fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ دانش مالی کسب و کار

کارآفرینی بدون سرمایه چگونه است؟

What-is-entrepreneurship-without-wealth

کارآفرینی بدون سرمایه چگونه است؟

آنچه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نیاز است

اولین قدم شما این است که کشف کنید که برای “شروع” رسمی یک تجارت چه چیزی لازم است و کدام یک از این موارد هزینه دارد. همین الان موارد زیر را برای شروع کارآفرینی بدون سرمایه نوشته و بررسی کنید:

برنامه‌ریزی

البته باید یک طرح تجاری و مدل مالی ارائه دهید، اما می‌توانید این کار را به صورت رایگان هم خودتان به تنهایی انجام دهید.

مجوز داد و ستد

اگر قصد دارید یک شراکت یا شرکتی ایجاد کنید، باید مدارکی را ثبت کنید. اما بسته به مجوزی که نیاز دارید، احتمالاً هزینه زیادی برایتان نخواهد داشت. اداره کسب‌وکار منابع زیادی دارد تا به شما کمک کند بفهمید به چه چیزی نیاز دارید، چگونه آن را به دست آورید و چقدر هزینه دارد.

انتخاب نام دامنه برند

در ابتدا باید روی برند خود به ‌صورت آنلاین سرمایه‌گذاری کنید. اگر به محصول خود ایمان دارید و می‌دانید بی‌نقص و با دوام است، بهتر است از یک رویکرد بی‌نقص هم برای این کار استفاده کنید. اغلب، یک نام دامنه جذاب تمام چیزی است که برای تعریف نام تجاری خود در ابتدا نیاز دارید، و می‌توان آن را با هزینه کمی خریداری کرد (نام دامنه‌ای را پیدا کنید که انتخاب نشده است، ساده باشد و با آن بر سر زبان‌ها بیوفتید!).

بر سر زبان ها بیوفتید

وب‌سایت

برای این کار شما می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید و یا از وب‌سایت‌سازهای آماده استفاده کنید، کمی زمان بگذارید و خودتان این کار را انجام دهید. من توصیه می‌کنم برای کارآفرینی بدون سرمایه با یک پلتفرم وب‌سایت پرکاربرد، مانند وردپرس یا Wix، شروع کنید که کار با آن‌ها آسان‌تر است.

بازاریابی

در حالی که بازاریابی به این شهرت دارد که بسیار گران است، اما در واقع تعداد زیادی تاکتیک واقعاً مؤثر وجود دارد که تنها با سرمایه‌گذاری زمان شما قابل انجام است. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، سئو و بازاریابی محتوا همگی در این دسته قرار می‌گیرند و صادقانه بگوییم، این‌ها واقعاً تمام چیزی هستند که شما نیاز دارید.

تجهیزات

تجهیزات، دفاتر و سایر دارایی‌های مشهود قاتل پول نقد هستند، اما نگران نباشید، همه مشاغل به آن‌ها نیاز ندارند.

محصولات

در نهایت، همه مشاغل باید چیزی بفروشند، که معمولاً به معنای سرمایه‌گذاری اولیه است. با این حال، بسیاری از خدمات را می‌توان با سرمایه‌گذاری زمان و نه پول انجام داد.

چگونه کارآفرینی بدون سرمایه را شروع کنیم؟

۱. با آنچه دارید شروع کنید

در ابتدای شروع یک کسب‌وکار جدید و برای کارآفرینی بدون سرمایه، آنچه را که در اختیار دارید بررسی کنید. خودتان را در موارد زیر در نظر بگیرید:

  1. مهارت‌ها – چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
  2. تجربه – در گذشته چه کرده‌اید؟
  3. دانش – چه می‌دانید؟
  4. منابع ملموس – شما صاحب چه چیزی هستید و به چه چیزی دسترسی دارید؟

توصیه می‌شود در مورد پاسخ‌های خود به این سؤالات به دقت فکر کنید. فوراً از آنچه به ذهنتان خطور می‌کند فراتر بروید و کمی عمیق‌تر به آنچه در اختیار دارید فکر کنید. در این فرآیند، حتماً پاسخ‌های خود را به این سؤالات یادداشت کنید. پاسخ‌های مکتوب شما مجموعه‌ای از مصنوعات را ایجاد می‌کند که می‌توان آن‌ها را با هم ترکیب کرد تا چیزی جالب، بدیع و ارزشمند در ایجاد یک کسب‌وکار جدید و کارآفرینی بدون سرمایه ایجاد کرد.

۲. کسانی را که می‌توانند مفید باشند در نظر بگیرید

آنچه دارید باید با کسانی که می‌شناسید ترکیب شود تا قدرت واقعی خود را نشان دهد. روابطی را که با دیگران دارید بررسی کنید، شبکه ارتباطات خود را ترسیم کنید و در نظر بگیرید که چگونه ارتباطات شما می‌تواند شما را قادر سازد از آنچه دارید به‌ طور مؤثرتری استفاده کنید.

افراد مفید را در کارآفرینی بدون سرمایه در نظر بگیرید

امروزه ابزار جایگزین برای ایجاد سرمایه‌گذاری حامی «ترکیب شراکت‌ها برای ایجاد بازارهای جدید است. روابط، به ویژه مشارکت‌های سهام، مسیر سرمایه‌گذاری جدید را شکل می‌دهد».

۳. آنچه را که می‌توانید از دست بدهید سرمایه‌گذاری کنید

با این دیدگاه شروع کنید که «من این مبلغ را سرمایه‌گذاری می‌کنم و انتظار بازگشت ۳۰ درصدی دارم» در مقابل «من ممکن است این مقدار را که سرمایه‌گذاری کرده‌ام، از دست بدهم». بنابراین مبلغی را در نظر بگیرید که بتوانید با این دیدگاه به آن نگاه کنید.

اگر فقط چیزهایی را که می‌توانید از دست بدهید وارد کرده باشید، انعطاف‌پذیری را در کسب‌وکار حفظ کرده و استرس را در مدیریت آن به حداقل می‌رسانید. اگر فقط زمانی مایل به سرمایه‌گذاری هستید که انتظار دارید بازده خاصی دریافت کنید، این احتمال وجود دارد که هرگز پیشرفت نکنید و کسب‌وکاری را که همیشه آرزوی داشتن آن را داشتید نتوانید راه‌اندازی کنید.

۴. آزمایش کنید و تطبیق دهید

با این طرز فکری که در مورد قبل اشاره شد، انعطاف‌پذیری و سازگاری یک مزیت رقابتی است. شما نه با تثبیت بیش از حد بر یک هدف یا یک نتیجه، بلکه با پاسخگویی به تغییرات محیطی موفق می‌شوید. شرکت‌های موجود معمولاً نسبت به شرکت‌های جدید بیشتر طول می‌کشند تا سازگار شوند، زیرا انگیزه بیشتری برای ثابت ماندن شرایط دارند و روال‌ها و شیوه‌هایی را ایجاد کرده‌اند که وضعیت موجود را تقویت می‌کند.

شرکت‌های جدید به روشی که همیشه انجام می‌شد وابسته نیستند و بنابراین کارآفرینان می‌توانند از تغییر در ترجیحات مصرف‌کننده یا تغییر در فناوری یا تغییر قوانین با تنظیم مجدد کسب‌وکار خود برای بهره‌گیری از چنین پیشرفت‌هایی بهره‌مند شوند. کارآفرین با طرز فکر جایگزین، «باید آماده باشد تا به آنچه سر راهش می‌آید بسنده کند و یاد بگیرد که هم احتمالات مثبت و هم منفی را به اجزای مفید فرصت‌های جدید تبدیل کند».

انواع مشاغل جدید برای شروع با سرمایه محدود

انواع مشاغل جدید برای شروع با سرمایه محدود

کسب‌وکارهایی که وقتی کارآفرینان سرمایه محدودی دارند و ذهنیت جایگزین را برای ایجاد سرمایه‌گذاری جدید اتخاذ می‌کنند، ظاهر می‌شوند، معمولاً ویژگی‌های خاصی دارند. آن‌ها اغلب در یک یا چند دسته از دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرند: خدمات، رویدادها، عملکرد، کارگزاری یا آموزش. این مشاغل می‌توانند به ‌صورت کارآفرینی، کارآفرینی بدون سرمایه و خویش‌فرمایی ظاهر شوند.

مشاغل خدماتی

مشاغل خدماتی به مهارت و زمان فردی که کسب‌وکار را راه‌اندازی می‌کند بستگی دارد. چنین فردی می‌تواند مهارت خود را با سرمایه‌گذاری اولیه نسبتاً کمی در اختیار دیگران قرار دهد. برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار خدماتی، فقط به ابزارهای تجارت خود نیاز دارید. یک مشاور ممکن است به یک کامپیوتر، یک هنرمند چند ابزار و یک خیاط یک چرخ خیاطی نیاز داشته باشد. با این ابزارها می‌توانید از مخاطبین خود برای شروع فروش خدمات خود استفاده کنید.

رویدادها

کسب‌وکارهای مبتنی بر رویداد کمی پیچیده‌تر هستند، اما همچنان می‌توان با سرمایه محدود شروع به کار کرد. کسب‌وکارهای مبتنی بر رویدادها شامل سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که رویدادهای ورزشی، نمایشگاه‌ها و کنسرت‌ها را برگزار می‌کنند. مزیت چنین کسب‌وکارهایی این است که با بازاریابی مؤثر، می‌توانید بلیت‌ها را قبل از متحمل شدن هزینه‌های عمده بفروشید و میزان سرمایه مورد نیاز برای حفظ سرمایه‌گذاری را به دست آورید. همان‌طور که دیدید این گزینه هم می‌تواند موجب کارآفرینی بدون سرمایه شود.

عملکرد

کسب‌وکارهای مبتنی بر عملکرد به توانایی کارآفرینان برای عملکرد و گرد هم آوردن افراد دیگری که می‌توانند عملکرد را افزایش دهند، بستگی دارد.

۶ کسب‌وکار که می‌توانید تقریباً بدون پول نقد راه‌اندازی کنید

کدام نوع کسب‌وکار را می‌توان بدون بار مالی سنگین در هر یک از زمینه‌های فوق راه‌اندازی کرد؟ بخوانید تا متوجه شوید.

۱. تولیدکننده محتوا

تولیدکننده محتوا

کارآفرینی بدون سرمایه، خیلی هم سخت نیست. سایت‌هایی مانند پونیشا و… فرصتی عالی برای نویسندگان، ویراستاران، عکاسان، هنرمندان و فیلم‌سازان فراهم می‌کنند تا با کسب‌وکارهای مختلف کار کنند و مجموعه‌ای از نیازهای محتوا را از طریق فریلنسرها برآورده کنند. مقدار پولی که یک فرد می‌تواند در این ایده تولید کند، بر اساس انگیزه و استعداد فرد بسیار متفاوت است. الکساندرا فاسولو، نویسنده و کپی‌رایتر، در صحبت با Entrepreneur توضیح داد که او با رزرو پروژه‌های کوچک به قیمت ۵ دلار شروع کرد و در عرض دو سال، شهرت و پایگاه مشتری ایجاد کرد که سالانه شش رقم درآمد داشت.

۲. خلاقیت‌های شخصی

خلاقیت‌های شخصی مانند هنر و صنایع دستی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر شما یک نقاش هستید، می‌توانید آثار هنری خود را با سرمایه‌گذاری چیزی بیشتر از لوازم هنری و وقت خود بفروشید. پلتفرم‌هایی مانند دیجی‌کالا، ترب و… خلاقیتی هستند که هم خودشان سود می‌برند و هم به کسب‌وکارها کمک می‌کنند.

۳. خدمات در منزل

کارهای خدماتی هزینه قبلی برای شما ندارند و به عنوان کالاهای نامشهود شناخته می‌شوند. همچنین اگر در محل کار خود مشتریتان کار می‌کنید به دفتر هم نیازی ندارید. به عنوان مثال، می‌توانید یک سرویس نگهداری از کودک، یک سرویس سگ گردانی یا نگهداری از حیوانات خانگی یا چیزی مانند محوطه‌سازی یا برف‌روبی و یا هر خدماتی که به ذهنتان می‌رسد را راه‌اندازی کنید. در این گزینه می‌توانید کارآفرینی بدون سرمایه خوبی را راه‌اندازی کنید یا حداقل با سرمایه بسیار کم شروع کنید. همچنین درباره هزینه منابع انسانی در کارآفرینی بهتر است بیشتر مطالعه کنید.

۴. تعمیرات یا خدمات مبتنی بر مهارت

اگر مهارت خاصی دارید، می‌توانید از مهارت خود به عنوان عامل اصلی درآمد کسب‌وکار خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک فنی‌کار ماهر هستید، می‌توانید به صاحبان خانه‌هایی که اطلاعات زیادی در مورد تعمیرات خانه نمی‌دانند، پاسخ دهید.

درست مانند خدمات خانگی، این نوع خدمات نیازی به داشتن یک مکان فیزیکی ندارند و نیازی به سرمایه‌گذاری در هیچ چیز از قبل ندارند، به جز ابزار یا تجهیزاتی که برای کار به آن نیاز دارید. که بسته به مهارتتان از نظر هزینه متفاوت خواهد بود.

۵. فروش مجدد

ایده فروش مجدد ساده است؛ شما محصولاتی را خریداری کرده و به افراد دیگر می‌فروشید. برای خرید این کالاها می‌توانید از عمده‌فروشی‌ها خرید کنید. زمانی که از عمده‌فروشی‌ها خرید می‌کنید، مستقیماً از فروشنده خریداری می‌کنید و بنابراین هزینه کمتری را متحمل می‌شوید. عکس این حالت هم ممکن است که خودتان عمده‌فروش شوید. با عمده‌فروشی، به پول و فضای بیشتری از قبل نیاز خواهید داشت، اما در نهایت کنترل بیشتر و پول بیشتری خواهید داشت.

۶. مشاوره

مشاوره

بسیاری از کارگران تنها پس از کسب چندین سال تجربه حرفه‌ای به کارآفرین شدن فکر می‌کنند. به صنعتی که در آن مشغول هستید فکر کنید و در این مدت چقدر توانسته‌اید یاد بگیرید. متخصصان جدید و یا صاحبان کسب‌وکار نوپا احتمالاً خوشحال خواهند شد که برای تخصص شما به شما پول بدهند. مشاوره خدماتی است که تولید آن فقط زمان می‌برد، اما می‌تواند به عنوان یک فرصت شغلی بسیار ارزشمند باشد، خصوصاً برای کارآفرینی بدون سرمایه.

در کل روش‌های زیادی برای کارآفرین شدن وجود دارد که اگر مایل به کارآفرین شدن هستید پیشنهاد می‌کنم مقاله “چگونه کارآفرین شویم؟” را از دست ندهید.

کلام آخر

امیدواریم اکنون متوجه شده باشید که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار به پول اولیه چندان زیادی نیاز ندارید. در واقع، شما می‌توانید تقریباً بدون هیچ هزینه‌ای کارآفرینی بدون سرمایه را شروع کنید. بعد از اینکه کسب‌وکار خود را شروع کردید و شروع به کسب درآمد کردید، کمبود سرمایه‌ای که برای راه‌اندازی داشتید، کم‌کم جبران می‌شود. شما می‌توانید سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود را دوباره سرمایه‌گذاری کنید، یا از آن برای راه‌اندازی یک تجارت بزرگ‌تر استفاده کنید.

همان‌طور که در این مقاله خواندید، سرمایه‌گذاری ارتباط مستقیمی با کارآفرینی و کارآفرینی بدون سرمایه دارد. متأسفانه مشکل بیشتر افراد این است که چیزی درباره سرمایه‌گذاری که متناسب با شرایطشان باشد نمی‌دانند. این عدم آگاهی درباره مسائل مالی، مانع پیشرفت خصوصاً در ایران می‌باشد. اگر توجه کرده باشید در مدارس چیزی درباره بودجه‌بندی، مسائل مالی، سرمایه‌گذاری، هوش مالی، کارآفرینی و همینطور زمینه‌های توسعه فردی به ما نمی‌آموزند. در حالی که می‌توان گفت کلید موفقیت و پیشرفت هر کشوری در گرو این مسائل است.

می‌خواهم دوره‌ای را تحت عنوان توسعه مالی به شما معرفی کنم که هرآنچه در زندگی شخصی و تصمیم‌های مالی به آن نیاز دارید، در اختیارتان قرار می‌دهد. به امید آنکه شما پس از دیدن این دوره به همراه کتاب کار و کوچ شخصی گام کوچکی در جهت پیشرفت خود و کشور عزیزمان بردارید. با پر کردن فرم زیر، فایل‌های دوره را دریافت کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *