fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی کسب و کار یادگیری

کوچینگ چیست؟ بهترین کوچ ایران کیست؟

cover

کوچینگ چیست؟ بهترین کوچ ایران کیست؟

موفقیت و کامیابی مهم‌ترین اهداف هر انسانی در زندگی شخصی و کاری او است. اما این موفقیت به راحتی به دست نمی‌آید و برای رسیدن به آن باید روندی طولانی را طی کرد. بسیاری از ما حتی یک بار هم که شده به این فکر کرده‌ایم که کاش مانند بوکسوری که روی رینگ در حال مبارزه است ما نیز برای زدن اهداف‌مان یک مربی داشتیم. کسی که راه درست را به ما نشان بدهد و یا انگیزه ما را در راه رسیدن به اهداف بالا ببرد. این آرزو چندان هم بی‌راه نیست. کوچینگ می‌تواند راهگشای مسیر ما برای موفقیت بهتر و سریع‌تر محسوب شود.

کوچینگ چیست؟

کوچینگ یک رویکرد توسعه‌ای بر اساس استفاده از مکالمات فرد به فرد برای افزایش مهارت‌ها، دانش یا عملکرد کاری یک فرد است. هدف کوچینگ (coaching) تولید عملکرد بهینه و بهبود در محل کار، روابط اجتماعی و یا دیگر موضوعات است. این روش، بر افزایش مهارت‌ها و اهداف خاص تمرکز دارد اما در آن ممکن است بر ویژگی‌های شخصی فرد مانند تعامل اجتماعی یا اعتماد به نفس نیز تأثیر گذار بوده و یا باعث بهبود آن‌ها شود. این فرآیند معمولاً برای یک دوره زمانی مشخص به طول می‌انجامد یا یک سبک مدیریت مداوم را شامل می‌شود.

کوچینگ چیست؟

اگرچه بین متخصصان کوچینگ در مورد تعاریف دقیق این روش بهبود و موفقیت فردی، توافق کاملی وجود ندارد اما این ویژگی‌ها، می‌تواند تعریف درستی از این مفهوم را ارائه دهد:

 • این روش، اساساً یک فرم و روش غیر مستقیم توسعه است.
 • کوچینگ، بر بهبود عملکرد و رشد یک فرد تمرکز دارد.
 • عوامل شخصی نیز ممکن است در این روش مورد بررسی و واکاوی قرار گیرند اما تاکید کلی بر عملکرد در «کار» است.
 • فعالیت های کوچینگ هم اهداف سازمانی و هم اهداف فردی دارند.
 • این روش، فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا نقاط قوت و همچنین زمینه‌های موفقیت و بهبود مهارت‌های خود را بهتر ارزیابی کنند.
 • این روش فعالیت بسیار تخصصی است و باید توسط افرادی انجام شود که برای انجام آن آموزش دیده‌اند.

کوچینگ به زبان ساده

کوچینگ یک فرآیند فردی است که می‌تواند رشدی سریع در مهارت‌های ما پدید آورده و آن‌ها را تقویت کند. به علاوه کوچ و یا مربی، به تسریع تغییرات پایدار نیز به فرد، کمک خواهد کرد.

در کوچینگ یک متخصص آموزش دیده، بر روی فرآیند خودیابی و خودآگاهی فرد، کار می‌کند. مربی یا کوچ، به فرد کمک می‌کند تا نقاط قوت خود و شخصیت خود را شناسایی کرده و اهداف خود را بر اساس آن، توسعه دهد. مربی و فرد خدمات گیرنده، در طی جلسات، با هم تمرین می‌کنند و مهارت‌ها و رفتارهای مورد نیاز برای پیشرفت به سمت اهداف خود را کم کم ایجاد می‌کنند.

کوچینگ فردی

کوچینگ فردی یکی از انواع کوچینگ است که بر روی بهبود مهارت‌های فردی و نیز به حداکثر رساندن پتانسیل‌های فردی ما تمرکز دارد. در این فرآیند، افراد اهدافی را برای خود انتخاب کرده و بر روی افزایش مهارت‌های خود برای رسیدن به این اهداف، تمرکز می‌کنند. در طی این فرآیند، کوچ و یا مربی، رفته رفته با ویژگی‌های شخصی و فردی شما آشنا شده و درک عمیق‌تری از نقاط قوت و نیز ضعف شما به دست خواهد آورد.

کوچ در ادامه با استفاده از راهکارهایی، بهترین روش‌ها را برای این که شما در کمترین زمان به اهداف خود برسید را برای شما ارائه می‌کند. بسیاری از افراد موفق و برتر جهان، از کوچ فردی برای بهبود ریتم زندگی خود و نیز آگاهی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به موفقیت، استفاده می‌کنند.

چرا کوچینگ؟

کوچینگ می‌تواند تأثیر عمیقی بر زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد داشته باشد. این مزایا می‌تواند اثر خود را به صورت فوری بر روی زندگی شما نمایان کند اما در طول سال‌ها نیز به سود رساندن به افراد ادامه خواهد داد. یکی از راه‌هایی که کوچینگ به افراد کمک می‌کند این است که به آن‌ها کمک می‌کند به خودآگاهی برسند. یک مربی، فضا و ساختاری را برای خودشناسی فراهم می‌کند که برای یادگیری بهتر و رشد شخصی، لازم است.

کوچ حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا بفهمید ارزش‌های شما چیست و اقدامات شما در کجا از ارزش‌ها یا اهداف بیان شده شما متفاوت است. یک مربی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا با آن چه در زندگی و کار خود دوست دارید، ارتباط برقرار کرده و به آن برسید. در ادامه بیشتر با مزایای این فرآیند آشنا می‌شویم:

۱) افزایش خودآگاهی

اولین زمینه مهم توسعه برای بیشتر شرکت‌کنندگان، افزایش درون‌نگری و خودآگاهی است. این یک مهارت اساسی برای توسعه شخصی و حرفه ای‌است. پس از ایجاد این مزیت، افراد بهتر می‌توانند برای ایجاد بینش عمیق‌تر در مورد آن چه که می‌خواهند و آرزو دارند و زمینه‌های رشد در آینده، کار کنند.

۲) انعطاف‌پذیری

با بهبود خودآگاهی، تحمل افراد در مواقع استرس، بهبود پیدا می‌کند. وقتی افراد و مدیران انعطاف‌پذیرتر باشند، بهتر می‌توانند با شرایط در حال تغییر یا شرایط و موقعیت‌های نامطلوب سازگار شوند. این موضوع، احتمال فرسودگی شغلی را کاهش می‌دهد و رضایت کلی از زندگی و یا کار را بهبود می‌بخشد.

۳) همکاری بهتر

همکاری و کار تیمی یکی از مهارت‌های فردی و اجتماعی است که بسیاری از ما در آن ضعیف هستیم. با دریافت خدمات کوچینگ، افراد بهتر می‌توانند انگیزه‌ها و تعهدات اساسی همه افراد گروه را درک کنند. در صورت افزایش مهارت‌های کار تیمی، تعارض‌ها کاهش پیدا کرده و اعتماد به نفس اعضای تیم نیز افزایش پیدا می‌کند.

۴) افزایش کیفیت ارتباطات

همه انواع کوچینگ، راه‌ها و روش‌هایی موثر برای افزایش و یا بهبود مهارت‌های ارتباطی دارند. توسعه مهارت‌های ارتباطی، می‌تواند به افراد در تمام جنبه‌ها چه در محیط کار و چه در خارج از آن، کمک کند.

۵) اولویت‌های کار و زندگی

با کوچینگ، افراد برای تعیین اولویت‌های زندگی خود در زندگی، وقت می‌گذارند و تلاش می‌کنند تا تناسبی بهتر بین زمان‌ و انرژی صرف شده برای کار و زندگی خانوادگی ایجاد کنند. این موضوع به افراد قدرت می‌دهد تا کار و زندگی بهتر را اداره کنند و کمتر سردرگم شوند. این افراد بیشتر به کسب رضایت شغلی و زندگی خانوادگی خواهند رسید.

۶) افزایش سلامت روان

محققان اثبات کرد‌ه‌اند که مشورت با یک فرد خبره می‌تواند سلامت روان و میزان درگیری ما با مشکلات روحی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در میان و با استفاده از خدمات کوچینگ، رضایت از زندگی و نیز کیفیت ارتباطات اجتماعی بهبود می‌یابد.

۷) توسعه توانایی مقابله با موقعیت‌های بحرانی

یکی از مهم‌ترین انواع توانایی‌ها و مهارت‌های فردی و کاری، توانایی مقابله و جنگ با مشکلات در هنگام برخورد با موانع و بحران‌ها است. این که در مواقع ایجاد بحران‌ها و مشکلات نیز بتوانیم به خوبی شرایط را مدیریت کرده و بدون از دست دادن کنترل بر شرایط، همه چیز را به خوبی پیش ببریم، تنها از یک مدیر توانا برمی‌آید.

در بسیاری از موارد افراد در این شرایط کنترل خود را بر روی ویژگی‌های روحی خود از دست می‌دهند و کارهایی را انجام می‌دهند که در مواقع عادی، به سراغش نمی‌رفتند. کوچینگ در این شرایط می‌تواند بسیار موثر و راهگشا باشد زیرا او شرایط را از بالا نگاه می‌کند و آنالیز بهتری از موقعیت‌ها به ما می‌دهد.

به همین دلیل است که متخصصان در هر زمینه، صرف نظر از صنعت و یا موضوعی که در آن کار می‌کنند یا موقعیتی که دارند، می‌توانند از تجربه و مهارت‌های مربیگری استفاده کنند. ارائه بینشی در مورد این که چگونه وقتی همه چیز بر خلاف خواست ما پیش می‌رود، شرایط را مدیریت کنیم، از مزایای استفاده از کوچینگ در این رابطه است. در مشورت با کوچ، افراد می‌آموزند که گزینه «تسلیم شدن» مورد توجه نیست.

۸) شکوفایی استعدادها و افزایش بهره‌وری

همه ما استعدادهای بی‌شماری داریم اما گاهی تشخیص آن‌ها ممکن است برای خود ما کمی دشوار باشد. مربی شخصی می‌تواند در این زمینه راهکارهای عملی خوبی ارائه دهد و به ما کمک کند تا بهتر موضوعات و فیلدهایی که در آن بهتر هستیم را کشف کرده و برای شکوفایی آن‌ها تلاش کنیم. اگر به اثرات توسعه فردی در کسب و کار علاقه دارید، می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید.

چطور می‌توانم کوچ داشته باشم؟

کوچینگ در چند سال گذشته به سرعت به عنوان یک صنعت و یک حرفه تکامل یافته است. در گذشته این کلمه، یک اصطلاح مبهم و ناشناخته بود اما امروزه بسیاری از مردم عادی، متخصصان، افراد معروف و مشهور و مدیران از این نوع خدمات استفاده می‌کنند.

داشتن کوچ

در حال حاضر، مربیگری در اشکال گوناگونی وجود دارد و روش همه کوچ‌ها یکسان نیست. انواع مختلف این فرآیند، حوزه‌های تمرکز، رویکردها و موارد استفاده متفاوتی دارند. انواع کوچ کردن به تخصص متفاوتی نیاز دارند و نتایج متفاوتی نیز برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند، خواهند داشت. برای انتخاب یک کوچ مناسب، شما بهتر است بر روی تخصص و تعهد آن فرد تحقیق کنید. بهتر است فردی را که به عنوان کوچ انتخاب می‌کنید، در زمینه‌ای که قصد مشورت در آن را دارید نیز تخصص لازم را داشته باشد.

خدمات کوچینگ

خدمات کوچینگ می‌تواند در زمینه‌های گوناگونی ارائه شود. از جمله:

۱) کوچینگ روابط

یک کوچ رابطه، می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشید و همه انواع روابط را در زندگی خود هدایت کنید. یک تصور غلط رایج وجود دارد که شما فقط در صورت داشتن روابط ناسالم به کوچ رابطه نیاز دارید. اما هر کس صرف نظر از میزان موفقیت در روابط، می‌تواند از کوچینگ رابطه بهره مند شود. همیشه راه‌هایی وجود دارد که بتوانید روابط خودتان را بهبود ببخشید و از زندگی با افرادی که دوستشان دارید بهترین استفاده را ببرید.

۲) کوچینگ مالی

یک کوچ مالی می‌تواند شما را در موضوعی که در زندگی به پول مربوط می‌شود راهنمایی کند. اگر بخواهید نحوه خرج بودجه را بیاموزید یا برای برنامه‌ریزی برای بازنشستگی به راهنمایی نیاز داشته باشید، کوچ مالی می‌تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند. یک کوچ مالی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا ذهنیت خود را در مورد پول بهبود بخشید.

۳) کوچینگ کسب و کار

کوچینگ کسب و کار برای هر کسی که کسب و کاری دارد یا می‌خواهد کسب و کار خود را راه اندازی کند بسیار مفید است. حتی صاحبان مشاغلی که به موفقیت و درآمد رسیده‌اند، می‌توانند از خدمات مربیگری کسب و کار چیزهای زیادی بیاموزند. کوچ‌های کسب و کار، دیدگاه‌های جدیدی ارائه می‌دهند که صاحبان مشاغل را برای یافتن فرصت‌های رشد جدید توانمندتر خواهد کرد.

۴) کوچینگ توسعه شخصی

درست مانند کوچینگ رابطه، هر کسی می‌تواند از خدمات مربیگری توسعه شخصی برای بهبود و ارتقای مهارت‌های شخصی خود، بهره‌مند شود. دیدن پیشرفت  و مهارت‌های خود، شگفت انگیز و انگیزه‌بخش است. از جمله این مهارت‌ها، این موارد هستند:

 • همدل تر شدن
 • یادگیری مدیریت زمان
 • توقف تعلل
 • غلبه بر ترس
 • به دست آوردن اعتماد به نفس
 • رها کردن گذشته

هزینه کوچینگ

هزینه کوچینگ

هزینه استفاده از این خدمات، بسته به نوع خدمات و کسی که این خدمات را ارائه می‌کند، بسیار متفاوت است. هر جلسه کوچینگ معمولا یک ساعته است که می‌تواند به صورت حضوری و یا آنلاین برگزار شود. هزینه هر جلسه به نوع فعالیت و راهنمایی کوچ نیز بستگی دارد و به طور مثال هزینه کوچ بیزینس و مالی بیشتر از انواع دیگر است. در شرایط امروز ایران، هزینه این جلسات بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان برآورد می‌‌شود.

فرق کوچینگ و منتورینگ

منتورینگ را شاید بتوان به روابط استاد و شاگردی شبیه دانست. در  این فرآیند، فردی کم تجربه در کنار فردی خبره و با تجربه قرار گرفته و به مرور زمان مهارت‌های لازم برای کاری را فرا می‌گیرد. منتورینگ نیاز به دانش و مهارت خاص دارد اما کوچ کردن الزاما این گونه نیست. به علاوه کوچینگ شامل جلساتی کوتاه مدت در زمان‌هایی خاص تعریف می‌شود اما منتورینگ روابطی بلند مدت را طلب می‌کند. به علاوه منتورینگ نوعی عملکرد توسعه‌ای به شمار می‌رود در حالی که کوچینگ بیشتر عملکردی اجرایی دارد.

دوره‌های کوچینگ در ایران

در سال‌های اخیر و با افزایش اقبال به این نوع از خدمات، تربیت کوچ نیز در جهان و نیز کشور ما افزایش داشته است. این امر باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال افزایش مهارت‌های خود در این زمینه و نیز آموزش و دوره‌های کوچینگ باشند. در این دوره‌ها معمولا مهارت‌هایی مانند ارتباط موثر، خلاقیت، رهبری، تفکر انتقادی، توانایی در حل مسأله، هماهنگی با دیگران، افزایش هوش هیجانی، افزایش و بهبود مهارت‌های تصمیم‌گیری و … به مهارت جویان آموزش داده می‌شود. برخی از این دوره‌ها در ایران، می‌توان به فراکوچ و مدیربان اشاره کرد.

بهترین کوچ‌های ایران

کوچ‌های زیاد در سطح ایران برای کمک به موفقیت افراد و کسب و کارها فعال هستند. شما با توجه به تخصص و نیز زمینه مورد نظرتان می‌توانید انتخاب‌های زیاد در این زمینه در محل سکونت خود داشته باشید. یکی از بهترین انتخاب‌ها در این زمینه، می‌تواند آقای جاوید مقدم مربی کسب و کار و موفقیت در ایران باشد.

کوچینگ توسعه مالی

بسیاری از ما در مهارت‌هایی که منجر به پولسازی می‌شود، مهارت‌های کمی داریم. ممکن است بسیاری از ما مهارت‌های شغلی خوبی داشته باشیم اما تبدیل مهارت و تخصص به پول، یک چیز دیگر است. با توسعه مهارت‌های پولسازی، شما می‌توانید در امور مالی موفق‌تر عمل کنید و بهتر و بیشتر درآمد داشته باشید و بهتر و با راهکارهای موثرتری درآمد خود را مدیریت نمایید.

کلام آخر

کوچینگ یک از بهترین خدمات برای افزایش بهره ‌وری در زندگی فردی و کاری شما است. با استفاده از این فرآیند شما می‌توانید بهتر و مستحکم‌تر برای رسیدن به موفقیت گام بردارید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *