اگر کسی در سال 60 به شما می‌گفت که بهترین راه سرمایه گذاری در ایران این است که با سرمایه یک میلیون تومانی خود خانه‌ای حدوداً 50 متری در مرکز تهران خریداری کنید، احتمالاً به او می‌خندیدید و یا تصور می‌کردید قصد کلاهبرداری از شما را دارد. حال آنکه ارزش آن یک میلیون پول نقد شما در سال 70 به یک ماشین و اکنون به یک رَم بیشتر نمی‌رسد. حتماً شما هم از پدران و پدربزرگ‌های خود شنیده‌اید که می‌گویند حقوقشان 100 تومان (تک تومانی) بوده یا مثلاً 1500 تومان بیشتر نبوده. اکنون نه‌تنها آن صد تومان به کلی ارزشی ندارد، بلکه با یک میلیون تومان هم چیزی بیشتر از یک مانتو و شلوار نمی‌توان خرید!

اینجاست که متوجه می‌شویم در کشورهایی مانند ایران که نرخ تورم بسیار بالاست و قیمت کالاها و خدمات قابل پیش‌بینی نیستند، مفهوم سرمایه‌گذاری بیشتر اهمیت خود را نمایان می‌کند. اما سؤال مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که بهترین راه سرمایه گذاری در ایران چیست؟

سرمایه‌گذاری به چه معناست؟

سرمایه‌گذاری به چه معناست؟

به طور کلی سرمایه‌گذاری مالی به این معنا است که شما پولی که در دسترس دارید را صرف خرید دارایی خاصی کنید تا در آینده‌ای کوتاه یا بلند چندین برابر آن سود دریافت کنید. یعنی اکنون از خرج کردن آن صرف نظر کنید تا در آینده چندین برابر آن را به دست آورید و بیشتر خرج کنید.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

1. سرمایه‌گذاری مستقیم

در این روش شما خودتان به صورت کار بلد و حرفه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنید. مثلاً سهام می‌خرید و پرتفوی بورسِتان را می‌چینید. قطعاً آموزش‌دیده هستید و تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال را به خوبی انجام می‌دهید. در نتیجه پیش‌بینی‌های خوبی هم دارید. بنابراین خودتان از عهده سرمایه‌گذاری برمی‌آیید.

2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

این روش بیشتر توسط واسطه‌ها انجام می‌شود. در این روش شما سرمایه خود را به یک فرد یا شرکت می‌سپارید و آن‌ها برای شما سرمایه‌گذاری می‌کنند. زمانی که شما دانش و آگاهی کافی برای سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه‌تان را ندارید، افراد و شرکت‌هایی وجود دارند که این کار را برای شما انجام می‌دهند و درصد خود را از سود شما برمی‌دارند.

بهترین راه سرمایه گذاری در ایران برای شما در این شرایط همین است. البته باید افراد و شرکت‌هایی را انتخاب کنید که مورد اعتماد باشند و سرمایه خود را به دست هر فرد یا شرکتی نسپارید. در نهایت با این روش می‌توانید نسبتاً تضمین کنید که سود قابل قبولی دریافت می‌کنید. بهتر است پس از تکمیل نکات این مقاله درباره راه‌های سرمایه‌گذاری درست بیشتر بخوانید.

اهمیت بهترین راه سرمایه گذاری در ایران

در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که برای داشتن کیفیت و رفاه در زندگی باید بتوانیم پول خوبی دربیاوریم. از این رو معیار سنجش کیفیت زندگی افراد شغل و درآمد آن‌هاست. ممکن است شما شغل خوبی هم داشته باشید و دغدغه فراهم کردن غذا و پرداخت قبوض خود را نداشته باشید و بتوانید امکانات رفاهی مناسبی را هم برای خود و خانواده‌تان فراهم کنید، اما تصور کنید که یک‌باره این شغل را از دست بدهید. آن زمان است که نیاز به داشتن یک پس‌انداز و شناخت بهترین راه سرمایه گذاری در ایران برای ادامه زندگی خود را بیشتر نمایان می‌کند.

کاملاً واضح و مبرهن است که اگر منبع مالی مناسبی به عنوان پشتوانه نداشته باشید، خیالتان از بابت زندگی خود و آینده فرزندانتان راحت نخواهد بود. در شرایط کنونی هم افراد زیادی هستند که می‌گویند از پس مخارج روزمره‌شان هم به سختی برمی‌آیند و برایشان چیزی برای سرمایه‌گذاری باقی نمی‌ماند. اما این هم راهی دارد که باید آموزش ببینید تا پول خود را به درستی مدیریت کنید و بودجه‌بندی را یاد بگیرید.

متأسفانه بیشتر افراد تصور می‌کنند که برای سرمایه‌گذاری نیاز به سرمایه زیاد میلیونی و میلیاردی دارند، اما تنها با چند صد هزار تومان هم می‌توان سرمایه‌گذاری را شروع کرد. متناسب با میزان سرمایه چند صد هزار تومانی هم می‌توان بهترین راه سرمایه گذاری در ایران را پیدا کرد و هم سود خوبی برداشت کرد.

تورم چیست؟

تورم چیست؟؟

Inflation یا تورم افت ارزش پول است که در واقع ما آن را به صورت افزایش قیمت کالاها و خدمات می‌بینیم که از پیامدهای آن کاهش قدرت خرید و از بین رفتن تعادل میان نقدینگی است و تقاضای کالاها و خدمات را برهم می‌زند.

بنابراین کاهش بی‌رویه ارزش پول ملی کشور ما را به این فکر می‌برد که بهترین راه سرمایه گذاری در ایران را پیدا کنیم و پول‌های خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که نرخ بازدهی آن بیشتر از تورم باشد تا اندوخته‌های خود را از دست ندهیم و ارزش پولمان روز به روز کمتر نشود.

پس‌انداز با سرمایه‌گذاری چه تفاوتی دارد؟

مسئله این است که الگوی ذهنی ما از پس‌انداز با سرمایه‌گذاری کاملاً متفاوت است. زمانی که کودک بوده‌ایم کادویی بنام قلک گرفته‌ایم، پول‌هایمان را درون آن جمع‌آوری کرده‌ایم و زمانی که قلک را پر می‌کردیم، آن را در بانک پس‌انداز می‌نمودیم. تصور می‌کردیم که بهترین تصمیم را گرفته‌ایم و بهترین سرمایه گذاری در ایران را انجام داده‌ایم و برای آینده خود چیزی اندوخته‌ایم. حال آنکه بدترین تصمیم، اندوختن پول‌هایمان در بانک بود چرا که باوجود تورم و افت ارزش پول، تنها ارزش پولمان پایین می‌آمد و سود بانکی توانایی سبقت گرفتن از تورم را نداشت.

اما سرمایه‌گذاری همان‌طور که بالاتر اشاره شد، این است که با توجه به نرخ تورم شما بتوانید ظرف مدتی چندین برابر دارایی خود سود کنید. شما چه چیزی را به عنوان بهترین راه سرمایه گذاری در ایران می‌شناسید؟ طلا، کسب و کار، ارز؟ با ادامه مقاله همراه باشید تا بهترین راه سرمایه گذاری در ایران را بهتر پیدا کنید. اصول سرمایه‌گذاری موفق را هم مطالعه کنید.

شاخص‌ترین چیزهایی که معمولاً روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود:

1. سرمایه‌گذاری در بورس (بازدهی در طی 5 سال گذشته، 1450 درصد)

سرمایه‌گذاری در بورس (بازدهی در طی 5 سال گذشته، 1450 درصد)

سرمایه‌گذاری در بورس از جمله سرمایه‌گذاری‌هایی است که با هر میزان سرمایه‌ای می‌توان به آن وارد شد. این سرمایه‌گذاری نیازمند آگاهی به بازار و پیش‌بینی مناسب آینده سهام مختلف است. این نوع سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه‌یافته بسیار رایج است.

در این نوع سرمایه‌گذاری شما کنترلی روی سود و زیانتان ندارید، بنابراین سرمایه‌گذاری نیست که ما به شما پیشنهاد دهیم. افزایش تورم هم ارتباطی با سهام شما در بورس ندارد. تنها پولی را در این بازار وارد کنید که می‌دانید نیاز ضروری و حیاتی به آن ندارید و حتی اگر از دستتان برود هم چندان تأثیری بر روی زندگیتان نخواهد گذاشت. چرا که هیچ قطعیتی در این بازار وجود ندارد و بهترین راه سرمایه گذاری در ایران نمی‌باشد.

حتی اگر دانش کافی برای ورود به این بازار ندارید، می‌توانید تنها عرضه‌های اولیه را خریداری کنید و پس از گرفتن کمی سود آن را بفروشید. چرا که عرضه‌های اولیه معمولاً وارد سود می‌شوند و ریسک چندانی ندارند.

2. سرمایه‌گذاری در بانک (بازدهی در طی 5 سال گذشته 92 درصد)

سرمایه‌گذاری در بانک در ظاهر ممکن است خوب به نظر برسد. اما با یک حساب ساده که در مقاله‌های قبلی توضیح داده‌ایم، متوجه می‌شوید که تورم موجود در کشور ما بسیار بیشتر از سود بانکی است. بنابراین سرمایه‌گذاری در بانک نه‌تنها ارزش سرمایه شما را حفظ نمی‌کند بلکه آن را کمتر هم می‌کند.

این مطلب رو هم حتما بخون:  سرمایه گذاری در متاورس

3. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال 2

بازار ارز دیجیتال در سال‌های اخیر در کشور ما بسیار پررنگ‌تر شده است. ورود به این بازار و سرمایه‌گذاری بلندمدت در آن آینده خوبی دارد و از بهترین راه‌های سرمایه گذاری در ایران است. چرا که آینده خوبی برای ارزهای دیجیتال برای 5 تا 10 سال آینده پیش‌بینی شده است. اما نه هر ارزی! بسیار مهم است که قبل از ورود به این بازار آموزش ببینید و بی‌گدار به آب نزنید.

نقطه ورود و خروج تعیین‌کننده سود و زیان شماست. سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال همان‌قدر که سودهای شیرینی دارد، می‌تواند بسیار بی‌رحم و دردناک هم باشد. بنابراین افزایش دانش و آگاهی و آموزش مداوم در این نوع سرمایه‌گذاری جزء جدایی‌ناپذیر کارتان است. در این سرمایه‌گذاری هم مانند بورس شما هیچ کنترلی روی سود و زیانتان ندارید و تنها می‌توانید پیش‌بینی کنید. بنابراین مدیریت سرمایه و وارد نکردن سرمایه حیاتی زندگیتان در این سرمایه‌گذاری بسیار ضروری است. این بازار هم نقدشوندگی بالایی دارد چرا که این بازار جهانی و 24 ساعته است.

نکته مهم اینکه اگر قصد ماین (mine) کردن ارزهای دیجیتال را دارید، از مجوز، قانونی بودن فارم و کیفیت دستگاهتان مطمئن شوید. از مزایای دیگر این ارزها این است که خراب نمی‌شوند و به مکان فیزیکی برای نگهداری نیازی ندارند. از کیف پول دیجیتال باید برای نگهداری آن‌ها استفاده کنید. امروزه روش‌های امنیتی زیادی برای مقابله با هکرها که دزدهای کیف پول دیجیتال شما هستند اختراع شده است.

در نهایت اینکه حتی اگر سرمایه کمی دارید باز هم می‌توانید وارد این بازار شده و سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید. بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 2020 ارز دیجیتال بوده و سال 2021 برای کسانی که در این بازار هوشمند عمل کرده‌اند ثروت‌های فراوانی داشته است. این بازار اکنون هم مورد توجه بسیاری قرار گرفته و آینده خوبی برای آن پیش‌بینی شده است. بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو، دوج‌کوین از جمله ارزهایی بودند که ثروت آفرینی کردند.

4. سرمایه‌گذاری در املاک (651 درصد)

سرمایه‌گذاری در املاک (651 درصد)

اینکه بخواهید ملکی را بخرید، برای ساخت، بازسازی یا اجاره، با توجه به قیمت املاک سرمایه زیادی نیاز دارد. البته که قبلاً در مقاله‌ای به طور کامل در مورد سرمایه‌گذاری مناسب در املاک صحبت کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری در املاک از جمله بهترین راه سرمایه گذاری در ایران است. مهم این است که:

5. سرمایه‌گذاری در طلا (833 درصد)

همیشه گفته‌ایم که اگر نمی‌دانید با سرمایه خود چه کار کنید، با هر میزان سرمایه‌ای که دارید طلا بخرید. این بازار جهانی بوده و برخلاف سرمایه‌گذاری در مسکن، نقدشوندگی بالایی دارد. مشکل این نوع سرمایه‌گذاری ریسک و هزینه نگهداری آن است. در هر صورت با سرمایه گذاری در طلا شما ارزش سرمایه خود را حفظ کرده‌اید و این خود بهترین راه سرمایه گذاری در ایران است تا حداقل ارزش سرمایه‌تان حفظ شود.

6. سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت

از ویژگی‌های مهمی که می‌تواند این صندوق‌ها را به بهترین راه سرمایه گذاری در ایران تبدیل کند ریسک کم و وارد شدن به آن با سرمایه کم است. این صندوق با ریسک کم به شما درآمد ثابت و قابل قبولی با توجه به میزان سرمایه‌تان می‌دهد. نقدشوندگی این صندوق‌ها بالا است و رکنی به نام ضامن نقدشوندگی دارند. این صندوق‌ها در دارایی‌های مختلفی از جمله اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی، بورس و… سرمایه‌گذاری می‌کنند.

7. سرمایه‌گذاری بر روی خودرو

سرمایه‌گذاری بر روی خودرو

بازار خودرو نیز در این چند سال اخیر سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کرده است. با شرکت در قرعه‌کشی و فروش خودروی منتخب در بازار آزاد، افراد سود زیادی را به دست می‌آورند. این بازار نیز ممکن است نقدینگی پایینی داشته باشد.

8. سرمایه‌گذاری روی خود

سرمایه‌گذاری روی خود از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که همیشه جاودان خواهد بود و با مرور زمان نتیجه خود را چندین برابر نشان خواهد داد. اگر تمام دارایی‌هایتان را از شما بگیرند، تنها چیزی که می‌تواند شما را دوباره سرپا کند و چیزهایی که از دست دادید را به شما بازگرداند، همین مهارت‌هایی هستند که با سرمایه‌گذاری بر روی خود به دست آورده‌اید. یکی از بهترین لطف‌هایی که باید به خودتان کنید این است که روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید که این خود، بهترین راه سرمایه گذاری در ایران است. در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌هایتان به هیچ عنوان سرمایه‌گذاری روی خودتان را فراموش نکنید.

9. سرمایه‌گذاری در کسب و کار

با سرمایه‌گذاری بر روی خود کم‌کم کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید تا به رسالت خود در زندگی برسید و مسیر رسیدن به آرزوهایتان را طی کنید. سرمایه‌گذاری روی خود و کسب و کار بهترین راه سرمایه گذاری در ایران است. متأسفانه این آگاهی را در سنین کم به شما نمی‌دهند و اکثراً منتظر هستیم تا در جایی استخدام شویم و حقوق درآمد ثابتی داشته باشیم، اما کلید موفقیت و رسیدن به ثروت و رضایت از زندگی و افزایش رفاه در راه‌اندازی کسب و کار خودتان است.

در کل برای یافتن بهترین راه سرمایه گذاری در ایران باید عوامل زیادی را سنجید. ضمن اینکه توصیه می‌شود در سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع داشته باشید و تمام تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نچینید.

رایج‌ترین راه سرمایه‌گذاری و بهترین راه سرمایه گذاری در ایران کدام است؟

از آنجایی که افراد با بودجه‌های کاملاً متفاوت اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین سرمایه‌گذاری‌های کاملاً متفاوتی هم انجام می‌دهند. اما بازار بورس و طلا به خاطر اینکه با هر میزان سرمایه‌ای می‌توان سرمایه‌گذاری را در آن‌ها شروع کرد، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند. اما ایرادی که به نوع سرمایه‌گذاری وارد است چیست؟ چرا این سرمایه‌گذاری‌ها بهترین راه سرمایه گذاری در ایران محسوب نمی‌شوند؟

ما بارها در مقالات مختلف درباره کنترل سرمایه‌گذاری و اهمیت آن صحبت کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری می‌تواند بهترین راه سرمایه گذاری در ایران برای شما محسوب شود که شما بر میزان سود و زیان و اهرم‌های آن کنترل داشته باشید و خودتان آن‌ها را تعیین کنید. در مورد طلا هم بارها گفته‌ایم که اگر نمی‌دانید بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کنید طلا بخرید تا ارزش سرمایه‌تان حفظ شود. همچنین اوراق طلا و طلای بدون کارمزد برای این کار مناسب‌تر هستند.

بهترین راه سرمایه گذاری در ایران چیست؟

نکاتی که باید برای یافتن بهترین راه سرمایه گذاری در ایران رعایت کنید

این مطلب رو هم حتما بخون:  معرفی 13 اپلیکیشن پرکاربرد بودجه بندی برای مدیریت هزینه ها

تعدادی دیگر از این نکات

بهترین راه سرمایه گذاری در ایران 2

کلام آخر

همه ما نگران سرمایه‌هایمان هستیم تا بهترین راه سرمایه گذاری در ایران را پیدا کنیم و بتوانیم به نحو احسن برای آینده خود چیزی دست و پا کنیم. با توجه به شرایط جامعه، سیاست‌های دولت و همچنین بازار جهانی طلا و سکه باید بتوانید بهترین سرمایه‌گذاری را نسبت به میزان سرمایه در دسترستان انتخاب کنید. شرایطی که در سال 98 و 99 برای بازار بورس اتفاق افتاد و یا ویروسی که به یکباره کل دنیا را تحت تأثیر قرار داد اتفاقاتی هستند که تأثیر مستقیمی بر روی یافتن بهترین راه سرمایه گذاری در ایران دارند. با یافتن نقاط قوت و ضعف قبل از اقدام به هر سرمایه‌گذاری ریسک سرمایه‌گذاری خود را کمتر کنید.

به عنوان نکته آخر به یاد داشته باشید که شما گران‌ترین سرمایه را به رایگان در اختیار گرفته‌اید و آن چیزی نیست جز زمان شما. زمان شما مهم‌ترین دارایی شما است که باید روی چیزی صرف کنید که برایتان همیشگی و ماندگار باشد. یعنی تنها با سرمایه‌گذاری روی خودتان است که می‌توانید در نهایت به بهترین راه سرمایه گذاری در ایران و یا هر جای دیگری برسید.

همان‌طور که تا اینجا متوجه شده‌اید برای یافتن بهترین راه سرمایه گذاری در ایران باید دانش مالی خود را افزایش دهید، اطلاعات خود را به روز نگهدارید و قدرت تحلیل مسائل را داشته باشید. متأسفانه این مطالب که مهم‌ترین و پررنگ‌ترین مسائل زندگی ما هستند در مدارس آموزش داده نمی‌شوند. به همین دلیل است که بیشتر افراد در سرمایه‌گذاری‌های خود شکست می‌خورند یا در بهترین حالت فقط موفق به حفظ ارزش پول خود می‌شوند.

تنها عده معدودی از افراد را می‌بینیم که چه در شرایط بد و بحران اقتصادی و چه در شرایط مساعد و عادی بهترین و بیشترین سودها را از بازار می‌برند و از روی ناآگاهی آن‌ها را خوش‌شانس خطاب می‌کنیم. عده زیادی از افراد هم در شرایط خوب اقتصادی باز هم متضرر می‌شوند و نمی‌توانند تصمیم‌های مالی درستی بگیرند. اما راه حل چیست؟ چطور می‌شود در شرایط خوب و بد همیشه برنده بود و سهم خود را از بازار گرفت؟ پاسخ بسیار ساده است. آموزش دیدن! تمامی بزرگان و ثروتمندان را ببینید که چگونه و در هر شرایطی آموزش را فراموش نمی‌کنند. اما چه آموزشی؟ این هم بسیار ساده است. دوره توسعه مالی.

در این دوره ابتدا روی توسعه فردی و سپس افزایش دانش مالی و هوش مالی خود می‌پردازید و توسط کوچ شخصی و کتاب کار تمامی مطالب دوره را شخصی‌سازی و در زندگی خود پیاده می‌کنید. فقط با صرف زمان 15 دقیقه در روز پس از 30 روز به سطحی از مهارت می‌رسید که بتوانید بهترین سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دهید و تصمیمات مالی درستی بگیرید. این دوره شگفت‌انگیز تاکنون میزبان بیش از 100 هزار نفر بوده و رسالت خود را به درستی انجام داده است. امروز خود را به خاطر داشته باشید چرا که پس از این دوره کاملاً متوجه تغییرات خود خواهید شد.پس همین حالا فرم زیر را پر کنید و در این دوره آموزشی جامع شرکت کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *