fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ توسعه فردی دانش مالی

سرمایه گذاری روی خود

HOW-TO-Invest-in-yourself

سرمایه گذاری روی خود

قطعاً می‌دانید که عادات و رفتار شما تأثیر مستقیم بر روی رفاه و آسایش دارد. جایگاهی که الان در آن هستید، به وسیله عادات و تصمیمات گذشته‌تان مشخص شده است. اگر از وضعیت خود راضی نیستید و یا فکر می‌کنید قابلیت‌های بیشتری برای پیشرفت در زندگی دارید فراموش نکنید که هیچ‌وقت برای تغییر دیر نیست.

می‌توانید با به وجود آوردن تغییرات کوچک و سرمایه گذاری روی خود آینده روشن‌تری برای خود ایجاد کنید. در این مقاله توصیه‌هایی برای شروع سرمایه گذاری روی خود و تغییر زندگی ذکر گردیده است. با استفاده از این ایده‌ها در زندگی می‌توانید تأثیر مثبت آن را ببینید.

راه‌های سرمایه گذاری روی خود

۱. با خانواده و دوستان در ارتباط باشید

با خانواده و دوستان در ارتباط باشید

خانواده و دوستانتان ارزشمند هستند و ارزش این را دارند که با آن‌ها در ارتباط باشید و مقداری از وقت خود را به آن‌ها اختصاص دهید و روابط خود را با آن‌ها عمق ببخشید. چه به صورت حضوری، چه از طریق تلفن، ایمیل و… مقداری از وقت و تلاش خود را صرف برقراری ارتباط منظم با آن‌ها کنید. بعد از اینکه در طولانی‌مدت این کار را انجام دهید، احساس شادی بیشتری خواهید کرد و به نوعی سرمایه گذاری روی خود انجام داده‌اید.

۲. برنامه‌های تأثیرگذار را جایگزین تلویزیون کنید

افراد زیادی که به دنبال سرمایه گذاری روی خود نیستند، وقت ارزشمند خود را صرف دیدن برنامه‌های تکراری تلویزیون می‌کنند و این‌گونه اتلاف وقت انجام می‌دهند. اما بیشتر نمایش‌های تلویزیون چیزی به دانش ما اضافه نمی‌کنند و اکثراً جنبه سرگرمی دارند. بنابراین میزان تماشای تلویزیون خود را در حدی معقول نگه دارید و وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید، سعی کنید نکاتی را یاد بگیرید و درس‌هایی که می‌گیرید در زندگی استفاده کنید.

۳. از وب‌سایت‌های مثبت دیدن کنید

بسیاری افراد ساعت‌ها وقت خود را صرف چک کردن شبکه‌های مجازی خود مانند اینستاگرام، تماشای فیلم‌های بی‌محتوا و… می‌کنند. اگر مجموع این ساعت‌ها را در نظر بگیرید کاملاً غیر قابل باور است. برای سرمایه گذاری روی خود می‌توان همین زمان را صرف مطالعه وب‌سایت‌های مثبت و آموزشی کرد و اطلاعات خود را در زمینه‌های مفید بالا برد.

۴. برای سرمایه گذاری روی خود، به دنبال آموزش یک مهارت جدید باشید

یکی از فاکتورهایی که افراد موفق به آن دائماً توجه دارند، به دست آوردن مهارت‌های جدید است. برای پیشرفت شخصی، شغلی و برای اینکه بتوانید سرمایه گذاری روی خود انجام دهید، همیشه یک مهارت را در سبد یادگیری خود ذخیره داشته باشید. یادگیری مهارت باعث می‌شود زمانتان را بیهوده تلف نکنید و از طرفی این مهارت‌های شما است که می‌تواند آینده شغلی و زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

۵. خلاقیت خود را تقویت کنید

بسیار خوب است که در زندگی خود به خلاقیت بپردازید زیرا خلاقیت، مناطق خاصی از مغز شما را توسعه می‌دهد. همچنین به شما می‌آموزد که چگونه هنگام انجام کاری متفاوت، سرگرم شوید و متفاوت فکر کنید. پس سعی کنید به جای اینکه وقتتان را تلف کنید، سرمایه گذاری روی خود را جدی بگیرید و خلاقیتتان را تقویت کنید. چگونه؟ با یاد گرفتن یک هنر جدید، با گوش کردن به موزیک‌های متفاوت، امتحان کردن فضاهای جذاب، مسافرت کردن و…

۶. آموزش یک زبان جدید را در برنامه خود قرار دهید

آموزش یک زبان جدید

یادگیری و تسلط بر زبان دیگری غیر از زبان مادری برایتان مزایای زیادی خواهد داشت. این مهارت باعث می‌شود در محل کارتان ارزشمندتر شوید، باعث آشنایی با فرهنگ‌های مختلف می‌شود، در سفرهایتان به خارج از کشور مسلط‌تر خواهید بود و بیشتر لذت می‌برید. در کل برای شخص شما رزومه بهتری ایجاد می‌کند. شاید جالب باشد که بدانید یادگیری زبان‌های دیگر، آلزایمر و زوال عقل را متوقف، یا از آن جلوگیری می‌کند و این‌گونه سرمایه گذاری روی خود انجام داده‌اید.

۷. دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید

تأثیر دوست بر زندگی انسان‌ها بر همگان مشخص است. شخصیت شما میانگین ۵ نفری است که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید. اگر می‌خواهید شاد، مثبت اندیش، سالم و موفق باشید، باید با افرادی که این ویژگی‌ها را دارند ارتباط برقرار کنید. برعکس، اگر در حال حاضر دوستانی دارید که این معیارها را ندارند، بسیار مؤدبانه ارتباط خود را با آن‌ها محدود کنید و مدت زمانی را که با آن‌ها می‌گذرانید، بسیار کاهش دهید.

۸. زمانتان را درست مدیریت کنید

فراموش نکنید که در طول شبانه‌روز فقط ۲۴ ساعت زمان دارید و این زمان با ارزش‌ترین دارایی شما است. همه افراد دقیقاً به همین اندازه زمان دارند و تنها نحوه استفاده از زمان با هم متفاوت است. پس مدیریت مؤثر زمان یکی از مهم‌ترین ابزارهای برای سرمایه گذاری روی خود است. یاد بگیرید که زمانتان را بهتر و درست مدیریت کنید.

برای رسیدن به این هدف باید از کارهایی که وقتتان را می‌گیرد و نتیجه دلخواهتان را به همراه ندارد دوری کنید. یکی از بهترین روش‌های مدیریت زمان این است که برای هر روز برنامه داشته باشید و بدانید در هر روز چه کارهایی رو باید انجام بدهید.

۹. برای سرمایه گذاری روی خود، هدف‌گذاری کنید

یکی از روش‌های سرمایه گذاری روی خود که می‌تواند آینده شما را تأمین کند این است که بدانید می‌خواهید در آینده کجا و در چه شرایطی باشید. یعنی برای خود هدف مشخص در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. یک روش ساده برای رسیدن به اهداف بلندمدت این است که اهدافتان را به مراحل کوچک‌تری تقسیم کنید و در شروع هر هفته، اهداف آن هفته را بنویسید تا با تمرکز بیشتر در مسیر موفقیت قدم بردارید.

هدفگذاری روی کسب و کارتان

۱۰. رؤیا داشته باشید

داشتن هدف با رؤیا چه تفاوتی دارد؟ هدف به معنی نقطه ارزشمندی است که باور داریم با توجه به استعداد و توانایی‌هایمان می‌توانیم به آن برسیم. اما رؤیا فراتر از باور و منطق است. در رؤیا اتفاقی را در نظر می‌گیرید که با استعداد و شرایط موجود احتمال رسیدن به آن وجود ندارد یا خیلی کم است. هر رؤیایی به فکر شما می‌رسد و می‌توانید آن را تجسم کنید احتمال رسیدن به آن بسیار زیاد است. پس رؤیا داشته باشید و آن را تجسم کنید.

۱۱. برای سرمایه گذاری روی خود، همواره در حال یادگیری باشید

اگر می‌خواهید سرمایه گذاری روی خود انجام دهید، در هر سطحی که هستید به یادگیری ادامه دهید.تلاش کنید که مهارت‌هایتان را بالا برید. باید سعی کنید هر روز از دیروزتان بهتر باشید. اگر می‌خواهید موفق شوید باید به سراغ کاری بروید که به آن علاقه دارید و در آن زمینه مهارت‌های مورد نیاز را به دست آورید.

در مراحل بعد می‌توانید با تمرین این مهارت‌ها را تقویت کرده و حتی نفر اول در حوزه خود باشید. در کنار هر مهارتی، اعتماد به نفس، مذاکره، بازاریابی و فروش، فن بیان و… می‌تواند کمک کند تا سریع‌تر رشد کنید.

۱۲. در دوره‌های آموزشی شرکت کنید

آیا لازم است همه چیز را خودتان یاد بگیرید؟ می‌دانید این کار چقدر می‌تواند زمانتان را بگیرد؟ در حالی که با شرکت در دوره‌های آموزشی در حداقل زمان مطالب را یاد می‌گیرید، در زمان و انرژی صرفه‌جویی می‌کنید و خیلی سریع‌تر پیشرفت می‌کنید. البته باید استاد و مطالبی که در آن دوره گفته می‌شود هم خوب باشند. بعضی از دوره‌های آموزشی آنقدر خوب هستند که مسیر زندگیتان را عوض می‌کنند. پس یکی از راه‌های سرمایه گذاری روی خود شرکت در دوره‌های آموزشی است.

۱۳. یکی از راه‌های سرمایه گذاری روی خود: کتاب‌های خوب بخوانید

هر کتاب حاصل ماه‌ها و حتی سال‌ها تلاش و تجربه یک نویسنده است که به‌ صورت خلاصه و منظم و با بهایی ناچیز در اختیار ما قرار داده شده است. چرا از این منابع برای موفقیت خودمان استفاده نکنیم؟ در هر کجای دنیا افراد موفق شما را به خواندن کتاب تشویق می‌کنند.

هرچند ممکن است با توجه به دغدغه‌ها و مشکلات نتوانید همه کتاب‌های مورد نیاز را تهیه کنید و بخوانید اما می‌توانید در زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید ۳ کتاب برتر در آن زمینه را بخوانید و بعد از آن شاهد پیشرفت خود باشید. پس  اگر عادت به کتاب خواندن ندارید، برای سرمایه گذاری روی خود این کار را جز برنامه‌هایتان قرار دهید و حداقل هر ماه یک کتاب بخوانید.

۱۴. دوست جدید پیدا کنید

دوست جدید پیدا کنید

در هر کاری که فعالیت می‌کنید ارتباطات می‌تواند در پیشرفت و موفقیتتان بسیار مؤثر باشد؛ پس برای موفقیت و ساختن آینده ارتباط برقرار کردن را تمرین کنید. در هر محیطی که حضور دارید مثلاً کلاس، همایش، پارک و… سعی کنید با افراد آن محیط ارتباط هرچند کوتاهی داشته باشید.

زیاد سخت نگیرید، با اعتماد به نفس و متانت جلو بروید، سلام کنید و در مورد یک موضوع عمومی یا چیزی که هردوتان در موردش اطلاع دارید حرف بزنید یا سؤال کنید. آگه بتونید در حوزه کاریتان دوست‌های با کیفیت و خوبی پیدا کنید قطعاً مسیر موفقیت برایتان خیلی هموارتر می‌شود.

۱۵. کسب‌وکار خود را شروع کنید

مهم نیست در چه مرحله‌ای هستید و یا چه شغلی دارید. اگر از شرایط خود رضایت ندارید کسب‌وکار خودتان را شروع کنید. برای این کار باید بر اساس علاقه و استعداد زمینه‌های شروع کسب‌وکار را فراهم کرد. همچنین باید از فضای مجازی و اینترنت برای رشد کسب‌وکارتان استفاده کنید. هرچقدر سریع‌تر برای انجام این کار اقدام کنید به همان اندازه زودتر به موفقیت خواهید رسید.

۱۶. برندسازی کنید

به منظور سرمایه گذاری روی خود و کسب‌وکار باید به برند سازی توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر به اطرافتان با دقت نگاه کنید متوجه می‌شوید که اکثریت مردم مشتری شرکت‌ها یا افرادی هستند که توانسته‌اند برندشان را بهتر معرفی کنند. پس شما باید روی برند شخصی‌تان و هم روی برند سازی کسب‌وکارتان کارکنید این سرمایه گذاری می‌تواند آینده متفاوتی را برایتان به ارمغان بیاورد.

۱۷. مسئولیت کارهایتان را به عهده بگیرید

به منظور سرمایه گذاری روی خود باید یاد بگیرید صد در صد مسئولیت زندگی خودتان را قبول کنید. قطعاً در زندگی اکثر افراد اتفاقات بیرونی زیادی ممکن است وجود داشته باشد که بر روی زندگی تأثیر بگذارد اما اینکه مسئولیت کارها و تصمیمات خود را به عهده نگیرید کمکی به موفقیتتان نمی‌کند.

۱۸. بابت داشته‌هایتان سپاس‌گزاری کنید

اگر به اطرافتان نگاه کنید زیبایی‌های زیادی خواهید دید و نعمت‌های بی‌شماری در اطرافتان وجود دارد. سپاسگزاری همان دیدن نکات مثبت و لذت بردن از آن است. سپاس‌گزاری باعث ایجاد حس خوب می‌شود و حس خوب معمولاً اتفاقات خوب را هم رقم میزند. به همین دلیل می‌گوییم سپاس‌گزاری را به عنوان یکی از روش‌های سرمایه گذاری روی خود جدی بگیرید.

سپاس گزاری

۱۹. برای خودتان زندگی کنید

شما مسئول صفر تا صد زندگی خودتان هستید. پس یاد بگیرید برای خودتان زندگی کنید. نظر دیگران برایتان مهم نباشد. خودتان را هم با دیگران مقایسه نکنید. به دنبال تأیید دیگران هم نباشید. فقط سعی کنید از زندگی لذت ببرید و همیشه از دیروزتان بهتر باشید.

۲۰. از استرس دوری کنید

هیچ چیز در این دنیا آن‌قدری ارزش ندارد که بخواهید استرس داشته باشید. تمرین آرامش و دوری از استرس یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری روی خود است که کمک می‌کند از زندگی لذت ببرید. آرامش درونی، زندگی را برایتان لذت‌بخش می‌کند، بسیاری از بیماری‌ها را از شما دور می‌کند و انرژی و تمرکز بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید هر روز موفقیت بیشتری تجربه کنید.

تمرین کنید در لحظه زندگی کنید، این یکی از اصول مهم برای رسیدن به آرامش است. استرس را از زندگی دور کنید. زندگی بالا و پایین‌های زیادی می‌تواند داشته باشد، پس آرام باشید، در لحظه زندگی کنید و از هر لحظه زندگی لذت ببرید. تمرینات مدیتیشن می‌تواند کمک کند تا به آرامش بیشتری برسید.

۲۱. سفر کنید

در هر سفر تجربیات فوق‌العاده‌ای را می‌توانید به دست آورید. پس لازم است وقت و پولتان را به گونه‌ای مدیریت کنید تا بتوانید بیشتر سفر کنید. می‌توانید به جای خرج کردن پول برای چیزهای غیر ضروری و کم ارزش، آن را در شهر و کشور دیگری خرج کنید و خاطرات جدیدی برای خود بسازید.

سفر باعث می‌شود از زندگی روزمره خارج شوید، با فرهنگ‌ها، غذاها و زبان‌های جدید آشنا بشوید. ملاقات با افراد جدید و شنیدن داستان‌های آن‌ها بهتان کمک می‌کند تا دیدگاهتان نسبت به زندگی وسیع‌تر شود. پس سفر نوعی سرمایه گذاری روی خود محسوب می‌شود.

۲۲. پولتان را سرمایه گذاری کنید

پولتان را سرمایه گذاری کنید

باید یاد بگیرید چگونه از پولتان بیشترین استفاده را کنید. خرج کردن پول برای همه مانند آب خوردن است، اگر پولتان را در جایی مانند بانک هم نگه دارید با توجه به تورم موجود سودی نصیبتان نمی‌شود. پس بهترین راه سرمایه گذاری پول است. هرچقدر که پول دارید بخشی از آن را روی چیزهایی که طبق تحقیقات متوجه شدید سودآوری خوبی دارد سرمایه گذاری کنید.

۲۳. برای سرمایه گذاری روی خود، ورزش کنید

حتی اگر تمام دارایی‌های دنیا را داشته باشید اما سالم نباشید یک جای کار می‌لنگد. ورزش یک سرمایه گذاری روی خود برای حفظ سلامتی است. علاوه بر این، ورزش می‌تواند به شما انرژی بیشتری بدهد تا بتوانید در مسیر موفقیت محکم‌تر قدم بردارید. از همین امروز تصمیم بگیرید روزانه حداقل ۲۰ دقیقه ورزش کنید. روی شیوه تنفس و تأثیر آن روی انرژی و… کمی تحقیق کنید. کنار ورزش روزانه اگر توانستید حتماً روی یک رشته ورزشی تخصصی هم شروع به فعالیت کنید.

۲۴. غذای سالم بخورید

تا حد امکان از خوردن مواد غذایی که باعث آسیب به بدن می‌شود خودداری کنید. سعی کنید غذاهایی که موجب سلامتی بدن است بیشتر استفاده کنید. سعی کنید خودتان هم آشپزی کنید و از این کار لذت ببرید. آب کافی و مصرف میوه را وارد سبد غذاییتان کنید. فراموش نکنید که برای سرمایه گذاری روی خود لازم است که بدن سالمی داشته باشید و بخشی از انرژی مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت از طریق تغذیه تأمین می‌شود.

۲۵. خوب بخوابید

مدت خواب کافی برای هر کس می‌تواند متفاوت باشد. برنامه‌تان را جوری تنظیم کنید که بتوانید در زمان مناسب و به میزان کافی بخوابید. زیاد خوابیدن فقط باعث می‌شود بیشتر کسل شوید. به میزان کافی و خوب بخوابید و زمانی که بیدار شدید به دنبال ساختن موفقیت و لذت بردن از بخش‌های دیگر زندگی باشید.

۲۶. وقت‌شناس باشید

وقت‌شناس باشید

یکی از روش‌های سرمایه گذاری روی خود وقت‌شناسی است. زیرا کسی که وقت‌شناس است هم حس بهتری از به موقع رسیدن و انجام به موقع کارها دارد و هم موفقیت بیشتری نصیبش می‌شود. شما باید زمانتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که اکثر مواقع به موقع در جمع حضور داشته باشید یا کارتان را به موقع تحویل دهید. در این صورت همکاران و دوستانتان روی شما حساب ویژه‌ای می‌کنند و شما را به عنوان یک فرد با برنامه می‌شناسند.

۲۷. نظرتان را بیان کنید

سکوت کردن همیشه هم خوب نیست. اگر از چیزی خوشتان میاید، اگر در مورد چیزی اطلاعاتی دارید و کسی از شما سؤال می‌پرسد، اگر در مورد چیزی خودتان سؤالی دارید، اگر دوست دارید در مورد چیزی بیشتر بدانید و… خیلی راحت حرف و نظرتان را بیان کنید. تمرین کنید که نظرتان را راحت بیان کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد اهمیت سرمایه گذاری روی خود و همچنین روش‌هایی برای این کار مانند توجه به سلامتی، خواب کافی، مدیریت زمان و… به عنوان راه‌هایی برای سرمایه گذاری روی خود معرفی شد. همچنین ما پیشنهاد می‌کنیم برای سرمایه گذاری در هر زمینه‌ای، اصول سرمایه گذاری موفق را آموزش ببینید.

اگر می‌خواهید روش‌های سرمایه گذاری درست و همچنین سرمایه گذاری روی خود را کامل بدانید و آن‌ها را در زندگی به کار بگیرید توصیه ما دوره توسعه مالی است. این دوره بهترین منبع برای آموزش مدیریت مالی است که با آموزش‌های آن نیاز به دوره‌های مکمل نخواهید داشت. برای دریافت این دوره فرم زیر را کامل کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *