fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی

توسعه فردی مدیران

Individual-development-of-managers

توسعه فردی مدیران

توسعه فردی مدیران نقش برجسته‌ای در توسعه اهداف مدیران دارد. کارمندان برای ایجاد محل کار بهتر به مدیران خود وابسته هستند. این مسئولیت مدیران است که الهام‌بخش کارمندان خود باشند و آن‌ها را در شرایط مختلف راهنمایی کنند. نیازی نیست که مدیران تمامی وظایف اساسی را به تنهایی انجام دهند، بلکه وجود یک مدیر کارآمد که بتواند به درستی راهنما باشد ضروری است. به همین دلیل است که توسعه فردی مدیران بسیار اولویت دارد.

مدیران زمان زیادی را صرف کمک به کارمندان می‌کنند و با تیم‌هایی با اهداف متفاوت جلسات ملاقات دارند. زمانی که توسعه فردی مدیران به صورت جدی پیگیری می‌شود، با مدیرانی مواجه می‌شویم که می‌خواهند موفقیت خود را با تعداد افرادی که به آن‌ها انگیزه و اختیار می‌دهند مشخص کنند. قبلاً در مورد اهمیت توسعه فردی صحبت کرده‌ایم و در این مقاله به توسعه فردی مدیران می‌پردازیم.

توسعه فردی مدیران

اول از همه، بیایید روشن کنیم که اهداف اصلی رشد شخصیت شما چیست؟

اهداف اصلی رشد شخصیت

 • کمک به یادگیری مهارت‌های توسعه فردی
 • افزایش خلاقیت و بهره‌وری
 • تقویت توانایی
 • در کار خود سیستماتیک‌تر و مؤثرتر عمل کردن

آیا همه این موارد را در زندگی خود می‌خواهید به دست آورید؟ اگر بله، پس این تاکتیک‌ها را در زندگی کاری خود دنبال کنید. پس از کار کردن بر روی توسعه فردی خود شما قادر خواهید بود وظیفه خود را با حس قوی و تمرکز بهتر انجام دهید. همچنین عملکرد و بهره‌وری سازمان و بخش را تضمین می‌کنید. توسعه فردی مدیران و کارکنان از برنامه‌های اصلی سازمان‌های قدرتمند است. تدوین چنین طرحی بر عهده بخش منابع انسانی است.

۱۰ برنامه توسعه شخصی برای مدیران

اگر رهبر یک شرکت یا سازمان هستید، ممکن است لازم باشد برای توسعه محیط کاری خود یک برنامه کاملاً اثبات‌شده تهیه کنید. در اینجا، با برنامه‌های جذاب برای توسعه فردی مدیران آشنا خواهید شد.

۱. اهداف خود را تعیین کنید

قبل از هر چیز باید از اهداف سازمان آگاه باشید. شما باید تمام اطلاعات را تا حد امکان در برنامه خود جمع‌آوری کرده و از آن استفاده کنید.

همچنین، می‌توانید اعضای تیم خود را در این فرآیند مشارکت دهید. مشارکت اعضا به آن‌ها کمک می‌کند که به همین ترتیب مسئولیت‌پذیر باشند و در مورد هدف سازنده باشند. این کار باعث رشد و توسعه آن‌ها، در کنار توسعه فردی مدیران نیز می‌شود.

۲. همکاری تیمی را افزایش دهید

همکاری تیمی را افزایش دهید

این مورد نه‌تنها برای ایجاد روابط مناسب بین افراد کار می‌کند، بلکه اهداف و مقاصد مشترک را ارتقا می‌دهد. برای یک نتیجه موفقیت‌آمیز در کار خود، باید تیم‌های مختلفی را به هم متصل کنید. توسعه فردی مدیران تیم‌هایی کارآمد تولید می‌کند. ممکن است برایتان سؤال ایجاد شود که این کار چه سودی برای شما دارد؟

 • بهره‌وری کار را تشدید کنید
 • همه کارکنان را به همکاری با هم مشغول کنید
 • کارکنان را منعطف و سازگار بار بیاورید

به عنوان یک مدیر، شرکت از شما انتظار پروژه‌های موفق زیادی خواهد داشت و صادقانه بگویم، بدون یک تیم که همکاری تیمی بلد باشد، نمی‌توانید آن را محقق کنید. بنابراین، هرگز کاری نکنید که آن‌ها احساس کنند شما رئیسی هستید که باید بی چون و چرا از او اطاعت کنند. علاوه بر این، کاری کنید که آن‌ها درک کنند که شما رهبر هستید، و شما دوشادوش آن‌ها کار می‌کنید. به آن‌ها بگویید وقتی که به کمکی نیاز دارند همیشه در آنجا هستید.

۳. ارتباط ایجاد کنید

مورد بعدی در توسعه فردی مدیران این است که با هر کارمند تیم ملاقات خصوصی داشته باشید. سعی کنید یک رابطه سالم با همه کارگران ایجاد کنید. در نتیجه، این رابطه آن‌ها را به بحث در مورد هر موضوع با شما در مورد اهداف سازمان سوق می‌دهد.

علاوه بر این، آموزش تیم خود باعث افزایش دانش اعضای تیم می‌شود. شما سودمندترین فرد تیم خواهید شد. در پایان هم آن افراد با قابلیت‌های بیشتری برای شما کار خواهند کرد.

۴. یک محرک و الهام‌بخش شوید

اگر انتظار دارید از کار یا اعضای تیم خود به سطح بالاتری از خروجی دست یابید، باید به درستی به آن‌ها انگیزه دهید. به طور مشابه، می‌توان گفت مربی تیم خود باشید. به جای فرمان دادن و داشتن نگاه از بالا به آن‌ها آموزش دهید. آن‌ها را تشویق کنید تا بر چالش‌ها غلبه کنند. در این زمینه می‌توان به نقل قول معروف ریچارد برانسون، بنیان‌گذار گروه ویرجین اشاره کرد:

مردم هیچ فرقی با گل ندارند. اگر آن‌ها را آبیاری کنید، شکوفا می‌شوند. اگر با آن‌ها خوب نباشید، پژمرده می‌شوند. علاوه بر این، توسعه فردی مدیران باعث می‌شود کارمندان را برای عملکرد بهتر ارتقا دهید و رقابت داخلی بین کارکنان ایجاد کنید. این به سازمان شما اجازه می‌دهد بدون هیچ شکی به بالاترین هدف برسد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید مشوق بودن را تمرین کنید. در اینجا چند نکته برای تبدیل شدن به یک الهام‌بخش خوب وجود دارد:

 • با ارائه برگه‌ها یا وظایف به اعضای تیم کمک کنید.
 • بازخورد سازنده در مورد کار خود ارائه دهید.
 • با آن‌ها رفتار دوستانه داشته باشید تا سبک کار آن‌ها را بدانید.
 • به کار آن‌ها اهمیت دهید.
 • سخنرانی دل‌نشین و دلگرم‌کننده‌ای برای آن‌ها ارائه دهید.
 • محیط کاری بهتری را برای آن‌ها تضمین کنید.

۵. مدیریت زمان بسیار مهم است

مدیریت زمان بسیار مهم است

مدیریت زمان یک برنامه بسیار مهم برای توسعه فردی مدیران است. اگر می‌خواهید بهترین استفاده را از زمان در محل کار خود داشته باشید، برای هر کار یک جدول زمانی تعیین کنید. سعی کنید آن را با دقت دنبال کنید. اجازه ندهید موانعی برای تمرکز بر روی شغل خاص شما وجود داشته باشد. باز هم باید روی مدیریت اولویت، کار کنید. بهره‌وری و مهارت شما را افزایش می‌دهد. همچنین، به شما امکان می‌دهد زمان بیشتری برای انجام تلاش‌های دیگر داشته باشید.

۶. گوش دادن دقیق و فعال را تمرین کنید

یکی از مهارت‌هایی که در توسعه فردی مدیران بسیار مورد توجه است، گوش دادن فعال است. گوش دادن فعال یکی از مهارت‌های دوست‌داشتنی یک مدیر است. با توسعه این مهارت، دانایی اعضای تیم خود را کشف خواهید کرد که به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را به طور کامل هدایت کنید.

به اعضای تیم و کارمندان خود با دقت گوش دهید. به این معنی که شما به آن‌ها و به صحبت‌هایشان توجه کامل دارید. این همچنین به شما کمک می‌کند تا اعتماد یک کارمند را جلب کنید.

۷. تصمیم‌گیرنده خوبی باشید

توسعه فردی مدیران: تصمیم‌گیرنده خوبی باشید

انسان‌ها موجوداتی احساسی هستند، بنابراین نمی‌توانند درباره دستورالعمل‌ها مثبت فکر کنند. به همین دلیل خود را در خصومت و تردید قرار می‌دهند. گاهی اوقات تصمیم خوب شما می‌تواند کل سیستم یک پروژه یا حتی خط مشی یک شرکت را تغییر دهد. بنابراین، تصمیمات شما زندگی شما را شکل خواهد داد. بنابراین، اگر انتخاب بهتری داشته باشید، تجربه خوشایندی خواهید داشت.

به علاوه، تصمیم‌گیری کار سختی است. اگر خودتان به تنهایی تصمیم بگیرید، بزرگ‌ترین اشتباه به اسم شما تمام خواهد شد. این موضوع باعث ایجاد حس منفی در بین کارکنان می‌شود. در نتیجه، بهره‌وری ممکن است به شدت کاهش یابد.

به عنوان یک مدیر، که توسعه فردی مدیران و کارکنان را جدی می‌گیرد، باید کارکنان را در فرآیند تصمیم‌گیری مشارکت دهید. باید به آن‌ها اجازه دهید افکار و عقاید خود را به اشتراک بگذارند. گاهی اوقات، کارمندان ایده‌های بالقوه خیلی خوبی می‌دهند.

شما می‌توانید پیشنهاد آن‌ها را بهبود ببخشید و از آن‌ها استفاده کنید. این روند می‌تواند یک برنامه توسعه فردی مؤثر برای مدیران باشد. مهارت حل مسئله و مهارت تصمیم‌گیری درست از مهارت‌های بسیار مهم برای هر مدیری هستند که پیشنهاد می‌کنم این دو مقاله را از دست ندهید.

۸. زبان بدن خود را تقویت کنید

ممکن است بپرسید که من به عنوان یک مدیر خوب کار می‌کنم و تجربه عالی در زندگی کاری خود دارم، چرا می‌گویید زبان بدن برای توسعه فردی مدیران مهم است؟ خوب، زبان بدن عالی به شما کمک می‌کند تا به طور مؤثر با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. در واقع، این یک فرآیند ارتباطی غیرکلامی در وضعیت و فعالیت‌های پروژه‌های شما است.

بنابراین، زبان بدن، قاطعیت شما را افزایش می‌دهد و همچنین به بهبود عملکرد شما کمک می‌کند. به عبارت دیگر زبان بدن بیانگر شخصیت شماست. برعکس، ممکن است شخصیت شما به دلیل زبان بدن ناخوشایند دچار مشکلات و سوءتفاهم‌های زیادی شود.

زبان بدن در توسعه فردی مدیران

۹. سازگار شوید

برای سازگاری، باید خلاقانه‌تر فکر کنید. اعضای تیم شما باید تشویق شوند تا به روش‌های مختلف برای ارائه خلاقیت کار کنند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به تلاش بیشتری داشته باشید تا به تیم خود فضای کاری خلاقانه جدیدی بدهید.

در دوره‌های توسعه فردی مدیران متوجه می‌شویم هرقدر یک مدیر خودآگاهی بیشتری داشته باشد، سازگاری بیشتری از خود نشان می‌دهد. در هوش هیجانی مانند دوره‌های خود مدیریتی مراقب باشید. این به شما سازگاری طبیعی‌تر و بیشتری برای ایجاد رابطه بهتر با کارمندانتان می‌دهد. راه‌های تقویت هوش هیجانی مقاله‌ای جامع در این زمینه است.

علاوه بر این، اعتماد به نفس شما را برای کار با یک تیم جدید افزایش می‌دهد. از همه مهم‌تر، عادت به خواندن کتاب را در خود ایجاد کنید. کتاب بهترین دوست ماست. می‌توانید در مورد خودآگاهی برای خودآموزی بهتر از کتاب‌های مختلف بیشتر بیاموزید.

۱۰. صبر را تمرین کنید

وقتی از برنامه توسعه فردی مدیران صحبت می‌کنیم، نمی‌توان اهمیت صبر را نادیده گرفت. صبر بهترین راه برای آرام کردن خود است. انرژی مثبت شما را افزایش می‌دهد. این به شما کمک می‌کند تا با اعضای تیم خود رابطه نزدیک برقرار کنید. اگر آن را با همه تمرین کنید، احساس مهارت و تمرکز بیشتری خواهید کرد.

حقیقت دارد که اگر مردم شما را در حالت غرور و غیر قابل کنترلی بیابند، فکر می‌کنند تصمیم‌گیرنده ضعیفی هستید. چنین موقعیتی هم به شما اجازه ترفیع گرفتن نمی‌دهد. با حفظ آرامش، استرس خود را کاهش خواهید داد. اگر دلایل بی‌حوصلگی خود را دنبال کنید، زندگی امن و شغل بهتری خواهید داشت. راه‌های کنترل و مدیریت استرس را بشناسید تا آرامش خود را حفظ کنید و راحت‌تر با آن برخورد کنید.

حکم نهایی در مورد برنامه توسعه فردی مدیران

اگر می‌خواهید شغل خود را پیش ببرید و با انگیزه و مشارکت‌کننده باشید، به یک برنامه توسعه فردی موفق و استوار برای مدیران نیاز دارید. بدون توسعه فردی مدیران و اعمال و اجرای این برنامه‌ها نمی‌توانید به هدف خود برسید.

حکم نهایی در مورد برنامه توسعه فردی مدیران

در اینجا ما سعی کرده‌ایم تمام نکات حیاتی و مهم برای رشد کسب و کار یا سازمان شما را پوشش دهیم. جیم ران، کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی در مورد ویژگی‌های یک مدیر می‌گوید:

“چالش رهبری، قوی بودن، اما نه بی‌ادب بودن است. مهربان باش، اما ضعیف نباش؛ جسور باش، اما نه قلدر؛ متفکر باش، اما تنبل نباش؛ فروتن باش، اما ترسو نباش. مغرور باش، اما متکبر نباش. شوخ‌طبعی داشته باش، اما بدون حماقت.”

کلام آخر

کارفرمایان به طور فزاینده‌ای از اهمیت سرمایه‌گذاری روی کارکنان خود آگاه هستند و اغلب ساختارها و فرآیندهایی را برای فراهم کردن فرصت‌هایی برای آموزش و توسعه فردی مدیران و کارکنان خود دارند.

با این وجود، مدیران همچنین باید مسئولیت شخصی برای تجدید و به‌روزرسانی مهارت‌ها و دانش خود را در طول زندگی کاری خود بپذیرند. توسعه فردی مدیران برای یک مدیر، یک فرآیند مستمر مادام‌العمر از پرورش، شکل دادن و بهبود مهارت‌ها و دانش برای اطمینان از حداکثر اثربخشی و قابلیت اشتغال مداوم است.

توسعه فردی مدیران لزوماً به معنای حرکت رو به بالا نیست. بلکه در مورد توانمند ساختن افراد برای بهبود عملکرد خود و دستیابی به پتانسیل کامل خود در هر مرحله از حرفه خود است.

برنامه‌ریزی توسعه فردی فرآیندی است متشکل از:

 • تعیین اهداف خود در بلندمدت و کوتاه‌مدت، یا آنچه می‌خواهید در حرفه خود به دست آورید. همچنین ارزیابی واقعی موقعیت فعلی خود.
 • شناسایی نیازها به مهارت، دانش یا شایستگی
 • انتخاب فعالیت‌های مناسب توسعه فردی مدیران برای برآوردن آن نیازهای درک شده.

همه ما در زندگی خود نیاز به کار کردن بر روی توسعه فردی خود داریم. قبل از اینکه به سمتی مانند مدیری برسید، نیاز دارید که ابتدا خود را برای آن آماده کرده باشید و شایستگی مدیر شدن را پیدا کرده باشید. اطلاعات اولیه‌ای که برای توسعه فردی و پیدا کردن اهداف خود نیاز دارید، توسعه مالی خود در حدی که بتوانید در کشور جهان سومی مانند ایران گلیم خود را از آب بیرون بکشید نیازمند آموزش است. اما متأسفانه در هیچ کجای نظام آموزشیمان این آموزش‌ها گنجانده نشده است.

بنابراین این خود ما هستیم که باید به دنبال آموزش خود باشیم. تمام این آموزش‌ها را در دوره جامع توسعه مالی برای شما گردآوری کرده‌ایم. در این دوره جذاب ابتدا به مهارت‌های توسعه فردی و سپس به آموزش‌های مالی می‌پردازیم. به این ترتیب پس از یک ماه شما به وضوح شاهد تغییرات در زندگی خود خواهید بود.

در این مسیر هم همراه شما هستیم و به وسیله کوچ شخصی و کتاب کار نیازهای شما را در این دوره برطرف می‌کنیم. به این ترتیب مطالب دوره را به صورت عملی در زندگی شما پیاده‌سازی می‌کنیم. شخصی‌سازی دوره توسعه مالی برای افراد باعث شده است که تاکنون بیش از صد هزار نفر در این دوره شرکت کرده و شاهد نتایج شگفت‌انگیز آن باشند. با پر کردن فرم زیر همیت الان آموزش خود را شروع کنید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *