fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ دانش مالی

باورهای غلط درباره پول

Misconceptions-about-money

باورهای غلط درباره پول

باورهای غلط درباره پول در اکثر مواقع زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نتیجه‌ای جز فقر و مشکلات مالی با خود به همراه ندارد. حال این باورها چه چیزهایی هستند؟ چگونه می‌شود آن‌ها را تغییر داد؟ در ادامه این مقاله همراه باشید تا با هم باورهای غلط درباره پول را بررسی کنیم.

۱۸ مورد از باورهای غلط درباره پول

۱. ما در خدمت پول، یا پول در خدمت ما

پول در خدمت ما یا ما در خدمت پول

از نظر شما هدف پول چیست؟ پول دو هدف دارد: اینکه به افراد برای زندگی راحت‌تر کمک کند، بعدی اینکه باعث فعالیت و تلاش می‌شود و وسیله‌ای برای رسیدن به یک سری از خواسته‌هاست. اولین مورد از باورهای غلط درباره پول این است که فکر می‌کنید شما در خدمت پول هستید. پس به جای این باور غلط، سعی کنید پول را در خدمت خود درآورید و به وسیله آن به خواسته‌هایتان برسید.

۲. پول اهمیت کمی در زندگی دارد

از نظر برخی افراد پول اهمیت ناچیزی در زندگی دارد و باعث ایجاد شادی نمی‌شود. این نکته را بدانید که پول فقط شاخصی برای موفقیت در زندگی است. افراد ضعیف و ناموفق نداشتن مهارت و مشکلات خود را توجیه می‌کنند. اما افراد موفق جدای از اینکه پول را یک وسیله می‌دانند، کارهایی برای به دست آوردن پول انجام می‌دهند تا راحت‌تر به اهدافشان برسند. طرز فکر ایستا را کنار بگذارید و طرز فکر رشد را جایگزین آن کنید. باورهای غلط درباره پول را کنار بگذارید تا زندگی با رفاه بیشتر تجربه کنید.

۳. شما نمی‌دانید پول را باید چگونه به دست آورید

مورد بعدی از باورهای غلط درباره پول، این است که ارزش کارتان را نمی‌دانید. چند بار برایتان پیش آمده است که کاری انجام دهید و خیلی کمتر از ارزش آن کار پول دریافت کنید؟

شما باید به کارفرما بفهمانید کاری که انجام می‌دهید چقدر ارزشمند است و این کار حاصل چندین وقت مطالعه، کسب تجربه و آزمون و خطای شماست. شما با این کار باعث می‌شوید کارفرما بر حسب ارزش کارتان به شما دستمزد دهد و این‌گونه ارزش کار بقیه همکارانتان هم حفظ می‌شود.

۴. شما تصور درستی از خود ندارید

هر انسانی به تناسب تصوری که از خود دارد رشد می‌کند. اگر می‌خواهید شغلتان را ارتقا دهید و یا کار جدیدی شروع کنید باید به انجام آن کار باور داشته باشید. داشتن تصور ضعیف نسبت به خودتان باعث می‌شود نتوانید کاری را که در نظر دارید به خوبی انجام دهید. پس باورهای غلط درباره پول را فراموش کنید.

زمانی که اعتقاد دارید ارزش منحصربه‌فردی می‌توانید به جامعه ارائه دهید، زندگی شادتری خواهید داشت و باعث افزایش آگاهی و شکوفایی می‌شود. زمانی اطرافیان می‌توانند به توانایی‌های شما باور داشته باشند که خودتان به خودتان اعتماد کامل داشته باشید.

۵. پول باعث جدایی خانواده‌ها می‌شود

اکثر افرادی که پدر و مادرشان ساعت‌های طولانی کار می‌کنند، ممکن است زمان کافی برای وقت گذراندن و تفریح با هم نداشته باشند. در نتیجه ارتباطشان کاهش پیدا می‌کند.

باورهای غلط درباره پول: پول باعث جدایی خانواده‌ها می‌شود

این احتمال وجود دارد که این افراد به طور ناخودآگاه پول را عامل ایجاد شکاف در خانواده تصور کنند. به همین دلیل ممکن است بدون تفکر و به خاطر نداشتن شناخت و آگاهی از تمایل به سمت پول دوری کنند. در صورتی که این یکی از باورهای غلط درباره پول و ثروت است.

۶. به دنبال افزایش مهارت‌ها نیستید

سیستم آموزشی باعث شکست بسیاری از افراد شده است. زیرا که این سیستم به افراد می‌گوید که کارمند خوب کارمندی است که به کارفرما کمک کند تا به اهداف و آرزوهایش برسد. اما این سیستم راه های رسیدن به ثروت را به افراد آموزش نمی‌دهد؛ نمی‌آموزد که چگونه به ثروت برسند و بتوانند خودشان کارفرما باشند.

به اغلب ما در مدرسه گفته شده است که خیال‌بافی را متوقف کنید و واقع‌بین باشید. یک حرفه را بیاموزید و یک حاشیه امن در زندگی برای خود ایجاد کنید. مناسب بودن شاید خوب باشد ولی شما در زندگی باید همیشه عالی و بهترین باشید. شما برای کسب موفقیت و ثروت باید دائماً در حال افزایش و بهبود توانایی‌ها و مهارت‌های خود باشید.

۷. عملکرد خود را باور ندارید

یکی دیگر از باورهای غلط درباره پول این است که افراد خودشان را مسئول کار و زندگی و کسب درآمد نمی‌بینند. افراد ناموفق همیشه شرایط و دیگران را سرزنش می‌کنند. برعکس، افراد موفق شرایط را می‌پذیرند و برای بهبود آن ابتکار عمل به خرج می‌دهند. حتی اگر مشکلات به نظرشان غیرقابل تحمل بیاید، هر طور که شده فعالیتشان را ادامه می‌دهند.

برای کسب موفقیت و ثروت در زندگی در ابتدا باید تصمیم بگیرید که باورهای غلط درباره پول را کنار بگذارید. به پذیرفتن باورهای جدید که منجر به تحقق اهدافتان می‌شود تمایل نشان دهید. در نهایت اگر به افزایش درآمد و افزایش موفقیت در زندگی خود تمایل دارید، باید اهداف رو به رشدی برای خود تعیین کنید و برای تحقق آن‌ها تلاش نمایید.

۸. پول ریشه بدی‌هاست

تصور کنید که یک انسان خوب و با اخلاق که می‌خواهد کارهای خوبی انجام دهد و به دیگران نیز کمک کند، برای رسیدن به هدفش به پول احتیاج دارد. بنابراین اگر اعتقاد داشته باشید که تنها افراد بداخلاق، خلاف‌کار و بد می‌توانند ثروتمند شوند و پول کافی داشته باشند توانایی خود برای تولید ثروت و انجام کارهای خوب و انسانی را نابود خواهید کرد. شاید بگویید که شما این اعتقاد را ندارید اما همین‌ که این تفکر در ضمیر ناخودآگاهتان وجود داشته باشد برایتان مشکل‌ساز خواهد شد.

۹. تنها افراد خوش‌شانس به پول می‌رسند

تنها افراد خوش‌شانس به پول می‌رسند

دستیابی به ثروتی که در بلندمدت برایتان ماندگار باشد به سخت‌کوشی، نظم و انضباط احتیاج دارد. افراد موفق اعتقاد دارند که شانس تنها بخش کوچکی از فرآیند تولید ثروت را به خود اختصاص می‌دهد. برای اینکه بتوانید شانس را تجربه کنید، باید به صورت تمام‌وقت تلاش کنید و زحمت بکشید. هر چه بیشتر تلاش کنید احتمال خوش‌شانسی خود را افزایش خواهید داد.

۱۰. پول همه چیز را تغییر می‌دهد

مورد بعدی از باورهای غلط درباره پول این است که فکر می‌کنید پول همه چیز را تغییر می‌دهد. اما باید بدانید پول نمی‌تواند شخصیت انسان‌ها را تغییر دهد. انسان خوب را به بد و برعکس تبدیل نمی‌کند. پول فقط شخصیت کنونی شما را تقویت می‌کند. اگر تمایل به انجام کارهای بد داشته باشید، پول و ثروت به شما اجازه می‌دهند کارهای بد بیشتری انجام دهید و اگر تمایل به انجام کارهای خوب داشته باشید پول و ثروت شرایط لازم برای انجام کارهای خوب بیشتری را برای شما فراهم خواهند کرد.

۱۱. پول یک شیء است

پول یک کالای واقعی نیست. پول یک مفهوم است. وقتی پولی به دست می‌آورید یعنی به همان اندازه ارزش تولید کرده‌اید. مثلاً یک پزشک وظایف خود را به درستی انجام دهید و به بیماری کمک کنید در واقع جدای از دریافت پول ارزش خاصی تولید شده است. پول فقط نماینده ارزشی است که تولید کرده‌اید، پس یک شیء محسوب نمی‌شود.

۱۲. اگر خدمات و محصولاتم را ارزان قیمت‌گذاری کنم، پیشرفت خواهم کرد

قیمت‌گذاری ارزان با هدف فروش بیشتر هرگز نمی‌تواند مسیری برای ثروتمند شدن باشد. برای ثروتمند شدن باید بزرگ فکر کنید و اهداف بزرگی در سر داشته باشید. چیزی را به دست خواهید آورد که به آن فکر می‌کنید. اگر به یک درآمد محدود فکر می‌کنید، همین درآمد محدود را به دست خواهید آورد و اگر به ثروتی  بزرگ و میلیونی یا میلیاردی فکر می‌کنید، این ثروت را دریافت خواهید کرد. جمله‌ای زیبا از دونالد ترامپ:

“به هر حال باید فکر کنید، پس چرا بزرگ فکر نکنید؟”

بزرگ فکر کنید

۱۳. افراد ثروتمند شبیه من نیستند

برخی افراد به این مورد از باورهای غلط درباره پول اعتقاد دارند که “افراد ثروتمند با افراد عادی از هر جهت متفاوت‌اند.” اما باید بدانید که افراد پولدار معمولاً از افراد عادی باهوش‌تر نیستند. آن‌ها در مسیر رسیدن به ثروت قطعاً چندین بار شکست خورده‌اند. پولدارها هیچ کیفیت و ویژگی مرموز و پنهانی ندارند که به آن‌ها اجازه دهد بیش از شما پول و دارایی داشته باشند.

تنها تفاوت موجود بین افراد پولدار و افراد معمولی این است که ثروتمندان باور دارند که می‌توانند موفق شوند و به امنیت مالی برسند. اگر فکر کنید که  متفاوت هستید و در مقایسه با افراد ثروتمند از هوش و استعدادهای درونی کم‌تری برخوردارید خودتان را از موفقیت و زندگی شگفت‌انگیزی که لایقش هستید محروم خواهید کرد.

۱۴. پول مرا خوشحال نخواهد کرد

جدا از تأمین نیازهای اساسی و اولیه شما از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و غیره پول نمی‌تواند شما را شادتر کند. اگر پول را با شادی یا خوشبختی خود گره بزنید، انتظار خواهید داشت پول و ثروتتان چیزی را برای شما فراهم کنند که هرگز موفق به فراهم کردن آن نخواهند شد. پس این مورد از باورهای غلط درباره پول و ثروت می‌گوید نباید تاثیر پول بر شادی را دست کم بگیرید و بدانید که در خیلی مواقع، پول خوشبختی می‌آورد!

۱۵. پول به اندازه کافی وجود ندارد

پول یکی از منابع نامحدود و فراوان است و هرچقدر افراد، پول بیشتری هزینه کنند گردش آن در جامعه هم بیشتر می‌شود و چیزهایی که بهشان نیاز دارند با پول به دست می‌آورند. همان‌طور که گفتیم پول یک شیء نیست بلکه یک ارزش است. این ارزش بر حسب تلاش انسان‌ها و توانایی‌هایشان قابل استفاده است.

۱۶. برای ثروتمند شدن باید بیشتر پس‌انداز کرد

وقتی باور کنید که پول منبعی محدود و کمیاب است که باید آن را ذخیره کرد، هیچ‌گاه حاضر نخواهید شد برای رسیدن به موفقیت بهای آن را بپردازید و همیشه از ریسک کردن پرهیز خواهید کرد. این طرز فکر هیچ‌گاه شما را پولدار نخواهد کرد چون مانع طرز فکر رشد و استفاده از پول برای به دست آوردن منابع تولید درآمد بیشتر خواهد شد.

بیشتر پس انداز کنید

۱۷. کسب درآمد و تولید ثروت سخت و طاقت‌فرسا است

یکی دیگر از باورهای غلط درباره پول این است که افراد فکر می‌کنند تولید پول و ثروت و ثروتمند بودن کار بسیار سختی است. اما ثروتمندان جهان اعتقاد دارند که اگر می‌خواهید پولدار شوید، باید کاری را انجام دهید که عاشقش هستید. انجام کاری که از آن لذت می‌برید بسیار راحت‌تر از انجام کاری است که اصلاً به آن علاقه‌ای ندارید.

علاوه بر این با دنبال کردن کاری که به آن علاقه‌مندید همیشه از انگیزه لازم برای غلبه بر مشکلات، موانع و انجام وظایف خسته‌کننده و دشوار بهره‌مند خواهید بود. البته ممکن است ثروتمندها از مشکلات پولدار بودن و ثروتمند بودن صحبت کنند که هیچ وقت به بیشتر از مشکلات فقرا نخواهد بود.جمله‌ای زیبا از ریچارد برانسون:

“اگه ازش لذت نمی‌بری، انجامش نده”

۱۸. پولی که من به دست می‌آورم همان پولی است که انسان دیگری از دست می‌دهد

در بازار رقابتی یک نفر برنده و یک نفر بازنده نیست. این مورد یکی از بدترین و محدودکننده‌ترین باورهای غلط درباره پول است. وقتی پولی دریافت می‌کنید بدین معنا نیست که فرد دیگری پولش را از دست داده است. این مطلب را که اگر فردی برای خدمات یا محصولاتی که  شما به بازار ارائه داده‌اید پولی پرداخت کند دیگر نمی‌تواند اجاره خانه یا هزینه خوراکش را تأمین کند را هرگز باور نکنید. درست عکس این باور را باید بپذیرید.

پول از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود چون ارزشی خاص از فردی به فرد دیگر منتقل شده است؛ به عبارت دیگر، وقتی مردم به یکدیگر کمک می‌کنند پول به جریان می‌افتد. بعضی‌ها به کالا یا خدماتی که نیاز دارند می‌رسند و بعضی‌ها نیز به پولی که معادل ارزش تولیدیشان است. تولید ثروت به همه مردم کمک خواهد کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد باورهای غلط درباره پول صحبت کردیم. باورهای غلط می‌تواند مانند سد عمل کنند و اجازه ندهد که افراد بتوانند به خواسته‌ها و آرزوهایشان برسند. این باورها شامل: پول همه چیز را تغییر می‌دهد، پول به اندازه کافی وجود ندارد و…؛ اگر شما این باورها را شناسایی کرده و بتوانید آن‌ها را از ذهن و ضمیر ناخودآگاه خود خارج کنید، بسیار راحت‌تر می‌توانید به پول و ثروت دست پیدا کنید.

آشنایی با مفهوم پول به شما کمک می‌کند تا بتوانید از نظر مالی شرایط بهتری را تجربه کنید. پول یکی از نیازهای روزمره تمام انسان‌هاست که می‌تواند موجب آسایش و رفاه بیشتر شود. اینکه بتوانید مدیریت مالی بهتری داشته باشید بر روی آینده مالیتان به شدت اثرگذار است. اما داشتن باورهای غلط درباره پول باعث می‌شود انسان‌ها نتوانند به هدفشان برای کسب درآمد و پول بیشتر برسند. دوره توسعه مالی به شما کمک می‌کند هر آنچه در مورد پول و مدیریت مالی نیاز دارید را آموزش ببینید. برای شرکت و دریافت دوره، فرم زیر را تکمیل کنید.

  • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
  • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *