برای مشاهده دوره ها، اپلیکیشن جاوید مقدم را نصب و فایل ها را دریافت کنید.

(دانلود اپلیکیشن)

بازاریابی چیست؟

به‌روزرسانی: فروردین 6, 1401
دسته‌بندی: آموزش بازاریابیتبلیغاتکسب و کار
بدون دیدگاه
بازاریابی چیست؟

در مقاله امروز گفته می‌شود که بازاریابی چیست؟ و با انواع بازاریابی و مزایا و معایب هر کدام آشنا خواهید شد. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ سؤال‌ها برسید.

بازاریابی چیست؟

بازاریابی

بازاریابی (Marketing) واژه‌ای گسترده است و مباحث متنوع و گوناگونی را شامل می‌شود. بازاریابی یا مارکتینگ عبارت است از یک استراتژی که یک شرکت برای برقراری ارتباط با مشتری از آن استفاده می‌کند. این کار باعث آگاهی مشتری از ویژگی‌های مختلف محصول و خدمات می‌شود.

شرکت‌ها برای جلب توجه مشتری به محصول یا خدمات مورد نظرشان از روش‌های مختلف برای ارتباط با مشتری و حضور در بازار استفاده می‌کنند. بازاریابی توسط افراد مطرح تعریف شده است که در ادامه تعریف بازاریابی از زبان کاتلر را بررسی می‌کنیم.

تعریف بازاریابی کاتلر

فیلیپ کاتلر در حوزه مدیریت بازاریابی فعالیت می‌کند و کتابی هم در این زمینه چاپ کرده است که یک منبع معتبر جهانی برای آموزش بازاریابی است. او بازاریابی را این‌گونه تعریف می‌کند:

«بازاریابی، دانش و هنر کشف، خلق و ارائه‌ ارزش،

با هدف تأمین نیازهای یک بازار هدف، هم‌زمان با کسب سود است.»

بازاریابی مشخص می‌کند کدام بخش از بازار را بهتر می‌تواند تأمین کند و بعد محصولات و خدمات مناسب را طراحی می‌کند.

هدف از انجام فعالیت‌های بازاریابی چیست؟

 1. شناسایی نیازها و خواسته‌ها و شناسایی بازار مناسب برای آن‌ها
 2. جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه
 3. راحت‌تر کردن فرآیند خرید

ارتباط تبلیغات و بازاریابی چیست؟

ارتباط تبلیغات و بازاریابی چیست؟

برندسازی و تبلیغات زیرمجموعه مدیریت بازاریابی هستند. به طور کلی تبلیغات و برندسازی از جنس برقراری ارتباط با مشتری، رساندن پیام به مشتری، صحبت در مورد ویژگی‌های محصول و پیشنهادات به مشتری است. برای مطالعه بیشتر در حوزه برندسازی مقاله برندینگ رو مطالعه کنید.

آیا فروش زیرمجموعه مارکتینگ محسوب می‌شود؟

فروش (Selling) را باید جدا از بازاریابی (Marketing) در نظر بگیریم؛ و در کتاب‌های بازاریابی مباحث فروش معمولاً در مورد سیستم فروش هست نه فروشندگی. بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است فروش و فروشندگی را بیشتر زیرمجموعه‌ مذاکره فرض کنیم تا مدیریت بازاریابی.

همچنین در سال 1970 معمولاً در کتاب‌ها واژه‌های بازاریابی و فروش و تبلیغات به جای هم استفاده می‌شد. هنوز هم حتی تعدادی از مدیران با این موضوع آشنایی کامل ندارند و وقتی میگویند که محصول به بازاریابی نیاز دارد، به دنبال پیدا کردن نیاز بازار و تطبیق دادن خود با آن نیستند بلکه می‌خواهند کسی باشد تا به روشی و یا با تبلیغات محصول مورد نظر را در بازار عرضه کند.

لزوم بازاریابی چیست؟

اطلاع‌رسانی

بازاریابی اطلاعاتی در اختیار مخاطبان و مشتری‌ها قرار می‌دهد و آن‌ها را با محصول و خدمات بیشتر آشنا می‌کند. به آگهی از برند توسط مشتری‌ها کمک می‌کند.

شناخت مشتری

بازاریابی کمک می‌کند مشتری و مخاطب هدف خود را بشناسید. در مراحل اولیه ورود به بازار، صاحبین کسب‌وکار باید تحقیق کنند و بخش‌های مختلف بازار را بشناسند و بعد از شناخت بازار هدف خود، محصول یا خدمات را به مشتری‌ها معرفی کنند.

افزایش فروش

بازاریابی به افزایش فروش کمک می‌کند و از راه رسانه‌های تبلیغاتی این کار را انجام می‌دهد. رسانه‌هایی مانند تبلیغات دهان‌به‌دهان، بازاریابی مستقیم، مطبوعات، برنامه‌های متنوع فروش، وب‌سایت‌ها و کانال‌های فروش. با استفاده از این رسانه‌ها، فروش و در نتیجه سودآوری سیستم به شدت افزایش پیدا می‌کند.

جذب مشتری

با ارائه اطلاعات مربوط به شرکت، برند و محصول جدید، جذب مشتری بسیار راحت‌تر اتفاق می‌افتد و کمک می‌کند مشتری احساس مهم بودن و لذت بخشی داشته باشد.

برندسازی

بازاریابی کمک می‌کند که یک کسب‌وکار به شهرت مطلوبی برسد و از این راه به برندسازی کمک می‌کند و هرچقدر برندسازی قوی‌تر باشد به همان نسبت فروش در کسب‌وکار بیشتر خواهد بود.

انواع بازاریابی چیست؟

انواع بازاریابی چیست؟

1. بازاریابی مستقیم (Direct Marketing)

بازاریابی مستقیم، یکی از انواع بازاریابی چیست؟ در بازاریابی مستقیم، فرایندهای بازاریابی و ارتباط با مشتریان به صورت انبوه انجام نمی‌شود، بلکه فقط برای مشتریانی که مشخص شده و تعداد و مشخصات آن‌ها را می‌دانند، این نوع بازاریابی طراحی و اجرا می‌شود.

مثال‌هایی برای بازاریابی مستقیم

 • وقتی به طور مستقیم از ایمیل مارکتینگ برای ارتباط با دانشجویان و معرفی یک کتاب یا منبعی که تازه منتشر شده استفاده می‌کنید.
 • وقتی تلفنی با کسانی که تازه خودرو خریدن صحبت می‌کنین و در مورد شرایط خرید بیمه مواردی را مطرح می‌کنید.
 • وقتی با حاضرین همایش تماس می‌گیرید و پیشنهادات و انتقادات را جویا می‌شوید.
 • وقتی کاتالوگ یا بروشور محصول جدید خود را برای همه‌ی مشتریان قبلی می‌فرستید.
 • وقتی به کسانی که در کنار رستوران یا مرکز خرید شما حضور دارند پیامک می‌فرستید و آن‌ها رو به افتتاحیه خود دعوت می‌کنید.

اما دقت کنید این موارد که در ادامه گفته می‌شود مثال‌هایی برای بازاریابی مستقیم نیستند و در گروه بازاریابی عمومی General Marketing یا بازاریابی انبوه Mass Marketing قرار می‌گیرند.

 • استفاده از تبلیغات محیطی برای معرفی برند یا محصول
 • چاپ آگهی در روزنامه‌ها
 • استفاده از تبلیغات رادیویی یا تبلیغات تلویزیونی
 • دعوت درشبکه های اجتماعی برای پیوستن مردم به یک کمپین

2. بازاریابی تلفنی یا تله مارکتینگ (Telemarketing)

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی تاریخچه طولانی‌ای دارد اما فقط چند دهه هست که اصطلاح بازاریابی تلفنی در کتاب‌های بازاریابی و فروش مشاهده می‌شود. بازاریابی تلفنی یکی از شیوه‌های بازاریابی مستقیم است؛ و تعریف آن به فروش از طریق تلفن نزدیک است و می‌توان گفت که فروش تلفنی واژه مناسب‌تری برای آن است.

تعریف فروش تلفنی

یکی از روش‌های بازاریابی مستقیم که در آن با مشتری بالقوه تماس می‌گیرند و از راه تماس تلفنی سعی می‌کنند آن‌ها را به خرید یا استفاده از یک محصول کنجکاو یا ترغیب کنند.

البته طی سال‌های اخیر با امکان تماس تلفنی اتوماتیک و پخش پیام‌های صوتی ضبط‌شده، بازاریابی تلفنی را به شکل دیگری هم تقسیم‌بندی می‌کنند:

 • روبوکال robocall که به معنی تماس‌های تلفنی اتوماتیکاست.
 • تماس اپراتور یا Operator Call که توسط نیروهای انسانی انجام می‌شود؛ و اپراتورها با مخاطب‌ها تماس می‌گیرند.

3. بازاریابی موتورهای جستجو

برای افرادی که قصد دارند در فضای وب فعالیت کنند و رسانه‌ای را هم ایجاد کرده‌اند، کاربرد دارد. موتورهای جست‌وجو به 2 روش می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

روش اول: آن فرد در رسانه‌ای که ایجاد کرده است طوری فعالیت کند که موتورهای جستجو رسانه او را که شامل (وب‌سایت یا وبلاگ یا اکانت در شبکه‌های اجتماعی یا هر نوع رسانه قابل تصور دیگر) به عنوان جواب درستی به جستجوی جستجوگران نمایش دهد؛ مانند زمانی که شما موضوعی را در گوگل سرچ می‌کنید اما فقط چند لینک به عنوان اولین لینک‌ها برای پاسخ جستجوی شما نمایش داده می‌شود. این همان چیزی است که ما آن را تحت عنوان بازدید ارگانیک می‌شناسیم.

روش دوم: در روش دوم به موتورهای جستجو هزینه‌ای پرداخت می‌شود تا این موتورها فعالیت و رسانه‌ی شما را جزو گزینه‌های ابتدایی در جستجوها نمایش دهد؛ و یکی از نمونه‌های paid traffic یا ترافیک خریداری شده شناخته شده است.

اگر شما بودجه‌ای را اختصاص دهید تا از روش‌های موجود مانند تبلیغ یا شیوه‌های دیگر، کاربران را به رسانه‌های خود هدایت کند، وارد حوزه بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) یا SEM شده‌اید.

4. بازاریابی پایگاه داده (Database Marketing)

بازاریابی پایگاه داده به عنوان یکی از روش‌های بازاریابی چیست؟ وقتی یک فروشگاه بزرگ اطلاعات مشتریان و سلیقه و نوع خریدها را با الگوریتم‌هایی تحلیل می‌کند و طبق آن‌ها محصول مشخصی را به مشتری معرفی می‌کند اصطلاحاً تکنیک بازاریابی پایگاه داده استفاده شده است.

اما در این نوع بازاریابی به صورت انبوه (Mass Marketing) به سراغ مشتریان بالقوه نمی‌رویم. بلکه به سراغ مشتریانی می‌رویم که قبلاً از ما خرید کرده‌اند و از آن‌ها اطلاعات تماس داریم. اطلاعات تماس می‌تواند شامل آدرس، شماره تلفن، اکانت شبکه اجتماعی، ایمیل و… باشد.

برای مثال برای همه کسانی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند ایمیل ارسال می‌کنید و میگویید که محصولات جدید در فروشگاه موجود است و برای بازدید مراجعه کنید. این اقدام شما بازاریابی پایگاه داده است؛ اما اگر محصولات جدیدی که موجود شده‌اند دیجیتالی باشد بهتر است این پیام را برای افرادی ارسال کنید که قبلاً از شما محصولات دیجیتالی خریده‌اند. هرچقدر بتوانید مخاطب‌ها را بهتر شناسایی کنید و تقسیم‌بندی مشتری‌ها دقیق‌تر باشد، بازاریابی مبتنی بر پایگاه داده بهتر و سودمندتر خواهد بود.

بازاریابی پایگاه داده، می‌تواند با تکیه بر دیتابیس‌های داخلی یا بیرونی انجام شود؛ اما چه تفاوتی دارند؟

استفاده از دیتابیس‌های داخلی به این صورت هست که اطلاعات مشتریان را جمع می‌کند و در زمان مناسب دوباره با آن‌ها تماس بگیرد و در مورد محصولات و پیشنهادات جدید صحبت کنند. اما برخی کسب‌وکارهای دیگر، از پایگاه‌های داده بیرونی استفاده می‌کنند. برای مثال با شرکتی که یک مجموعه ایمیل در اختیار دارد صحبت می‌کنند تا برای آن‌ها یک برنامه بازاریابی ایمیلی را اجرا کنند و برای این کار، مبلغ مشخصی به ارسال‌کننده‌ ایمیل پرداخت می‌کنند.

5. بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)

بازاریابی دیجیتال

با توسعه فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر و گرایش افراد به دنیای دیجیتال و استفاده کاربران از موبایل و افزایش استفاده از اینترنت، دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک دانش مستقل مورد استفاده قرار گرفته و در بسیاری از دانشگاه‌ها این رشته مورد توجه دانشجویان است.

تعریف بازاریابی دیجیتال

تعریف واحدی از بازاریابی دیجیتال در دست نیست، اما می‌توان تعریف زیر را به عنوان یک تعریف کلی و فصل مشترک تعریف‌های رایج در زمینه بازاریابی دیجیتال در نظر گرفت. بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در حوزه دیجیتال شامل (وب، اینترنت، موبایل یا هر ابزار دیجیتال) مورد استفاده است.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چه چیزهایی هستند؟

موارد زیر نمونه‌هایی از ابزارها و راه و روش‌های بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند و که باید یک دیجیتال مارکتر با آن‌ها آشنا باشد:

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

استراتژی محتوا (Content Strategy)

تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

تبلیغات بنری (Banner Advertising) و تبلیغات همسان (Native Advertising)

ایمیل مارکتینگ

بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ 

بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

تولید محتوا

6. بازاریابی موبایلی یا Mobile Marketing

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی، یکی از انواع بازاریابی است. بازاریابی موبایلی را می‌توان زیرمجموعه بازاریابی دیجیتال در نظر گرفت. موبایل را هفتمین رسانه‌ انبوه جهان نامیده‌اند. به این معنا که بعد از چاپ، صفحه‌های گرامافون، سینما، رادیو، تلویزیون و اینترنت، موبایل هفتمین نسل از رسانه‌های انبوه است و تکنولوژی‌ که در اختیار انسان‌ها قرار داده بسیار تأثیرگذار و با اهمیت است.

تعریف بازاریابی موبایلی

اصطلاح بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ در ابتدا بیشتر افراد به عنوان بازاریابی پیامکی (SMS Marketing) می‌شناختند؛ اما به تدریج که قابلیت‌های موبایل‌ها افزایش یافت و با رواج گوشی‌های هوشمند (Smartphones) و فراهم آمدن دسترسی به اینترنت از طریق موبایل، بازاریابی موبایلی به مفهوم بسیار گسترده‌تری تبدیل شد.

انواع بازاریابی آنلاین

در این روزها با رشد سریع اینترنت و توسعه بازاریابی آنلاین خیلی از روش‌های سنتی از بین رفته‌اند یا به‌روز شده‌اند؛ و ما در این مقاله شما را با انواع بازاریابی آنلاین آشنا خواهیم کرد.

1. بازاریابی محتوایی

هدف اصلی بازاریابی محتوایی تولید محتوایی است که به مخاطب و حل مشکلات او کمک کند. از این راه به چند هدف می‌توان رسید، با بازاریابی محتوایی جامعه‌ای از مخاطبان هدف برای کسب‌وکار شکل می‌گیرد و باعث اعتبار بخشیدن و در نهایت فروش بیشتر می‌شود. محتوای شما برای بازاریابی محتوایی هر چیزی می‌تواند باشد، مانند وبلاگ نویسی، انتشار محتوا در سایت، شبکه اجتماعی، ویدئو، کتاب‌های الکترونیکی یا هر محتوای دیجیتال دیگه‌ای که بتوان برای اهداف بازاریابی از استفاده کرد. روش‌های چاپی مانند بروشورها یا مجلات را نیز می‌توان به عنوان نوع سنتی بازاریابی محتوایی در نظر گرفت.

2. بازاریابی ایمیلی

شاید فکر کنید که بازاریابی ایمیلی کاربرد چندانی ندارد؛ اما آمار و ارقام نشان می‌دهد میزان بازگشت سرمایه در بازاریابی ایمیلی بسیار مطلوب است. یکی از روش‌های مطلوب برای بازاریابی به شمار می‌آید.

3. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

با توجه به اینکه افراد تایم زیادی در روز را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، با توجه به این موضوع و علاقه به شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با فعالیت در شبکه اجتماعی آگاهی مردم نسبت به برند خود را تقویت کنید، افراد فعال و علاقه‌مند که می‌توانند مشتری بالقوه یا بالفعل شما باشند در یک شبکه اجتماعی دور هم جمع کنید و محتوا و محصولتان را به آن‌ها ارائه دهید.

4. اینفلوئنسر مارکتینگ

کمک گرفتن از افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسر در حوزه‌های مختلف یکی از روش‌های مؤثر برای بازاریابی است. در روش اینفلوئنسر مارکتینگ به دلیل شهرت و شناخته شدن یک فرد و اعتماد دنبال کنندگان به آن فرد می‌توانید مردم را نسبت به خرید محصول مورد نظر متقاعد کنید؛ و دقت کنید که برای هر محصول باید اینفلوئنسر مناسب را پیدا کنید که مخاطبان آن‌ها به حوزه‌ی فعالیت شما نزدیک باشند.

5. بازاریابی مشارکتی

بازاریابی مشارکتی (Affiliate Marketing) که بازاریابی پورسانتی هم گفته می‌شود، سیستم همکاری در فروش به زبان ساده به معنای کمک گرفتن از دیگران در فروش و پرداخت درصدی از فروش به عنوان حق‌الزحمه یا پورسانت به آن‌هاست.

6. بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی

استفاده از یک محتوا مانند متن، تصویر یا ویدئو با این ویژگی که به حدی جذاب باشد که کاربران حتماً آن را برای دیگران هم بفرستند و به سرعت همه‌گیر شود.

انواع بازاریابی آفلاین

امروزه کمک گرفتن از اینترنت در بازاریابی نه‌تنها ممکن و مفید است، بلکه اینترنت چنان با زندگی ما درآمیخته است که استفاده از انواع بازاریابی آنلاین به یک ضرورت تبدیل شده است. در عین حال، بسیاری از روش‌های آفلاین یا سنتی هنوز وجود دارند و قابل استفاده هستند. در اینجا به چند مورد از رایج‌ترین روش‌های بازاریابی آفلاین اشاره می‌کنیم:

 • تبلیغات رادیویی، تلویزیونی یا تبلیغ در نشریات
 • بازاریابی دهان‌به‌دهان، یعنی یک مشتری تجربه مثبتی که دارد به مشتری دیگر انتقال بدهد، آن مشتری هم مشتری شما شود و تجربه خود را به افراد دیگر بگوید و این زنجیره به همین صورت ادامه پیدا کند
 • علائم، تابلوها و تبلیغات محیطی
 • اسپانسر شدن در رویدادهای ورزشی و موارد مشابه
 • حضور در نمایشگاه‌های محلی و تجاری

سایر انواع بازاریابی چیست؟

علاوه بر انواع بازاریابی که تا اینجا گفتیم، بازاریابی دیگری هم وجود دارد که ممکن است کاربرد کمتری داشته باشد و یا نتوان جزو یکی از دسته‌بندی‌ها مطرح کرد. در این قسمت به طور خلاصه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 • بازاریابی کمیابی scarcity marketing ایجاد انگیزه در مشتری از راه تأکید بر محدود بودن موجودی یا محدودیت زمان
 • بازاریابی تنوع‌گرا diversity، استراتژی‌های بازاریابی از راه دسته‌بندی مشتریان طبق سلیقه، نیازها، ویژگی‌ها و…
 • بازاریابی پنهانی، یعنی معرفی محصول به طوری که احساس تبلیغ کردن به مخاطب‌ها ندهد.
 • بازاریابی انبوه mass marketing بازاریابی عمومی برای همه مشتریان بالقوه
 • بازاریابی فصلی، بازاریابی در زمان تغییر آب و هوایی و برای تعطیلات
 • بازاریابی رویدادی: بازاریابی در مراسمات و گردهمایی‌ها
 • بازاریابی اشانتیون: محصول با قیمت کمتر یا رایگان با هدف فروش بیشتر محصولات مرتبط (مثلاً برای ست کردن دامن و جوراب، با خرید یک دامن جوراب رایگان داده شود.)
 • نیچ مارکتینگ: انتخاب بازار کوچک و تخصصی‌تر به عنوان بازار هدف
 • بازاریابی چندرسانه‌ای cross- media marketing: ارائه اطلاعات به مشتری از راه کانال‌های مختلف
 • بازاریابی با نمونه رایگان Free sample marketing: ارائه نمونه رایگان از محصول برای علاقه‌مند کردن مشتری برای خرید. مثلاً در فروش عطر از این نوع بازاریابی استفاده می‌شود.
 • بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing): استراتژی‌های تبلیغاتی نامتعارف برای دریافت بیشترین بازده با کمترین هزینه.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد بازاریابی صحبت کردیم. گفته شد که بازاریابی چیست؟ و چگونه می‌تواند آینده یک کسب‌وکار را متحول کند. در مورد لزوم بازاریابی برای کسب‌وکارها صحبت کردیم و در نهایت انواع بازاریابی و همچنین بازاریابی آنلاین و آفلاین را بررسی کردیم و با ویژگی هرکدام و مزایای آن‌ها آشنا شدید. اگر این مقاله برایتان سودمند بود، برای دوستانتان هم ارسال کنید تا آن‌ها هم با بازاریابی و اصول آن آشنا بشوند.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای جاوید مقدم در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی را در زمینه‌های مختلف کسب و کار و بازاریابی اینترنتی و فضای دیجیتال برای شما فراهم کنیم.

ارسال به فیسبوک
ارسال به لینکداین
ارسال به تلگرام
ارسال به واتس‌اپ

دیدگاهتان را بنویسید