کتاب رایگان چک لیست کسب و کار شما!

fav-logo

جاوید مقدم

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

امروز در این مقاله با یکی دیگر از روش‌های بازاریابی، یعنی بازاریابی محتوا در خدمتتان هستیم. همان‌طور که می‌دانید، بازاریابی سنتی روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود و تأثیرگذاری آن هم کمتر و کمتر می‌شود. به عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای باید بتوانید نگاهی رو به جلو داشته باشید تا بتوانید با جدیدترین شیوه‌های بازاریابی کار خود را پیش ببرید. امروزه اکثر کسب‌وکارها بازاریابی محتوا را به عنوان یک بخش مهم و اساسی در نظر گرفته‌اند و به تولید محتوا برای جذب مخاطبان بیشتر می‌پردازند. البته بازاریابی محتوا یکی از بخش‌های بازاریابی درونگرا یا همان Inbound marketing است.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع مطالب ارزشمند، مرتبط، و سازگار برای جذب و حفظ مخاطبان تعریف‌شده و در نهایت منجر به اقدام مشتری و سودآوری برای شما می‌شود.

به جای ارائه محصولات یا خدمات خود، محتوای واقعاً مرتبط و مفیدی را برای مشتریان احتمالی و مشتریان فعلی خود ارائه دهید تا به آن‌ها در حل مشکلاتشان کمک کنید. هرچه اطلاعاتی که به مخاطب می‌دهید ارزشمندتر باشد، یعنی بتوانید با محتوای ارائه‌شده، اعتماد او را بهتر جلب کنید، احتمال خرید آن‌ها بیشتر می‌شود.

شرکت‌های بزرگ هم از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند

بازاریابی محتوا توسط برندهای پیشرو و معروف استفاده می‌شود. تحقیقات سالانه ما نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق بازاریابان از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند. برای مثال از سازمان‌های مطرح دنیا از جمله P&G، Microsoft، Cisco Systems و John Deere از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند. همچنین توسط مشاغل کوچک و فروشگاه‌هایی که تک نفره اداره می‌شوند، در سراسر جهان این بازاریابی توسعه و اجرا شده است. اما چرا؟ -چون بازدهی بسیار بالایی دارد.

بازاریابی محتوا هم برای شما و هم برای مشتریانتان خوب است

به صورت خاص، چهار دلیل کلیدی و مزیت برای شرکت‌ها در استفاده از بازاریابی محتوا وجود دارد:

در واقع هنگام بازاریابی محتوا باید بسیار توجه کنید و حتماً به سؤالات زیر پاسخ دهید:

تقویم محتوایی

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

بازاریابی محتوا، حال و آینده بازاریابی است

اگر به عقب برگردید و یک بار دیگر تعریف بازاریابی محتوا را بخوانید، اما این بار موارد مرتبط و ارزشمند را حذف کنید، متوجه تفاوت بین بازاریابی محتوا و سایر زباله‌های اطلاعاتی می‌شوید که فقط سعی در فروش به شما دارند. شرکت‌ها دائماً اطلاعاتی را برای ما ارسال می‌کنند، اما در بیشتر مواقع این اطلاعات چندان مرتبط یا ارزشمند نیستند. این همان چیزی است که بازاریابی محتوا را در محیط‌های امروزی که هزاران پیام بازاریابی برای هر نفر در روز دارد بسیار جذاب می‌کند. بنابراین باید از متخصص در این زمینه استفاده کرد تا محتوا ارزشمند باشد و از پیام‌های تبلیغاتی متمایز شود.

اگر محتوای عالی ندارید، نمی‌توانید بازاریابی محتوا انجام دهید

صرف نظر از نوع تاکتیک‌های بازاریابی که استفاده می‌کنید، بازاریابی محتوا باید بخشی از فرآیند شما باشد، نه چیزی مجزا. محتوای با کیفیت بخشی از همه اشکال بازاریابی است. تمامی موارد زیر مانند تکه‌ای از پازل بازاریابی محتوا هستند:

استراتژی محتوا

5 مزیت بازاریابی محتوا

1. واکنش احساسی را برمی‌انگیزید

که این مزیت با یک هشدار همراه است؛ چرا که برای برانگیختن واکنش عاطفی باید محتوای معنادار تولید کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، فرصت جذب خوانندگان، افزایش فالوور و وفادارسازی مشتری را دارید. در رسانه‌های اجتماعی، این ارتباط محور عاطفی دارد. چون افراد محتوایی را که الهام‌بخش می‌دانند به اشتراک می‌گذارند و معتقدند این توانایی را دارد که دیگران را به روشی مشابه به حرکت درآورد و تأثیرگذار باشد.

2. برند خود را به مخاطب می‌شناسانید

در بازاریابی محتوا باید با محتوایی که تولید می‌کنید، دانش و تخصص خود را در جذاب‌ترین شکل ممکن به مخاطب نمایش دهید. طوری که بتواند با آن ارتباط برقرار کند. مثلاً در قالب ویدیوهای جذاب، اینفوگرافیک، وبینار، کتاب الکترونیک و… .برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنم مقاله برندینگ را مطالعه کنید.

3. شما شانس خود را برای وایرال شدن افزایش می‌دهید

این از همان اصل تولید محتوای احساسی پیروی می‌کند. هنگامی که یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد می‌کنید که مطالب مفید و سرگرم‌کننده را تولید می‌کند، مردم را ترغیب می‌کنید که این محتوا را به دیگران ارسال کنند. محتوای عالی برای بیش از یک نفر جذاب خواهد بود – و افراد شروع به گپ زدن در مورد آنچه شما دارید می‌کنند. اگر محتوای شما به صورت ذاتی این ویژگی‌ها را داشته باشند، مخاطب پیگیر محتوای شما خواهد بود و درباره محتوای شما با دیگران صحبت خواهد کرد.

4. شما تبدیل به یک منبع قابل اعتماد برای اطلاعات می‌شوید

این مورد ترکیبی از تعهد شما به تولید محتوای قوی و ثابت و وفاداری دنبال کنندگان شما است. اگر به طور مداوم محتوایی ایجاد کنید که مردم را به حرکت درآورد، شهرت بسیار خوبی برای خود به عنوان یک فکر و یا رهبر یک صنعت خواهید داشت. این امر مستلزم زمان، توانایی برقراری ارتباط دقیق پیام شما و تسلط بر درک نیازهای مخاطب هدف شما است.

5. محتوای شما مشتریان مرتبط و ایده‌آل را جذب می‌کند

یک استراتژی قوی بازاریابی محتوا به این معنی است که بارها و بارها زمان، انرژی و تلاش را برای محصول نهایی خود اختصاص دهید. درست است که تولید محتوای ارزشمند تلاش زیادی نیاز دارد، اما ارزشش را دارد. محتوایی که درنهایت تولید می‌شود، همه افراد را درگیر و منقلب نمی‌کند، اما کسانی که درگیر محتوا می‌شوند، مشتریان و مخاطبان واقعی خواهند بود. تنها با خواندن محتوای ساده شما تصمیم می‌گیرند که روی محصول یا خدمت شما سرمایه‌گذاری کنند.

3 ایراد بازاریابی محتوا

1. آسان نیست

برای مدیریت یک استراتژی بازاریابی محتوا متفکرانه، به مقدار قابل توجهی کوشش، سازمان‌دهی و مطالعه نیاز است. اگر مایل به سرمایه‌گذاری بر روی افراد مناسب (و واجد شرایط) برای ایجاد و هدایت کمپین بازاریابی محتوای خود نیستید، یا فرصت کافی برای موفقیت استراتژی را در اختیار ندارید، تلاش شما در مدت کوتاهی شکست می‌خورد. بازاریابی محتوا سودمند است، اما سخت و اغلب وقت‌گیر است.

ایراد بازاریابی محتوا

2. رایگان نیست و هزینه‌های پنهانی وجود دارد

ایجاد یک کمپین قوی به معنای سرمایه‌گذاری مالی بر روی افراد و ابزارهایی است که می‌توانند به پیشبرد محتوای شما کمک کنند. این فقط در مورد سازندگان محتوا، متصدیان و مدیران نیست، بلکه درمورد بازاریابان آنلاین، مدیران رسانه‌های اجتماعی، و نمایندگان فروش هم هست تا اطمینان حاصل کنند که محتوای باورنکردنی به سمت مخاطبان مرتبط می‌فرستند.

3. دور شدن از “بازاریابی سنتی” می‌تواند سخت باشد

شاید شما آماده راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی محتوا جدید و تازه باشید، اما مدیران ارشد شرکت شما تصور کنند که بهتر است بودجه صرف تبلیغات و جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل شود.

باید به صورت مداوم بازاریابی محتوا را ادامه دهید، چرا که برخی از مشتریان دیرسازگار هستند. مصرف‌کنندگان آنلاین امروزی نسبت به “خریداران” سنتی به تعهد و پیچیدگی بیشتری نیاز دارند. این خریداران در معرض اطلاعات زیادی در دنیای مجازی هستند و تنها کیفیت و اطلاعات مفیدتر است که می‌تواند آن‌ها را در کنار شما نگه دارد. آن‌ها انتظار دارند که سرگرم شوند، آگاهی پیدا کنند و به دنبال الهام گرفتن هستند.

تیم بازاریابی محتوا شامل چه کسانی است؟

ابزارهای مورد نیاز برای راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی محتوا

برای راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی محتوا فقط کافیست به چند ابزار و نرم‌افزار مسلط باشید تا کار خود را به صورت حرفه‌ای پیش ببرید.

CMS

این سیستم برای مدیریت محتواست که شما را از مهندس IT بی‌نیاز می‌کند و شما می‌توانید به راحتی مطالب خود را به همراه عکس و فیلم در سایت منتشر کنید.

نرم‌افزار مدیریت پروژه

انواع مختلفی از این نرم‌افزارها وجود دارد که می‌توانید برای هماهنگی با تیم خود از آن‌ها استفاده کنید. پروژه را مدیریت کنید و طبق تقویم محتوایی برنامه‌ها را پیش ببرید. به عنوان مثال Trello یکی از این نرم‌افزارها است که نسخه تحت وب آن هم موجود می‌باشد و به راحتی می‌توانید در هر زمان و مکانی از آن استفاده کنید.

گوگل آنالیتیکس

این یک ابزار فوق حرفه‌ای برای آنالیزهایی است که انجام می‌دهید. در مورد بازاریابی محتوا حتماً باید بحث آنالیز را جدی بگیرید. یادگیری این نرم‌افزار آسان است و فقط کافی است کمی زمان بگذارید.

نرم‌افزارهای طراحی و ادیت

نرم افزار‌های طراحی و ادیت

این نرم‌افزارها بیشتر برای گرافیست، عکاس و فیلم‌بردار است. اما بهتر است که شما هم تا حدودی به آن‌ها آشنایی داشته باشید. همکاران رسانه شما ممکن است از نرم‌افزارهای متعددی در این زمینه استفاده کنند. مثلاً:

جمع‌بندی کلی مراحل بازاریابی محتوا

جمع‌بندی

بازاریابی محتوا به یکی از روش‌های بازاریابی بسیار مهم و ضروری در میان کسب‌وکارها تبدیل شده است. به طوری که کسب‌وکارها برای بازاریابی محتوا از کارشناسان متخصص این حوزه بهره می‌گیرند. اگر مزایای این روش را که در بالاتر اشاره شد، به طور کامل خوانده باشید، قطعاً برای کسب‌وکارتان به دنبال این بازاریابی خواهید بود.

درست است که معایب بازاریابی محتوا واقعاً چالش‌برانگیز است، اما دلیل نمی‌شود که این بازاریابی کنار گذاشته شود. تلاش‌هایی که برای موفقیت با استفاده از این روش بازاریابی و افزایش تعاملات لازم است، ارزش هزینه‌های آن را دارد. فقط کافیست مشتری را وارد قیف فروش خود کنید. امیدوارم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. در رابطه با این موضوع، حتما مقاله آموزش جامع نوشتن استراتژی محتوا را مطالعه کنید تا به بهترین نحو ممکن بتوانید آن را بنویسید و بازاریابی محتوایی را انجام دهید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید