fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ دانش مالی

سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

Warren-Buffett-style-investing

سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

سرمایه‌گذاری یکی از کارهایی است که افراد برای کسب درآمد می‌توانند انجام دهند. این کار حتی می‌تواند در کنار یک شغل دیگر کمک‌کننده به هزینه‌های خانواده باشد. شاید بهتر باشد که پیش از ورود به دنیای سرمایه‌گذاری از تجربیات افراد مجرب کمک گرفت. مثلاً توجه به نکات سرمایه گذاری به سبک وارن بافت می‌تواند راهگشای ما باشد.

وارن بافت یکی از مورداحترام‌ترین سرمایه‌گذاران است که روش خاص و منحصربه‌فردی برای سرمایه‌گذاری در پیش می‌گیرد. همین روش وی باعث شده که به دارایی ثبت‌شده بیش از ۱۱۳ میلیارد دلار در ژوئن ۲۰۲۲ برسد و وی را در مقام پنجمین فرد ثروتمند جهان قرار دهد. پس اگر مایل به آشنایی با روش‌های او هستید، با ادامه متن همراه باشید.

وارن بافت که بود؟

وارن بافت که بود؟

وارن ادوارد بافت یک تاجر و سرمایه‌گذار صاحب نفوذ اهل نبراسکای آمریکا است. او هم‌چنین مدیر عامل هولدینگ برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است. او در دانشگاه کسب‌وکار کلمبیا فلسفه سرمایه‌گذاری‌اش را حول مفهوم سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش توسعه داد.

در رابطه با سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش باید گفت که این الگوی سرمایه‌گذاری به خرید اوراق بهاداری می‌پردازد که علی‌رغم ظاهر کم‌ارزششان، باارزش هستند و وارن بافت در چنین مواردی با صبر کردن توانسته که به سود مناسبی با این روش برسد.

سرمایه‌گذاری درست چیست؟

باید در نظر داشت که فارغ از نوع سرمایه‌گذاری، هدف از آن تنها یک چیز است: پول در آوردن. یک سرمایه‌گذاری وقتی خوب است که تحمل ریسک از آستانه تحمل ما فراتر نرود (یعنی ریسکی که می‌کنیم استرس و فشار بیش از اندازه نداشته باشد) و مطابق با برنامه مالی ما باشد. به همین جهت برای انجام یک سرمایه‌گذاری خوب (مثل سرمایه گذاری به سبک وارن بافت) باید اهدافمان را مشخص کنیم، بودجه سرمایه‌گذاری را تعیین کنیم و تلاش کنیم تا دارایی‌های با پتانسیل رشد را مشخص کنیم.

اصول سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

اصول سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

اصول سرمایه گذاری به سبک وارن بافت به قرار زیر است:

 • یک برنامه مالی متناسب با اهدافتان بریزید. در رابطه با اهداف واقع‌گرا باشید، هر چند وقت یک‌بار برنامه‌تان را مرور کنید و متناسب با تغییرات شرایط زندگیتان در برنامه‌تان تغییر ایجاد کنید.
 • ذخیره کردن و سرمایه‌گذاری را از امروز آغاز کنید. مقداری که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری بگذارید پیش‌بینی کنید و حواستان باشد که زمان در بازار طلاست و غیرقابل پیش‌بینی.
 • همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید؛ یعنی پورتفولیوی خود را متنوع بچینید. آستانه تحمل خود را در برابر خسارات موقتی بدانید و توجه کنید که دسته‌های مختلف دارایی رفتار متفاوتی دارند.
 • هزینه‌ها و مالیات‌ها را کمینه کنید. بازارها عدم قطعیت دارند و هزینه‌ها قطعیت، به بازگشت دارایی‌ها توجه کنید و مالیات‌ها را کمینه کنید تا بازگشتی‌ها بیشینه شوند.
 • در مقابل خسارات چشم‌گیر از خود محافظت کنید. حواستان باشد که با این که خسارات موقت مشکلی ندارند، ولی بازگشت به حالت قبل پس از وارد شدن خسارات چشم‌گیر ممکن است سال‌ها زمان ببرد. سرمایه‌گذاری‌های خود را با کمک پول و اوراق قرضه متنوع کنید.
 • مرتباً در پورتفولیوی خود تعادل ایجاد کنید. حواستان به آستانه تحمل خود در برابر ریسک‌ها باشد و مرتباً نسبت به سرمایه‌گذاری‌های خود، آگاه باشید.
 • به نوسانات بازار توجه نکنید و روی برنامه خودتان متمرکز باشید.

موارد گفته‌شده در سرمایه‌گذاری بایستی مورد توجه قرار گیرد.

موفقیت در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

موفقیت در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

از دیدگاه وارن بافت، اصول سرمایه گذاری را می‌توان به شکل زیر دانست:

 • کسب‌وکار را به ‌جای سهام بخرید؛ بدین معنی که مانند یک صاحب کسب و کار فکر کنید، نه کسی که یک تکه کاغذ به ‌عنوان سهام در دست دارد!
 • دنبال شرکت‌هایی باشید که برتریشان در رقابت پایدار است. شرکت‌هایی که با موفقیت می‌توانند بر رقیب‌هایشان چیره شوند شانس بهتری برای افزایش ارزش ذاتیشان دارند.
 • در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت تمرکز باید روی ارزش ذاتی بلندمدت باشد (یعنی مقدار سودی که شرکت برای مالکانش در آینده به ارمغان خواهد آورد).
 • به خاطر عدم قطعیت جریان پولی در آینده، شرکت‌هایی را برای خرید انتخاب کنید که قیمتشان کم‌تر از ارزش ذاتیشان است. این به معنی توجه به حاشیه امن است.
 • صبور باشید؛ چرا که سود سرمایه‌گذاری به یک‌باره حاصل نمی‌شود.

فلسفه سرمایه گذاری به سبک وارن بافت در هشت گام

در بخش قبلی به راه‌های سرمایه گذاری درست در سرمایه‌گذاری به سبک وارن بافت اشاره شد. برای باز کردن موارد گفته‌شده و هم‌چنین توضیح آن‌ها، با آن که کسی اطلاع چندانی از فرایند سرمایه‌گذاری شخصی وی ندارد، می‌توان از اصولی که در ادامه می‌آیند کمک گرفت:

۱. به حاشیه امنیت دقت کنید

با دقت به حاشیه امنیت سرمایه‌گذاری می‌توانیم خودمان را در مقابل از دست دادن سرمایه‌مان حفاظت کنیم. مثلاً اگر ارزش واقعی یک سهم از یک شرکت ۱۲ دلار است ولی با ۱۰ دلار معامله می‌شود، این سهم ۲۰ دلار حاشیه امنیت دارد.

۲. تمرکز روی کیفیت

وارن بافت روی خرید کسب‌وکارهای آینده‌دار سرمایه‌گذاری می‌کند (هر چند ممکن است که یک شرکتی که در وضعیت بد مالی است بسیار ارزان‌قیمت‌تر باشد). یک جمله‌ای از قول وارن بافت گفته شده است مبنی بر این که: «این که یک شرکت عالی را با قیمت خوب بخریم بهتر از این است که یک شرکت خوب را با قیمت عالی بخریم».

۳. دنباله‌روی جمع نباشید؛ سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

همان‌طور که در خرید و فروش سهام نباید دنباله‌روی جمع باشیم، نباید در راستای خلاف جمع هم گام برداریم (یعنی اگر همه می‌فروشند، شما نخرید یا بالعکس). به طور دقیق‌تر، در خرید و فروش‌هایتان به بقیه اصلاً نبایستی توجه کنید.

۴. از سقوط یا اصلاحات بازار نهراسید

از سقوط یا اصلاحات بازار نهراسید

در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت باید توجه داشت که سقوط قیمت‌ها لزوماً مسئله‌ای منفی نیست؛ چرا که از دیدگاه بافت چنین شرایطی موقعیتی را فراهم می‌کند که سهام را بتوان در قیمت‌های پایین‌تر خریداری کرد. در واقع باید توجه کرد که بازار گاهی اوقات به اصلاح نیاز دارد که بسیار طبیعی است و به معنای این نیست که ارزش سهاممان لزوماً افت پیدا کرده.

۵. با اهداف بلندمدت سرمایه‌گذاری را آغاز کنید

وارن بافت یک جمله قشنگ دارد: «اگر تمایل به حفظ یک سهم به مدت ده سال ندارید، به نگه‌داشتن آن به مدت ده دقیقه فکر هم نکنید». در واقع دید بافت به سرمایه‌گذاری یک دید طولانی‌مدت است. او با این که گهگاهی سهامش را بنا به دلایلی می‌فروشد، ولی دیدش به خیلی از سرمایه‌گذاری‌هایش این است که برای همیشه آن‌ها را نگه دارد.

۶. نهراسیدن از فروختن سهم در صورت تغییر سناریو؛ سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

یک نقل قول مشهور از وارن بافت در پاسخ به این که چرا یک سهام را در شرایطی که ضرر داده بود فروخت می‌گوید: «وقتی که خود را در یک چاله می‌یابید مهم‌ترین کاری که می‌کنید باید این باشد که از ادامه حفر کردن دست بردارید».

۷. مبانی سرمایه‌گذاری روی ارزش‌ها را بیاموزید

وارن بافت به‌ عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار روی ارزش‌ها شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاری روی ارزش‌ها به این معناست که قیمت کم‌تری به نسبت ارزش ذاتی سهم‌ها برای سرمایه‌گذاری‌ها بدهیم. فلسفه افرادی که به این شیوه سرمایه‌گذاری می‌کنند این است که بازار در نهایت به ارزش واقعی و کامل شرکتی که ارزشش کم‌تر از مقدار ذاتی‌اش دانسته می‌شود پی می‌برد که چنین چیزی در نهایت منجر به افزایش ارزش سهام شرکت و سود برای سرمایه‌گذار روی ارزش شرکت خواهد شد. پس سرمایه‌گذاری روی ارزش‌ها در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت اهمیت زیادی دارد.

۸. تحقیق و تأمل

تحقیق و تأمل

شاید جالب باشد بدانید که از مدت زمان زیادی که بافت روزانه در دفترش می‌گذراند، بیشترش را در تنهایی نشسته و مطالعه می‌کند. حتی ممکن است هیچ کاری هم نکند. او در این رابطه می‌گوید: «تأکید دارم که روزانه زمان زیادی فقط برای نشستن و فکر کردن صرف کنم».

بافت اعتقاد دارد که دانش چیزی است که به مرور شکل می‌گیرد و خیلی از موفقیت‌هایش را مدیون جمع شدن دانش سرمایه‌گذاری تا حد امکان است.

از چه سرمایه‌گذاری‌هایی دوری کنیم؟

اگر می‌خواهید سرمایه گذاری به سبک وارن بافت انجام دهید باید از سرمایه‌گذاری‌هایی که نسبت به آن‌ها دانش کافی ندارید، اجتناب کنید. این که در پورتفولیوی هولدینگ برکشایر هاتاوی شرکت‌های فناوری با رشد زیاد یا سهام بیوتکنولوژیک پیدا نمی‌شود همین است. در واقع این مسئله به معنی بدی شرکت‌های بیان‌شده نیست و تنها ضرورت این مسئله را بیان می‌کند که مثل بافت باید تنها به سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهایی پرداخت که آن‌ها را درک می‌کنیم و از آن‌ها دانش کافی داریم.

کلام آخر

یکی از توصیه‌هایی که در رابطه با کسب درآمد بیشتر و ساختن زندگی زیباتر می‌شود، داشتن یک منبع درآمدی دوم است. یکی از این منابع درآمدی که می‌تواند مفید باشد و به ما کمک کند آشنایی با راه‌های سرمایه گذاری درست است. به همین منظور بایستی با نکاتی که در سرمایه‌گذاری به کمک می‌آیند توجه نمود تا با کمترین ریسک و خطر به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد بپردازیم. سرمایه گذاری به سبک وارن بافت اصولی دارد که با تبعیت از آن می‌توان به چنین چیزی دست یافت.

برای سرمایه گذاری به سبک وارن بافت یا هر شخص موفق دیگری، آشنایی با اصول سرمایه گذاری و راه‌های سرمایه گذاری درست اهمیت زیادی دارد که در دوره رایگان توسعه مالی به این مهم می‌توان دست یافت. دوره توسعه مالی به آموزش استراتژی درآمدی، ادبیات مالی و بهترین الگوهای سرمایه‌گذاری، نظام باوری درست در مورد پول و استراتژی عملی هدف‌گذاری می‌پردازد. این آموزش‌ها در نهایت به ما کمک خواهد کرد تا به چیزی که می‌خواهیم برسیم و آن را به دست آوریم.

این دوره شامل ۳۰ قسمت ۲۰ دقیقه ای است که روزی فقط یک فایل باید ببینید. پیشنهاد می کنم این دوره جامع را به هیچ وجه از دست ندهید و همین حالا با پر کردن فرم زیر، آن را دریافت کنید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *