fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ دانش مالی

راه های حفظ ارزش پول

Ways-to-preserve-the-value-of-money

راه های حفظ ارزش پول

اگر زمان زیادی را صرف خواندن مقالات، روزنامه و تبلیغات ایستگاه مترو در مورد سرمایه‌گذاری می‌کنید، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که بیشتر ما به هر قیمتی که شده دغدغه رشد سریع و پیدا کردن راه های حفظ ارزش پول خود را داریم.

با این حال، در بسیاری از موارد سرمایه‌گذاران و پس‌اندازکنندگان بیشتر بر راه های حفظ ارزش پول و ثروت تمرکز می‌کنند. اطمینان از اینکه اندوخته‌هایشان در طول زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند و آماده استفاده یا انتقال در صورت نیاز هستند. راه های حفظ ارزش پول می‌توانند متعادل‌کننده امنیت و رفاه در زندگی باشند. اما نیازمند درک بالایی از مواردی که بر روی ارزش پول تأثیر می‌گذارند دارد.

در اینجا پنج مورد از راه های حفظ ارزش پول وجود دارد که پس‌انداز کنندگان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که بر حفظ پول تمرکز دارند. در مقالات قبل به این پرداختیم که چگونه پس‌انداز کنیم و در مورد کاکه ایبو، روش پس‌انداز ژاپنی‌ها هم به صورت جداگانه صحبت کرده‌ایم.

۵ مورد از راه های حفظ ارزش پول

۱. بدانید چه چیزی سرمایه شما را کاهش می‌دهد

بدانید چه چیزی سرمایه شما را کاهش می‌دهد

ایمن نگه داشتن پول به هر قیمتی می‌تواند منجر به از دست دادن ارزش آن شود. دو نیروی بسیار قوی وجود دارد که حتی زمانی که خیالتان راحت است پولتان در حساب شما امنیت دارد، باعث کاهش سرمایه شما می‌شود.

اولین سدی که مانع راه های حفظ ارزش پول می‌شود، تورم است که به ویژه در حال حاضر نگران‌کننده است. زمانی که تورم بالا است و نرخ‌های بهره به همان نسبت پایین هستند. با نرخ‌های بانکی امروزه و تورم سر به فلک کشیده، پول‌های شما در بانک به مرور ارزش خود را از دست می‌دهند.

دومین نیرویی که باید مراقب آن بود، مالیات است. هر گونه رشد در ثروت بالاتر از کمک‌هزینه‌های معین، بسته به شکل آن، می‌تواند مشمول عایدی سرمایه یا مالیات بر درآمد باشد، مگر اینکه در ساختارهای معاف از مالیات قرار گیرد. این امر به ویژه زمانی صادق است که ثروت از طریق نسل‌ها منتقل شود، زمانی که مالیات بر ارث نیز وارد عمل شود.

۲. به راه‌های حفظ ثروت فکر کنید

حفظ ثروت تا حدودی به محافظت از آن در برابر شوک‌های ناگهانی مانند بیماری، سوگواری یا مسئولیت تصادف مربوط می‌شود. به همین دلیل است که همه باید نقش بیمه یا حمایت را در حفظ ثروت در نظر بگیرند. بیمه عمر، پوشش بیماری‌های بحرانی و بیمه‌نامه‌های با کیفیت بالا از جمله پوشش قانونی و آسیب تصادفی به دارایی‌های ارزشمند، همه بخشی از یک استراتژی قوی حفظ ثروت هستند.

به راه‌های حفظ ثروت فکر کنید

۳. تمرکز تخصیص دارایی خود را تغییر دهید

همه نمی‌خواهند ” احتکار” کنند. سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند ثروت خود را حفظ کنند، ممکن است بخواهند روی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری با نوسان کمتر تمرکز کنند. این‌ها ممکن است شامل سرمایه‌گذاری با بهره ثابت، مقداری پس‌انداز نقدی و برنامه‌های حفظ ثروت با درآمد سود سهام باشد.

برخی از تراست‌های سرمایه‌گذاری که سود را در زمان‌های خوب برای هموار کردن بازدهی در زمان‌های سخت‌تر نگه می‌دارند، برای حفظ ثروت نیز مناسب هستند.

در حالی که دارایی‌های با ریسک بالاتر ممکن است در دوره‌های طولانی بازده بیشتری ایجاد کنند، اگر هدف حفظ ثروت به جای رشد آن باشد، نوسانات ناشی از این دارایی‌ها ممکن است ضروری نباشد. حتماً پس از این مقاله، مقاله اصول سرمایه‌گذاری را بخوانید.

۴. یکی از راه های حفظ ارزش پول ایجاد تنوع است

همه ما شنیده‌ایم که می‌گویند: همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. ترکیب انواع مختلف دارایی‌ها و اطمینان از سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و مناطق جغرافیایی مختلف نیز از راه های حفظ ارزش پول است که به حفظ ثروت کمک می‌کند.

ممکن است به توصیه‌های یک متخصص در این زمینه نیاز داشته باشید، تا اطمینان حاصل کنید که پورتفوی شما متنوع است. بدین ترتیب می‌دانید در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که در برابر انواع مختلف شرایط اقتصادی شما را پوشش می‌دهد تا پورتفویتان ثابت بماند.

۵. برای حفظ ثروت برای نسل آینده برنامه‌ریزی کنید

اگر حفظ ثروت در بلندمدت مد نظرتان باشد، استراتژی‌هایی که تضمین می‌کنند ثروت توسط مالیات ویران نمی‌شود، یک فوریت کاملاً جدید پیدا می‌کند. حفاظت از پورتفولیو در برابر مالیات بر ارث و اطمینان از اینکه نسل بعدی آن را به ارث می‌برد، نیازمند مشاوره در مورد قوانین، تنظیم وصیت‌نامه و… است تا اطمینان حاصل شود که این پول به خوبی محافظت می‌شود. این یکی از راه های حفظ ارزش پول و سرمایه برای آیندگان است.

راه های حفظ ارزش پول

استاندارد طلا

در ابتدا، به دلیل اینکه دلار آمریکا توسط طلا حمایت می‌شد، عرضه پول در گردش به طور مستقیم مقدار طلایی را که دولت ایالات متحده در ذخایر خود نگهداری می‌کرد، منعکس می‌کرد. به دلیل فشارهای اقتصادی رکود بزرگ، دولت ایالات متحده استاندارد طلا را در سال ۱۹۳۳ کنار گذاشت، زیرا شهروندان آمریکایی در حال احتکار طلا بودند. این به نوبه خود به فدرال رزرو اجازه داد تا عرضه پول را فراتر از ذخایر طلای کشور افزایش دهد، زیرا دلار دیگر به ارزش طلا وابسته نبود.

علاوه بر این، در سال ۱۹۴۴، به دلیل توافق برتون وودز، بسیاری از کشورها ارزش پول خود را با نرخ تبدیل دلار آمریکا به طلا مرتبط کردند. این بدان معنا نیست که دلار آمریکا توسط طلا پشتیبانی می‌شود، فقط ارزش یک ارز به اندازه هزینه مبادله دلار آمریکا با طلا است. استاندارد شبه طلا خیلی دوام نیاورد، زیرا در سال ۱۹۷۱، نیکسون به این امر پایان داد، و عملاً آخرین پیوندها را با استاندارد طلا قطع کرد، دلار آمریکا و بسیاری از ارزهای دیگر، به عنوان ارزهای شناور آزاد، بدون پشتوانه (فیات) شدند.

از آنجایی که قدرت فدرال رزرو برای ایجاد پول بیشتر توسط استاندارد طلا محدود نمی‌شد، فدرال رزرو آزاد شد تا به اندازه نیاز دولت پول چاپ کند. کم‌کم پیدا کردن راه های حفظ ارزش پول بیشتر خود را نشان داد و هر روز پررنگ‌تر می‌شد.

این را در نظر بگیرید…

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزی به چیزی ارزش می‌دهد؟ با نگاهی به ابتدایی‌ترین و عینی‌ترین دیدگاه، می‌توان دریافت که اقلام منحصربه‌فرد معمولاً مانند مواردی که بسیار کمیاب هستند، بسیار ارزشمند هستند.

همچنین منطقی است که اقلامی که در آن‌ها مقدار زیادی وجود دارد، ارزش کمتری دارند. چرا؟ زیرا شما می‌توانید آن‌ها را در هر جایی دریافت کنید! همین اصل در مورد پول نیز صدق می‌کند. هر چه پول موجود بیشتر باشد، ارزش آن کمتر می‌شود. به خصوص، هر چه مدت طولانی‌تری بدون پشتوانه دارایی ارزشمند باقی بماند.

این امر به ‌ویژه در این دوران سخت نگران‌کننده است، زیرا فدرال رزرو صدها میلیارد دلار به اقتصاد تزریق می‌کند و عملاً قدرت خرید دلار آمریکا را بیش از پیش کاهش می‌دهد. مروری بر مقاله راه‌های سرمایه‌گذاری درست داشته باشید تا تصویر روشن‌تری از سرمایه‌گذاری داشته باشید و پولتان را به باد ندهید.

بیت کوین می‌تواند یکی از راه های حفظ ارزش پول باشد؟

بیت کوین می‌تواند یکی از راه های حفظ ارزش پول باشد؟

بنابراین، دلار آمریکا توسط چیزی جز اعتماد پشتیبانی نمی‌شود و هر چه بیشتر باشد، ارزش آن کمتر می‌شود. با این حال فدرال رزرو و سیستم‌های بانکی بی‌پایان پول خلق می‌کنند. برای حفظ ثروت خود در مواقع بحران اقتصادی چه کاری می‌توان انجام داد؟

به طور سنتی، طلا به عنوان یک دارایی امن شناخته می‌شود که همیشه می‌تواند ارزش خود را حفظ کند. با این حال، با ایجاد بیت کوین، بشر جایگزینی مدرن برای مزایای ذاتی نگهداری طلا ارائه می‌کند.

برخلاف جنبه‌های تورمی دلار آمریکا، پروتکل بیت کوین حاوی یک مدل کاهش تورم است، با ایجاد عرضه جدید در طول زمان کاهش می‌یابد، بنابراین تضمین می‌کند که هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت. همین امر باعث می‌شود که به عنوان یکی از راه های حفظ ارزش پول بتوان روی آن حساب کرد.

در ۱۱ مه ۲۰۲۰، پروتکل بیت کوین دچار «نصف» می‌شود که در آن نرخ عرضه ایجاد بیت کوین از نرخ فعلی آن نصف می‌شود. این مکانیسم نصف شدن به طور مؤثر به این معنی است که بیت کوین کمیاب خواهد ماند؛ زیرا ۸۰٪ از کل عرضه نهایی آن در حال حاضر در گردش است و ۲۰٪ باقی‌مانده به آرامی در گردش قرار می‌گیرد و تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت.

از نظر تئوری، به دلیل ماهیت تورم‌زدایی ذاتی بیت کوین، ارزش آن باید ثابت یا بالاتر بماند (در مقایسه با USD). با این حال، ما هنوز در بازه زمانی بیت کوین خیلی زود به سر می‌بریم، و حتی با وجود اینکه قیمت شاهد نوسان است، قیمت‌های فعلی احتمالاً به شدت کمتر از میزان ارزش‌گذاری شده خواهند بود، زیرا پذیرش عمومی بیشتر و همچنین نرخ تورم بالاتر می‌رود، همه این‌ها تنها باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود.

تورم چه ربطی به قیمت بیت کوین دارد؟

به یاد دارید که قبلاً گفتم که دلار آمریکا برای اندازه‌گیری ارزش چیزی استفاده می‌شود؟ قیمت نشان‌دهنده قدرت خرید دلار آمریکا در برابر بیت کوین است. هر چه قیمت بالاتر باشد، قدرت خرید بیت کوین بالاتر است. این با تقاضای بالاتر برای بیت کوین همراه است، اما قدرت خرید کمتری برای دلار آمریکا دارد، زیرا به ازای هر بیت کوین دلار بیشتری هزینه می‌شود.

واقعیت این است که با ورود پول بیشتر به سیستم، قیمت همه چیز افزایش خواهد یافت؛ زیرا هر بار که پول بیشتری به دست می‌آید، قدرت خرید دلار کاهش می‌یابد و گردش پول تا حد زیادی منعکس‌کننده بدهی کل کشور است.

در مورد طلا چطور؟

در مورد طلا چطور؟

برای قرن‌ها، طلا یک دارایی امن بزرگ بوده است و تا به امروز ادامه دارد. متأسفانه، وقتی صحبت از آن می‌شود، استفاده از طلا به عنوان پول بسیار سخت‌تر است، زیرا حمل و نقل مقادیر زیاد دشوار می‌شود، و طلا به راحتی قابل تقسیم نیست (به عنوان مثال، اگر من بخواهم یک اونس طلا را به مقادیر کمتری تقسیم کنم – و اگر وزن دقیق داشته باشد – بدون ابزار مناسب کار بسیار سختی خواهم داشت).

به نظر می‌رسد بسیاری از مردم در سرمایه‌گذاری‌های خود بین طلا و بیت کوین تقسیم شده‌اند. هردوی این‌ها راه های حفظ ارزش پول هستند که نسبتاً امن می‌باشند. متنوع کردن سبد یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که فردی که به دنبال سرمایه‌گذاری است می‌تواند انجام دهد، زیرا تضمین می‌کند که ارزش پرتفوی به جای یک یا چند دارایی به چندین دارایی مرتبط است.

کلام آخر، برنامه‌ریزی عاقلانه

با توجه به اینکه دولت ایالات متحده پول زیادی را در طول همه‌گیری کووید۱۹ توزیع می‌کرد و با توجه به اقدامات فدرال رزرو و همچنین عواقب تورم، خرید حتی درصد کمی از بیت کوین منطقی است، حتی اگر فقط به عنوان یک محافظت در برابر ماهیت تورمی دلار آمریکا باشد.

بسیاری از مردم قبل از ما در مورد چگونگی شکست سیستم مالی سخن گفته‌اند. اگر پولی که در حساب‌هایتان دارید بی‌ارزش می‌شود، داشتن یک پوشش محافظ شاید هوشمندانه‌ترین کاری باشد که می‌توانید انجام دهید. بنابراین راه های حفظ ارزش پول را جدی بگیرید. باندهایی که برای زخم استفاده می‌شوند، پس از مدتی کهنه و گنگ می‌شوند و بسته به زخم، گاهی نیاز به چسب زخم جدید است و گاهی آسیب‌دیدگی دقیق‌تر و درمان متفاوتی را می‌طلبد.

کمک‌های باندی سال ۲۰۰۸ شروع به از بین رفتن کرده است و مدل بانکداری ذخایر کسری جریانی از بدهی‌های بیش از حد اهرمی ایجاد کرده است که باید تا حدودی پرداخت شود. با این حال فدرال رزرو آن‌قدر قدرت دلار را کاهش داده است که گفت بدهی‌ها احتمالاً هرگز پرداخت نخواهد شد. همین مطلب باعث می‌شود که راه های حفظ ارزش پول مانند ارز دیجیتال و طلا بیش از پیش خود را نمایان می‌کنند.

گرفتن تصمیمات مالی هوشمندانه، هوش مالی و هوش هیجانی بالایی را می‌طلبد. جالب است بدانید که هوش مالی ذاتی نیست و قطعاً با بالا بردن دانش و آگاهی مالی می‌توان به آن رسید. تصور کنید اگر می‌توانستید بهترین تصمیمات مالی را برای سرمایه‌گذاری و یا کسب و کارتان بگیرید؟ قطعاً در آن صورت نه‌تنها تمام مشکلات مالیتان حل می‌شد، بلکه می‌توانستید به خود شکوفایی و رضایت‌مندی در زندگی خود برسید.

به شما این مژده را می‌دهم که پیش از شما به بیش از صد هزار نفر در این مسیر کمک کرده‌ام. دوره توسعه مالی دوره‌ای است که طی یک ماه تنها با روزی بیست دقیقه به همراه کوچ شخصی و کتاب کار به شما کمک می‌کند تمام مطالب کتاب را در زندگی خود به صورت عملی پیاده کنید و پس از یک ماه از نتایج شگفت‌انگیز آن لذت ببرید. فقط کافیست فرم زیر را برای دریافت این دوره پر کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *