fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

آموزش بازاریابی بلاگ تبلیغات

مدل ۵m در تبلیغات چیست؟

What-is-the-5m-model-in-advertising

مدل ۵m در تبلیغات چیست؟

شما در انواع تبلیغات باید یک سری نکات را رعایت کنید که بهترین نتیجه را از تبلیغات خود بگیرید. مدل ۵m در تبلیغات شامل پنج اقدام مختلف از جمله مأموریت، پول، پیام، رسانه و ارزیابی میزان اثربخشی تبلیغات است که خیلی می‌تواند کمک‌کننده باشد. این پنج m از تبلیغات برای اهداف مختلفی از جمله انجام مأموریت‌های مرتبط با اهداف تبلیغاتی، پول موردنیاز برای تأمین بودجه تبلیغاتی، ارسال پیام تبلیغاتی، استفاده از رسانه شامل انتخاب و زمان‌بندی تبلیغات در کانال‌های مختلف در رسانه‌های اجتماعی و اثربخشی تبلیغات استفاده می‌کنند.

منظور از تبلیغات ۵m چیست؟

تبلیغات یکی از بخش‌های ضروری در موفقیت تجاری یک شرکت است. هر سازمان از روش‌های متنوعی برای مدیریت تبلیغات خود استفاده می‌کند تا بتواند سودآوری سهم خود را در بازار و تثبیت جایگاه خود میان مصرف‌کنندگان تضمین کند. به ‌عنوان مثال، در شرکت‌های کوچک شامل بخش مدیران اجرایی یا اداری و یک بخش حسابداری هستند که با آژانس‌های تبلیغاتی برای انجام کارهای تبلیغاتی خود همکاری می‌کنند.

اما در شرکت‌های بزرگ، بخش‌های جداگانه‌ای وجود دارد و مسئولیت تبلیغات یا بازاریابی به یک تیم مجزا از متخصصان سپرده می‌شود. برخی از شرکت‌ها نیز آژانس‌های تبلیغاتی را برای تبلیغ برند، محصولات و خدمات خود استخدام می‌کنند. برای شروع یک کمپین تبلیغاتی، مدیر اجرایی باید مرحله تعیین بازار مورد هدف و نیاز مشتری را به ‌دقت انجام دهد.

مدل 5m در تبلیغات چیست؟

بخش عمده اثربخشی تبلیغات مربوط به استفاده ماهرانه از مدل ۵m است با اجرای این مدل بهینه‌سازی سهم بازار و تثبیت جایگاه در میان مصرف‌کننده همراه با افزایش فروش به ‌آسانی انجام می‌شود. اجازه دهید عمیقاً وارد دنیای ۵m شویم و بفهمیم که چگونه این مدل با اهداف تبلیغاتی، بودجه تبلیغاتی، استراتژی و برنامه مناسب به برندها در نفوذ به بازار هدف کمک می‌کند.

اجزای اصلی مدل ۵m

مأموریت یا mission در مدل ۵m در تبلیغات

اولین بخش در مدل ۵m در تبلیغات مأموریت تبلیغاتی است. این مرحله در مورد چیزهایی صحبت می‌کند که می‌خواهید با آن به اهداف تبلیغاتی دست پیدا کنید. جزئیات کلیدی مانند اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان در مرحله توسعه یک محصول خاص، متقاعد کردن مصرف‌کنندگان برای انتخاب یک برند خاص به‌ منظور خرید محصول مورد نیاز خود، یادآوری محصول به مشتریان و تعیین اهداف و مقاصد تبلیغاتی با تعیین سهم بازار فعلی و همچنین بازار هدف در این مرحله مطرح می‌شود.

مثال‌ها

نمونه‌ای از مثال‌ها در مأموریت تبلیغاتی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • تعریف محصول: مأموریت تبلیغاتی می‌تواند شامل تعریف ماهیت یک محصول برای مخاطبان باشد، زمانی که یک محصول جدید تولید می‌کنید. این روش می‌تواند به برقراری ارتباط مخاطبان قبلی با محصولی که آن را ندیده‌اند، کمک کند.
 • به‌روزرسانی خط تولید محصول: این مأموریت تبلیغاتی می‌تواند مشتریان را از مراحل تولید آگاه کرده و به خرید محصول تشویق کند.
 • ایجاد علاقه به محصول: اگر یک خط تولید محصولی برای مدتی غیرفعال بوده، کمپین‌های تبلیغاتی می‌توانند به حضور موفق آن محصول در ذهن مشتریان کمک کنند.

پول یا money

money یا پول

تنظیم بودجه تبلیغاتی به دومین بخش در مدل ۵m اختصاص می‌یابد. مرحله بودجه‌بندی را می‌توان بر اساس رسانه تبلیغاتی مورد استفاده، محدوده جغرافیایی، جامعه هدف، زمان تبلیغات، محصولات، رقابت، فراوانی تبلیغات و بسیاری موارد دیگر محاسبه کرد. هنگام تعیین بودجه تبلیغاتی باید عوامل زیر در نظر گرفته شود:

– چرخه عمر محصول

در مراحل اولیه PLC خود باید بودجه بیشتری برای انجام آزمایش‌های مختلف و ایجاد آگاهی در بین مصرف‌کنندگان اختصاص داد. اما برندهایی که به ‌خوبی در بازار جا افتاده‌اند به بودجه تبلیغاتی کمتری در این مرحله نیاز دارند.

– تثبیت جایگاه میان مصرف‌کننده و ایجاد سهم در بازار

بر اساس مدل ۵m در تبلیغات با توجه به رقابت شدید در بازار شرکت‌های بزرگی که سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص می‌دهند به تبلیغات کمتری نیاز دارند. اما، اگر در بازار سهم کمی دارید برای پیشرفت نیازمند پرداخت هزینه کمپین‌های تبلیغاتی هستید.

– رقابت موفق در بازار

اگر در حوزه تجاری شما رقابت زیادی پیرامون یک محصول خاص وجود دارد، باید بر انجام تبلیغات قوی تأکید زیادی داشت.

– فراوانی و میزان تکرار تبلیغات

این روش به تعداد تکرارهایی اشاره دارد که باید یک کمپین تبلیغاتی برای معرفی یک محصول انجام دهد. تکرار تبلیغات ممکن است در طول چرخه عمر محصول (PLC) چندین بار اتفاق بیافتد.

– قابلیت جایگزینی محصول

برندهای کالاهایی مانند نوشیدنی، سیگار و غیره به تخصیص بودجه بیشتری برای تبلیغات نیاز دارند تا بتوانند تصویر مثبتی از برند و محصول خود در ذهن مخاطب ایجاد کنند. در صورتی که رقابت شدید در بازار وجود داشته باشد انجام تبلیغات ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

مثال‌ها

نمونه‌ای از بودجه‌بندی و استفاده از پول در کمپین تبلیغاتی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • کمک ‌هزینه بودجه: این مبلغ در حقیقت بودجه پروژه بوده و توسط شرکت تأمین می‌شود.
 • سرمایه‌گذاری سهام‌داران: سرمایه‌گذاری ذی‌نفعان در خارج از شرکت می‌تواند بر قدرت شرکت برای تبلیغات محصول تأثیر بگذارد.
 • مدت‌زمان تبلیغات: مدت‌زمان تبلیغات یکی از عوامل مؤثری است که می‌تواند بر بودجه و هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

پیام یا message در مدل ۵m در تبلیغات

پیام یا message در مدل 5m در تبلیغات

تولید پیام در تبلیغات را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. مهم‌ترین روش‌ها عبارتند از:

– روش القایی

در این روش ارتباط با مشتریان، کارشناسان و مصرف‌کنندگان در تولید ایده‌های اصلی انتقال پیام نقش اساسی دارند. برای تولید پیام در مدل ۵m در تبلیغات می‌توان بر اساس بینش‌ها، ضعف‌ها و نقاط قوت مصرف‌کننده تمرکز کرد.

– روش قیاسی

تجربیات مشتری در مورد استفاده از یک محصول یا مطالعه نظر سایر مصرف‌کنندگان می‌تواند در تصمیم نهایی مشتری تأثیر بگذارد. اما، قبل از اینکه پیام نهایی منتقل شود، تبلیغ خوب می‌تواند از طریق پیام‌های جایگزین تأثیر منفی را کاهش داده و احساس جدیدی در مخاطب ایجاد کند. یک کمپین خوب باید بر پیشنهاد اصلی فروش کالا یا خدمات ارائه‌شده متمرکز شود.

– روش انتقال پیام

اصلی‌ترین عامل که سبب افزایش تأثیرگذاری آن بر مخاطب می‌شود شیوه انتقال پیام است. در این مرحله باید بر جنبه احساسی پیام متمرکز شوید. مانند لحن، سبک، قالب، نوع کلمات عوامل اصلی در انتقال صحیح پیام هستند.

مثال‌ها

نمونه‌ای از پیام‌ها در کمپین تبلیغاتی شامل موارد زیر است:

 • ترغیب به خرید: ممکن است یک پیام سعی کند مخاطب را به خرید یک محصول یا استفاده از خدمات خاص تشویق کند.
 • تشویق به استفاده مجدد از محصول یا خدمات: در مورد خدمات تجدید پذیر استفاده از پیام‌های تشویق‌کننده ضروری است.
 • تبلیغات برای آگاهی: هدف ارسال برخی پیام‌های تبلیغاتی صرفاً آگاه‌سازی مشتریان از عرضه محصول آتی است.

رسانه یا media

رسانه یا media

در این مرحله رسانه‌هایی که انتقال پیام تبلیغاتی از طریق آن به مخاطبان مورد نظر انجام می‌شود، مورد بحث قرار می‌گیرد. برخی از مراحل کلیدی در انتخاب رسانه در ۵m تبلیغات عبارتند از:

 • نوع رسانه و کاربرد آن بر اساس نوع پیام تبلیغاتی و رقابت در بازار و با استفاده از روش تجزیه ‌و تحلیل داده‌ها تعیین می‌شود.
 • بررسی نحوه انتقال به گزینه‌های مختلفی از جمله جامعه هدف وابسته است.
 • در مدل ۵m در تبلیغات زمان‌بندی مناسب برای انتقال پیام از طریق رسانه با توجه به جنسیت، سن مخاطبین و منطقه جغرافیایی تعیین می‌شود.

مثال‌ها

نمونه‌ای از کاربرد رسانه در یک کمپین تبلیغاتی شامل موارد زیر است:

 • تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی: تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی مختلف با توجه به نوع محصول و ارتباط آن با رسانه می‌تواند مؤثر باشد.
 • تبلیغات تجاری: این نمونه تبلیغات برای معرفی محصولات یا خدمات به جامعه هدف خاص مفید است.
 • تبلیغات عمومی: این روش برای تبلیغ مکان‌ها یا رویدادهای عمومی مانند برگزاری کنسرت‌ها یا افتتاح پارک مفید است.

ارزیابی یا measurement

ارزیابی یا measurement

این مرحله عمدتاً با هدف آزمایش ظرفیت و تعیین میزان اثربخشی برنامه یا کمپین تبلیغاتی انجام می‌شود. با تحقیق و تجزیه ‌و تحلیل می‌توان مشکلات و پیشرفت‌هایی را که می‌توان برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه‌ها یا اصلاح دوره‌ها انجام داد، مشخص کرد. پرکاربردترین روش ارزیابی، تحقیق در مورد اثربخشی تبلیغات است. این روش می‌تواند به دو شکل یعنی ارزیابی اثر فروش و ارزیابی تأثیر ارتباطات انجام شود. روش‌های زیر را می‌توان برای ارزیابی کمپین تبلیغاتی استفاده کرد:

 • روش ارزیابی پیش‌آزمون یا روش قبل از استفاده مصرف‌کننده از محصول
 • روش ارزیابی پس از استفاده مصرف‌کننده از محصول

مثال‌ها

مرحله ارزیابی کمپین تبلیغاتی می‌تواند از طریق یکی از روش‌های زیر انجام شود:

 • نظرسنجی: نظرسنجی در داخل و خارج از شرکت می‌تواند به تیم‌های تبلیغاتی کمک کند که نیاز مخاطب را به‌درستی تشخیص داده و گام مؤثری برای رفع آن بردارند.
 • ارزیابی پروفایل: در مدل ۵m در تبلیغات استفاده از نرم‌افزار ارزیابی پروفایل برای شرکت‌ها این امکان را فراهم می‌کند که تشخیص دهند چه افرادی به تبلیغات آن‌ها واکنش نشان داده‌اند.
 • رتبه‌بندی: رتبه‌بندی تبلیغات تجاری در تعیین میزان بازدید و استقبال جامعه هدف از تبلیغات مؤثر است.

مزایای تبلیغات با استفاده از مدل ۵m در تبلیغات

معرفی محصول جدید به بازار معرفی

تبلیغات نقش بسزایی در معرفی یک محصول جدید در بازار دارد. مردم را به خرید محصول تحریک می‌کند.

گسترش بازار فروش

تولیدکننده را قادر می‌سازد تا بازار فروش خود را گسترش دهد. به کاوش در بازار برای یافتن مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود کمک می‌کند. تبلیغات نقش رابط بین تولیدکننده و مصرف‌کننده را بازی می‌کند.

افزایش فروش

تبلیغات باعث تسهیل فرایند تولید کالا و افزایش حجم فروش می‌شود. به عبارت دیگر، می‌توان با صرف هزینه برای تبلیغات، فروش را افزایش داد.

افزایش فروش

رقابت قوی با رقبا

تبلیغات برای غلبه با نیروهای رقابتی رایج در بازار بسیار مفید است. تبلیغات مستمر برای نجات محصول از چنگال رقبا بسیار ضروری است.

تقویت رضایت و علاقه‌مندی

تبلیغات در افزایش رضایت و وفاداری در مشتریان مؤثر است. مسیر برای معرفی تولیدکننده و محصولش به مردم را هموار می‌کند. تبلیغات مکرر و کیفیت بهتر محصولات باعث شهرت بیشتر تولیدکننده و افزایش وفاداری مصرف‌کننده می‌شود.

ارائه آموزش‌های لازم به مصرف‌کنندگان

تبلیغات ماهیتی آموزشی و پویا دارد. مشتریان را با محصولات جدید و کاربردهای متنوع آن‌ها آشنا می‌کند و همچنین به آن‌ها در مورد کاربردهای جدید از محصولات موجود آموزش می‌دهد.

حذف واسطه‌ها

هدف اصلی مدل ۵m در تبلیغات برقراری ارتباط مستقیم بین تولیدکننده و مصرف‌کننده و از بین‌ بردن واسطه‌های بازاریابی است. این امر باعث افزایش سود تولیدکننده می‌شود و مصرف‌کننده محصولات را با قیمت‌های پایین‌تری دریافت می‌کند.

افزایش کیفیت محصولات

کالاهای مختلف با نام‌های تجاری مختلف تبلیغ می‌شوند. یک محصول مارک تضمین‌کننده کیفیت و استاندارد محصول برای مصرف‌کنندگان است. تولیدکننده کالاهای با کیفیتی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد و سعی می‌کند اعتماد آن‌ها را نسبت به محصول خود افزایش دهد.

حمایت از فروشندگان

تبلیغات کار فروشنده را آسان‌تر می‌کند. زیرا، مشتریان از قبل با محصولی که فروشنده عرضه می‌کند آشنا هستند و علاقه فراوانی برای خرید آن دارند. تلاش‌های یک فروشنده برای فروش محصولات یا ارائه خدمات با تبلیغات هدفمند تکمیل می‌شود.

ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر

رقابت قوی با رقبا: تبلیغات برای غلبه با نیروهای رقابتی رایج در بازار بسیار مفید است. تبلیغات مستمر برای نجات محصول از چنگال رقبا بسیار ضروری است. تقویت رضایت و علاقه‌مندی: تبلیغات در افزایش رضایت و وفاداری در مشتریان مؤثر است. مسیر برای معرفی تولیدکننده و محصولش به مردم را هموار می‌کند. تبلیغات مکرر و کیفیت بهتر محصولات باعث شهرت بیشتر تولیدکننده و افزایش وفاداری مصرف‌کننده می‌شود. ارائه آموزش‌های لازم به مصرف‌کنندگان تبلیغات ماهیتی آموزشی و پویا دارد. مشتریان را با محصولات جدید و کاربردهای متنوع آن‌ها آشنا می‌کند و همچنین به آن‌ها در مورد کاربردهای جدید از محصولات موجود آموزش می‌دهد. حذف واسطه‌ها: هدف اصلی مدل 5m در تبلیغات برقراری ارتباط مستقیم بین تولیدکننده و مصرف‌کننده و از بین‌ بردن واسطه‌های بازاریابی است. این امر باعث افزایش سود تولیدکننده می‌شود و مصرف‌کننده محصولات را با قیمت‌های پایین‌تری دریافت می‌کند. افزایش کیفیت محصولات: کالاهای مختلف با نام‌های تجاری مختلف تبلیغ می‌شوند. یک محصول مارک تضمین‌کننده کیفیت و استاندارد محصول برای مصرف‌کنندگان است. تولیدکننده کالاهای با کیفیتی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد و سعی می‌کند اعتماد آن‌ها را نسبت به محصول خود افزایش دهد. حمایت از فروشندگان: تبلیغات کار فروشنده را آسان‌تر می‌کند. زیرا، مشتریان از قبل با محصولی که فروشنده عرضه می‌کند آشنا هستند و علاقه فراوانی برای خرید آن دارند. تلاش‌های یک فروشنده برای فروش محصولات یا ارائه خدمات با تبلیغات هدفمند تکمیل می‌شود. ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر

تبلیغات فرصت‌های شغلی بیشتری برای بسیاری از افراد با استعداد مانند نقاشان، عکاسان، خواننده‌ها، کاریکاتوریست‌ها، نوازندگان، مدل‌ها و افرادی که در آژانس‌های تبلیغاتی مختلف کار می‌کنند، فراهم و ایجاد می‌کند.

کاهش قیمت و هزینه تبلیغات در روزنامه‌ها و مجلات

تبلیغات هدفمند در کاهش هزینه روزنامه‌ها و مجلات و غیره بسیار مفید است. ممکن است تصور کنید که هزینه پروسه‌ای هزینه‌بر است. کاملاً طبیعی است برای تبلیغات حرفه‌ای باید هزینه کرد. اما، این هزینه در حقیقت نوعی صرفه‌جویی است. افزایش فروش حاصل از تبلیغات هدفمند از طریق افزایش فروش، جذب مشتری و ایجاد وفاداری در مصرف کنده علاوه بر جبران هزینه‌های تبلیغات، سود تجاری فراوانی به دنبال دارد.

ارتقای استانداردهای زندگی

با بررسی مدل ۵m در تبلیغات و سبک زندگی جوامع پیشرفته و مشاهده تجربیات آن‌ها به ‌خوبی متوجه می‌شوید که رابطه‌ای مستقیم بین تبلیغات و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان وجود دارد. چرچیل در این باره می‌گوید: تبلیغات هدفمند نیروی مصرف‌گرایی را در مردم تقویت کرد و معیارها و استانداردهای آن‌ها برای یک زندگی مناسب را تغییر می‌دهد.

از سوی دیگر، آگاهی مصرف‌کنندگان نیز رابطه مستقیم با افزایش کیفیت محصولات دارد. در نتیجه، تبلیغات علاوه بر افزایش کیفیت زندگی شهروندان در پیشرفت صنایع هر کشور نیز نقش مؤثری ایفا می‌کند. اگر در سازمان یا شرکت خود تجربه اجرای مدل ۵m در تبلیغات را دارید یا نکاتی در مورد اجرای بهتر مراحل مختلف این مدل دارید که می‌تواند در عملکرد بهتر سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری مؤثر باشد، می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سخن پایانی؛ ارزیابی مدل ۵m در تبلیغات

در مجموع، تبلیغات  ۵mنقشی کلیدی در توانمندسازی تبلیغ‌کنندگان برای انتقال پیام بر اساس دسته‌بندی خدمات یا محصول برای انجام مأموریت تبلیغاتی از طریق فرکانس تبلیغات و کانال‌های ارتباطی مناسب دارد. استفاده درست از مأموریت تبلیغاتی، پول، پیام، رسانه و ارزیابی باعث بهینه‌سازی خدمات، نرخ تبدیل‌ها و میزان فروش کمپین‌های تبلیغاتی می‌شود.

در مدل ۵m در تبلیغات بر اساس جامعه و نیاز هدف بودجه مناسب برای انجام تبلیغات، نوع و محتوای پیام تبلیغاتی و رسانه تبلیغاتی انتخاب می‌شود. میزان موفقیت تبلیغات و تأثیر آن بر مخاطب و افزایش فروش نیز بررسی و ارزیابی می‌شود. اجرای این مراحل در کنار هم می‌تواند مسیر موفقیت تجاری و اجرای هدفمند تبلیغات را هموار کند.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *