کتاب رایگان چک لیست کسب و کار شما!

fav-logo

جاوید مقدم

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تغییرات روند پول ملی کشور ما یعنی ریال، به این صورت بوده است که در طی سال‌های گذشته همواره ارزش خود را از دست داده و کاهش یافته است. این بدان معناست که ارزهای دیگر در برابر ریال گران‌تر شده‌اند. همین موضوع باعث شده است تا بازار سرمایه گذاری در دلار مورد توجه بسیاری از مردم خصوصاً طی چند سال اخیر قرار گیرد. چرا که در بلندمدت این بازار همواره سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

از آنجایی که سه ارز دلار، یورو و پوند همیشه مورد توجه و پرکاربرد هستند، سؤال اینجاست که کدام ‌یک را باید خرید کنیم؟ از آنجایی که ریالی نگه‌داشتن پول مساوی است با کاهش ارزش آن در طی زمان، بنابراین تبدیل کردن پولمان به دلار، پوند و یا یورو برابر است با حفظ ارزش آن در طول آن.

از طرفی شما نیز باید بدانید که برای سرمایه گذاری در دلار در این بازار خطراتی وجود دارد و حتماً باید از یک صرافی معتبر خرید کنید، زیرا اسکناس‌های تقلبی در این بازار بسیار زیاد است. اما چرا دلار؟ به وضعیت امروزه دلار توجه کنید:

وضعیت امروزه دلار

وضعیت امروزه دلار

طبق گزارش‌های به دست آمده از صندوق بین‌المللی پول، 61 درصد از ذخایر ارزی جهان را دلار تشکیل می‌دهد. از طرفی بیشترین مقدار بدهی نیز که حدود 40 درصد می‌باشد متعلق به دلار است. بدین صورت تا زمانی که بیشترین ذخایر متعلق به آمریکا است حتی با وجود بدهی‌های فراوان قدرت نیز در دست آمریکا می‌ماند. هرچه این تسلط بر ذخایر جهانی بیشتر شود، قدرت آمریکا نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین همچنان یکی از امن‌ترین دارایی‌ها خزانه‌داری آمریکا می‌باشد. در این صورت هم سرمایه گذاری در دلار برای کشورهایی مانند ایران که نرخ تورم بسیار بالا است، معقول به نظر می‌رسد.

در مقالات قبلی درباره:

به طور کامل صحبت کرده‌ایم که با کلیک بر روی هرکدام می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد سرمایه گذاری در دلار صحبت کنیم.

پول چیست؟

طبق گفته یکی از بزرگان، پول رسید بدهی است. پول تکه کاغذی است که خودش به تنهایی ارزشی ندارد اما این دولت‌ها هستند که به این تکه‌های کاغذ ارزش می‌بخشند. به همین دلیل به این پول‌ها که توسط دولت‌ها ارزش پیدا می‌کنند، فیات گفته می‌شود. فیات‌ها در واقع پول‌های بدون پشتوانه هستند. این پول‌ها ارزش خود را از اقتصاد کشورها می‌گیرند. بنابراین با رشد یا رکود اقتصادی دچار نوسان می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید اقتصاد کشورها هم به عوامل مختلفی همچون سیاست، عوامل طبیعی، جنگ و … وابسته است.

بنابراین در کشورهایی که رشد اقتصادی بالایی دارند ارزش پول کشورشان نیز نسبت به سایر کشورها بالاتر می‌رود. همین عامل سبب می‌شود منبع بسیار خوبی برای سرمایه گذاری باشند. مانند اتفاقی که برای دلار در برابر ریال می‌افتد و در این مقاله قصد داریم درباره سرمایه گذاری در دلار صحبت کنیم.

هنگامی که به سرمایه گذاری فکر می‌کنید، یک مورد توجه این است که آیا باید وجوه را به یک‌باره سرمایه گذاری کرد یا در یک دوره زمانی معین. در کشورهایی مانند ایران که نرخ تورم بسیار بالا است و قیمت کالاها و خدمات هر روز بالاتر می‌رود، به این معنی است که ارزش پول کشور دارد کاهش پیدا می‌کند. بنابراین با پولی که امروز می‌توان یک دست کت و شلوار خرید، هفته بعد نمی‌توان این کار را کرد و به پول بیشتری برای خرید همان جنس نیاز است.

در اینجا این ذهنیت که مثلاً سرمایه گذاری در دلار را امتحان کنیم یا پول‌های امروزمان را تبدیل به ارزهایی مانند دلار، یورو و پوند تبدیل کنیم جالب به نظر می‌رسد. چرا که به این ترتیب ارزش پول خود را حفظ کرده‌ایم و ارزش سرمایه‌مان با گذشت زمان کاهش پیدا نکرده است. در حالی که مثلاً اگر پول‌هایمان را در بانک می‌گذاشتیم، با کاهش ارزش ریال بخشی از سرمایه خود را نیز از دست می‌دادیم.

اگر مسیر دوم را انتخاب کنید و بخواهید در بازه‌های زمانی معین سرمایه گذاری در دلار را امتحان کنید، ممکن است یک استراتژی سرمایه گذاری به نام میانگین هزینه دلاری را انتخاب کنید. با میانگین‌گیری هزینه دلار، بدون توجه به فراز و نشیب‌های بازار، پول خود را در مقاطع مساوی و در فواصل زمانی معین سرمایه گذاری می‌کنید.

پول خود را به دلار سرمایه گذاری کنید

پول خود را به دلار سرمایه‌گذاری کنید

با نگه‌داشتن سرمایه‌ گذاری‌های خود در یک ارز ثابت، پول شما در طول زمان بیشتر رشد می‌کند و ارزش خود را نسبت به ریال بهتر حفظ می‌کند. از آنجایی که بسیاری از معاملات در سطح بین‌الملل به‌ وسیله دلار انجام می‌شود، سرمایه گذاری در دلار می‌تواند سودآور باشد. قیمت دلار در سطح جهانی همواره در حال تغییر و نوسان است و همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، قیمت دلار به عوامل مختلفی بستگی دارد.

نوسانات بازار، تعیین دقیق زمان سرمایه گذاری و سرمایه گذاری در دلار را برای اکثر سرمایه‌گذاران (و حتی برخی از مدیران حرفه‌ای) دشوار می‌کند. با این حال، یک تکنیک سرمایه‌ گذاری مفید به نام میانگین‌گیری دلار-هزینه وجود دارد. با میانگین‌گیری هزینه دلار، شما مبلغ ثابتی را در فواصل زمانی برنامه‌ریزی‌شده منظم سرمایه گذاری می‌کنید، در حالی که نوسانات بازار را نیز در نظر می‌گیرید.

اما این دقیقاً به چه معناست؟

خوب، میانگین هزینه دلار را به عنوان یک «ساعت زنگ‌دار نوسانات بازار» برای سرمایه گذاری خود در نظر بگیرید. هنگامی که قیمت واحد بالا باشد، سرمایه گذاری ثابت شما واحدهای صندوق سرمایه گذاری مشترک کمتری را خریداری می‌کند. هنگامی که قیمت کاهش می‌یابد، به نوبه خود، واحدهای بیشتری را خریداری می‌کند. با انجام این کار، میانگین هزینه واحد شما کمتر خواهد شد و ریسک سرمایه گذاری در بازار در زمان نامناسب را از بین خواهید برد.

میانگین‌گیری هزینه دلار: مزایا و معایب

سرمایه گذاری در دلار به صورت میانگین‌گیری مزایا و معایب خود را دارد. اگر سرمایه گذاری هستید که به دنبال استراتژی است که ریسک سرمایه گذاری شما را کاهش دهد، ممکن است بخواهید از این استراتژی میانگین‌گیری استفاده کنید. البته، در حالی که این رویکرد به شما کمک می‌کند ریسک را بهتر مدیریت کنید، احتمال کمتری دارد که بازدهی بزرگ را تجربه کنید. در هر صورت خیالتان راحت است که با یک سرعت ملایم سود می‌کنید.

اصطلاح میانگین‌گیری هزینه دلار به عمل سرمایه گذاری در دلار به یک میزان ثابت در یک دوره زمانی اشاره دارد. دقیقاً مانند کاری که در زمان خرید سهام انجام می‌دهید. به عنوان مثال، ممکن است به خرید سهام X علاقه‌مند باشید، اما نمی‌خواهید ریسک سرمایه گذاری یک‌باره خود را بپذیرید. بنابراین در دوره‌های زمانی مختلف با قیمت‌های مختلف به خرید آن سهم می‌پردازید.

سرمایه گذاری در دلار

8 عامل دخیل در تعیین قیمت دلار

  1. تنش‌های سیاسی و نشست اوپک بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد که از جمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت دلار است که سرمایه گذاری در دلار را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  2. هر کجا که دلالان بتوانند ورود کنند قیمت نیز بالا می‌رود. بازار سرمایه گذاری در دلار هم از این قاعده مستثنا نیست. حتی گاهی اوقات که زمان بالا رفتن قیمت نیست و دلیلی برای آن وجود ندارد، همچنین درخواست و تقاضای دلار پایین است، اما با ورود دلالان قیمت به صورت نامناسبی بالا می‌رود.
  3. همچنین باعث کاهش عرضه دلار و افزایش قیمت آن می‌شود. اما بالا رفتن قیمت به همینجا ختم نمی‌شود و تمام ابعاد زندگی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  4. از طرفی نباید تأثیر عوامل خارجی بر روی افزایش قیمت دلار را نادیده گرفت. نمی‌توان به سیر صعودی این ارز نیز دل بست چرا که عوامل زیادی بر روی آن تأثیر دارند.
  5. این را نیز باید در نظر داشته باشید، زمانی که سرمایه گذاری در دلار را امتحان می‌کنید با کاهش نرخ دلار سرمایه شما نیز کاهش می‌یابد.
  6. عرضه و تقاضا، احساسات بازار و تحلیل‌های تکنیکال نیز بر قیمت دلار تأثیرگذار هستند.
  7. همچنین هرگونه اخبار سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بر روی قیمت دلار تأثیرگذار است.
  8. در کشور خودمان هم بخواهیم حساب کنیم، مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت دلار تورم است.

حذف دلار از مبادلات برخی کشورها

شاید برایتان عجیب و بعید به نظر برسد، اما برخی از کشورها مانند روسیه، هند و چین به دلیل مشکلات اقتصادی و تجارت بین‌الملل دلار را از معاملات کشور خود حذف کرده‌اند. اما چرا؟ به دلیل اینکه در چندین سال اخیر بدهی کشور آمریکا به کشورهایی مانند چین و ژاپن بسیار بالا بوده است و این کشورها برای جلوگیری از آسیب به خود به این کار اقدام نموده‌اند.

بنابراین از آن تاریخی که دلار را از معاملات خود حذف کرده‌اند، با ارز ملی خود به معامله می‌پردازند. حتماً مقاله اصول سرمایه‌ گذاری را قبل از اقدام به سرمایه گذاری در دلار بخوانید.

دلار بخریم یا بیت کوین؟

دلار بخریم یا بیت کوین؟

شاید برای شما هم این سؤال مطرح شده باشد که با توجه به وضعیت کنونی بازار سرمایه گذاری در دلار مناسب‌تر است یا سرمایه گذاری در بیت کوین؟ البته در مورد راه‌های سرمایه‌ گذاری درست قبلاً به طور مفصل صحبت کرده‌ایم، اما:

در تاریخی که این مقاله نوشته می‌شود قیمت بیت کوین از 68 هزار دلار اوج خود به 17 هزار دلار کاهش پیدا کرده است و به گفته تحلیلگران این روند نزولی همچنان ادامه دارد. بنابراین همان‌طور که بالاتر اشاره شد، باید ریسک ورود به هر بازاری را برای سرمایه گذاری بپذیرید. تنها با آموزش دیدن است که حتی در این بازار منفی شما سودتان را می‌کنید.

اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر به تاریخ ارزهای دیجیتال و بیت کوین نگاه کنیم، در بلندمدت همواره صعودی بوده و اتفاقاً افراد زیادی را به ثروت رسانده است. اما تنها کسانی از این بازار سود می‌برند که:

از طرفی دلایلی نیز برای خرید دلار و سرمایه گذاری در دلار وجود دارد. امروزه از افراد تحصیل‌کرده و نکرده، آگاه و ناآگاه می‌شنویم که می‌گویند حداقل برای حفظ ارزش سرمایه پول‌هایتان را به دلار تبدیل کنید. افرادی که دستی در این زمینه دارند می‌دانند که چگونه سرمایه گذاری در دلار را باید انجام دهند. بدین معنی که چه زمانی اقدام به خرید یا فروش آن کنند.

اما از آنجایی که سرمایه گذاری در دلار سرمایه گذاری کوتاه‌مدت محسوب می‌شود، بنابراین ریسک بالایی دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود حتماً آگاهانه و آموزش‌دیده به این کار بپردازید.

انجام سرمایه گذاری در دلار

کلام آخر

در کل سرمایه گذاری در دلار متحمل ریسک‌هایی است که در این مقاله به آن‌ها اشاره نمودیم. اگر مقایسه کوتاهی با سرمایه گذاری بر روی طلا انجام بدهیم متوجه می‌شویم از آنجایی که طلا دارای ارزش ذاتی است اما عوامل زیادی بر روی ارزش دلار تأثیرگذارند، طلا گزینه بهتری برای سرمایه گذاری می‌باشد. ضمن اینکه با بررسی در طول تاریخ متوجه می‌شویم که طلا همیشه ارزش خود را حفظ کرده و اما ارزش دلار در طول تاریخ پایین آمده است.

اگر از من بپرسند به جای دروسی که 12 سال تمام در مدارس تدریس می‌شود و کوچک‌ترین نقشی در آینده دانش‌آموزان ندارد چه باید تدریس کرد؟ قطعاً پاسخم افزایش دانش و آگاهی در جهت رشد شخصی و دانش مالی افراد خواهد بود. چرا که دو بال توسعه‌دهنده زندگی افراد که مستقیماً در زندگی شخصی و کاری آن‌ها دخیل خواهد بود، مسائل توسعه فردی و مالی می‌باشد. با خود فکر کنید چه اتفاقی می‌افتاد اگر سرمایه گذاری و هوش مالی را در مدرسه یاد می‌گرفتید و در پایان دوران کارشناسی خود صاحب سرمایه‌ای برای شروع کسب کارتان می‌بودید.

همه این‌ها ممکن بود اگر این دو بال ارزشمند را در اختیار داشتید و تصمیمات هوشمند می‌گرفتید. اگر این مژده را بهتان بدهم که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است و بهتر است امروز به فکر باشید نه فردا ای که اوضاع بدتر از امروز است چه تصمیمی می‌گیرید؟ این اطمینان را به شما می‌دهم که تاکنون به بیش از 100 هزار نفر این دو بال را بخشیده‌ام. تنها با شرکت در دوره توسعه مالی، صاحب این دو بال شوید. در این دوره جامع تمامی مسائل مربوط به رشد شخصی و دانش مالی را در اختیارتان قرار داده‌ام تا بهترین تصمیمات را در زندگی شخصی و مالی خود بگیرید، با سرمایه گذاری آشنا شوید و بهترین سرمایه گذاری را نسبت به شرایط خودتان انتخاب کنید.

در این راه کوچ شخصی و کتاب کار را نیز در اختیارتان می‌گذاریم تا دوره را کاملاً شخصی‌سازی شده و کاربردی و عملی در اختیارتان قرار دهیم و بیشترین بازدهی را برای شما به ارمغان آوریم. برای دریافت دوره فقط کافیست فرم زیر را پر کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید