fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ هوش مالی

کاکه ایبو؛ روش پس انداز ژاپنی‌ها

what-is-kakeibo

کاکه ایبو؛ روش پس انداز ژاپنی‌ها

پیش از ارائه توضیح در مورد کاکه ایبو، ذهنیتی که در مورد افراد پولدار و فقیر وجود دارد را یادآوری می‌کنیم. حتماً شنیده‌اید که افراد ثروتمند معمولاً عادت دارند در زندگی خود ابتدا از درآمد خود پس انداز را کنار می‌گذارند و باقی‌مانده آن را خرج می‌کنند. اما افراد فقیر ابتدا درآمد خود را خرج می‌کنند و در صورت باقی ماندن پولی برای آن‌ها، آن را پس انداز می‌کنند.

ژاپن، مهد روش کاکه ایبو

ژاپنی‌ها مانند تمامی کشورهای شرق آسیا که به نظم‌پذیری شهرت دارند، از قاعده خیلی خوبی در این زمینه تبعیت می‌کنند. در زمینه مدیریت پول خود به روشی این کار را انجام می‌دهند که در دنیا به روش کاکه ایبو شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با این روش آشنا نماییم تا از این طریق با روش موفقیت ژاپنی‌ها در زمینه مدیریت پول خود آشنایی پیدا کنید.

کاکه ایبو در زبان ژاپنی به معنای دفتر حساب‌های خانواده می‌باشد. برای اولین بار این روش توسط یک روزنامه‌نگار خانم تحت عنوان هانی موتوکو (Hani Motoko) در سال ۱۹۰۴ ابداع شده است. این خانم را به عنوان نخستین روزنامه‌نگار خانم در ژاپن نیز می‌شناسند و این روش به نام این شخص به عنوان راهکاری برای مدیریت در خانواده ثبت شده است.

ژاپن، مهد روش کاکه ایبو

کاکه ایبو، روشی مفید برای همه

این روش را معمولاً به کسانی که عادت‌های نادرستی در زمینه مدیریت پول خود دارند توصیه می‌کنند. بنابراین هم افراد فقیر و هم افراد ثروتمند می‌توانند از این روش استفاده کنند. افرادی که به صورت برنامه‌ریزی‌نشده پول‌های خود را خرج می‌کنند با استفاده از روش به صورت اثربخشی توانایی بالایی در مدیریت پول‌های نقد خود پیدا می‌کنند.

معمولاً تغییر عادت‌هایی که در انسان نهادینه شده است، کار سخت و دشواری است. به ویژه اگر این عادت در زمینه خرج کردن پول به صورت روزمره باشد. از آنجایی که گاهی اوقات پول خرج کردن راهی برای ایجاد آرامش و شادی در انسان می‌باشد و اگر قرار باشد این راه رسیدن به آرامش از انسان سلب شود به صورت ناخودآگاه مقاومت‌های زیادی برای تغییر این عادت وجود خواهد داشت. در حالی که انسان باید زمان‌هایی را به خاطر آورد که به خاطر خرج کردن‌های بی‌حساب‌کتاب در برخی مواقع با بی‌پولی مواجه می‌شود.

چند نکته مهم برای آشنایی بیشتر با کاکه ایبو

روش کاکه ایبو قرار است مشکلی را برای ما برطرف کند. به گونه‌ای که با مدیریت صحیح پول برای موارد مهم در زندگی خود با مشکل مواجه نشویم. در واقع این نکته را همواره در ذهن داشته باشید که این روش قرار است تعادل در خرج کردن را به زندگی ما برگرداند. پیش از آنکه بخواهیم در مورد روش کاکه ایبو بیشتر با هم صحبت کنیم چند نکته مهم را باید متذکر شویم:

جلوگیری از هدر رفتن پول

روش کاکه ایبو در مقایسه با سایر روش‌های مدیریت پول به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از هدر رفتن پول‌های خود جلوگیری نماییم. با وجود آن که در شرایط فعلی زندگی، امکان هدر رفتن پول بسیار کم می‌باشد، اما در همین شرایط هم گاهی اوقات خرج‌هایی انجام می‌دهیم که ناشی از بی‌برنامه بودن و عدم رعایت برخی از اولویت‌ها بوده است. بنابراین روش کاکه ایبو به ما کمک می‌کند تا دیگر این اتفاق برای ما نیفتد.

ترک عادات بد هنگام خرج کردن

این نکته را به خاطر داشته باشید که روش کاکه ایبو به منظور جلوگیری از شاد بودن شما از طریق جلوگیری از خریدهای دلخواه شما نیست. به عنوان مثال اگر شما به صورت روزانه با خرید یک شاخه گل می‌توانید روحیه بهتری در زندگی خود داشته باشید هرگز این روش با این عادت شما مخالفتی نمی‌کند. این روش به جای آن تلاش دارد شما را از عادت‌های بدی که هنگام خرج کردن پول خواهید داشت کنترل کند.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این روش برای افراد پولدار نیست، بلکه بسیاری از افرادی که محدودیت مالی نیز دارند باید برای ترک کردن عادت‌های بد خود در هنگام خرج کردن حتماً از این روش استفاده کنند. در واقع همین عادت‌های بد می‌باشد که سبب می‌شود ما با محدودیت‌های بیشتری در زندگی مواجه شویم و این روش کاکه ایبو در ترک کردن این عادت‌ها به ما کمک می‌کند.

ترک عادات بد

جلوگیری از پشیمانی بعد از خرید

این موضوع درست است که خرید کردن می‌تواند سبب شود که حال انسان خوب شود، اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که برخی از خرید کردن‌ها برای کوتاه‌مدت حال انسان را خوب می‌کند و پس از آن ممکن است انسان دچار پشیمانی و یا عذاب وجدان شود. از این رو مهم‌ترین کاری که قبل از انجام خرید باید انجام داد این است که سود و زیان پس از انجام خرید را از ابتدا باید سنجید.

اگر چه برخی از خرید کردن‌ها صرفاً موضوع نظر مالی آن مطرح نیست بلکه می‌تواند منجر به بهبود حال روحی انسان شود اما در هر صورت این نکته را همواره باید در زندگی خود به یاد داشته باشید که روش کاکه ایبو با حال روحی شما هیچ مشکلی ندارد.

شروع کار در روش کاکه

برای شروع کار در روش کاکه ایبو فقط به خودکار و کاغذ نیاز دارید. روش کاکه ایبو تلاش دارد تا شما را با حساب‌کتاب خرج‌هایی که انجام می‌دهید بیشتر درگیر کند. بنابراین از شما می‌خواهد حساب درآمدها و هزینه‌های خود را داشته باشید و همه آن‌ها را یادداشت کنید.

اگر عادت کنید دخل و خرج خود را همیشه روی کاغذ یادداشت کنید چند ویژگی خواهد داشت. نوشتن وقایع مالی در زندگی شما بر روی کاغذ سبب می‌شود اولاً شما تمرکز خود را در هنگام نوشتن بر روی زمان حال خود داشته باشید و دوم این که معمولاً هنگامی که وقایع را ثبت می‌کنید تقریباً با خود روراست هستید و عادت‌های خود را به صورت واقعی ثبت می‌کنید. هنگامی که عادت کردید که تمام وقایع مالی خود را ثبت کنید در این صورت قبل از انجام هر خریدی باید به این سؤال‌ها پاسخ دهید

 • آیا بدون این وسیله می‌توانم زندگی کنم؟
 • آیا خرید این وسیله با موقعیت فعلی من تناسبی دارد؟
 • آیا از این وسیله واقعاً استفاده خواهم کرد؟
 • آیا جا و مکان مناسبی برای نگهداری این وسیله دارم؟
 • در هنگام خرید این وسیله از نظر حال روحی در چه شرایطی هستم؟ استرس دارم؟ خوشحال هستم یا در آرامش خرید خود را انجام می‌دهم؟
 • چگونه به این نتیجه رسیدم که باید این وسیله را خریداری کنم؟ آیا ناشی از دیدن یک تبلیغ و در نتیجه یک تصمیم‌گیری آنی بوده و یا اثر فروشگاه گردی به این نتیجه رسیدم که من واقعاً به آن کالا نیاز دارم؟
 • در صورت خرید این وسیله چه حسی به من دست خواهد داد؟ آیا خوشحال خواهم شد؟ دچار استرس می‌شوم؟ عذاب وجدان می‌گیرم؟ آیا بی‌تفاوت خواهم بود؟

چیزی که روش کاکه ایبو به ما آموزش می‌دهد آن است که بین چیزی که نیاز به خرید آن را داریم و چیزی که دوست داریم داشته باشیم تفاوت قائل شویم. زیرا برخی از خریدهایی که انجام می‌دهیم به خاطر دوست داشتن آن وسیله است و نیاز به آن. بنابراین روش کاکه ایبو به ما آموزش می‌دهد که چگونه خریدهایی را انجام دهیم که از نظر مالی یک تصمیم منطقی، سریع و هوشمندانه گرفته باشیم.

کاکه ایبو روش پس انداز ژاپنی ها

درس‌های کاکه ایبو با هدف خرج کردن و تمرکز در زمان حال

مهم‌ترین ویژگی روش کاکه ایبو آن است که به شما کمک می‌کند در هنگام خرید زمان حال خود را در نظر بگیرید و به صورت احساسی و غیرمنطقی خرید انجام ندهید. بنابراین برای این کار باید نکات زیر را رعایت کنید:

۱. خرید خود را به مدت ۲۴ ساعت به تعویق بیندازید

از آنجایی که برخی از خریدها از روی نیاز نیستند و به صورت احساسی انجام می‌شوند و پس از انجام خرید ممکن است حال ما را بدتر خراب کنند از این رو توصیه می‌شود اگر قصد خرید وسیله‌ای را دارید خیلی سریع اقدام نکنید. حداقل به اندازه ۲۴ ساعت به خود زمان دهید. با انجام این کار بسیاری از خریدهای احساسی حذف خواهند شد

۲. تحت تأثیر حراج‌های بزرگ قرار نگیرید

همواره در فروشگاه‌هایی که اجناس خود را با تخفیف ارائه می‌کنند این سؤال را در هنگام خرید هر وسیله‌ای از خود بپرسید که اگر این وسیله با این تخفیف ارائه نمی‌شد باز هم من آن را خرید می‌کردم یا خیر؟

۳. حساب‌کتاب حساب بانکی خود را داشته باشید

اگر در هنگام خرید کردن اطلاع از وضعیت مالی حساب خود نداشته باشید کنترل مدیریت مالی را از دست خواهید داد. در صورت پایش وضعیت حساب بانکی خود به صورت مداوم از خالی شدن حساب خود به صورت یک‌باره متعجب نخواهید شد.

۴. مخارج خود را دسته‌بندی و گروه‌بندی کنید

در ابتدای هر ماه در صورتی که فهرستی از خریدهای خود داشته باشید بهتر می‌توانید مخارج خود را کنترل کنید. برای این کار ابتدا باید هزینه‌های خود را دسته‌بندی کنید.

مخارج

به طور کلی می‌توانید از دسته‌بندی‌های زیر برای تقسیم کردن هزینه‌های خود استفاده کنید:

 • هزینه‌های عمومی شامل پرداخت قبوض، اینترنت و هزینه‌های مربوط به سلامت و …
 • هزینه‌های فرهنگی مانند خرید کتاب یا استفاده از دوره‌های آموزشی
 • هزینه‌های تفریحی مانند مسافرت، رستوران یا خرید هدیه
 • هزینه‌های غیرمنتظره برخی از هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده باید در این گروه دسته‌بندی شوند

۵. در مدیریت مالی خود هدفمند باشید

در صورتی که حساب‌کتاب زندگی مخارج خود را داشته باشید در این صورت می‌توانید اهداف مالی را برای خود تعیین کنید. با استفاده از روش تخفیف شماره می‌توانید برای مخارجی که از قبل برای آن باید تدارک دیده باشید مثل سفر رفتن این کار را بهتر انجام دهید.

۶. سعی کنید همیشه پول نقد همراه داشته باشید

برای آنکه بتوانید مدیریت مخارج خود را بهتر انجام دهید عادت کنید مخارج روزانه خود را از طریق پول نقد انجام دهید. خرج کردن از طریق پول نقد به صورت ناخودآگاه و کنترل بیشتری در ماه در زمینه مدیریت مالی ایجاد می‌کند. اما از طریق کارت کشیدن و استفاده از کارت‌های بانکی، توانایی کمتری در زمینه مدیریت پول در ما ایجاد می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود به صورت روزانه برآوردی از مخارج خود در هر روز داشته باشید و به اندازه همان مقدار پول نقد تهیه کنید و عادت کنید که مخارج روزانه خود را از همان پول نقد تهیه‌شده تأمین کنید.

۷. علائم هشداردهنده برای خود قرار دهید

علائم هشداردهنده

می‌توانید در کیف پول خود و یا در خودرو خود جمله مانند “عاقلانه خرج کن” یادداشت کنید تا همواره در مقابل چشم شما باشند و تلاش کنید تا همیشه به این جمله پایبند باشید تا از هدر رفتن پول خود جلوگیری کرده باشید.

۸. خود را در مقابل پیشنهادهای خرید وسوسه‌انگیز قرار ندهید

به عنوان مثال جستجو کردن در صفحه‌های اینستاگرام که محصولات مورد علاقه شما را پیشنهاد می‌کند می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد و یا در طول روز اگر در مسیر رفت و آمد خود فروشگاهی قرار دارد که می‌تواند شما را برای خرید تحریک کند مسیر خود را تغییر دهید.

جمع‌بندی

روش کاکه ایبو برای همه افراد چه فقیر و چه ثروتمند کاربرد دارد و کمک می‌کند تا بتوانید مخارج خود را هدفمندتر انجام دهید و تصمیمات مالی خود را به صورت منطقی‌تر و هوشمندانه‌تر بگیرید. در این صورت خریدهایی که انجام خواهید داد با اولویت اقلام ضروری‌تر خواهد بود که به صورت واقعی حال روحی ما را بهتر می‌کند و در عین حال منجر به افزایش پس انداز ما نیز می‌شود و برای همه بخش‌های مختلف زندگی نیز امکان تخصیص منابع مالی برای ما میسر خواهد شد.

مدیریت هزینه‌ها در زندگی شاید در ابتدا کاری سخت و نه‌چندان خوشایند به نظر برسد اما در درازمدت سبب می‌شود که شما بتوانید به خواسته‌های بزرگ خود در زندگی دست یابید. برای این کار فقط باید بتوانید به دسته‌بندی‌هایی که برای مخارج خود در نظر می‌گیرید پایبند باشید و تلاش کنید تا افزایش درآمد داشته باشید تا سهم هر دسته از مخارج پول بیشتری باشد.

از این رو به شما توصیه می‌کنیم روش‌های اجرایی که در این مقاله به آن اشاره شد را از همین امروز به صورت جدی در برنامه روزانه خود قرار دهید و این نکته مهم را فراموش نکنید که موفق شدن و تسلط بر روی هر موضوعی صرفاً و صرفاً به تمرین و پشتکار نیاز دارد و با رعایت کردن این مسائل و این توصیه‌ها، اثرات مثبت مدیریت مخارج خود را در زندگی خود به زودی مشاهده خواهید کرد. اگر دوست دارید هوش مالی خود را افزایش دهید به شما دوره رایگان توسعه مالی را پیشنهاد می‌کنیم. برای دریافت این دوره ۳۰ قسمتی، فرم زیر را پر کنید تا وارد صفحه دوره شوید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *