار همسر خود نیز زمان بیشتری را گذرانده و به ایجاد تعادل در زندگی مشترک خود کمک می‌نمایید.

اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنید

به جای اینکه مدام به همسرتان بچسبید سعی نمایید در مدتی که کنار یکدیگر بوده اوقات خوشی را سپری کنید. گذاشتن یک قرار عاشقانه و خیلی کارهای دیگر می‌تواند خاطره‌های شیرینی را برای هر دوی شما بسازد تا بدین‌صورت در کنار یکدیگر بودن را به همه چیز ترجیح دهید.

کارهای جدید بسیاری هست که می‌توانید آن‌ها را باهم تجربه کنید، از رفتن به سفر و تست کردن غذا در رستوران‌های جدید گرفته تا دنبال کردن بسیاری از ناشناخته‌های دیگر وجود دارد تا اوقات شما را به بهترین وجه بسازد. تمامی این فعالیت‌ها تاثیر بسزایی بر بهبود رابطه زناشویی به خصوص در زمانی که از یکدیگر دور هستید خواهد گذاشت.

برای ایجاد تعادل در زندگی مشترک مدیریت بحران داشته باشید

در طول زندگی ممکن است به دلایل مختلفی زندگی شما دیگر آن شور و شوق اولیه را نداشته باشد. از این‌رو لازم است که از مدیریت بحران برخوردار بوده و فرصت‌هایی که باعث افزایش کیفیت زندگی و شکوفایی هرچه بهتر رابطه‌تان می‌شود را از دست ندهید. اگر همسرتان از عدم توجه کافی شما شکایت دارد لازم است که در این زمینه تجدید نظر کرده و زمان بیشتری را برای این امر در نظر بگیرید.

مدیریت بحران

اما چنان‌چه بیشترین زمان را به جر و بحث با یکدیگر می‌گذرانید لازم است کمی از هم فاصله گرفته تا از تنش به وجود آمده کاسته شود. زیرا در چنین مواقعی با هم بودن بیشتر باعث افزایش اختلافات شده و در نهایت منجر به سردی و کمرنگ شدن عشق و علاقه خواهد شد.

کلام آخر

با توجه به مواردی که اشاره شد دریافتیم برای ایجاد تعادل در زندگی مشترک باید از افراط و تفریط در باهم بودن پرهیز کرد. اختصاص دادن زمانی برای با یکدیگر بودن باید بر اساس شرایط مختلف سنجیده گردد. توجه به شخصیت شریک زندگی و نیازهای او و کسب تفاهم در باهم بودن از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود در زندگی مشترک به آرامش برسید. شما می‌توانید برای افزایش اطلاعات خود جهت کسب موفقیت بیشتر در کار و زندگی محصولات و همچنین مقاله‌های دیگر این سایت را نیز مطالعه نمایید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *