همه ما انسان‌ها به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، با بدن و حرکات صورتمون صحبت می‌کنیم. تمام چیزی که می‌خوایم بگیم رو علاوه بر زبان گفتاری با زبان بدن هم منتقل می‌کنیم. به یه نوزاد توجه کنین، نوزاد قادر به صحبت کردن نیست اما با تمام بدن خودش با شما ارتباط برقرار می‌کنه. وقتی خوشحاله می‌خنده و لبخند میزنه. وقتی ناراحته و نیازی داره مثلاً گرسنست گریه می‌کنه. در واقع از زبان بدن در فروش استفاده می‌کنه و گریش رو به والدینش می‌فروشه تا نیازش رو برطرف کنه.

همه ما به صورت خودآگاه و ناخودآگاه از زبان بدن در فروش استفاده می‌کنیم. با دونستن ترفندهای زبان بدن در فروش می‌تونیم تغییرات زیادی رو در مذاکراتمون ایجاد کنیم. حتماً براتون سؤال شده که چطور ممکنه؟ در ادامه همراهمون باشین.

چرا زبان بدن در فروش اهمیت داره؟

گاهی از تکون دادن سرمون به نشانه تأیید استفاده می‌کنیم. گاهی هم با دست زدن دیگری رو تشویق می‌کنیم. خب تا اینجا از زبان بدنی صحبت کردم که براتون ملموس بوده و ازش آگاهی داشتین. می‌خوام بهتون بگم نشانه‌های زیادی وجود داره که شما با توجه کردن به اون‌ها در مخاطبتون می‌تونین متوجه بشین که خوشحاله یا ناراحت؟ علاقه‌مند به صحبت با شما هست یا نه؟ موضوعی که راجع بهش صحبت می‌کنین براش جذابه یا انقدر براش کسل‌کننده هست که می‌خواد زودتر ترکتون کنه؟

زبان بدن در فروش

نکته خیلی خیلی مهم از فهمیدن این اطلاعات چیه؟ اینه که با استفاده از ترفندهای زبان بدن در فروش شما به راحتی می‌تونی متوجه بشین که کدوم قسمت صحبت‌هاتون برای مخاطبتون جذابه و کدوم قسمت نیست. پس می‌تونین بیشتر تمرکز کنین رو قسمتی که براش جذابه و مثل قایق یدک‌کش عمل کنین و بحث رو برسونین به هدف اصلیتون که فروشه. جذاب‌ترین قسمت ماجرا هم اینجاست که شما هم در فروش حضوری و هم در مصاحبه‌ها و ویدیو کال‌ها می‌تونین از این تکنیک‌های زبان بدن استفاده کنین. در ادامه بیشتر براتون توضیح میدم. در یه جمله فقط بدونین که ترفندهای زبان بدن در فروش می‌تونه معجزه کنه.

زبان بدن در فروش آنلاین

زبان بدن در فروش

با افزایش مدت استفاده از دیجیتال مارکتینگ، دیگه مذاکرات رودررو تنها معیار فروش ما نیستن. چرا؟ چون امروزه می‌تونیم با مشتری‌ها ویدیوکال هم داشته باشیم. بنابراین به صورت رودررو می‌تونیم در ویدیوکال باز هم تأثیرگذار باشیم. بنابراین زمان خیلی خوبیه که ترفندهای زبان بدن در فروش رو در مذاکرات وارد کنیم چه مذاکرات حضوری و چه ویدیوکال‌ها.

فرقی نمی‌کنه شما چه محصول یا خدمتی رو می‌فروشید؛ مهم اینه که شما بدونین زبان بدن در فروش خیلی بیشتر از کلام شما در فروش تاثیرگذاره. در اینجا باید یاد بگیرید که راحت باشید، اعتمادبه‌نفس داشته باشید و به مدیریت نشانه‌های غیرکلامی خودتون اعتماد داشته باشید. پس بهتره که ادامه مطلب رو بخونین تا ترفندهای زبان بدن در فروش رو بررسی کنیم. آموزش برخورد با مشتری رو هم از دست ندین.

ارتباط کلامی یا غیرکلامی؟

درباره مقایسه ارتباط کلامی و غیرکلامی یا همون زبان بدن در فروش بحث‌هایی وجود داره. زبان بدن به وسیله آلبرت محرابیان انجام شده. مطالعات اخیر نشون میده واکنش‌های احساسی افراد بیشتر از ارتباط کلامی تحت تأثیر ارتباط غیرکلامیه. در اصل این نظریه به این صورته که وقتی با کسی صحبتی می‌کنیم، طرف مقابل همیشه یه واکنش احساسی نشون میده. عشق، نفرت، اعتماد، بدبینی، تحسین و عصبانیت و در کل هر حسی که مشتری به شما برمی‌گردونه به سه نوع ارتباط با اون فرد برمی‌گرده:

  1. کلمات
  2. تن صدا و لحن
  3. زبان بدن

بر اساس مطالعاتی که محرابیان انجام داده، زبان بدن به مراتب تأثیر بسیار بیشتری از ارتباط کلامی داره. نتایج مطالعاتش رو می‌تونین در شکل زیر ببینین:

ارتباط کلامی یا غیرکلامی؟

بر اساس این نموداری که دیدین کلام 7 درصد، تن صدا 38 درصد و زبان بدن 55 درصد در ارتباطات و ایجاد اعتماد تأثیر داره. اجازه بدین براتون یه مثال بزنم. مثلاً علی نماینده فروشه و بنیامین مشتری احتمالی اون؛

علی: “ما سریع‌ترین سرویس پاسخگویی به مشتریان رو داریم.” بنیامین در مورد ایده داشتن یه تیم پشتیبانی اختصاصی در حال حاضر هیجان‌زدست، اما مطمئن نیست که علی واقعاً به چیزی که خودش میگه باور داره و یا به چیزی که میگه باور نداره و فقط می‌خواد بفروشه. علتش هم حالتیه که علی موقع گفتن پیشنهادش داشت. چه حالت‌هایی؟ حالت‌های زیر:

به خاطر اینکه زبان و لحن صدای علی با کلماتش مغایرت داشتن. به احتمال زیاد بنیامین نتونست به این موضوع اعتماد کنه. حتی ممکنه کلماتی که علی می‌گفت همون کلماتی باشن که بنیامین می‌خواسته بشنوه، اما به خاطر زبان بدن و لحن صدای نامناسب نتونسته بود اعتماد بنیامین رو جلب کنه. پس می‌بینید که زبان بدن در فروش چقدر می‌تونه تأثیرگذار باشه. یه سر به ویژگی‌های فروشنده موفق هم بزنین.

ترفندهای زبان بدن در فروش که در جلساتتون باید رعایت کنید

زمانی که جلسات رودررو با مشتریان یا حتی مشتریان احتمالی دارین، باید بر روی چیزی که می‌خواین بگین تمرکز کنین. اما همونطور که از تحقیقات بالا می‌تونین ببینین، زبان بدن در فروش چه در مکالمه تلفنی یا آنلاین و چه در فروش حضوری نقش بزرگی ایفا می‌کنه. یه نگاهی به بعضی تکنیک‌های زبان بدن در فروش که می‌تونین از اون‌ها استفاده کنین (یا ببینید) بندازین تا تعداد فروشتون رو افزایش بدین.

1. صاف و صادق باشید

مشتریان دوست دارن از برندی خرید کنن که صادقانه برخورد کنه و اعتماد لازم رو ایجاد کنه. درسته که وقتی شما یه برند خاصی رو خریداری می‌کنین، برای اون برند تعهدات و تضمین‌های خاصی رو ایجاد می‌کنه اما زبان بدن در فروش هیچوقت نمی‌تونه دروغ بگه. بنابراین وقتی صحبت می‌کنین، بدنتون کاملاً نشون میده که شما راست میگید یا دروغ. زمانی که مذاکره رودررو دارین باید در پوزیشن راحتی قرار بگیرین و اعتمادبه‌نفس داشته باشین. پس به عنوان اولین قدم:

Chris lema

همونطور که در عکس هم مشاهده می‌کنین، کف دست‌هاش رو به بالا قرار گرفته، دست‌ها رو به سینه نچسبونده. در طول سخنرانیش روی سن راه میره، قوز نمی‌کنه و صاف می‌ایسته.

2. روی بدن و صداتون تسلط داشته باشین

یکی از راه‌هایی که می‌تونه نشون بده شما اعتمادبه‌نفس کمی دارین، اضطرابیه که در صدا و حرکات بدنتون وجود داره. مثلاً عصبی شدن زمانی که در ابتدای کار هستین طبیعیه، ولی به عنوان شخص حرفه‌ای و کاربلد باید بتونین روی خودتون و بدنتون مسلط باشین:

چند نکته ریز

ترفندهای زبان بدن در فروش

با این روش می‌تونین نفسی تازه کنین و کنترل اوضاع رو دوباره به دست بگیرین. همچنین این روش باعث میشه مصاحبه‌کننده هم کمی به مطالبی که شما گفتین و صحبت کردین توجه کنه و بهتر می‌تونه باهاتون ارتباط برقرار کنه. توجه کنین که ترفندهای زبان بدن در فروش چقدر خوب می‌تونه فضا رو برای فروش آماده کنه بدون اینکه فشاری روی دو طرف وارد کنه.

این مطلب رو هم حتما بخون:  چگونه در مذاکره تلفنی مشتری را متقاعد کنیم؟

3. پاهاتون رو به سمت مصاحبه‌کننده تراز کنین

آخرین باری که با کسی صحبت می‌کردید و شخص مقابل به سمت دیگه‌ای چرخیده بود و با شما صحبت می‌کرد فکر کنید… چه حسی داشتید؟ زمانی که با کسی شروع به صحبت می‌کنین اما، بدنتون هم‌جهت با شخص مقابل نیست، باعث حواس‌پرتی خودتون و شخص مقابل میشه و نمی‌تونین ارتباط لازم رو برقرار کنین. مثل زمانی که شخصی در حال انجام کاریه و شما یه سؤال ازش می‌پرسین، اون شخص با یه جواب کوتاه دوباره برمی‌گرده سر کاری که انجام می‌داده و اصلاً توجهی به شما نشون نمی‌ده.

بنابراین نکته بسیار مهم اینه که ترفندهای زبان بدن در فروش میگه این هم‌جهت نبودن و مستقیم مخاطب قرار ندادن مشتری باعث میشه که مشتریتون به سادگی بتونه از بحث خارج بشه. بنابراین شاید تا الان کمتر به پاها توجه می‌کردین اما، در مبحث زبان بدن در فروش پاها می‌تونن نقش مهمی در سرنوشت اون فروش داشته باشن.

برای اینکه به راحتی بتونین خودتون رو با شخص مقابل هم‌تراز کنین و کنترل کامل روی بحث داشته باشین و توجه کامل رو از طرف مقابل بگیرین، بهترین راه اینه که پاهاتون رو به سمت طرف مقابل قرار بدین. به این ترتیب، بدنتون هم‌جهت با مخاطبتون قرار می‌گیره و ارتباط قوی‌تری با مشتریتون برقرار می‌کنین. چون مشتری متوجه میشه بهش اهمیت میدین.

مثال: Susan Cain در برنامه تاک شو که مصاحبه‌ای رو انجام میده

Susan Cain

توجه کنین که چطور بدنش رو کامل به سمت مصاحبه‌شونده چرخونده. حتی بدنش رو کمی به سمتش خم کرده. هر دوی این‌ها نشونه‌هایی از فعال نشون دادن خودش در گفتگو و درگیر شدنش با موضوع هستن. همینطور توجه کنین که چطور از دست‌هاش در زمان گفت‌وگو استفاده می‌کنه. این حرکات کمک می‌کنه که شنونده (مشتری شما) به خوبی با موضوع درگیر بشه.

4. از چشم‌هاتون استفاده کنین

بیشتر افراد وقتی شروع به صحبت می‌کنن، اولین چیزی که در مخاطبشون توجه می‌کنن چشم‌هاست. قبلاً هم شنیدیم که گفتن چشم‌ها دریچه روح هستن. یا شنیدین که میگن چشم‌ها هیچوقت نمی‌تونن دروغ بگن، تا حالا فکر کردین چرا؟ چون زبان بدن در فروش میگه شما نمی‌تونین مردمک چشمتون رو کنترل کنین. یعنی وقتی شما از چیزی خوشتون بیاد مردمک چشمتون بزرگ میشه و وقتی مردمک چشم باریک میشه نگرانی و ناراحتی رو نشون میده و کنترل این موضوع دست شما نیست. پس زمانی که دیدین:

چشم، ابزاری قوی

چشم‌هاتون یه ابزار خیلی قوی در برقرار کردن ارتباط هستن و در زبان بدن در فروش بسیار تأثیرگذار هستن. اما حواستون رو خوب جمع کنین:

زمانی که موضوعی بیان میشه، بالا انداختن ابرو برای نشون دادن اینکه موضوع رو درک کردین و متوجه شدین می‌تونه کمکتون کنه. این حرکت باعث میشه حس آشنایی و صمیمیت بینتون ایجاد شه حتی اگه اولین باری باشه که همدیگه رو می‌بینید.

البته این نکته آخر به این معنا نیست که شما نمی‌تونین به اسکریپت فروشتون (متن فروش) نگاه کنین و یا به هنگام ارائه پاورپوینت یا سخنرانی، به چیزی که ارائه میدین نگاه کنین. هیچ ایرادی نداره که برای لحظه‌ای چشم‌هاتون رو بچرخونین و روی چیزی که باید بگین تمرکز کنین. کافیه حدود نگاه کردن به متن فروشتون رو کنترل کنین. بهتره که روی متنتون تسلط کافی رو داشته باشین تا یه نگاه گذری هنگام مذاکره براتون کفایت کنه.

5. لبخند و خنده

همونطور که در ابتدای بحث هم گفتیم لبخند یکی از اولین زبان‌های بدنیه که ما آدم‌ها از کودکی یاد می‌گیریم و ازش برای نشون دادن حس خوشحالی و رضایتمون استفاده می‌کنیم. روانشناسی میگه 5 نوع خنده وجود داره. اما در ارتباط‌های چهره به چهره تنها باید از یک مدل استفاده کنید که در ناخودآگاه مخاطب تأثیرگذار باشه.

Duchenne smile این مدل خنده به این صورت تعریف میشه: خنده‌ای که کاملاً طبیعیه و باعث میشه گوشه چشم شما خط خنده یا به اصلاح خطوط پنجه کلاغی ظاهر بشه. زبان بدن در فروش هم میگه اگه موضوع خنده‌داری پیش اومد جلوی خودتون رو نگیرید و بخندید. فقط به خاطر اینکه در یه موقعیت حرفه‌ای قرار گرفتین دلیل نمیشه که خشک و جدی برخورد کنین. بهتره که احساساتتون رو بابت اتفاق خنده‌داری که افتاد یا حرف بامزه‌ای که زده شد نشون بدید. تصویری از Alexa von Tobel رو آوردیم که ببینید برای مصاحبه ویدیویی از چه زبان بدنی استفاده می‌کنه:

لبخند و خنده

با تکون دادن دست و لبخندی که میزنه در ابتدای مصاحبه جو خوبی رو برای مصاحبه فراهم می‌کنه. با این کار باعث میشه مصاحبه‌شونده هم مثل آیینه حرکت دست تکون دادن رو تکرار کنه و این برای ایجاد صمیمیت با کسی که برای اولین بار با اون مصاحبه می‌کنین ایده خیلی خوبیه.

6. دست‌ها

یکی از اندام‌های دیگه‌ای که به صورت ناخودآگاه زمان صحبت کردن شروع به تأیید یا عدم تأیید صحبت‌های ما می‌کنه دست‌ها هستن. درست خوندید تأیید یا عدم تأیید! یعنی ممکنه شما دروغی رو با زبانتون بگین اما دست‌هاتون طوری حرکت می‌کنن که صحبتتون رو تأیید نمی‌کنن. و برعکس زمانی که شما صادقانه موضوعی رو بیان می‌کنین دست‌هاتون هم شما رو تأیید می‌کنن و این حس اعتماد رو در مخاطبتون به وجود میارن. حالا چند مورد از این حالت‌های دست رو بهتون توضیح میدم تا ترفندهای زبان بدن در فروش رو در قسمت دست‌ها بررسی کنیم:

1) زمانی که با دست‌ها چیزی رو لمس می‌کنیم:

این مطلب رو هم حتما بخون:  چگونه یک مذاکره را شروع کنیم؟

2) زمانی که کف دست‌ها رو به بالا قرار می‌گیرن:

3) زمانی که کف دست رو به پایین قرار می‌گیره:

زبان بدن در فروش: زمانی که کف دست رو به پایین قرار می‌گیره

4) زمانی که دست‌ها بر روی قفسه سینه قرار می‌گیره:

5) زمانی که دست‌ها رو مشت می‌کنین:

6) زمانی که دست‌ها در پشت قرار می‌گیره:

7) زمانی که دست‌ها رو به شکل ساطور حرکت میدین:

8) زمانی که دست‌ها رو به هم می‌مالید:

9) زمانی که فردی دست‌هاش رو محکم می‌گیره و به هم فشار میده:

10) زمانی که فردی با انگشت اشاره می‌کنه:

11) زمانی که فردی دست‌به‌کمر می‌ایسته:

12) زمانی که دست‌ها رو در جیب قرار میدین:

13) زمانی که نوک انگشتانتون رو بر روی هم قرار میدین:

14) نشون دادن عدد هنگام صحبت:

15) دو انگشت شست رو به بالا:

16) زمانی که دو دست رو از دو طرف به سمت هم حرکت میدین:

  1. زمانی که می‌خواین مجموع چیزی رو نشون بدین: مجموع ایده‌ها
  2. زمانی که می‌خواین به شروع جدید و دور ریختن گذشته‌ها اشاره کنین، یا چیزی رو از سر راهتون بردارین.

7. فاصله مناسب با افراد

یکی از موردهای حساسی که با توجه به فرهنگ مردم ما ایرانیان باید مورد توجه قرار بگیره، حفظ فاصله مناسب با افراده. قبل از هر چیزی سعی کنید به زبان بدن مخاطبتون توجه کنین تا بتونین فاصله مناسب رو تشخیص بدین. زبان بدن در فروش هم میگه به همون اندازه که مخاطبتون احساس راحتی می‌کنه بهش نزدیک بشین و فاصلتون رو باهاش حفظ کنین.

کلام آخر

همونطور که در این مقاله بررسی کردیم، زبان بدن ما همراه زبانی که در دهان ما قرار داره شروع به صحبت و بیان حس و حالات درونی ما می‌کنه. کافیه با زبان بدن بیشتر آشنا بشین تا بتونین مخاطبتون رو پیش‌بینی کنین. زمانی که با مشتری در حال مذاکره هستین، ترفندهای زبان بدن در فروش می‌تونه مذاکره شما رو به سمت دلخواه شما و هدایت مشتری به مرحله فروش برسونه. زبان بدن در فروش چیزیه که فروشنده‌های حرفه‌ای همواره به دنبالش هستن و دائماً در حال تحلیل زبان بدن در فروش می‌باشند. امیدوارم که در این مقاله متوجه اهمیت بالای زبان بدن در فروش و یادگیری ترفندهای زبان بدن در فروش شده باشین. پیشنهاد می‌کنم مراحل قدم‌به‌قدم خرید مشتری رو هم مطالعه کنین.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شید.

حتما نظراتتون رو زیر این مطلب برامون بنویسید.

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *