fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

دانش مالی

سرمایه گذاری در متاورس

Invest-in-Metaverse

سرمایه گذاری در متاورس

متاورس یک دنیای مجازی است که از رسانه‌های اجتماعی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی استفاده می‌کند تا به مردم اجازه دهد تا در جوامع آنلاین در سطح کاملاً جدیدی با هم تعامل داشته باشند. اما متاورس بسیار بیشتر از یک زمین بازی مجازی است و در آن افراد می‌توانند شخصیت خود را به هر تصویری که دوست دارند بسازند. سرمایه گذاری در متاورس به یک فرصت تبدیل شده است. در سال‌های اخیر متاورس فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را برای افراد فراهم کرده است.

GOBankingRates.com اخیراً در مقاله‌ای گزارش داده است که یک سرمایه‌گذار برای یک قطعه زمین در مجاورت یک ملک مجازی متعلق به Snoop Dogg، ۴۵۰,۰۰۰ دلار پرداخت کرده است. در همان مقاله، مشخص شد که تحلیلگران بلومبرگ اینتلیجنس پیش‌بینی می‌کنند که ارزش کل متاورس تا سال ۲۰۲۴ به ۸۰۰ میلیارد دلار برسد. پس سرمایه گذاری در متاورس، یا حداقل کسب اطلاعات اولیه از آن می‌تواند مهم باشد.

برای شروع یادگیری نحوه سرمایه گذاری در متاورس، می‌توانید انواع مختلفی از دارایی‌ها را خریداری کنید، از جمله سهام، زمین مجازی، NFT و ارز دیجیتال. اگر مایل نیستید که پول خود را در فضای مجازی بگذارید، می‌توانید در شرکت‌های واقعی سرمایه‌گذاری کنید که در متاورس حضور دارند.

توجه به این نکته مهم است که سرمایه‌گذاری‌های متاورس برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز نیست. بنابراین باید بدانید که سرمایه گذاری در متاورس ریسک‌های خود را دارد. بنابراین پولی را که مایل به از دست دادن آن نیستید، در این بازار سرمایه‌گذاری نکنید. اما اگر علاقه‌مند به سرمایه گذاری در متاورس هستید، ادامه مطلب را بخوانید زیرا این مقاله تمام آنچه را که باید بدانید به شما می‌گوید، البته پس از اتمام این مقاله.

کلیات متاورس

کلیات متاورس

متاورس آغاز یک انقلاب جدید در نحوه استفاده و تجربه مردم از خدمات و راه ‌حل‌های دیجیتال است. مفهومی که به یک رمان علمی تخیلی منتشرشده در سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد، متاورس راه جدیدی برای تعامل با اینترنت ارائه می‌دهد. متاورس که معمولاً با چشم‌انداز وب نسل ۳ مرتبط است، تسهیلات محیط‌های مجازی سه‌بعدی فراگیر و جذاب را نوید می‌دهد. تصور کنید با استفاده از هدست‌های VR در حال مرور یک نسخه سه‌بعدی اینترنت هستید.

کاربران می‌توانند با استفاده از فناوری‌های VR، AR و XR به ‌عنوان آواتارهای دیجیتال وارد متاورس شوند و امکان حرکت یکپارچه بین فضاهای مجازی در متاورس وجود داشته باشد. به عنوان مثال، با سرمایه‌گذاری در متاورس و ورود به آن، می‌توانید از یک مرکز خرید مجازی دیدن کنید و لباس بخرید و سپس برای انجام یک بازی قمار از یک کازینو دیدن کنید. علاوه بر این، پیشرفت در واقعیت مجازی و هوش مصنوعی بر ارتقا تجربیات متاورس تأثیر مستقیم می‌گذارد.

چرا باید سرمایه گذاری در متاورس را جدی بگیریم؟

اولین دلیل برای در نظر گرفتن پتانسیل متاورس به عنوان یک پلتفرم مناسب برای سرمایه گذاری، ارتباط با بلاک چین و کریپتو است. قراردادهای هوشمند و NFTها جزء حیاتی متاورس هستند. زیرا برای خرید کالاها و مبادله آن‌ها بین فضاهای مجازی مختلف در متاورس ضروری هستند. سرمایه‌گذاران مشتاق متاورس باید توجه داشته باشند که NFTها و کریپتوهای متاورس ابزارهای ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های متاورس مختلف ارائه می‌دهند که فرصت‌های زیادی را برای سرمایه گذاری در متاورس پدید می‌آورند.

علاوه بر این، معاملات املاک مجازی در پلتفرم‌های متاورس مانند Decentraland و Sandbox پتانسیل رشد متاورس را در آینده نشان می‌دهد. علاوه بر این، گلدمن ساکس فرصت بازار مرتبط با متاورس را حدود ۱ تریلیون دلار تخمین زده است. با توجه به پتانسیل عظیم مرتبط با متاورس، بسیاری از شرکت‌های برتر در دنیای فناوری شروع به بررسی احتمالات برای سرمایه گذاری در متاورس کرده‌اند. کسب درآمد از متاورس مقاله‌ای است که حتماً باید مطالعه کنید.

برخی از موارد استفاده برای متاورس چیست؟

اولین مورد استفاده متاورس تاکنون بازی بوده است. موارد استفاده دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. به عنوان مثال، متاورس را می‌توان برای شخصی‌تر کردن جلسات کسب و کار آنلاین و همچنین برای پروژه‌های مشترک و خرید آنلاین استفاده کرد. بیایید ببینیم آینده متاورس ممکن است چگونه باشد و ببینیم چه مواردی می‌توانند از استفاده از واقعیت مجازی سود ببرند.

۱. بازی

بازی 2

صنعت بازی‌های ویدیویی در خط مقدم گسترش متاورس بوده است. اولین مورد استفاده مهم دنیای مجازی سه‌بعدی که در آن می‌توانیم همزمان با هم تعامل داشته باشیم و بازی‌های سه‌بعدی انجام دهیم.

بیشتر مردم هنوز از دستگاه‌های سنتی‌تری مانند رایانه، تلفن همراه یا کنسول بازی استفاده می‌کنند، اما اکنون جنبه اجتماعی حضور در این دنیای مجازی هم وجود دارد. در بازی، کاربران می‌توانند در حین بازی با یکدیگر صحبت کنند یا کالاهای دیجیتالی را در بازی با ارزهای فیات خریداری کنند. به عنوان مثال، Roblox از واحد پول خود، ROBOX استفاده می‌کند.

بازی‌های متاورس مانند Minecraft، Fortnite یا Roblox از اولین و بزرگ‌ترین بازی‌های این صنعت هستند. Decentraland هم اولین بازی متاورس موفق توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است. این بازی‌ها هم برای سرمایه گذاری در متاورس و ورود به آن می‌توانند مناسب باشند. بهترین بازی‌های متاورس مقاله‌ای کامل در این زمینه است که پیشنهاد می‌کنم حتماً بخوانید.

۲. اجتماعی شدن

در کنار بازی، تعاملات اجتماعی بخش بزرگی از اکوسیستم متاورس را تشکیل می‌دهند و به کاربران اجازه می‌دهد با دیگران در مکان‌های مختلف ارتباط برقرار کنند و “شخصاً” تعامل داشته باشند. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. متاورس چت‌های آنلاین را به سطح بالاتری ارتقا می‌دهد و لمس چیزها را اضافه می‌کند و باعث می‌شود مردم احساس حضور بیشتری کنند. همه این عوامل زندگی آینده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و سرمایه گذاری در متاورس را به اولویت تبدیل می‌کند.

پلتفرم Metaverse Decentraland میزبان رویدادهای مجازی مختلفی بوده است. در مارس ۲۰۲۲، برندهای بزرگ مد از D&G تا Tommy Hilfiger در هفته مد متاورس شرکت کردند. مردم می‌توانستند به طور همزمان در این رویداد شرکت کنند و به صورت مجازی معاشرت کنند.

علاوه بر این، Meta Horizon Venues امکان حضور در رویدادها را از طریق یک آواتار سه‌بعدی با هدست Quest 3D ارائه می‌کند و به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا در هنگام حضور در رویداد مجازی با هم چت کنند. به عنوان مثال، MBA قبلاً چندین رویداد زنده مجازی را در این پلتفرم میزبانی کرده است.

۴. تجارت و کار

تماس‌های ویدیویی با کیفیت و کنفرانس آنلاین در طول همه‌گیری کرونا از سال ۲۰۲۰ ضروری شد. آن‌ها نیروی کار را قادر ساختند تا با یکدیگر در تماس باشند و در جلسات کاری مهم شرکت کنند. با این حال، تماس‌های دو بعدی محدودیت‌هایی دارند، به استثنای جنبه‌هایی مانند دیدن زبان بدن یکدیگر.

مزایا و فواید متاورس

متاورس می‌تواند هزینه‌های مشاغل را کاهش دهد زیرا نیاز به سفر یا استفاده از فضاهای فیزیکی را به حداقل می‌رساند. در متاورس، ما می‌توانیم مانند زندگی واقعی، همکاری کنیم، ارائه‌ها و اطلاعات را به صورت واقعی به اشتراک بگذاریم.

خصوصاً در حال حاضر بیشتر مشاغل به سمت دورکاری می‌روند و بخش زیادی از نیروی کار ممکن است در خانه و یا هر نقطه دیگری از جهان باشد. متاورس قدرت خود را در همکاری با مشاغل بیشتر نشان می‌دهد. متاورس می‌تواند کنفرانس ویدیویی را به سطح بالاتری برساند، جایی که می‌توانیم به ‌جای تماس ویدیویی، به عنوان آواتارهای تمام‌قد در جلسات شرکت کنیم.

۵. خرید کردن

خرید در متاورس امکانات بی‌شماری را ارائه می‌دهد، به همین دلیل است که چندین برند بزرگ از نایک تا گوچی در حال ورود و سرمایه گذاری در متاورس هستند. فروشگاه‌ها می‌توانند تجربیات همه جانبه‌ای را مستقیماً در خانه‌های مشتریان از طریق خرید سه‌بعدی ارائه دهند. تصور کنید در خانه خود نشسته‌اید و از طریق واقعیت مجازی وارد فروشگاه نایک می‌شوید، محصول مورد نظرتان را در تنتان می‌بینید و سپس اقدام به خرید می‌کنید و حتی محصول را به صورت فیزیکی دریافت می‌کنید. به همین سادگی.

شاید جزییات بیشتر خرید برایتان جالب باشد که شما می‌توانید لباس‌ها را در «زندگی واقعی» ببینید، در مغازه پرسه بزنید، در یک اتاق مجازی لباس بپوشید و نمای ۳۶۰ درجه از لباس داشته باشید یا با دستیاران فروشگاه مجازی تعامل داشته باشید. برندها می‌توانند از ردیابی فعالیت مشتری، سابقه خرید و آمار جمعیتی بهره ببرند تا تجربه خرید شخصی‌تری را به او ارائه دهند.

۶. ساخت و تولید

یکی دیگر از موارد استفاده رو به رشد و نوآورانه متاورس در تولید است. ساختمان‌های موجود در دنیای واقعی هم می‌توانند در دنیای مجازی ساخته شوند.

ساخت و تولید

به عنوان مثال، یک کارخانه می‌تواند یک دوقلوی دیجیتالی از خط تولید خود بسازد و طرح‌بندی‌ها و شرایط تولید مختلف را بدون ایجاد اختلال در روند تولید عادی آزمایش کند و در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند.

در حالی که این مفهوم سال‌هاست که وجود داشته است، محبوبیت و دسترسی به ساخت دوقلوهای دیجیتال در حال افزایش است. به عنوان مثال، گروه BMW با Nvidia Omniverse همکاری کرد تا یک دوقلو دیجیتال برای کل کارخانه خود طراحی کند.

همراه با توسعه فناوری، دسترسی به متاورس رشد خواهد کرد و شرکت‌های بیشتری می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. سرمایه گذاری در متاورس برای شرکت‌های بزرگ دنیا مدتی است که آغاز شده است و پیشنهاد ما این است که شما نیز فرصت‌ها را از دست ندهید.

چه سرمایه‌گذاری‌هایی می‌توانید در متاورس انجام دهید؟

برای سرمایه گذاری در متاورس فرصت‌های مختلفی وجود دارد. برخی از سرمایه‌گذاری‌هایی که می‌توانید در متاورس انجام دهید عبارتند از:

 • زمین مجازی
 • توکن‌های غیر قابل تعویض که نشان‌دهنده هنر یا کالا هستند(NFT)
 • ارزهای رمزنگاری‌شده مورد استفاده در متاورس، مانند MANA یا SAND
 • از طرف دیگر، می‌توانید سهام شرکت‌هایی را خریداری کنید که در حال حاضر در پروژه‌های متاورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. به عنوان مثال، سامسونگ یک فروشگاه پرچم‌دار مجازی در محله Decentraland متاورس دارد، و نایک یک برند کفش ورزشی دیگر منحصر به فرد در متاورس دارد.
 • همچنین می‌توانید در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به ساخت فناوری برای تقویت متاورس کمک می‌کنند. به عنوان مثال، NVIDIA یک شرکت تولید تراشه‌های گرافیکی کامپیوتری است که محصولات آن در جهت فراهم کردن یک تجربه یکپارچه در متاورس است. Autodesk و Unity Software توسعه‌دهندگان نرم‌افزار طراحی هستند که برای ایجاد مدل‌های سه‌بعدی که در متاورس دیده می‌شوند، استفاده می‌شوند. ارزش این شرکت‌ها ممکن است با افزایش اندازه، گستره و محبوبیت متاورس افزایش یابد. به‌ هر حال سرمایه گذاری در متاورس با هریک از این روش‌ها می‌تواند سودآور باشد.

چگونه در متاورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگر تصمیم به سرمایه گذاری در متاورس گرفته‌اید وقت آن است که در اولین فرصت پولی را برای این کار کنار بگذارید. البته گام‌های عملی سرمایه گذاری در متاورس یکسان نیست و با توجه به نوع سرمایه‌گذاری که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. حتما اصول سرمایه گذاری را بیاموزید.

۱. خرید زمین در متاورس

اگر در حال خرید زمین در متاورس هستید، ابتدا باید پلتفرم متاورس خود را انتخاب کرده و از طریق آن وارد متاورس شوید. دو تا از محله‌های کلیدی در متاورس Sandbox و Decentraland هستند. می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های مربوطه به هر دوی این محله‌های مجازی دسترسی داشته باشید، یک آواتار بسازید و سپس در جهان بگردید.

شما می‌توانید مانند دنیای واقعی درباره املاک و مستغلات در متاورس تحقیق کنید. ممکن است از Zillow یا Redfin برای مقایسه املاک مشابه دیدن کنید و مشخص کنید که آیا خرید ملک ارزش خوبی دارد یا خیر، می‌توانید از سایت‌هایی مانند OpenSea.io یا NonFungible استفاده کنید.

سایت‌هایی مانند Zillow در دنیای واقعی، تاریخچه فروش املاک متاورس را نشان می‌دهند و به شما اجازه می‌دهند تا با جزئیات بیشتر آن‌ها را بررسی کنید، یا مقادیر املاک مشابه را برای زمین متاورس مقایسه کنید. هنگام سرمایه گذاری در متاورس به صورت خرید زمین در متاورس، یک توکن غیر قابل تعویض دریافت خواهید کرد که نشان‌دهنده زمینی است که خریداری کرده‌اید.

۲. خرید NFT در متاورس

خرید NFT در متاورس

در حالی که یک NFT برای نشان دادن سرزمین متاورس خود دریافت می‌کنید، می‌توانید NFT آثار هنری متاورس، موسیقی و سایر کلکسیون‌ها را نیز خریداری کنید. در اینجا، می‌توانید NFT های هنر دیجیتال را خریداری کنید. همچنین می‌توانید کالاهایی را به شکل NFT از برندهای برتر مانند گوچی یا آدیداس خریداری کنید. اگر مایل به خرید NFT و سرمایه گذاری در متاورس هستید، از طریق یکی از پلتفرم‌های گفته‌شده باید وارد دنیای متاورس شوید، کیف پول ارز دیجیتال خود را به آن پلتفرم متصل کنید و حالا با داشتن ارز کافی می‌توانید NFT مورد نظر خود را خریداری کنید. می‌توانید برای تراکنش‌های متاورس خود در یکی از صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال بخرید.

۳. سرمایه گذاری در متاورس از طریق کریپتوکارنسی‌ها

در کل برای انجام هر خریدی در متاورس از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنید. می‌توانید MANA، SAND و دیگر رمز ارزهای مبتنی بر متاورس را از طریق بهترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، از جمله Coinbase، خریداری کنید.

۴. خرید سهام در متاورس

خرید سهام متاورس بسیار آسان است زیرا تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول دیجیتال برای خرید و نگهداری ارزها است.

۷ سهم برتر متاورس برای خرید

۱. Meta Platforms Inc. (FB)

چندین ماه پیش، فیس‌بوک نام خود را به متا تغییر داد. در همان زمان مارک زاکربرگ احساس خود را نسبت به متاورس بیان کرد. او معتقد بود که متاورس وسیله بعدی برای ارتباطات دیجیتال، معاشرت و زندگی خواهد بود.

در نتیجه، Meta Platforms Inc به دنبال توسعه محصولاتی است که به افراد امکان می‌دهد تجربیات واقعی را داشته باشند و از طریق دستگاه‌های تلفن همراه، هدست‌های واقعیت مجازی و دستگاه‌های خانگی ارتباط برقرار کنند.

۲. شرکت مایکروسافت (MSFT)

در میان نهنگ‌های بزرگ فناوری که اعلام کرده‌اند در متاورس سهام دارند، مایکروسافت را می‌بینیم. اما چرا نظرمان را جلب می‌کند؟ این شرکت چندین محصول را منتشر می‌کند تا تجربه مجازی بهتری را به کاربران ارائه دهد. به طور کلی، مایکروسافت مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای رایانه‌ای و محصولات مصرفی را برای بهبود گردش کار ارائه می‌کند.

یکی از محصولات متاورس که مایکروسافت دارد HoloLens است و به عنوان اولین نسل از هدست واقعیت افزوده یا واقعیت افزوده MSFT در نظر گرفته می‌شود. اساساً به کاربران اجازه می‌دهد تا اشیاء هولوگرافیک سه‌بعدی را طوری تجربه کنند که گویی بخشی از محیط خود هستند. پس می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در متاورس باشد.

۳. Roblox Corporation (RBLX)

سرمایه گذاری در متاورس: Roblox Corporation

Roblox یک پلتفرم بازی محبوب در بین کودکان کوچک‌تر است. نزدیک به ۵۰ درصد از کاربران آن در حدود ۱۳ سال یا کمتر هستند.  Roblox در حال سرمایه گذاری در متاورس است و برنامه‌های آن برای تبدیل شدن به یک پلت فرم غول پیکر در متاورس در حال حاضر در حال افزایش است.

کودکان زیادی در سراسر جهان در خانه خود با Roblox تعامل دارند و Roblox به دنبال حفظ این کاربران با افزایش سنشان است.

 1. NVIDIA (NVDA)

NVIDIA یک شرکت فناوری است که واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) را ایجاد می‌کند. این شرکت مدارهای مجتمع مورد استفاده در کنسول‌های بازی الکترونیکی و رایانه‌های شخصی (PC) را تولید می‌کند.

در چند سال گذشته، NVIDIA علاقه زیادی به دنیای مجازی داشته است و از آن زمان مجموعه‌هایی از محصولات متاورس را ایجاد کرده است تا کاربران را قادر به توسعه مدل‌های سه‌بعدی از دنیای فیزیکی کند.

 1. شرکت بوئینگ (BA)

این شرکت هواپیماهایی مانند هواپیما، موشک، روتورکرافت، ماهواره، تجهیزات مخابراتی و موشک را در سراسر جهان می‌سازد، طراحی می‌کند، می‌فروشد و اجاره می‌دهد.

این شرکت به دنبال استفاده از متاورس برای تغییر نام تجاری فرآیند طراحی و تولید خود است. علاوه بر این، این شرکت قصد دارد طی دو سال آینده این تغییر را با مکانیک‌های مناسب با هدست‌های ۳۵۰۰ دلاری مایکروسافت هولولنز، روباتیک و ایجاد یک شبکه دیجیتالی اطلاعاتی واحد اجرا کند. این شرکت قصد دارد در یک دهه آینده حدود ۱۵ میلیارد دلار در این فضا سرمایه‌گذاری کند. بنابراین سرمایه‌گذاری در این شرکت، برای سرمایه گذاری در متاورس فرصت خوبی است.

 1. Unity Software Inc. (U)

Unity یک موتور بازی بین پلتفرمی است که توسط Unity Technologies تأسیس شده است. امروزه در سرتاسر وب در دسترس است و تقریباً با هر مرورگر وب، رایانه شخصی، گوشی هوشمند و همچنین تبلت می‌توان به آن دسترسی داشت. اخیراً پشتیبانی گسترده‌ای از پلتفرم‌های واقعیت مجازی نشان داده است.

علاوه بر این، نرم‌افزار یونیتی با موتور بازی و خرید Weta Digital در متاورس در حال افزایش است. تمرکز این شرکت بر روی متاورس است و چندین قرارداد مشارکتی خارج از صنعت بازی را در دست دارد.

در دسامبر ۲۰۲۱، Unity با eBay همکاری کرد تا به فروشندگان نمایی ۳۶۰ درجه ارائه دهد تا محصولات خود را در یک تصویر سه‌بعدی قابل لمس و واقعی به نمایش بگذارند.

 1. Autodesk, Inc. (ADSK)

Autodesk یک شرکت نرم‌افزار کاربردی پیشرو است که ابزارهای خدمات طراحی را به چندین صنعت ارائه می‌دهد. این شامل معماری، مهندسی و ساخت و ساز می‌شود. طراحی و ساخت محصول؛ و همچنین رسانه و سرگرمی. به دلیل ماهیت سه‌بعدی که متاورس دارد و قدرت شرکت Autodesk فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در متاورس است

Autodesk همچنین مدل‌سازی و رندرینگ را برای این صنایع ارائه می‌دهد. علاوه بر این، طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی، از جمله AutoCAD، AutoCAD LT، ۳ds Max، Inventor 3، AutoCAD Civil سه‌بعدی، Maya، Revit و راه‌ حل‌های تولید به کمک کامپیوتر (CAM) و بسیاری دیگر را تولید می‌کند.

در همکاری با The Wild، Autodesk از واقعیت توسعه‌یافته (ER) خود استفاده می‌کند تا کاربران را قادر سازد تا در دنیایی شبیه به متاورس با هم تعامل داشته باشند. XR بین AR، VR و واقعیت ترکیبی (MR) قرار دارد.

۶ روش رایج برای سرمایه گذاری در متاورس

6 روش رایج برای سرمایه گذاری در متاورس

 • سرمایه‌گذاری در سهام متاورس
 • سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال متاورس
 • سرمایه‌گذاری در یک صندوق قابل معامله در بورس متاورس (ETF)
 • سرمایه‌گذاری مستقیم در متاورس از طریق NFT
 • خرید زمین متاورس
 • اجاره یا خرید ساختمان‌های متاورس
 • سرمایه‌گذاری در متاورس برای همه در دسترس است و شما می‌توانید با توجه به میزان تحمل ریسک خود و میزان سرمایه‌گذاری خود با تحقیق، بهترین گزینه را نسبت به شرایطتان انتخاب کنید.

بهترین راه برای سرمایه گذاری در متاورس چیست؟

مانند تصمیم‌گیری در مورد هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری، بهترین راه برای سرمایه گذاری در متاورس همان چیزی است که با آن احساس راحتی می‌کنید. بسیاری از مردم با سهام یا ETF شروع می‌کنند، زیرا این سرمایه‌گذاری‌ها نیازی به حضور ندارند و می‌توانید به جای ارز دیجیتال، از دلار آمریکا برای خرید خود استفاده کنید.

اما اگر در حال بازی کردن، خرید و تعامل در متاورس هستید، و در مرحله‌ای از زندگی مالی خود در معرض ریسک قرار دارید، ممکن است بخواهید روی NFT، ارز دیجیتال یا زمین مجازی سرمایه‌گذاری کنید.

ریسک‌های سرمایه گذاری در متاورس

متاورس در مراحل ابتدایی خود است، بنابراین ما نمی‌دانیم چه شرکت‌ها و برنامه‌هایی موفق خواهند بود. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل آینده متاورس سعی در ورود آن دارند تا هم خود موفق شوند و هم در موفقیت متاورس نقشی داشته باشند. مانند بسیاری از فناوری‌های جدید، تنها برخی از این شرکت‌ها موفق خواهند شد. بنابراین باید دقت کنید که سرمایه گذاری در متاورس را بدون تحقیق کامل و اطمینان خاطر انجام ندهید.

چه محصولات و خدمات بخشی از متاورس هستند؟

دنیای کاملی از محصولات و خدمات وجود دارد که در نهایت می‌تواند بخشی از متاورس باشد. بسیاری از این‌ها اقتباسی از محصولات و خدمات هستند که اکنون به صورت معمول در دنیای واقعی در دسترس هستند. برخی دیگر هم ممکن است صرفاً منحصر به این فضا باشند:

 • سخت‌افزار همه‌جانبه مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR). برخی بر این باور هستند که این سخت‌افزارها در آینده‌ای نزدیک به‌ جز دیدن و شنیدن سایر حواس را هم درگیر خواهند کرد.
 • نرم‌افزارهای سه‌بعدی‌سازی که در ساختن مناظر در دنیای مجازی یا برای ایجاد اقلامی برای خرید و فروش در متاورس استفاده می‌شود.
 • پلتفرم‌های تعاملی یا جهان‌های مجازی که مقصد بازدیدکنندگان متاورس خواهند بود. این تقریباً معادل یک وب‌سایت در اینترنت است.
 • و…

آینده سرمایه گذاری در متاورس روشن به نظر می‌رسد

آینده سرمایه گذاری در متاورس روشن به نظر می‌رسد

متاورس امکانات بی‌پایانی را برای کاربرانی که به دنبال فرصت‌هایی برای سرمایه گذاری در متاورس هستند ارائه می‌دهد. این سرمایه‌گذاری همه صنایع را در بر می‌گیرد. مثلاً، اگر در زمینه املاک و مستغلات فعالیت دارید، ممکن است بخواهید زمین بخرید یا حتی یک خانه مجازی در مجاورت اسنوپ داگ بخرید.

تنوع بخش بزرگی از ویژگی‌هایی است که این دنیای مجازی در حال ظهور را تشکیل می‌دهد، از خرید لباس طراحان مختلف گرفته تا خرید ETF. این بدون شک یکی دیگر از جنبه‌های جالب انقلاب فناوری است که ما شاهد آن هستیم. در هر حال با مطالبی که در این مقاله ارائه دادیم، باید قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات خود را کامل کنید. چرا که اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای رخ می‌دهند.

نتیجه‌گیری

اگر به دنبال سرمایه گذاری در متاورس هستید، تحقیقات خود را مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری انجام دهید. روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در متاورس وجود دارد و مانند هر صنعت دیگری، مزایا و معایب و ریسک‌های متعددی دارد. می‌توانید در NFT های خاص متاورس سرمایه‌گذاری کنید یا زمین مجازی بخرید. با این حال، شما همچنین می‌توانید سهام شرکت‌هایی را که در حال حاضر در متاورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، از جمله نام‌های معتبری مانند مایکروسافت و نایک خریداری کنید.

انتخاب شما هرچه باشد، اگر به دنبال ایجاد یک سبد متنوع هستید، ممکن است منطقی باشد که مقداری از پول خود را در دارایی‌های دیجیتال در متاورس قرار دهید. با توجه به جدید بودن و رشد سریع صنعت متاورس، سرمایه‌گذاران باید محتاط بوده و پرتفوی خود را برای کاهش نوسانات متنوع کنند. از سوی دیگر با سرمایه گذاری در متاورس، سرمایه‌گذاران با تحمل ریسک بالا می‌توانند از صنعت جدیدی بهره ببرند.انتظار می‌رود در چند سال آینده با توسعه فضا و چشم‌انداز جدید دنیای مجازی برای معاشرت، خرید، بازی، کار و سرگرمی، چند برابر شود.

متاورس یک برنامه وب نسل بعدی است که اکنون در حال ظهور است. متاورس دنیای مجازی برای انجام انواع معاملات تجاری و همچنین بسیاری از تعاملات اجتماعی است. سرمایه گذاری در متاورس و سود بردن از آن، مستلزم توجه به آنچه اتفاق می‌افتد، توانایی زیرک بودن و تحمل ریسک بالا است.

در دوره توسعه مالی یکی از مواردی که به مرور برایتان جا می‌افتد این است که یاد می‌گیرید چگونه در زمان‌های مختلف تصمیمات مالی درستی بگیرید. مثلاً در زمان بحران کرونا چگونه می‌توانید کسب و کار خود را نجات دهید و یا اکنون که دنیای جدید متاورس در جهت تحول همه‌چیز برآمده چگونه خود را با آن سازگار کنید. حتماً برند نوکیا را به خاطر دارید که زمانی بهترین برند موبایل شناخته می‌شد، اما به دلیل سازگار نشدن با دنیای جدید از صحنه رقابت‌ها کنار رفت.

اکنون هم ‌زمان تصمیم‌گیری شماست. آیا می‌خواهید خود را با شرایط جدید سازگار کنید و شاهد پیشرفت خود و کسب و کارتان باشید؟ یا می‌خواهید از غافله عقب بمانید و بعداً حسرت آن را بخورید؟ در دوره توسعه مالی شما در سیزده قسمت ابتدایی با مفاهیم توسعه فردی آشنا خواهید شد. از قسمت چهارده تا انتهای دوره هم با مفاهیم مالی آشنا می‌شوید؛ مفاهیمی که به عنوان یک فرد از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باید آن‌ها را بدانید تا راه خود را پیدا کنید.

این دوره تاکنون به بیش از صد هزار نفر کمک کرده است تا در زمینه توسعه فردی و توسعه مالی خود را ارتقا بدهند. از آنجایی که تیم ما از ابتدا تا انتهای مسیر به وسیله کوچ شخصی و کتاب کار همراه شماست، بارها شاهد تحولات و اتفاقات شگفت‌انگیزی که با انجام دوره برایتان می‌افتد بوده‌ایم. امیدوارم شما هم یکی از آن افراد باشید و مسیر خود را همین حالا متحول کنید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *