fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ کسب و کار

کسب و کارهای کوچک

small-businesses

کسب و کارهای کوچک

شروع فعالیت‌های اقتصادی و کسب درآمد با سرمایه کم، راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود و ایجاد یک کسب و کار اینترنتی یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. به ‌ویژه در دنیای امروزی ایده‌های کسب و کار اینترنتی از بهترین ایده‌ها برای درآمدزایی است. به‌ طور کلی داشتن کسب و کارهای کوچک و دست‌یابی به استقلال مالی از بهترین حس‌هایی است که یک فرد در طول زندگی خود تجربه می‌کند.

کسب و کارهای کوچک شامل چه فعالیت‌هایی می‌شود؟

ابتدا بهتر است کمی با مفهوم کسب و کار کوچک اما پرسود آشنا شویم. در واقع هیچ تعریف کامل و درستی از این عبارت وجود ندارد و هر کشوری مشاغل خود را با توجه ‌به میزان درآمد، تعداد کارکنان و همچنین نوع کسب و کار مشخص می‌کند. اما با توجه به اطلاعیه بانک جهانی مشاغلی که جمعیت کارکنان آن از ۳۰۰ نفر کمتر باشد و درآمد حاصل از آن کار به طور سالانه بیشتر از ۱۵ میلیون دلار نشود جزو کسب و کار کوچک به شمار می‌روند.

امروزه بخش بزرگی از مشاغل جهانی شامل کسب و کارهای پرسود کوچک می‌شود. به طور مثال در کشور آمریکا ۵۳ درصد از کارکنان مشاغل خصوصی یعنی چیزی حدود ۶۰ میلیون نفر در کسب و کارهای کوچک فعالیت می‌کنند. این آمار و ارقام نشان‌دهنده این است که این نوع از مشاغل به پیشرفت اقتصاد کشور نیز کمک‌های زیادی می‌کند و در ایجاد فرصت‌های شغلی دیگر تأثیرگذار است.

پیشرف کسب و کارهای کوچک

معرفی کسب و کارهای کوچک پرسود در ایران

به ‌طور کلی در کشور ایران به کسب و کارهایی کوچک گفته می‌شود که تعداد کارمندان آن کم باشد. اما در این زمینه وزارتخانه‌های مختلف تعاریفی متفاوت از یکدیگر ارائه کرده‌اند. برای مثال از نظر وزارتخانه صنعت و معدن، کسب و کارهایی که پرسنل و کارمندان آن کمتر از ۵۰ نفر باشد کوچک هستند. اما به بیان مرکز آمار کشور کسب و کاری که تعداد کارکنان آن ۱۰ نفر باشد کوچک به شمار می‌رود.

در نهایت بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که اگر تعداد کارمندان یک شغل کمتر از ۱۰۰ نفر باشد آن فعالیت جزو کسب و کار کوچک است. به‌طورکلی آمارها نشان می‌دهند که در ایران ۹۵ درصد مشاغل را کسب و کارهای کوچک تشکیل داده‌اند. دلیل این امر این است که این نوع مشاغل به سرمایه‌گذاری زیادی احتیاج ندارند و هر فردی می‌تواند به راحتی و سرمایه اندک در این مشاغل فعالیت کند.

چطور کسب و کار کوچک خود را راه‌اندازی کنیم؟

آمارها نشان‌دهنده آن است که برخی از کسب و کارهای کوچک به دلیل برنامه‌ریزی نکردن درست و نداشتن اطلاعات کافی افراد در این زمینه با شکست مواجه می‌شوند. به همین دلیل در ابتدا توصیه می‌شود که قبل از شروع کار حتماً اطلاعات کاملی در مورد این کسب و کارها و روش‌های صحیح اجرا آن‌ها دریافت کنید. به‌ طور کلی راه‌اندازی چنین مشاغلی مسیر سخت و پیچیده‌ای ندارد و هر فردی با توجه به موقعیت و شرایط خود می‌تواند وارد این نوع از فعالیت‌ها شود.

به بیان دقیق‌تر هر مهارت یا ایده‌ای که بتوانید از آن استفاده کنید و در مقابلش پول و درآمد خوبی کسب کنید می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد یک کسب و کار کوچک باشد. به‌ عنوان ‌مثال اگر مهارتی مانند ساخت وسایل دست‌ساز بلد هستید می‌توانید از طریق فضای مجازی فروشگاه اینترنتی تأسیس کنید و از این طریق از مهارت خود درآمد خوبی کسب کنید.

کسب و کارهای کوچک خانگی

کسب و کارهای کوچک خانگی

کسب و کارهای خانگی امروزه از جمله پرطرفدارترین و محبوب‌ترین ایده‌های کسب و کار با سرمایه کم به شمار می‌رود. به‌ویژه با شیوع ویروس کرونا بسیاری از افراد تأسیس کسب و کار خانگی خود را آغاز کردند و از طریق فضای مجازی و اینترنت درآمد خوبی را به دست آوردند. به‌ طور کلی مفهوم کسب و کار کوچک خانگی این است که شما بتوانید مدیریت و تمام فعالیت‌های کاری خود را در خانه انجام دهید.

در این نوع مشاغل بسیاری از هزینه‌ها را که شامل هزینه رفت و آمد، حمل و نقل، تهیه غذا و … حذف می‌شود و فرد در خانه خود تمام کارها را انجام می‌دهد. به لطف فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی مختلف بازار مشاغل خانگی رونق زیادی یافته است. با در نظر گرفتن این شرایط اگر به دنبال ایجاد کسب و کارهای کوچک پرسود هستید، کسب و کارهای خانگی یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی برای شما خواهد بود.

آیا ایجاد کسب و کار کوچک با موفقیت انجام می‌شود؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که با ایجاد کسب و کارهای کوچک درآمد خوبی کسب نخواهند کرد و در این مسیر با شکست مواجه خواهند شد. در این مورد لازم است بگوییم که تمامی کسب و کارهای بزرگی که در حال حاضر در جهان وجود دارند روزی از یک کسب و کار کوچک و ناشناخته بودند. اما با گذشت زمان و حفظ کیفیت رفته‌رفته مشتریان زیادی جذب کردند. تا جایی که برندشان جهانی شد و تمام دنیا نام آن‌ها را می‌شناسند.

به‌ عنوان‌ مثال شرکت بزرگ اپل که یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین شرکت‌های جهان است در ابتدا بسیار کوچک و ناشناخته بوده است. به ‌طور کلی ایجاد یک کسب و کار کوچک و موفق به هیچ عنوان کار سخت و دشواری نیست. تنها کافی است مهارت، هنر یا دانش کاری را داشته باشید و همواره تلاش کنید تا کارتان ارتقا یابد. مطمئن باشید که اگر در این مسیر تلاش کنید و صبور باشید جواب خوبی خواهید گرفت.

ایده‌های جذاب برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود

ایده‌های جذاب برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا چند ایده خوب جهت راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود معرفی کنیم. به ‌طور کلی شما با هر مهارت، هنر و دانشی که دارید می‌توانید با بررسی بازار کار و شرایط کاری آن کسب و کار خود را تأسیس کنید. در ادامه با چند مورد از ایده‌های کسب و کار دانشجویی و اینترنتی همراه ما باشید:

۱. فعالیت‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت

همان‌طور که گفته شد امروزه به دلیل گسترش و توسعه فضای مجازی و به‌ وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی محبوب، یک فرصت بسیار مناسب برای کسانی که به دنبال مشاغل کوچک اما پرسود هستند به وجود آمده است. به‌ طور کلی روش‌هایی متنوعی برای کسب درآمد از طریق اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به دانش و مهارتی که دارید درباره بازار آن پرس‌وجو کنید.

۲. تولید محتوا در فضای مجازی

همان‌طور که می‌دانید هر کسب و کار واقعی در دنیای مجازی نیز مشغول به فعالیت است. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها و فروشگاه، خدمات و … نیاز دارند تا در فضای مجازی نیز محصولات یا خدمات خود را به اشتراک بگذارند. از این رو اقدام به تأسیس یک وب‌سایت مخصوص برای شرکت یا فروشگاه خود می‌کنند. از این رو شما می‌توانید برای معرفی کالا یا خدمات آن‌ها محتواهایی را در وب‌سایت منتشر کنید و از این طریق درآمدی کسب کنید.

۳. مربی ورزشی

به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم در خانه اقدام به فعالیت‌های ورزشی کرده‌اند. اما در کل قبل از شیوع ویروس کرونا مربیان بدن‌سازی و باشگاه‌ها از درآمد خوبی برخوردار بوده‌اند. البته هنوز هم می‌توان به‌ صورت آنلاین و در شبکه‌های اجتماعی نیز مهارت‌های ورزشی را آموزش داد و درآمد کسب کرد. بنابراین اگر مهارت ورزشی بلد هستید می‌توانید از این طریق کسب و کار کوچکی برای خود ایجاد کنید.

۴. کلاس‌های آموزشی کنکور

کسب و کارهای کوچک آموزشی

یکی دیگر از ایده‌های بسیار خوب کسب و کارهای کوچک پرسود برگزاری کلاس‌های آموزشی است. همان‌طور که می‌دانید اغلب خانواده‌های ایرانی به درس و کنکور فرزندانشان اهمیت زیادی می‌دهند. به همین جهت برای یادگیری بهتر و پیشرفت درسی فرزندانشان را به کلاس‌های آموزشی می‌فرستند. اگر در زمینه دروس مدرسه مهارت و دانش کافی دارید می‌توانید با برگزاری کلاس‌های خصوصی هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین درآمد زیادی کسب کنید. به‌ عنوان ‌مثال اگر زبان انگلیسی را به‌ صورت حرفه‌ای و تخصصی بلد هستید می‌توانید بدون نیاز به هیچ سرمایه‌ای از آن کسب درآمد کنید.

۵. انجام فعالیت‌های مترجمی

اگر به یک زبان خارجی مسلط هستید حتماً به این ایده فکر کنید. شما می‌توانید در خانه بدون نیاز به تجهیزات خاصی درآمد بسیار خوبی کسب کنید. تنها کافی است یک صفحه مجازی در پلتفرم‌های مختلف ایجاد کنید و در آن نمونه کارهای خود را قرار دهید تا مخاطبان آن را ببینند. برای جذب مخاطب بهتر است به‌صورت منظم فعالیت کنید.

۶. کترینگ و آشپزخانه خانگی در کسب و کارهای کوچک

آشپزی همیشه جزو پردرآمدترین فعالیت‌های شغلی به شمار می‌رود. اگر در حیطه آشپزی مهارت خاصی دارید می‌توانید از طریق آن به ‌صورت حضوری و آنلاین درآمد خوبی کسب کنید. این کار در بین کسب و کارهای کوچک خانگی نیز یک گزینه مناسب به شمار می‌رود. چرا که در ابتدا نیازی به وسایل و تجهیزات خاصی ندارید و می‌توانید با حداقل امکانات مشغول به کار شوید. اما بهتر است با توسعه شغل خود رفته‌رفته تجهیزات و کیفیت را بیشتر و بهتر کنید.

کترینگ و آشپزخانه خانگی

۷. ادمین صفحات اینستاگرامی و شبکه‌های مجازی

همان‌طور که گفته شد امروزه شبکه‌های مجازی یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌های مردم به شمار می‌رود. بسیاری از کسب و کارهای بزرگ که مخاطبان زیادی نیز دارند برای مدیریت امور و پاسخگویی به مردم به یک ادمین با دستیار مجازی نیازمند هستند. در واقع کار اصلی ادمین رسیدگی به فعالیت‌های مجازی یک فروشگاه بزرگ یا شرکت است.

معمولاً صاحبان کسب و کارهای بزرگ دغدغه‌های زیادی دارند و وقتی برای رسیدگی به فضای مجازی ندارند. از طرفی فضای مجازی مخاطبان زیادی دارد و می‌تواند بازار کار را رونق دهد. به همین دلیل در اغلب موارد فرد یا افرادی را استخدام می‌کنند تا در این زمینه دستیارشان باشد. اگر قصد انجام این کار را دارید می‌توانید در دوره‌های آموزشی در این زمینه شرکت کنید.

۸. ناخن کار

امروزه کار ناخن از پردرآمدترین کسب و کارهای کوچک به شمار می‌رود. برای اینکه این کسب و کار را تأسیس کنید تنها لازم است دوره‌های آموزشی آن را که در مدت بسیار کوتاهی انجام می‌شود شرکت کنید. پس از آن وسایل موردنیاز را تهیه کنید و در مراکز آرایشی یا حتی در منزل مشغول به کار شوید. به‌ طور کلی خدمات کاشت ناخن، مانیکور و پدیکور جزو پردرآمدترین کسب و کارها به شمار می‌رود و متقاضیان زیادی دارد.

۹. ایده کسب و کارهای کوچک و تولید اکسسوری و بدلیجات

از دیگر کسب و کارهای کوچکی که امروزه بسیار رواج یافته است ساخت و فروش زیورآلات و اکسسوری‌های مردانه و زنانه است. شما می‌توانید به راحتی این هنر را یاد بگیرید و پس از آن در صفحه اینستاگرامی خود مشغول به کار شوید. شما می‌توانید کار خود را تا جایی ارتقا دهید که در نهایت یک فروشگاه کوچک اکسسوری تأسیس کنید.

۱۰. نقاشی

نقاشی

نقاشی نیز جزو کسب و کارهای پرسودی است که هر فردی در هر سنی می‌تواند به آن بپردازد. اگر در زمینه نقاشی استعداد دارید و علاقه‌مند به یادگیری آن هستید می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزشی این هنر را یاد بگیرید. هنگامی که در این زمینه حرفه‌ای شدید می‌توانید از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی یا نقاشی کشیدن و به اشتراک گذاشتن در اینستاگرام درآمد خوبی کسب کنید. به ‌ویژه اگر صاحب سبک خاصی هستید می‌توانید آثار خود را به فروش بگذارید یا در نمایشگاه‌ها شرکت کنید.

۱۱. طراحی وب‌سایت و اپلیکیشن

امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی اغلب کسب و کارهای بزرگ و کوچک به دنبال ساخت و طراحی وب‌سایت و اپلیکیشن مخصوص برای ارائه خدمات و محصولات خود به مردم هستند. به‌ طور کلی طراحی اپلیکیشن و وب‌سایت یک کسب و کار گسترده است و موارد زیادی را شامل می‌شود. تنها کافی است شناخت خوبی از فضای مجازی و بستر آن داشته باشید تا از طریق آن درآمد زیادی کسب کنید. در حال حاضر کمتر کسی است که در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشد و این امر نشان‌دهنده موقعیت کاری بسیار خوب آن است؛ بنابراین بهتر است از این فرصت پیش‌آمده استفاده کنید و سود خوبی را کسب کنید.

۱۲. طراحی و ساخت تبلیغات

همان‌طور که گفته شد امروزه اغلب کسب و کارها در فضای مجازی فعالیت زیادی می‌کنند چرا که اکثر مردم در آن حضور دارند و وقت زیادی از روز خود را به گشتن در صفحات فضای مجازی می‌گذرانند. از این روز بسیاری از صاحبان مشاغل به فکر تبلیغات در این صفحات هستند تا بازار کسب و کار خود را رونق دهند. به ‌عبارت‌ دیگر تأثیر تبلیغات بر روی جذب مشتری مخصوصاً در فضای مجازی بسیار زیاد است؛ بنابراین شما می‌توانید تنها با شرکت در دوره‌های آموزشی ساخت عکس و ویدیوهای تبلیغاتی کسب و کار کوچک پرسودی برای خود ایجاد کنید.

۱۳. ایده کسب و کارهای کوچک: افتتاح بوتیک لباس

ایده کسب و کارهای کوچک و افتتاح بوتیک لباس

فروشگاه‌های لباس و پوشاک نیز در دسته کسب و کارهای کوچک و پرسود ایران قرار می‌گیرند. تفاوتی ندارد که بوتیک شما مردانه یا زنانه یا بچگانه باشد چرا که این بوتیک‌ها همواره مورد توجه بسیاری از مردم قرار می‌گیرند. برای گسترش فروش خود می‌توانید علاوه بر فروش حضوری به ‌صورت آنلاین از طریق فضای مجازی با مردم در ارتباط باشید. به این صورت می‌توانید تصاویر محصولات خود را در صفحات مجازی با مردم به اشتراک بگذارید و درآمد خوبی کسب کنید. بنابراین اگر به زمینه کد و فشن علاقه‌مند هستید و فکر می‌کنید در این زمینه موفق می‌شوید این ایده را از یاد نبرید.

۱۴. افتتاح کافی‌شاپ

امروزه کافی‌شاپ‌ها جزو مکان‌های محبوب و مورد علاقه جوانان و نوجوانان به شمار می‌رود؛ بنابراین افتتاح یک کافی‌شاپ می‌تواند درآمد خوبی را به همراه داشته باشد. البته فراموش نکنید که رونق بازار هر کسب و کاری زمان‌بر است و نباید در دوران اولیه شروع فعالیت هر کاری توقع بالایی نداشته باشید. اگر قصد انجام این کار را دارید باید به این نکته توجه کنید که اغلب جوانان برای وقت گذراندن با دوستان خود به کافه‌ها می‌روند؛ بنابراین سعی کنید یک فضای دل‌نشین و زیبا ایجاد کنید تا توجه افراد بیشتری را جلب کنید.

۱۵. کارگاه نجاری

کارگاه نجاری

قطعاً کارگاه نجاری از پرسودترین کسب و کارهای کوچک در ایران به شمار می‌رود. اگر مهارتی در زمینه ساخت میز و مبلمان یا سایر وسایل چوبی را دارید به کارگاه نجاری خوب فکر کنید. به‌ طور کلی افتتاح یک کارگاه نجاری به سرمایه زیادی نیاز ندارد اما اگر قصد انجام این کار را دارید حتماً باید تمامی فنون نجاری را یاد بگیرید. همچنین می‌توانید محصولاتی که می‌سازید را در وب‌سایت خود قرار دهید تا فروشان گسترش یابد.

۱۶. طراحی و دیزاین داخلی

بسیاری از شرکت‌ها طراحان داخلی و دیزاین‌ها را استخدام می‌کنند و به همین دلیل همواره این شغل یکی از پردرآمدترین شغل‌های کوچک به شمار می‌رود. برای ایجاد این کار تنها کافی است یک دفتر کار، وسایل مورد نیاز و مجوز کار داشته باشید. حتی در صورت نیاز می‌توانید یک وب‌سایت شخصی برای خود طراحی کنید تا مشتریان خود را داشته باشید.

جمع‌بندی

امروزه با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌ها کسب و کارهای کوچک پرسود یک گزینه عالی برای تمامی افراد به شمار می‌رود. به‌ طور کلی راه‌اندازی این نوع از کسب و کارها به دلیل کوچک بودن آن‌ها به سرمایه‌گذاری بزرگی نیاز ندارد و هر فردی با تلاش و حوصله و البته شناخت کافی از شغل مورد نظر می‌تواند کسب و کار خود را داشته باشد.

در حال حاضر نیز اینترنت و فضای مجازی نقش بسیار پررنگی در زمینه فعالیت‌های شغلی و تبلیغات ایجاد کرده است. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر خواستار سودآوری بیشتری از کسب و کار کوچک خود هستید بهتر از آن را از حالت خانگی خارج کنید و در یک محل مناسب مشغول به کار شوید. امیدواریم که با مطالعه این مقاله ایده‌های مناسبی در ذهنتان ایجاد کرده باشیم.

برای موفق شدن کسب و کارتان پیشنهاد می‌کنیم حتماً بوم مدل کسب و کار داشته باشید. در دوره سیر تا پیاز طراحی مدل کسب و کار به صورت قدم به قدم می‌توانید آموزش ببینید و بوم مدل کسب و کار خود را طراحی کنید تا با برنامه دقیق‌تری پیش بروید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *