fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ کسب و کار هوش مالی

موفقیت چیست؟ چگونه موفق شویم؟

IMG_9830

موفقیت چیست؟ چگونه موفق شویم؟

موفقیت چیست؟ 

توجه کردین که اگه افراد بزرگی مثل رابرت کیوساکی، بیل گیتس یا زاکربرگ بخوان راجع به سوال “موفقیت چیست؟”صحبت کنن چقدر گوشمون تیز میشه و با دقت هرچه تمام تر به حرفاشون گوش میدیم؟ انگار این افراد چیزی رو میدونن که ما نمیدونیم یا وردی رو میخونن که ما به دنبال اون هستیم. البته حقیقت اینه که این افراد چیز بیشتری نمیدونن اما چیزهایی رو که ماهم ممکنه بدونیم به خوبی درک کردن و بهش عمل میکنن. درواقع اون ها در روزهای عادی کارهایی رو انجام میدن که بقیه مایل به انجام اون ها نیستن و فردا کارهایی رو انجام میدن که دیگران قادر به انجامش نیستن.

موفق کیه؟

IMG 9835

تا حالا فکر کردین که واقعا به کی میشه گفت موفق؟ اگه ازتون بخوام پنج تا ادم موفق رو نام ببرین، چه کسانی رو معرفی می کنین؟ چرا این افردو معرفی انتخاب می کنین؟ چه ویژگی مهمی باعث میشه که این افرادو به عنوان افراد موفق معرفی کنین؟

هدف های متفاوت!

حالا که یکم به فکر فرو رفتین، بیاین تا بهتون یه نکته مهم رو یاداوری کنم. خیلی سادست اگه من تو امتحان مهمی که واسش کلی زحمت کشیدم قبول شم، آدم موفقی هستم. چون به قبول شدن تو امتحان که هدفم بود رسیدم. ممکنه فردی رسیدن به پول و درامد بالای n تومن هدفش باشه، وقتی به این هدف می رسه آدم موفقیه چون هدفش اون n تومن ماهانه بوده.

حالا موفقیت چیست؟ میخوام بهتون بگم موفقیت برای هرکسی یه تعریفی داره و موفقیت من با موفقیت شما با دیگری متفاوته و نمیشه برای همه آدما یه تعریف ارائه داد و یه نسخه برای موفقیتشون پیچید. اما اگه توجه کرده باشین داشتن هدف وجه اشتراک تمام مثال های موفقیته بنابراین برای موفق شدن در درجه اول باید هدف داشته باشیم تا در راستای اون حرکت کنیم.

تعریف تو از موفقیت چیست؟

خیلی از آدما مسیری رو طی می کنن که بهشون گفته شده این مسیر، مسیره موفقیته اما وقتی پله های ترقی رو رفتن بالا میبینن که نردبونشون رو به دیوار اشتباهی تکیه دادن و لطمه های سنگین می بینن، چقدر آدم که در اوج موفقیت و ثروت خودکشی می کنن. چرا؟ چون رسالت اونا نبوده. بنابر این مهمترین چیز اینه که تعریف تو از موفقیت چیست؟

به نظرتون این جمله چیه؟ موفقیت چیست؟: موفقیت استفاده غیر معمول از یه دانش معموله.

بزارین براتون یه مثال بزنم، مثلا هممون میدونیم که روزانه ورزش کردن برای سلامتیمون مفیده و هم به تناسب اندام کمک میکنه و هم برای سلامتی مفیده و باعث حفظ روحیه میشه، خب این یه دانش معموله و همه ما به اون آگاهی داریم. اما نکته اینجاست که چند درصد از ما روزانه ورزش می کنه و از این دانش معمول برای سلامتی و تناسب اندامش استفاده می کنه؟ فکر کنم تا حدودی دستتون اومده که چگونه موفق شویم.

واقعا انسان های موفق چه ویژگی هایی دارن؟

ویژگی های انسان های موفق

شاید اینطوری فکر کنین که موفقیت برای آدم های باهوش و IQ بالاست. و آدمای موفق آدمای خیلی باهوشی هستن که رمز موفقیتشون هوش بالاشونه و با خودتون بگین خب اگه منم باهوش بودم موفق میشدم و به ثروت میرسیدم. اینجاست که این جمله رو باید با طلا نوشت: تنبل همیشه بهترین و آسونترین راهو پیدا میکنه؛ پس اگه آدم متوسط یا حتی ضعیفی هستی بازم می تونی موفق باشی. و اتفاقا تحقیقات نشون داده که بین IQ و موفقیت هیچ ارتباطی وجود نداره.

وجه مشترکی که بین تمام انسان های موفق دیده میشه اینه که آدمای موفق سعی می کنن با شرایط کنار بیان و نهایت استفاده رو از شرایط ببرن، جمله معروف اهل رشد که باشی شرایط برات بی معناست هم مصداق همین قضیه ست. خب اینا آدمایین که با تیپ های شخصیتیه مختلف می تونن کار کنن، روابطشونو حفظ کنن تا به مقاصد اصلی و هدف خودشون برسن. قطعا هیچوقت شما نمیبینین که این آدما بخوان غر بزنن یا شرایط و خانواده، رئیس یا همسرشونو مقصر جلوه بدن و بگن اگه رییسم فلان میشد من موفق بودم یا اگه ایران نبودم حتما به فلان جایگاه میرسیدم.

چگونه موفق شویم؟

IMG 9834

گفتیم آدمای موفق در روزهای عادی کارهایی رو انجام میدن که دیگران مایل به انجامش نیستن و فردا کارهایی رو انجام میدن که دیگران قادر به انجامش نیستن. کارهای روزانه ای که به صورت مستمر انجام میشه و به نظر خسته کننده میان. کارهایی که نیازمند نظم و دقت و دیسیپلین روزانه هستن. اما در طول زمان اثر بزرگی به جا میزارن و معجزه ای به نام اثر مرکب رو بوجود میارن. در ادامه راهکارهایی رو برای اینکه بدونین چگونه موفق شویم باهاتون در میون میزاریم:

روی توسعه فردیتون کار کنین

موفقیت چیست؟ اینکه خودتونو بشناسین و بدونین که دقیقا چی می خواین و روی مهارت های موفقیت فردی کار کنین یعنی تا نیمه راه موفقیت رفتین. اگه نمیدونین از کجا شروع کنین بهتره که سریعتر وارد لینک زیر شین و دوره توسعه مالی رو به رایگان مشاهده کنین. در این دوره شما اول روی مهارت های توسعه فریتون کار می کنین و بعد با مفهوم پول و مسائل مربوط به توسعه مالیتون آشنا میشین. و مهارت های کسب و کار رو آموزش می بینین. بنابراین مباحث مربوط به توسعه فردی رو به همه و مباحث توسعه مالی و مهارت های کسب و کار رو برای کسانی که میخوان در کسب و کارشون به موفقیت برسن به شدت توصیه می کنیم.

علاقه

میزان علاقه شما به کاری که انجام میدین ارتباط مستقیمی با موفقیت یا عدم موفقیت شما داره. چون وقتی به کاری علاقه دارین اون رو باانرژی تمام انجام میدین و تمام توانتونو برای انجام اون به کار می گیرین و این باعث میشه استعدادهاتونم شکوفا شه.

بااعتماد به نفس عمل کنین

به خودتون، دانش و مهارتتون باور داشته باشین و اینو بدونین حتی اگه ابتدای راه باشین هنوز خیلیا از شما عقب تر هستن و گام هاتونو محکم تر بردارین. سعی کنین هرلحظه در حال اموزش و تمرین باشین و با تسلط روی دانش و مهارتتون اعتماد به نفستونو بالا نگه دارین.

پادکست های انگیزشی

گفتیم که انگیزه برای ادامه دادن خیلی ضروریه و بدون انگیزه نمیشه ادامه داد، این پادکست ها داستان های انگیزشی و اغلب واقعیی هستن که مثل تلنگری مارو به ادامه مسیر تشویق می کنن. نکته بسیار مهمی که باید توجه کنیم اینه که ما هر چندوقت یک بار نیاز داریم که این انگیزمونو شارژ کنیم تا به مسیرمون ادامه بدیم.

صبر رو یه قدرت بدونین نه یه ضعف

در مسیرتون قطعا با چالش هایی چه در کارتون و چه از طرف اطرافیان مواجه میشین و در مقابل چالش ها و موانعی که ممکنه سر راهتون سبز شه باید صبر داشته باشین، تا بتونین با درایت موقعیت رو درک کنین و بهترین پاسخ رو به شرایط پیش اومده بدین.

پیگیر مسائل بودن: یکی از روش های این که چگونه موفق شویم؟

فرصت ها رو از دست ندین و با تکنیک های مدیریت زمان بیشتر آشنا شین که بتونین مسائل مهم رو از غیر مهم تشخیص بدین و برای کارهای کم اهمیت زمانتونو از دست ندین و به سمت هدف اصلی در حرکت باشین. همینطور می تونین از تکنیک پومودورو برای زمان بندی استفاده کنین.

آموزش رو فراموش نکنین

یکی از جواب های سوال چگونه موفق شویم؟ آموزشه. روزی که فکر کنیم من دیگه همه چیز رو میدونم و دیگه نیازی به آموزش ندارم رو روز سقوطتون بدونین چون شکست شما اولین ترک رو همونجا می خوره. روزانه زمانی رو به اموزشتون اختصاص بدین و به روز باشین. سعی کنین با اساتید حرفه ای در ارتباط باشین و در سمینارها و کنفرانس ها و کلاس های آموزشی اون ها استفاده کنین. یه مشاور حرفه ای میتونه شما رو در رسیدن به موفقیت و رویاتون هدایت کنه. و روند رسیدن شما رو به موفقیت تسریع می بخشه. به این منظور هم دوباره دوره توسعه مالی و صحبت های ارزشمند اقای مقدم رو بهتون توصیه می کنم که به عنوان وظیفه اجتماعیشون این فایل هارو به رایان در اختیارتون قرار دادن.

هدف داشته باشین

همونطور که در ابتدای این مقاله صحبت کردیم اولین شرط برای موفقیت داشتن هدفه. در ابتدا باید هدف داشته باشین که بتونین در مسیر مشخصی حرکت کنین.

چگونه موفق شویم؟ با سازگاری

همونطوری که صحبت کردیم شما هیچگاه افراد موفق رو در حال گله و شکایت نمی بینین و اون ها همیشه با شرایط خودشون رو سازگار میکنن و با افراد از تیپ های شخصیتی متفاوت کنار میان تا از اهدافشون دور نشن و از بدترین شرایط هم بتونن بهترین نتیجه رو بگیرن. بنابراین باورهای شما اولین چیزیه که باید تغییر کنه.

ریسک کنید

زمانی که مقدمات لازم برای رسیدن به هدفتونو فراهم کردین نوبت به اقدام میرسه. این مرحله مرله حساس و شاید بشه گفت سخت ترین مرحله کاره. نباید با کمال گرایی منتظر تمام شرایط ایده ال بود چرا که زمان مناسب هیچوقت فرا نمی رسه. و از طرفی نباید بخاطر ترس از شکست از ذور رقابت ها کنار رفت. بلکه یه شروع لطیف و مطمئن داشته باشین و در طول زمان کارتون رو بهتر و بهتر کنین.

برای همه خوب بخواین

قانون انرژی میگه شما هرچیزی که برای بقیه بخواین به خودتون برمیگرده و با فرستادن انرژی مثبت به بقیه و کمک به اون ها تا جایی که از دستتون بر میاد و براتون مقدوره این انرژی ها در نهایت به خودتون بر میگرده و به خودتون کمک میشه. این از خصوصیات بارز افراد موفقه که دیگران رو نادیده نمی گیرن.

عزت نفس داشته باشین

برای داشتن آرامش روی خودتون متمرکز باشین و از درگیری و دشمنی باافراد دوری کنین. حس قربانی بودن رو کنار بزارین و از همین لحظه ارزش خودتونو بشناسین و از هیچکسی انتظار نداشته باشین.

امیدوارم تا اینجای کار به تعریف درستی از اینکه موفقیت چیست و چگونه موفق شویم، پیدا کرده باشین. همینطور سعی کنین این ویژگی هایی که بررسی کردیم رو در خودتون پرورش بدین و هرروز روی اون ها کار کنین تا به عادت تبدیل بشن و ثمره این عادت های مثبت و در موفقیتتون به وضوح ببینین.

اهمیت باور در موفقیتو دست کم نگیرین و حتما مقاله اهمیت باور در موفقیت و نقش باور در زندگی رو مطالعه کنین.

آیا آدمای موفق شاد نیستن؟ از زندگی لذت نمیبرن؟!

IMG 9833

در ادامه پاسخ به این سوال که چگونه موفق شویم، ممکنه فکر کنین آدمایی که به موفقیت رسیدن زندگی نکردن یا از زندگی لذت نبردن؛ چون همش درحال تلاش کردن بودن و وقتی برای زندگی و تفریح نداشتن و بنابراین آدمای شادی هم نیستن. اما نکته خیلی خیلی مهمی که اینجا بهش توجه نکردین اینه که اگه بررسی کنیم که این ادم موفق چگونه به موفقیت رسیده؟ اولا آدم موفق گاهی از لذت های آنی و لحظه ای می گذره که نتایج بزرگتری به دست بیاره، دوم این که اتفاقا تفریح و سرگرمی هم داره چون این تفریحات و استراحت ها برای ایجاد انگیزه و کسب انرژی برای ادامه مسیر لازمه و بدون استراحت و ایجاد انگیزه نمی شه به ادامه مسیر امیدوار بود.

حالا ممکنه سوال پیش بیاد که آدمای موفق چطوری هم به تفریح و هم به کارهاشون میرسن؟ در ادامه به این سوال پاسخ میدیم اما قبلش ویدیوی زیر رو ببینین که چطور با یه ازمایش ساده تعریف موفقیت و گذر از لذت های آنی رو برای کسب نتایج بزرگتر به بچه ها آموزش میدن. این تحقیقی هست که در دانشگاه استنفورد انجام شده.

لذت های کوتاه مدت، لذت های بلند مدت در روش های چگونه موفق شویم؟

تصمیمات درست لذت های بلند مدت ایجاد می کنن و تصمیمات نادرست لذت های کوتاه مدت. درکل متاسفانه الگوی کلی در جهان سوم بر روی لذت های کوتاه مدته، یعنی متاسفانه بیشتر به دنبال لذت های کوتاه مدتیم. اما جهان اول برروی لذت های بلند مدته و میگن اگه این لذت های آنی رو بزارم کنار به لذت های دائمی می رسم و تفکر سیستمی دارن. همیشه به خاطر داشته باشین که با باردار شدن ۹ مادر کودک یک ماهه به دنیا نمیاد.

بنابراین سعی نکنین با فشار و یک روزه از تلاشتون نتیجه بگیرین. بلکه موفقیت نتیجه اتفاقات بزرگ یهویی نیست موفقیت نتیجه اتفاقات کوچیک ولی پیوسته ست یعنی شما عادت هاتونو میسازین و بعد عادت ها شما رو میسازن. در نهایت نتیجه این عادت های پیوسته رو در گذر زمان میبینین، که نیازمند تلاش مستمره.

دوست خوبم در این مقاله در تعریف موفقیت چیست متوجه شدیم که موفقیت برای هرکسی معنای متفاوتی داره و مسیر هرکسی برای رسیدن به موفقیت متفاوته. و برای اینکه بفهمیم چگونه موفق شویم؟ متوجه شدیم، اگه بتونی تشخیص بدی که چه ایده یا هدفی ارزش دنبال کردن داره می تونی آدم موفقی بشی به شرطی که ویژگی هایی که درباره افراد موفق بررسی کردیم رو در خودت پرورش بدی و به مسیری که میری باور داشته باشی و از شکست های کوچیکی که در مسیر اتفاق میفته دلسرد نشی.

کلام آخر

امیدوارم این مقاله تونسته باشه شمارو برای قرار گرفتن در مسیر درست موفقیت راهنمایی کنه، و از همین لحظه برای موفقیتون برای موفقیتتون گام کوچیکی برداشته باشین.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتون رو زیر این مطلب برامون بنویسید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *