وبینار رایگان افزایش درآمد از طریق فروش!

fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

مقدمه‌ای برای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن

تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن، دارای مزایای کوتاه‌مدت و بلندمدت است. مزایای کوتاه‌مدت این است که حتی با وجود بحران‌هایی مثل شیوع کووید 19، شما به فروش ادامه می‌دهید. به عبارتی، شما به مشتریان خود کمک می‌کنید در حین رفع نیازهایشان، فاصله فیزیکی را رعایت کنند. در درازمدت، تبدیل فروشگاه فیزیکی به آنلاین شما را در کسب‌وکارتان نگه می‌دارد. هزاران فروشگاه فیزیکی بسته شده‌اند زیرا خریداران در حال حرکت به سمت خرید آنلاین هستند. در ادامه، چگونگی و چرایی این موضوع را بررسی می‌کنیم.

چرا تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن در حال حاضر منطقی است؟

فناوری چیزهای زیادی از جمله خرده‌فروشی را تغییر داده و منجر به نابودی کسب و کارهای سنتی شده است. به لطف اینترنت، مردم می‌توانند در خانه بمانند و خرید خود را انجام دهند. اما به‌ جای اینکه آن را تهدیدی برای فروشگاه فیزیکی خود بدانید، می‌توانید فروشگاه خود را به یک فروشگاه ترکیبی تبدیل کنید. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید این تغییر را انجام دهید.

چرا تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن در حال حاضر منطقی است؟

۱. اجاره

هزینه مدیریت یک فروشگاه فیزیکی حتی برای مشاغل کوچک گران است. بنابراین، اگر کسب‌وکار سود بالایی نداشته باشد، به ‌صرفه نیست. هزینه‌هایی مانند اجاره می‌تواند دلیل خوبی برای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن است.

۲. کاهش تلفات

هنگامی که خرده‌فروشان نتوانند کالاهای خود را بفروشند، یا آن‌ها را برمی‌گردانند یا قیمت آن‌ها را کاهش می‌دهند تا فروش را انجام دهند. در هر صورت، هزینه‌های آن‌ها افزایش می‌یابد و سودآوری کاهش می‌یابد. راه دیگری که ممکن است یک خرده‌فروش، فروش خود را از دست بدهد، این است که موجودی آن تمام شده باشد و رقیبش همان محصول را داشته باشد.

داشتن یک فروشگاه آنلاین باعث می‌شود مشتریان خود را، حتی زمانی که محصول مورد نیاز آن‌ها را ندارید حفظ کنید. شما می‌توانید به‌ راحتی محصول را از شخص دیگری دریافت کرده و آن را بفروشید. این از بهترین مزایای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن است.

۳. کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت تحویل

یکی از مزایای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن کاهش هزینه‌هاست. خریداران آنلاین آزادی تصمیم‌گیری در مورد هزینه و سرعت تحویل را می‌خواهند. آن‌ها تحویل رایگان و در عین ‌حال سریع می‌خواهند. اگرچه، اگر مجبور باشند بین تحویل رایگان و تحویل سریع یکی را انتخاب کنند، به جای آن به سراغ تحویل سریع می‌روند.

۴. محدودیت‌های مکان و ظرفیت را مدیریت می‌کنید

به این دلیل می‌گوییم تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن خوب است که با یک فروشگاه فیزیکی، شما با محدودیت‌هایی مواجه هستید که ممکن است شامل تجهیزات، فضا یا کارکنان باشد. این ممکن است منجر به بهره‌وری پایین در فصل‌های خرید شود. علاوه بر این، برای کاهش فشار در فروشگاه فیزیکی، به چندین شعبه نیاز دارید. اما این کار کم‌هزینه نیست. اما یک فروشگاه آنلاین می‌تواند به چندین شهر خدمات ارائه دهد و در عین‌ حال حضور خود را در یک مکان حفظ کند.

محدودیت‌های مکان و ظرفیت را مدیریت می‌کنید

۵. با تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن، درباره مشتریان خود بیشتر می‌دانید

چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در مورد مشتریان خود یاد بگیرید. در زندگی روزمره، ما معمولاً از نحوه لباس پوشیدن افراد می‌توانیم تشخیص دهیم که آن‌ها چه سلیقه‌ای دارند. نحوه تعامل فیزیکی مشتریان با محصولات شما نیز می‌تواند بازخورد زیادی به شما بدهد.

با وجود این، داده‌های آنلاین در مورد مشتریان شما با ارزش‌تر است. اطلاعاتی که در مورد مشتریان خود در فضای آنلاین دارید، می‌تواند تأیید یا رد و تجزیه ‌و تحلیل شود تا به شما کمک کند محصولات خود را جذاب‌تر کنید.

مراحل تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن

حالا که متوجه شدید مزایای کسب و کار اینترنتی چیست، به چگونگی انجام آن می‌پردازیم. قبل از اینکه شروع به فروش آنلاین کنید، باید یک پایه قوی ایجاد کنید. از آنجایی ‌که شما در حال حاضر یک فروشگاه فیزیکی دارید، می‌خواهید نوع افرادی را که از محصولات شما استفاده می‌کنند، بیابید. هنگامی که مشتری ایده‌آل خود را بشناسید، سایر مراحل تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن به‌ راحتی قابل ‌پیگیری خواهد بود. از مراحل زیر برای تبدیل کسب‌وکار خود پیروی کنید:

1. پرسونای مشتری ایجاد کنید

برای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن شما باید تشخیص دهید که به چه کسی می‌فروشید یا چه کسی از شما خرید می‌کند. از آنجایی‌که شما اکنون یک کسب‌وکار دارید، مشتریان اصلی شما افرادی هستند که قبلاً از فروشگاه فیزیکی شما خرید می‌کردند. شما فقط باید آن‌ها را به یک پرسونا (شخصیت) تبدیل کنید.

علاوه بر این، شما می‌خواهید کانال‌های بازاریابی یا پیام‌رسانی را که این خریداران را جذب می‌کنند، بشناسید. دانستن اینکه مشتریان شما از کجا می‌آیند به شما کمک می‌کند تا بدانید چگونه برای آن‌ها بازاریابی کنید.

پرسونای مشتری ایجاد کنید

پرسونا به شما کمک می‌کند به سؤالاتی مانند:

به طور خلاصه، پرسونا مشخص می‌کند که چه کسانی را در کمپین‌های خود هدف قرار خواهید داد. به خاطر داشته باشید که کاربران نهایی شما ممکن است خریدار یا تصمیم‌گیرنده نباشند. به ‌عنوان ‌مثال، کودکان ممکن است اسباب‌بازی‌های شما را دوست داشته باشند، اما والدین یا قیم آن‌ها تصمیم‌گیرنده هستند.

ممکن است موقعیت پیچیده‌تری داشته باشید که در آن تأثیرگذار با خریدار و کاربر نهایی متفاوت است. بنابراین، هنگامی که مشتری خود را توصیف می‌کنید، مطمئن شوید که فرد پولدار و کسی که به شما پیشنهاد می‌دهد را هدف قرار دهید.

2. پلتفرم مناسب را انتخاب کنید یا یک وب‌سایت داشته باشید

هنگامی که مخاطبان ایده‌آل خود را شناسایی کردید، مطمئن شوید پلتفرمی را انتخاب می‌کنید که برای آن‌ها جذاب باشد؛ مثل دیجی‌کالا یا هر پلتفرم فروشگاهی دیگر. شما همچنین می‌توانید برای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن، وب‌سایت خود را داشته باشید.

3. نام تجاری مناسبی را انتخاب کنید

برای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن نام تجاری مناسبی را انتخاب کنید

انتقال کسب‌وکار خود به ‌صورت آنلاین مانند تغییر مکان فروشگاه شما است. بنابراین، شما می‌خواهید مشتریان خود را به فروشگاه جدید خود راهنمایی کنید. اگر می‌خواهید برای کسب‌وکارتان آگاهی از برند ایجاد کنید، می‌توانید نام تجاری فعلی خود را حفظ کنید.

اگرچه، اگر قصد دارید فروشگاه خود را تغییر دهید، ممکن است بخواهید که سئو پسند و برای مشتریان جذاب باشد. شما می‌خواهید تشخیص فروشگاهتان را برای مشتریان آسان کنید. بنابراین، نامی را انتخاب کنید که به ‌راحتی به خاطر بسپارید.

4. محصولاتی را برای نمایش آنلاین انتخاب کنید

اگر فروشگاه فیزیکی شما محصولات زیادی می‌فروشد، باید در نحوه نمایش آنلاین آن‌ها استراتژیک عمل کنید. محصولات خود را با انتخاب آن‌هایی که بالاترین تقاضا را دارند خلاصه کنید. علاوه بر این، محصولاتی که برای شروع انتخاب می‌کنید باید برای مخاطبان بزرگ‌تری جذاب باشند.

همچنین می‌توانید با تهیه محصولاتی که در شهر شما یا بین مخاطبانتان عملکرد خوبی دارند، شانس موفقیت خود را افزایش دهید. اطمینان حاصل کنید محصولاتی که در فروشگاه آنلاین خود به نمایش می‌گذارید به‌ راحتی قابل تهیه، ذخیره و ارسال هستند.

5. رقبای خود را زیر نظر بگیرید

رقبای خود را زیر نظر بگیرید

مرحله بعدی برای تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن، تحقیق است. کمی تحقیق کنید تا متوجه شوید فروشگاه‌های آنلاین دیگر در بازار شما چه می‌کنند. قیمت‌های آن‌ها را بررسی کنید که باید شامل مالیات، هزینه‌های خدمات، هزینه‌های حمل‌ونقل و هر چیز دیگری باشد. دریابید که آن‌ها چگونه وب‌سایت و استراتژی‌های فروش خود را تنظیم می‌کنند تا بدانید کدام محصولات را بیشتر تبلیغ می‌کنند. اگر نمی‌توانید با قیمت آن‌ها رقابت کنید، ناراحت نشوید. شما می‌توانید با ارزشی که ارائه می‌دهید نیز رقابت کنید.

6. توضیحات متا را بنویسید

اگر قصد دارید فروشگاه فیزیکی خود را به‌ صورت آنلاین دربیاورید، ممکن است زمان کافی برای توصیف هر محصول نداشته باشید. به‌ علاوه، تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن فرایندی نیست که بخواهید در آن عجله کنید. با این ‌حال، شما به ‌راحتی می‌توانید از توضیحات متا استفاده کنید.

توضیحات متا خلاصه‌ای از صفحه وب شما است که موتورهای جستجو اغلب در نتایج جستجو نمایش می‌دهند. در HTML، این یک قطعه 160 کاراکتری است که به بازدیدکنندگان شما ایده‌ای از موضوع صفحه می‌دهد.

7. از موجودی خود عکس بگیرید

خریداران بیشتر اوقات می‌خواهند آنچه را که می‌خرند ببینند و احساس کنند. شما می‌توانید با نشان دادن تمام زوایای هر محصول به مشتریان خود کمک کنید احساس کنند چیزی را از دست نمی‌دهند. هفتاد و پنج درصد از خریداران آنلاین برای تصمیم‌گیری در مورد خرید به عکس‌های محصول وابسته هستند. محصولات خود را با تصاویر با کیفیت به نمایش بگذارید.

8. هزینه‌های حمل‌ونقل خود را تعیین کنید

هزینه‌های حمل‌ونقل خود را تعیین کنید

یک فروشگاه آنلاین، مسئولیت رساندن محصولات به مشتری را بر عهده می‌گیرد. می‌توانید انتخاب کنید که اقلام را خودتان ارسال کنید یا از خدمات شخص ثالثی استفاده کنید که از طرف شما ذخیره، بسته‌بندی و ارسال می‌کند. خریداران شفافیت را دوست دارند، بنابراین اگر هزینه کل در هنگام پرداخت، به دلیل هزینه‌های پنهان تغییر کند، آن‌ها دل‌زده خواهند شد.

9. روش‌های پرداخت خود را انتخاب کنید

هنگام انتخاب یک روش پرداخت، باید در نظر بگیرید که کدام روش به طور گسترده پذیرفته شده است. روش مورد نظر باید به ‌راحتی با فروشگاه آنلاین شما ادغام شود و با موجودی و تسویه ‌حساب فروشگاه فیزیکی شما همگام شود. حداقل دو روش پرداخت را ادغام کنید تا در صورت امکان به مشتریان خود اجازه دهید روش پرداخت خود را انتخاب کنند.

۱۰. سیاست‌های حمل‌ونقل و بازپرداخت خود را ایجاد کنید

پس از تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن، از سیاست حمل ‌و نقل و بازپرداخت خود برای ایجاد روابط با مشتریان خود استفاده کنید. اگر فروشگاه فیزیکی شما برای خریداران شناخته شده نباشد، این عمل از اهمیت بیشتری برخوردار است. سیاست‌های حمل ‌و نقل دوستانه و بازپرداخت به شما کمک می‌کند تا در خریداران بالقوه خود اعتماد ایجاد کنید. با به اشتراک گذاشتن تمام اطلاعات مهمی که خریداران باید درباره برند و محصولات شما بدانند، شفافیت را در کسب‌وکار خود نشان دهید.

۱۱. بهینه‌سازی برای سئو

بهینه‌سازی برای سئو

هنگامی که تمام موارد بالا را انجام دادید، وقت آن است که فروشگاه خود را برای سئو بهینه‌سازی کنید. سئوی خوب بازدیدکنندگان را به فروشگاه شما جذب می‌کند.

کلام آخر در مورد تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن

در این مقاله با چگونگی تبدیل کسب و کار سنتی به مدرن آشنا شدید. قبل از آن، ضرورت این کار را بررسی کردیم و قانع شدیم که امروز کسب و کار اینترنتی حرف اول را می‌زند. در نهایت پیشنهاد ما به شما این است اگر می‌خواهید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و یا کسب و کار خود را دارید و می‌خواهید آن را به کسب و کار دیجیتالی تبدیل کنید اما بوم مدل آن را هنوز طراحی نکرده‌اید، با شرکت در دوره بوم مدل کسب و کار، این بوم را با جزئیاتش برای کسب و کارتان طراحی کنید. نظرات خود را در مورد تبدیل کسب و کار سنتی به دیجیتال، برای ما بنویسید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *