...

از گذشته تا به امروز پول همیشه یکی از ملاک‌های مهم و اصلی جوانان برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک تلقی می‌شود. اما در این بین بسیاری از افراد با این تصور که تاثیر پول در ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است مخالف هستند و عقیده دارند که ملاک‌های دیگری برای ازدواج کردن مهم و اساسی است. در این مقاله به بررسی رابطه بین پول و خوشبختی در زندگی مشترک می‌پردازیم.

چرا جوانان پول را یکی از معیارهای مهم ازدواج می‌دانند؟

چرا جوانان پول را یکی از معیارهای مهم ازدواج می‌دانند؟

به طور کلی دلایل زیادی وجود دارد تا بعضی از جوانان پول را مهم‌ترین و اصلی‌ترین معیار ازدواج بدانند. در ادامه این بخش به شرح این دلایل می‌پردازیم.

1. رابطه خانواده و تربیت خانوادگی و تاثیر پول در ازدواج

یکی از عوامل مؤثر در به وجود آمدن معیارها و تاثیر پول در ازدواج در افراد تربیت خانوادگی است. به عبارت دیگر پدر و مادر باید به گونه‌ای فرزندان خود را تربیت کنند که در بزرگسالی معیارهای مناسبی برای ازدواج داشته باشند. قطعاً والدینی که در طول زندگی تنها به بعد مادی و اقتصادی توجه می‌کنند فرزندانشان به صورت ناخودآگاه به دنبال همسری هستند که از خانواده ثروتمندی برخوردار و از نظر اقتصادی در رفاه باشد.

برای پاسخ به سؤال “چطور ثروتمند بمانیم” برخی از افراد به دنبال همسری هستند که رؤیاهای آن‌ها را به واقعیت تبدیل کند و رفاه و آسایش را برایشان به طور کامل فراهم سازد. در مقابل برخی از فرزندان که در خانواده ثروتمند به دنیا می‌آیند به اموال پدر و مادرشان بسیار وابسته هستند و حتی به علت وجود آن احساس غرور می‌کنند. این افراد در بزرگسالی توقع دارند که بتوانند در آینده با هرکسی که بخواهند ازدواج کنند حتی اگر آن فرد از لحاظ مختلف مناسب و ایده‌آل نباشد.

2. سنت‌ها و تاثیر پول در ازدواج

در زمان‌های گذشته معیار ازدواج مواردی نظیر اخلاق، اعتقادات، فرهنگ، سطح روابط اجتماعی خانواده‌ها، تحصیلات، وفاداری، صداقت و … بوده است. اما با گذشت زمان و تغییر سنت‌ها رفته‌رفته این معیارها تغییر یافتند. امروزه با در نظر گرفتن تاثیر پول در ازدواج اغلب جوانان برای شروع زندگی مشترک به موقعیت اقتصادی و اجتماعی فرد توجه می‌کنند.

لازم به ذکر است که این ویژگی‌ها شامل جنس خاصی نمی‌شود و امروزه هم دختران و هم پسران توجه خاصی به پول و مادیات دارند. یکی از بدترین تأثیرات سنت‌ها بر روی جوانان رواج خصلت فخرفروشی و چشم و هم‌چشمی در بین جوانان است. امروزه زندگی‌های بسیاری بر روی محور چشم و هم چشمی می‌چرخد.

3. تحقق آرزوها و اهداف

تحقق آرزوها و اهداف

برخی از جوانان امروزی خود به تنهایی قادر به دستیابی به خواسته‌ها و آرزوهای خود نیستند و برای تحقق بخشیدن به آن‌ها نیز تلاشی نمی‌کنند. این افراد به طور معمول به ازدواج به چشم یک فرصت برای رسیدن به رؤیاها و اهداف موردنظر خود نگاه می‌کنند.

به‌ عنوان ‌مثال افرادی هستند که در گذشته و در دوران کودکی هر خواسته‌ای که داشتند برآورده نشده است. این افراد در بزرگسالی به قصد اینکه یک نفر نیازها و خواسته‌هایشان را انجام دهد و از موقعیت مالی خوبی برخوردار باشد ازدواج می‌کنند. تأثیر پول بر شادی این افراد بسیار آشکار است و این افراد پول را تنها عامل خوشحالی و خوشبختی در زندگی مشترک می‌دانند.

تاثیر پول در ازدواج و زندگی زناشویی

این امر از نظر کسی پوشیده نیست که اغلب اختلاف نظرها و مشکلات زناشویی به علت وجود مشکلات مالی و اقتصادی است. برخی از افراد معتقدند که احساس دوست داشتن و علاقه داشتن به یکدیگر برای تشکیل زندگی کافی است، اما حقیقت چیز دیگری است. به طور کلی داشتن عشق و علاقه در بین زوج‌ها امری بسیار مهم و تأثیرگذار است اما در این میان نباید از تاثیر پول در ازدواج چشم‌پوشی کرد.

زمانی که در زندگی مشترک اوضاع اقتصادی و مالی خوب نباشد افراد نمی‌توانند با شرایط سخت زندگی به خوبی کنار بیایند و اغلب دچار استرس و اضطراب می‌شوند. متأسفانه این نگرانی‌ها رفته‌رفته بر روی خلق‌وخو و عواطف افراد نیز تأثیر می‌گذارد. اما همه داستان همین نیست.

تاثیر پول در ازدواج

ممکن است زوجی از نظر مالی و اقتصادی کمبودی نداشته باشند اما در نحوه مدیریت و دخل و خرج با یکدیگر متفاوت عمل کنند. در این صورت نیز ممکن است دچار تنش و اختلاف شوند و اغلب اوقات با یکدیگر بر سر مدیریت هزینه‌های زندگی بحثشان شود. اما برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می‌شود پیش از ازدواج بر سر موضوع زیر با یکدیگر صادقانه صحبت کنید و یکدیگر را از نحوه مدیریت پول خود مطلع سازید.

اهداف مالی و تاثیر پول در ازدواج

با در نظر گرفتن تاثیر پول در ازدواج بهتر است قبل از هر چیزی در مورد اهداف مالی با یکدیگر سخن بگویید. اگر در این زمینه اهدافتان نزدیک به هم بود به احتمال زیاد در زندگی سازگاری بیشتری در مورد مسائل مالی خواهید داشت. به‌ عنوان‌ مثال اگر هر دو قصد دارید در ابتدای زندگی با پس‌انداز خود خانه‌ای خریداری کنید یا ابتدا به مسافرت بروید و سپس بچه‌دار شوید، سازگاری بیشتری با یکدیگر خواهید داشت.

آیا پول معیار مهم برای خوشبختی است؟

در پاسخ به این سؤال لازم است بگوییم که خوشبختی زندگی هر فرد وابسته به افکار و عقیده و نگاهی که به زندگی دارد است. در این بین بسیاری از افراد عقیده دارند وجود عشق و محبت در زندگی مشترک با خود خوشبختی می‌آورد و دیگر باقی چیزها را می‌توان به نوعی حل کرد.

اما تعداد بسیاری از افراد معتقدند که برای شروع زندگی مشترک و داشتن احساس خوشبختی در آن، اوضاع اقتصادی و مادیات تأثیر زیادی نسبت باقی چیزها دارد. با این حال ممکن است فردی با عشق تن به ازدواج دهد اما پس از مدتی بر اثر بروز مشکلات مختلف از جمله مشکلات مالی احساس خوشبختی نکند.

اهمیت تاثیر پول در ازدواج

همچنین در مقابل افرادی هستند که با توجه به موقعیت اقتصادی خوب با شخصی ازدواج می‌کنند اما به علت نبودن عشق و احساسات عمیق بین آن‌ها ذره‌ای احساس خوشبختی و رضایت نداشته باشند؛ بنابراین نمی‌توان تاثیر پول در ازدواج را مهم‌ترین معیار برای خوشبختی دانست.

سخن پایانی

در این مقاله با تاثیر پول در ازدواج و احساس خوشبختی در زندگی مشترک آشنا شدید. به طور کلی ازدواج پدیده‌ای است که عوامل مختلفی بر روی آن تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین علاوه بر اوضاع اقتصادی لازم است به معیارهای دیگری نیز توجه شود تا سازگاری بیشتری صورت گیرد. برای رسیدن به اهداف مالی خود و برای بهتر شدن زندگی خود از لحاظ مالی پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره 30 روزه آنلاین توسعه مالی است. با پر کردن فرم زیر می‌توانید همین حالا در این دوره شرکت کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.