fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ کسب و کار

کسب و کار با سرمایه کم

Business-with-low-capital

کسب و کار با سرمایه کم

بسیاری از افرادی که از درآمد فعلی خودشان ناراضی هستند، به دنبال راه اندازی یک کسب و کار جدید هستند که آن‌ها را به درآمد دلخواهشان برساند. برخی از افرادی که می‌خواهند یک کسب و کار راه اندازی کنند، سرمایه اولیه کافی برای شروع کار ندارند. اما این در حالی است که بسیاری از کسب و کارها هستند که برای شروع آن‌ها نیاز به سرمایه زیادی ندارید. در ادامه این مطلب به معرفی برخی ایده‌های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم می‌پردازیم.

آیا برای راه اندازی یک کسب و کار جدید حتماً باید سرمایه اولیه زیادی داشت؟

راه اندازی کسب و کار جدید سرمایه اولیه زیادی می‌خواهد؟

بسیاری از افرادی که از بیرون به شروع کسب و کار جدید نگاه می‌کنند، با خود فکر می‌کنند که این کار چقدر پیچیده است و حتماً به سرمایه هنگفتی نیاز دارد. این در حالی است که واقعیت چیز دیگری است، خیلی از کسب و کارها وجود دارند که برای شروع آن‌ها به سرمایه اولیه بسیار کمی نیاز دارید. شما می‌توانید با راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه کم و حجم کوچک به درآمد بسیار خوبی برسید. حتی می توانید از قدرت اینترنت برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی استفاده کنید. نکته مهم آشنایی با کسب و کارهای مختلفی است که می‌توانید آن‌ها را شروع کنید، در ادامه برخی از بهترین و پرسودترین کسب و کارهایی که می‌توان آن‌ها را با سرمایه اولیه کم شروع کرد می‌پردازیم.

معرفی چند کسب و کار با سرمایه کم

اگر در این فکر هستید که کسب و کار خودتان را شروع کنید اما از سرمایه اولیه راه اندازی آن می‌ترسید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. در ادامه برخی از ایده‌های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم را که شما را به درآمد بالایی می‌رسانند معرفی کرده‌ایم.

کسب و کار با سرمایه کم: مرکز تهیه و تولید غذای خانگی

یکی از نیازهای اصلی انسان‌ها غذا است، در نتیجه مشاغل و کسب و کارهایی که مرتبط به غذا باشند هیچ‌گاه شکست نخواهند خورد. اگر در آشپزی مهارت بالایی دارید و غذاهایی که می‌پزید هوش از سر همه می‌پراند، بهتر است به راه اندازی این کسب و کار فکر کنید. راه اندازی یک مرکز تولید و فروش غذای خانگی یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار مخصوص خانم‌ها است که در کنار درآمد بالایی که دارد، به سرمایه اولیه کمی نیاز دارد.

کسب و کار با سرمایه کم: مرکز تهیه و تولید غذای خانگی

شما می‌توانید همین الان در کنار غذاهایی که برای خانواده خود می‌پزید، چند پرس غذای اضافه تهیه کنید و در مراکزی نظیر ایستگاه قطار، ایستگاه تاکسی و مواردی از این دست آن‌ها را بفروشید و سپس به تدریج کسب و کار تهیه و تولید غذای خانگی خودتان را توسعه بدهید.

تولید جعبه‌های تزئینی و جعبه بسته‌بندی

یکی دیگر از کسب و کارهایی که برای شروع آن‌ها به سرمایه بالایی نیاز ندارید، تولید جعبه‌های تزئینی و جعبه‌های بسته‌بندی است. برای این کار کافی است ذوق و خلاقیت زیادی داشته باشید و چند نمونه اولیه تهیه کنید و آن‌ها را به مراکز خرید بزرگ ببرید. همچنین می‌توانید از جعبه‌های بسته‌بندی و تزئینی خودتان عکس بگیرید و اطلاعات سفارش آن‌ها را از طریق صفحات اینستاگرامی به فروشندگان منتقل کنید. این کسب و کار یک کسب و کار بسیار عالی و مناسب برای خانم‌های خانه‌دار و همچنین دانشجویان است.

خیاطی

خیاطی یکی از هنرهایی است که می‌توانید با کمک آن یک کسب و کار پردرآمد برای خودتان راه اندازی کنید. برای این کار کافی است مدرک خیاطی داشته باشید و کار خودتان را با خیاطی برای آشنایان و اطرافیانتان آغاز کنید. همان‌طور که می‌دانید امروز کسب و کارهای آنلاین بسیار توسعه یافته‌اند، در نتیجه شما می‌توانید از طریق به اشتراک گذاشتن هنر خیاطی خود در صفحات مجازی مشتریان خودتان را پیدا کنید.

شمع‌سازی، یک کسب و کار با سرمایه کم ولی سودآور

اخیراً شمع و به خصوص شمع‌های معطر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و شما می‌توانید از طریق تولید و فروش شمع به درآمد بالایی برسید. برای شروع کار نیاز نیست حتماً کارگاه شمع‌سازی داشته باشید، بلکه می‌توانید این کار را در حجم کم و از خانه شروع کنید و وقتی به سوددهی رسید آن را گسترش دهید. شما می‌توانید مشتریان خودتان را هم به شکل حضوری و هم به صورت آنلاین از طریق صفحات مجازی پیدا کنید.

ساخت محصولات چرمی و یا نمدی

این روزها بازار استفاده از محصولات چرمی و نمدی داغ است و اگر کار با چرم و نمد را بلدید، برای شروع کسب و کار خود زودتر اقدام کنید. شما با کمی خلاقیت و ذوق می‌توانید محصولات چرمی و نمدی بسیار جذابی نظیر جاسوئیچی، دستبند، مگنت‌های یخچالی و یا کیف پول تولید کنید و آن‌ها را به فروش برسانید. البته هزینه مواد اولیه چرمی گران است اما اگر از حجم کم کارتان را شروع کنید و با توجه به تعداد سفارش‌هایی که دارید مواد اولیه بخرید، به تدریج به سوددهی می‌رسید و می‌توانید کارتان را توسعه دهید.

تولید محصولات گیاهی و دارویی

تولید محصولات گیاهی و دارویی

با توجه به اینکه بسیاری از گیاهان دارویی به صورت خود رو یافت می‌شوند، راه اندازی کسب و کار تولید محصولات گیاه دارویی نظیر تولید عرقیات گیاهی یک کسب و کار با سرمایه کم است. برای شروع این کار تنها به یک دستگاه تقطیر دارید که کار با آن بسیار راحت است و می‌توانید با تولید عرقیات گیاهی و فروش آن‌ها به درآمد بالایی برسید. علاوه بر این شما می‌توانید تنها با خشک‌کردن و فروش گیاهان دارویی کسب و کار خودتان را شروع کنید.

عروسک‌سازی

یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار اینترنتی که بسیار مناسب خانم‌ها است، عروسک‌سازی است. عروسک‌ها از هر جنسی که باشند طرفداران خاص خودشان را دارند و شما می‌توانید با کمی خلاقیت از این طریق به درآمد برسید. برای مثال این روزها بازار تولید و فروش عروسک‌های روسی بسیار داغ است، در نتیجه اگر به این کار علاقه‌مند هستید و مهارت کافی نیز دارید، می‌توانید یک صفحه اینستاگرامی برای محصولات خود تأسیس کنید و عکس عروسک‌های خودتان را از طریق آن با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. کافی است صبر داشته باشید، کم کم مشتریان خودتان را پیدا می‌کنید. برای راه اندازی این کسب و کار به سرمایه اولیه زیادی نیاز ندارید و نیازی نیست نگران سرمایه اولیه برای شروع عروسک‌سازی باشید.

تولید محتوا و دورکاری

تولید محتوا یکی از بخش‌هایی است که برای فعالیت در آن تنها داشتن مهارت و تجربه کافی است و حتی می‌توانید بدون سرمایه اولیه نیز این کار را شروع کنید. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از صاحبان کسب و کارها متوجه اهمیت بالای تبلیغات هستند در نتیجه به دنبال افرادی می‌گردند که تولید محتوای سایت و یا اینستاگرام آن‌ها را انجام دهد.

اگر مهارت نویسندگی دارید و با اصول سئو و کپی رایتینگ آشنا هستید، می‌توانید به تولید محتوای متنی مشغول شوید. همچنین اگر مهارت‌های گرافیکی بلدید، تولید محتوای تصویری و تهیه پست‌های اینستاگرامی بهترین کسب و کاری است که می‌توانید در آن مشغول به کار شوید. تولید محتوا یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار اینترنتی است که از جمله کسب و کار با سرمایه کم محسوب می‌شود.

تولید کیف

تولید کیف

تولید کیف چرمی، پارچه‌ای و یا نمدی یکی از کسب و کارهای پرسودی است که به سرمایه اولیه کمی نیاز دارد. تولید کیف یکی از ایده‌های کسب و کار برای خانم‌ها است که سود بالایی هم دارد. شما با ایجاد کمی خلاقیت می‌توانید در این کسب و کار موفق شوید. برای مثال امروز فروش محصولاتی که گلدوزی دارند، بسیار خوب است و شما هم می‌توانید کیف‌های گلدوزی‌شده تولید کنید و از طریق حضوری و یا آنلاین برای فروش آن‌ها اقدام کنید.

شیرینی‌پزی

اگر فکر می‌کنید در شیرینی‌پزی و پخت نان مهارت بالایی دارید، شیرینی‌پزی یکی از کسب و کارهایی است که بسیار مناسب شما است. همانند خیاطی می‌توانید کار خودتان را کاملاً سفارشی و برای اطرافیان و آشنایان شروع کنید و بعد از سوددهی آن را توسعه دهید. همان‌طور که می‌دانید نان و شیرینی یکی از محصولات پرطرفدار در کشور ما هستند و همیشه متقاضی و مشتری برای فروش آن‌ها وجود دارد. شما می‌توانید این کسب و کار با سرمایه کم را از خانه و در حجم پایین شروع کنید و سپس به فکر توسعه آن باشید.

ایده‌های کسب و کار دانشجویی

کسب درآمد در دوران دانشجویی، دغدغه بسیاری از دانشجویان است. به این ترتیب در ادامه به معرفی برخی از ایده‌های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم که برای دانشجویان نیز امکان‌پذیر باشد می‌پردازیم. بیشتر شغل‌هایی که دانشجویان انجام می‌دهند به صورت نیمه‌وقت و یا پاره‌وقت است و با توجه به مهارتی است که دارند. برای مثال انجام امور خدماتی آموزشی یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار دانشجویی است که می‌توانند از طریق آن درآمد تقریباً بالایی کسب کنند. برخی از کسب و کارهای مناسب دانشجویان را در ادامه معرفی می‌کنیم.

کسب و کار با سرمایه کم: فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار اینترنتی مناسب برای دانشجویان، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام و یوتیوب است. همان‌طور که می‌دانید یوتیوب شرایطی دارد که طبق آن به ازای پست‌هایی که ویوی (بازدید) زیادی داشته باشند به صاحب اکانت پول پرداخت می‌کند. همچنین اگر مهارت خاصی بلدید، اگر به ساختن ویدیوهای طنز علاقه دارید، می‌توانید از این طریق بازدیدکنندگان صفحه خودتان را بالا ببرید.

زمانی که بازدیدکنندگان صفحه شما بالا باشند، می‌توانید با انجام تبلیغات برای پیج‌های مختلف درآمد کسب کنید. از طریق تولید محتوای درسی نیز می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید، برای مثال اگر رشته شما داروسازی است می‌توانید خلاصه‌های درسی خودتان را با قیمت خوبی به سایر دانشجویان داروسازی بفروشید.

خرید و فروش کتاب

خرید و فروش کتاب

یکی دیگر از انواع کسب و کار با سرمایه کم، خرید و فروش کتاب است. اگر به کتاب علاقه دارید می‌توانید از طریق خرید و فروش کتاب برای خودتان کسب و کاری راه اندازی کنید. همچنین می‌توانید بستری بسازید تا سایر دانشجویان و دانشگاهیان از طریق آن بتوانند کتاب‌های خودشان را بفروشند و از آن‌ها پورسانت بگیرید.

برخی دیگر از کسب و کارهایی که دانشجویان می‌توانند انجام دهند به شرح زیر است:

 • عکاسی
 • تولید محتوای متنی
 • گرافیک
 • طراحی داخلی
 • کار در کافی‌شاپ و رستوران
 • انجام خدمات دانشجویی
 • تولید برنامه‌های انگیزشی
 • تولید پادکست
 • تولید کتاب صوتی
 • نوشتن انگیزه‌نامه و رزومه
 • تعمیر لوازم کامپیوتری
 • بازاریابی

البته به این نکته توجه داشته باشید که به کاری که می‌خواهید انجام دهید، باید علاقه‌مند باشید تا در آن موفق شوید. همچنین ممکن است شما از قبل مهارتی داشته باشید که بتوانید از طریق آن درآمد کسب کنید، مثلاً کار با لوازم الکترونیکی و کامپیوتری را بلدید و می‌توانید از طریق ارائه این خدمات به سایرین درآمد کسب کنید. توجه داشته باشید که کسب و کاری که انتخاب می‌کنید، نباید با درس شما تداخل داشته باشد و حتماً درباره قانونی بودن یا نبودن آن تحقیق کنید تا به دردسر نیافتید.

ایده‌های کسب و کار مخصوص خانم‌ها

ایده‌های کسب و کار مخصوص خانم‌ها

دغدغه بسیاری از خانم‌ها داشتن یک کسب و کار مختص خودشان است به طوری که به زندگی شخصی‌شان ضربه نزند. امروز بسیاری از انواع کسب و کار با سرمایه کم و یا کسب و کارهای اینترنتی هستند که خانم‌ها می‌توانند از طریق آن‌ها به درآمد خوبی برسند. برخی از ایده‌های کسب و کار مخصوص خانم‌ها عبارت است از:

 • خیاطی
 • عروسک‌سازی
 • بافندگی
 • وبلاگ نویسی
 • آشپزی و شیرینی‌پزی
 • آرایشگری
 • ساخت صابون دست‌ساز
 • مشاوره محصولات مراقبت پوستی
 • تولید شمع‌های معطر
 • معلم خصوصی و آموزش زبان
 • نگهداری و پرستاری از کودک
 • بسته‌بندی محصولات
 • تولید محصولات غذایی خانگی نظیر سبزیجات خشک و یا سرخ‌شده
 • ویراستاری
 • گرافیک
 • ساخت اکسسوری
 • خدمات تایپ
 • گلدوزی لباس
 • ادمین شبکه‌های اجتماعی

در این مطلب برخی از ایده‌های کسب و کار دانشجویی، ایده‌های کسب و کار برای خانم‌ها و همچنین ایده راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم را معرفی کردیم. اگر می‌خواهید در هر کدام از این مشاغل و کسب و کارها موفق شوید، بهتر است ابتدا راه درست شروع فعالیت خودتان را پیدا کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. طراحی مدل کسب و کار به موفقیت کسب و کار شما بسیار کمک می‌کند، در نتیجه شرکت در یک دوره طراحی مدل کسب و کار برای شما ضروری است.

یکی از بهترین دوره‌های طراحی مدل کسب و کار، دوره سیر تا پیاز طراحی مدل کسب و کار است که با شرکت در آن خواهید توانست سود کار خودتان را چند برابر کنید. این دوره ۳۳ جلسه است و با شرکت در آن می‌توانید بوم کسب و کار خوئ را طراحی کنید و شانس موفقیت کسب و کارتان را بیشتر کنید.

جمع‌بندی

امروز دغدغه بسیاری از افراد راه اندازی و توسعه مشاغل و کسب و کارهایی است که به سرمایه اولیه کمی نیاز دارند. این کسب و کارها با وجود نرخ تورم و بیکاری بالا بسیار مهم هستند. اگر از زندگی کارمندی خسته شده‌اید و می‌خواهید رئیس خودتان باشید، باید به فکر راه اندازی کسب و کار خود باشید. در این مطلب برخی از ایده‌های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم را معرفی کردیم. کسب و کارهای بسیار زیادی هستند که شما می‌توانید از طریق انجام آن‌ها به درآمد برسید، کافی است به خوبی مهارت و توانمندی‌های خودتان را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *