fav-logo

جاوید مقدم

Search
Close this search box.

وبلاگ

بلاگ دانش مالی

تولید ثروت چگونه است؟

wealth-production

تولید ثروت چگونه است؟

تولید ثروت چیزی است که انسان‌ها از روزگاران بسیار دور به دنبال آن هستند. حتی قبل از اینکه شغلی را شروع کنند، به دنبال این هستند که از میزان درآمد آن اطمینان حاصل کنند. هیچ راه آسانی برای تولید ثروت وجود ندارد. تولید ثروت بسیار هوشمندانه انجام می‌شود و نیاز به گران‌بهاترین دارایی شما دارد نه پول. گران‌بهاترین دارایی شما زمان است که یکی از غیرقابل درک‌ ترین چیزها در جهان است.

زمانتان را سرمایه‌گذاری کنید

برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است که در اوایل زندگی تصمیمات درستی بگیرند. اینکه افراد در اوایل زندگی شروع به سرمایه‌گذاری کنند، پس‌انداز، هزینه‌ها و بودجه‌بندی را یاد بگیرند آن‌ها را برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه در آینده و افزایش هوش مالی آماده می‌کند.

هوش مالی مسئله بسیار مهمی است. سه‌چهارم افرادی که در هند زندگی می‌کنند هیچ درکی از مسائل مالی ندارند. درک اصول سرمایه‌گذاری بسیار مهم است به خصوص برای افرادی که در ابتدای کار هستند. به این نکته خوب توجه کنید همان‌قدر که یک تصمیم خوب در هنگام سرمایه‌گذاری شما را به تولید ثروت نزدیک می‌کند، یک تصمیم اشتباه هم می‌تواند موجب بلاتکلیفی شود و یا موفقیت مالی شما را مختل کند.

بوکا می‌گوید در کمترین حالت شما باید هفته‌ای دو ساعت زمان به آموزش و کسب مهارت‌ها برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه اختصاص دهید و هوش مالیتان را افزایش دهید. سواد مالی در نهایت منجر به افزایش ثبات مالی برای سرمایه‌گذاران و تولید ثروت خواهد شد.

از مسیر اهداف خود خارج نشوید

از مسیر اهداف خود خارج نشوید

حفظ اهداف مهم درآمد می‌تواند به شما کمک کند تا رضایت از سرمایه خود را به دست آورید که از به دست آوردن از هر ویژگی دیگری دشوارتر است. وقتی از افراد موفق و ثروتمند می‌پرسیم که چگونه به این ثروت رسیده‌اند می‌گویند که از هدف ثروت خود دور نمی‌شدند و تماماً در راستای اهداف خود حرکت می‌کردند.

با این حال، مانند بسیاری از چیزهای خوب، دستیابی به اهداف سرمایه آسان نیست. با استراتژی مناسب برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، حتی افراد عادی مانند ما می‌توانند به شاهکارهای باورنکردنی و تولید ثروت دست یابند.

تولید ثروت چیست؟

بهتر است ابتدا روشن کنیم که تعریف ما از تولید ثروت چیست و دقیقاً چه منظوری داریم. خلق ثروت فرآیند سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف دارایی است که این سرمایه‌گذاری‌ها به برآوردن نیازهای کلیدی کمک می‌کند. این سرمایه‌گذاری‌ها همچنین باید خودکفا باشند که بتوانند منبع درآمد پایداری ایجاد کنند و به فرد در تحقق آرزوهایش کمک کنند. تصمیم‌های مالی خردمندانه و منطقی یک فرد، ارزش ثروتی را که می‌تواند تولید کند، تعیین می‌کند.

دو نکته مهم قابل تأمل در این زمینه عبارت‌اند از:

 1. درک این موضوع بسیار مهم است که ثروت رشد می‌کند، اما نحوه استفاده و تنظیم آن مشخص می‌کند که چگونه جمع می‌شود و شما را به ثروت می‌رساند.
 2. نظارت بی‌دقت بر ثروت انباشته‌شده می‌تواند منجر به از دست دادن کل ثروت شود.

هرچقدر زودتر فرآیند تولید ثروت را شروع کنید موفق‌تر خواهید بود. شروع سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه زندگی شروعی برای دستیابی به اهداف خواهد بود، مثل جمله “سحرخیز باش تا کامروا شوی”، هرچقدر زودتر به دنبال تولید ثروت باشید سریع‌تر به نتیجه خواهید رسید. همچنین در درازمدت به ایجاد رشد بیشتر کمک می‌کند، که این به دلیل قدرت ترکیب است. قدرت ترکیب مفهومی است که به ساخت مجموعه قابل توجهی در آینده کمک خواهد کرد. مفهوم ترکیب حول محور سرمایه‌گذاری مجدد، بازده صندوق برای کسب رشد بیشتر است. بنابراین، هر چه شخص بیشتر در سرمایه‌گذاری بماند، سود بیشتری در ثروت خواهد برد.

تولید ثروت شامل چه چیزهایی می‌شود؟

تولید ثروت شامل چه چیزهایی می‌شود؟

خلق ثروت شامل جنبه‌های متعددی مانند دارایی‌ها، املاک، برنامه‌های بازنشستگی، دارایی‌های موروثی، طلا و فلزات ارزشمند و غیره است. قرار دادن پول خود در این موارد ذکرشده به شما این امکان را می‌دهد که ارزش اقتصادی خود را در طول سال‌ها افزایش دهید. افزایش ارزش دارایی‌ها یا بازیابی‌های حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و غیره، همه ابزارهایی برای کسب درآمد و تولید ثروت هستند.

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، بلندمدت، میان‌مدت

فرآیند تولید ثروت همیشه با تعیین اهداف مالی شروع می‌شود. سپس این اهداف باید بر اساس دوره زمانی طبقه‌بندی شوند. به عنوان مثال، اهدافی که یک سرمایه‌گذار می‌خواهد در چند سال آینده به آن‌ها دست یابد، اهداف کوتاه‌مدت خواهند بود. به طور مشابه، اهداف میان‌مدت و اهداف بلندمدت می‌توانند وجود داشته باشند. اهداف کوتاه‌مدت اهدافی هستند که فرد می‌خواهد در ۱ تا ۳ سال آینده به آن‌ها دست یابد. اهداف میان‌مدت اهدافی هستند که فرد می‌خواهد در ۳ تا ۵ سال آینده به آن‌ها دست یابد. هر هدفی که بیش از پنج سال باشد، به عنوان هدف بلندمدت در نظر گرفته می‌شود.

هنگامی که اهداف بر اساس دوره زمانی تعریف می‌شوند، باید برای دستیابی به آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. فرصت‌های سرمایه‌گذاری متعددی برای سرمایه‌گذاران بالقوه وجود دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یکی از آن‌هاست.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نوعی گزینه سرمایه‌گذاری هستند که بستری را برای ورود به بازارهای مالی با میزان کم فراهم می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مختلفی برای اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در دسترس هستند.

می‌توان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قرضی را برای اهداف کوتاه‌مدت تا میان‌مدت در نظر گرفت. در حالی‌ که، برای اهداف بلندمدت، می‌توان در یک صندوق مشترک سرمایه‌گذاری کرد. یک صندوق سرمایه‌گذاری حداقل ۶۵ درصد از دارایی‌های خود را در سهام و ابزارهای مرتبط با سهام سرمایه‌گذاری می‌کند. از سوی دیگر، صندوق‌های بدهی اکثر دارایی‌های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه شرکتی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

هنگام سرمایه‌گذاری بلندمدت برای تولید ثروت، همیشه می‌توان مسیر برنامه سرمایه‌گذاری سیستماتیک (SIP) را انتخاب کرد. SIP روشی برای سرمایه‌گذاری دوره‌ای مقادیر اندک در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. این روش بهتر از سرمایه‌گذاری یکجا است. به این دلیل که سرمایه‌گذاری منظم در طول چرخه‌های مختلف بازار، میانگین هزینه سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و از طریق قدرت ترکیب‌سازی به افزایش بازده کمک می‌کند.

۱۴ راه برای سرعت بخشیدن به هدف تولید ثروت

تولید ثروت سخت است. اما برداشتن گام‌های درست، مهم نیست چقدر کم باشد، می‌تواند کار را آسان کند و به شما کمک کند که این مسیر را طی کنید. داستان کلاغ تشنه را شنیده‌اید؟ کلاغ در نهایت به این نتیجه رسید که باید دانه به دانه سنگ در آب گلدان بیندازد تا سطح آب برایش بالا بیاید و بتواند تشنگی‌اش را برطرف کند. در نهایت اتفاقی که ابتدا واقعاً غیرممکن به نظر می‌رسید در مدت کوتاهی به واقعیت تبدیل شد.

داستان تشنگی کلاغ

از داستان این کلاغ نتیجه بزرگی برای زندگی می‌توان گرفت. ما نیز می‌توانیم با سرمایه‌گذاری منظم، درک ابزارهای مالی و متعادل کردن ترکیب بدهی، پس‌انداز و مخارج به اهداف مالی خود برسیم. در ادامه ۱۴ نکته را بررسی می‌کنیم که باید در مسیر تولید ثروت به آن‌ها توجه داشته باشید.

۱. اهداف درست را تعیین کنید

افراد مرفه و ثروتمندی که می‌بینید و آرزوی شبیه شدن به آن‌ها را دارید همیشه با یک قاشق نقره‌ای متولد نمی‌شوند. اما آن‌ها اهمیت تعیین اهداف را درک می‌کنند. خواه طرح بازنشستگی، طرح املاک، طرح پس‌انداز یا حتی صندوق اضطراری شما باشد، تعیین هدف درست گام اصلی به سوی ثروتمند شدن و تولید ثروت است.

برای تسهیل فرآیند، می‌توانید از یک محاسبه‌گر اهداف پس‌انداز استفاده کنید. امروزه اپلیکیشن‌های زیادی هم در این زمینه وجود دارند که به سادگی این کار را برایتان انجام می‌دهند. برای گسترش اهداف مالیتان در ادامه ممکن است در فکر حساب‌های بازنشستگیتان هم باشید. بهتر است فکر کنید که آیا به موارد زیر نیاز دارید یا خیر:

 • پس‌انداز تحصیلی، برای خودتان و بچه‌ها
 • پس‌انداز سفر
 • پیش‌پرداخت برای یک خانه
 • پس‌انداز برای راه‌اندازی کسب‌وکار
 • صندوق خودرو، برای تعمیرات یا وسیله نقلیه جدید
 • صندوق فوق برنامه برای افراد تحت تکفل
 • پس‌انداز طولانی‌مدت، برای خود یا افراد وابسته

با ایجاد صندوق‌های پس‌انداز مشخص، می‌توانید پیشرفت خود را به سمت اهداف خاص دنبال کنید.

۲. پولتان را سرمایه‌گذاری کنید

تاجر معروف آمریکایی، رابرت جی آلن (https://www.robertallen.com/main)، زمانی نقل کرد: «چند میلیونر را می‌شناسید که با سرمایه‌گذاری در حساب‌های پس‌انداز ثروتمند شده باشند؟» تولید ثروت به این معنا نیست که هر ماه قسمت مشخصی از حقوق خود را در حساب پس‌انداز خود ذخیره کنید. در حالی‌ که پس‌انداز برای موارد اضطراری ضروری است، باید بدانید که برای تولید ثروت باید بخشی از پول خود را سرمایه‌گذاری کنید.

۸۳ درصد از میلیونرها “سرمایه‌گذاری هوشمند” را به عنوان کلید اصلی موفقیت خود در تولید ثروت معرفی می‌کنند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از سرمایه میلیونرها در سهام است. از این رو، سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضه می‌تواند شانس شما را برای تولید ثروت بیشتر افزایش دهد. همچنین بسیار اساسی است که هر چه زودتر در حرفه خود سرمایه‌گذاری کنید.

هرچه سریع‌تر شروع به سرمایه‌گذاری کنید

سریع‌تر شروع به سرمایه‌گذاری کنید

در تمام زندگی خود شنیده‌ایم که پول، پول می‌آورد. برخلاف باور عموم، تولید ثروت از صفر امکان‌پذیر است. رامش بوکا، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر مشاوران سرمایه‌گذاری دفتر خانواده Entrust، گفت: «سرمایه‌گذاران باید پس‌انداز را در اوایل زندگی خود شروع کنند تا پس‌انداز جای رشد بیشتری داشته باشد. یک سری پس‌انداز ثابت به همراه پایین نگه‌داشتن مخارج تا حد امکان و ایجاد جریان‌های درآمد اضافی برای سرمایه‌گذاری باید ایجاد شود.»

سرمایه‌گذاری در اوایل زندگی به همراه استراتژی‌های ترکیب سرمایه‌گذاری یک روش کاملاً اثبات‌شده برای افزایش دارایی‌ها و تولید ثروت است. همان‌طور که بوکا می‌گوید: ترکیب کردن معجزه‌ای است که می‌تواند سرمایه‌های کوچک را به ثروت تبدیل کند.

۳. پورتفوی خود را متنوع کنید

مانند داشتن منابع درآمدی متعدد، داشتن سرمایه‌گذاری‌های زیاد نیز یکی از روش‌های امیدوارکننده تولید ثروت است که می‌توانید دنبال کنید. تنوع پورتفو بر اساس اصول عدم قرار دادن تمام تخم‌های شما در یک سبد کار می‌کند. هنگام برنامه‌ریزی پرتفوی خود، به راه‌های مختلف مانند املاک، سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و غیره نگاه کنید. سعی کنید پولتان را طوری مدیریت کنید که تنوع سرمایه‌گذاری در پورتفویتان داشته باشید.

۴. اعتبار کسب کنید

یک سر تمام مشکلات شما به بدهی‌هایتان ختم می‌شوند. به نظر شما رابطه پول و خوشبختی چیست؟ آیا پول خوشبختی می‌آورد؟ مشکل مردم این است که نمی‌دانند چگونه تله بدهی را دور بزنند. داشتن یک بدهی نه‌تنها شما را هر ماه از اهداف مالی خود دور می‌کند، بلکه بر اعتبار شما نیز تأثیر می‌گذارد. حفظ اعتبار شما برای تولید ثروت ضروری است، زیرا می‌تواند سود بهتری در گرفتن انواع وام مانند وام مسکن داشته باشد.

این تعهد و اعتبار شما است که باعث می‌شود تمام رقیبان خود را کنار بزنید. نگاهی به افراد ثروتمند بیندازید تا ببینید چگونه به کارشان متعهد هستند و با جان و دل کار می‌کنند. مسئولیت‌پذیری، تعهد و تلاش شما در کنار کسب اعتبار برایتان موفقیت شما را تضمین می‌کند. دو دسته از افراد هستند که هیچ‌گاه به ثروت نمی‌رسند: ۱. افراد شاغلی که بی‌مسئولیت هستند. ۲. افراد شاغلی که تعهد متوسطی دارند.

۵. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

املاک و مستغلات راهی عالی برای تقویت و افزایش صفرها در دارایی خالص شما است. اگرچه این نوع سرمایه‌گذاری نسبتاً سخت به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذاری در نوع مناسب دارایی‌ها بازدهی عالی برای تولید ثروت دارد.

با یک مشاور املاک با تجربه مشورت کنید و در املاکی سرمایه‌گذاری کنید که بعداً با منافع بیشتر بتوانید آن را به فروش برسانید. املاک و مستغلات نسبت به استراتژی‌های متعارف تولید ثروت، راهی سریع‌تر برای بهبود ارزش خالص شماست.

۶. مسیر سهام برای سرمایه‌گذاری و کاهش ریسک

سهام برای سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در سهام از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا حتی به طور مستقیم در سهام راه خوبی برای بهره‌مندی از قدرت ترکیب است. سرمایه‌گذاری سهام ممکن است در کوتاه‌مدت بی‌ثبات باشد، اما برای اهداف بلندمدت مناسب است.

برای اینکه به موقع به اهدافتان برای تولید ثروت برسید باید علاوه بر تخصیص هر بخش از پول خود به سرمایه‌گذاری‌های مختلف بازه زمانی مناسبی هم برای هر بخش در نظر بگیرید. سهام، سرمایه‌گذاری است که هم تورم و هم توسعه بازار را به پورتفوی شما اضافه می‌کند. بنابراین، بهتر است بخشی از پس‌انداز انباشته خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید.

شما باید بسته به شرایط زندگی و شرایط مالی خود، جایگزین مناسبی را برای سرمایه‌گذاری سهام خود انتخاب کنید. بنابراین می‌بینید که تخصیص سرمایه‌تان ریسک شما را کاهش می‌دهد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را برایتان فراهم می‌آورد.

مدیریت ریسک پورتفو و حفظ آن در محدوده‌های حساس بسیار حیاتی است. بدانید که در حالی که برای یک هدف درآمدی سرمایه‌گذاری می‌کنید، هنوز هم هر از چند گاهی برای رسیدن به اهداف مالی دیگر به پول نیاز دارید.

بنابراین، همیشه یک ریسک برنامه‌ریزی‌شده را با سرمایه‌گذاری‌های سهام انجام دهید. یکی از تکنیک‌های امیدوارکننده که ممکن است شگفت‌انگیز باشد، تخصیص میزان مناسب دارایی‌هایتان به سهام مختلف است. سپس می‌توانید پس از مدتی بسته به عملکرد بازار سهام، سبد خود را مجدداً تنظیم کنید.

۷. بیش از یک جریان درآمد داشته باشید

کسب‌وکار اصلی شما یک جریان درآمد فعال است. اگر در یک شغل اضافی یا یک کار جانبی مانند رانندگی اسنپ کار می‌کنید، این نیز یک جریان درآمد فعال است. یعنی شما به ازای زمان و تخصصی که می‌گذارید، پول دریافت می‌کنید. شما می‌توانید در شغل فعلیتان درآمدتان را افزایش دهید. راه‌های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد.

برعکس، سرمایه‌گذاری در سهام یا اوراق قرضه درآمدزا نوعی درآمد غیرفعال است. پول شما بدون نیاز به زحمت برای شرکت‌های واقعی که در زمان نیاز سرمایه‌گذاری می‌کنید، درآمد کسب می‌کند.

شکل دیگری از درآمد غیرفعال مربوط به اجاره املاک و مستغلاتی است که در اختیار دارید. تا زمانی که نیازی به صرف زمان زیادی برای نگهداری یا تعمیرات اساسی املاک خود نداشته باشید با اجاره آن‌ها درآمد غیرفعال کسب می‌کنید. درآمد غیرفعال یکی از روش‌های بسیار قوی تولید ثروت است.

هرچه درآمد بیشتری به دست آورید و سریع‌تر برای خودتان درآمد غیرفعال ایجاد کنید، روند تولید ثروت برایتان سریع‌تر اتفاق می‌افتد. بنابراین از امروز شروع کنید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید جریان‌های درآمد فعلی خود را گسترش دهید و جریان درآمدی غیرفعال بسازید. در مقاله انواع درآمد می‌توانید در رابطه با این موضوع، بیشتر اطلاعات کسب کنید.

به راحتی در کنار شغل اصلیتان شغل دومی برای خود دست و پا کنید. این شغل دوم باید قابلیت پیشرفت داشته باشد نه اینکه صرفاً شغل دومی باشد که برایتان درآمد چندانی هم ایجاد نکند. البته منظور ما این نیست که اگر درآمد آن در ابتدا کم و ناچیز بود به سراغ آن نروید، بلکه هدف ما این است که شغلی را انتخاب کنید که در آینده بتوانید آن را گسترش بدهید و درآمد زیادی ایجاد کنید.

۸. یاد بگیرید که ثروت خود را مدیریت کنید

ثروت خود را مدیریت کنید

تولید ثروت فقط به دست آوردن پول مازاد نیست همچنین در مورد سازمان‌دهی خوب آن است. افزایش حقوق نباید منجر به مخارج زندگی بالا شود، افراد زیادی هستند که تا یک مقدار پول بیشتری درمی‌آورند هزینه‌های زیادی هم برای خود می‌تراشند در نتیجه هرگز به ثروت نمی‌رسند. در عوض پول مازادی که موفق به تولید آن شده‌اید باید صرف افزایش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری شود. با هر افزایش حقوق، اندکی برای هزینه‌های زندگی خود در نظر بگیرید، اما باقی‌مانده را برای سرمایه‌گذاری اختصاص دهید.

اجازه بدهید جریان درآمدی که ایجاد کرده‌اید در مسیر درست سرمایه‌گذاری پیش برود تا رفاهی جاودانی برایتان به ارمغان بیاورد نه اینکه در همان ابتدای راه مسدود شود. جمله معروفی هست که می‌گوید: “اگر امروز چیزهایی را بخرید که به آن‌ها نیازی ندارید، مجبور می‌شوید فردا چیزهایی را بفروشید که به آن‌ها نیاز دارید. پس حواستان به چیزهایی که بابت آن‌ها پول می‌پردازید باشد.”

۹. هر سال سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید

یکی دیگر از قوانین طلایی برای رسیدن سریع‌تر به هدف درآمد، افزایش سرمایه‌گذاری با افزایش درآمد است. در حالت ایده آل، نسبت پس‌انداز شما باید با رشد درآمد شما افزایش یابد، یعنی با هر رشد، بخش بیشتری از درآمد خود را به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری اختصاص دهید.

این روش تضمین می‌کند که سرمایه‌گذاری‌های شما با سبک زندگی در حال تحول شما مطابقت دارد و هدف درآمد شما نیز همین‌طور است. به این ترتیب هر بار یک قدم به تولید ثروت نزدیک می‌شوید.

۱۰. کمک حرفه‌ای دریافت کنید

با وجود اینترنت و سایر پیشرفت‌های فنی، ابزارها و پلتفرم‌های مختلفی در دسترس هستند که به مردم می‌گویند چگونه، کی و کجا سرمایه‌گذاری کنند. همچنین ممکن است پیشنهاداتی از سوی متخصصان در مورد بهترین گزینه‌ها برای خرید سهام برای سرمایه‌گذاری بیابید. با این حال، یافتن اینکه چه چیزی برای شما مناسب است و با شرایط شما مناسب است می‌تواند کمی مشکل باشد.

قبل از سرمایه‌گذاری، باید بدانید که سرمایه‌گذاری که برای کسی بهترین است، ممکن است در واقع گزینه امیدوارکننده و مناسبی برای شما نباشد. زیرا اهداف مالی، افق سرمایه‌گذاری و ریسک‌پذیری شما یکسان نیستند. توصیه می‌شود قبل از هر تصمیمی با یک برنامه‌ریز مالی یا مشاور قابل اعتماد صحبت کنید.

یک برنامه‌ریز حرفه‌ای می‌تواند به ریسک‌پذیری و اهداف شما نگاه کند تا بهترین طرح تولید ثروت را متناسب با نیازها و اهداف شما تدوین کند. سرمایه‌گذاری یک سیاست بلندمدت برای خلق ثروت است. ثروتمندترین سرمایه‌گذاران به موقع سرمایه‌گذاری می‌کنند، سپس اجازه می‌دهند پول آن‌ها برای سال‌ها یا دهه‌ها رسیده شود و از آن به عنوان درآمد استفاده کنند.

۱۱. متخصص شوید

آموزش یعنی همه چیز. تصور کنید که تمام دارایی‌هایتان را از شما می‌گیرند، چقدر طول می‌کشد تا به چیزهایی که دارید دوباره برسید؟ حتی اگر تمام دارایی‌هایتان را بگیرند، تنها چیزی که نمی‌توانند از شما بگیرند مهارت‌هایتان است. جالب است یادآوری کنم تنها چیزی که شما را دوباره به این جایگاه و حتی بالاتر می‌رساند مهارت‌هایتان است. دائماً در حال آموزش و یادگیری باشید، در حرفه خود متخصص شوید و به روز باشید.

برای تولید ثروت متخصص شوید

به روز بودن یکی از شروط اساسی برای تولید ثروت است. چرا که تمامی کارها با پیشرفت دانش و تکنولوژی بشر پیشرفت می‌کنند. خیلی از مشاغل با این پیشرفت‌ها از بین رفته‌اند یا شکل جدیدی به خود گرفته‌اند و در کنار این‌ها مشاغل جدیدی نیز تولید شده‌اند.

پس برای اینکه کنار زده نشوید به روز باشید و همراه با پیشرفت تکنولوژی خلاق باشید تا همگام با زمان خود پیشرفت کنید. برند نوکیا مثال بارزی است که در اثر همگام نشدن از صحنه رقابت خارج شد، یا اسنپ که ایده‌ای خلاق برای رفع نیازهای مختلف این زمانه بود.

۱۲. پول همه چیز نیست

همه ما شنیده‌ایم که می‌گویند: “هرچقدر پول بدی همونقدر آش می‌خوری”. این جمله باعث می‌شود که ما نیز در کارهای خود شرطی عمل کنیم. یعنی زمانی که مشتری حاضر شود پول بیشتری بپردازد، محصول و خدمت خوب و با کیفیتی برایش می‌فرستیم، اما زمانی که پول کمتری می‌پردازد، کیفیت خود را پایین می‌آوریم و آن جمله معروف را تکرار می‌کنیم.

با این تصمیم اشتباه نه‌تنها اعتبار خود را زیر سؤال می‌بریم، بلکه به جای استفاده از فرصت برای به دست آوردن دل مشتری و تبدیل آن به مشتری وفادار او را به راحتی از دست می‌دهید.

۱۳. بدهی‌هایتان را مدیریت کنید

یکی از مهم‌ترین موانع تولید ثروت بدهی‌ها هستند. جوانان امروزه با افزایش درآمدشان وام‌های بیشتری هم می‌گیرند. وام در واقع بدهی شما است و اگر بدهی‌های شما به خوبی مدیریت نشوند، مانند شن روانی هستند که می‌توانند رؤیاهای شما را خراب کنند. یکی از این وام‌های بزرگی که افراد دریافت می‌کنند صرف خرید خانه می‌شود. در حالی‌ که این امر مهم و منطقی است و در نیاز مسکن شکی نیست، زمانی که این افراد بازنشسته می‌شوند تأثیر زیادی بر روی امور مالی آن‌ها خواهد گذاشت.

تعیین اهداف مالی و پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می‌تواند شما را از وسوسه گرفتن وام رها کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران باید اهداف واقع‌بینانه را برای ارزش خالص خود تعیین کنند و هر از چند گاهی آن‌ها را چک کنند.

Abhishake Mathur معاون ارشد ICICI Securities، گفت که یک برنامه مالی خوب می‌تواند راه را برای دستیابی به اهداف زندگی هموار کند. طرح سؤالات کلیدی مانند میزان سرمایه‌گذاری برای هر هدف و میزان سرمایه‌گذاری در یک طبقه دارایی یا بدهی را پوشش می‌دهد. این مهم در روند تولید ثروت بسیار اساسی است.

اگر هنوز نتوانسته‌اید یک برنامه دقیق برای خودتان بریزید، نگران نباشید. تحلیلگران می‌گویند شما می‌توانید حداقل یک هدف سرمایه‌گذاری داشته باشید. شما باید قبل از شروع به خرج کردن درآمد ماهانه‌تان سرمایه‌گذاری کنید.

۱۴. شغلتان را سر و سامان بدهید

صندوق تأمین کارکنان (EPF) خوب است. کارشناسان می‌گویند، علاوه بر آن، اگر کارفرمای شما طرح‌های NPS یا بازنشستگی را ارائه می‌دهد، حتماً در آن‌ها شرکت کنید. صندوق‌های بازنشستگی بر نقدینگی فوری تأثیر می‌گذارند، اما می‌توانند بازنشستگی فرد را تضمین کنند.

دنبال کردن این نکات آسان می‌تواند در درازمدت برای ارزش خالص شما باورنکردنی باشد. تولید ثروت تماماً در مورد کشف تعادل مناسب بین برنامه‌های بیمه سنتی و گرفتن ریسک‌های برنامه‌ریزی‌شده سرمایه‌گذاری است. مفهوم این است که سازگار و مراقب باشید و راهبردهای تولید ثروت عالی را که مناسب شرایط شما هستند، کنار هم قرار دهید. حتماً به مقاله ایده‌های تولید ثروت و پولدار شدن سر بزنید تا مناسب‌ترین ایده را برای خود پیدا کنید.

چرا تولید ثروت اهمیت دارد؟

چرا تولید ثروت اهمیت دارد؟

تولید ثروت به چند دلیل ضروری است:

 1. پولی که شما برای رسیدن به اهدافتان نیاز دارید را فراهم می‌کند.
 2. حتی زمانی که دیگر شاغل نیستید یا کار نمی‌کنید، جریان درآمد ثابتی را برایتان فراهم می‌آورد. این می‌تواند راهی عالی برای اطمینان از نقدینگی مالی و کمک به عزیزان شما برای ادامه زندگی، آسایش، فراوانی و امنیت در زندگی باشد.
 3. بازنشستگی می‌تواند یک مرحله چالش‌برانگیز با افزایش هزینه‌های پزشکی و روزانه باشد. با این حال، با تولید ثروت، هرگز دچار بحران مالی نخواهید شد و تا زمانی که زنده هستید مستقل خواهید بود

نکاتی برای تولید ثروت در بلندمدت

وقتی صحبت از تولید ثروت بلندمدت می‌شود، اقدامات زیر می‌تواند مفید باشد:

 • شما باید با تعیین یک هدف مالی برای خود شروع کنید. به خاطر داشته باشید که هدف شما باید واقع‌بینانه باشد و تولید ثروت برای بلندمدت را ساپورت کند. وقتی هدفی را تعیین می‌کنید، مطمئن شوید که یک جدول زمانی مناسب را نیز برای آن انتخاب کرده‌اید. بنابراین، می‌توانید بدون ناامیدی و مواجهه مناسب با حوادث غیرقابل پیش‌بینی به آن‌ها برسید.
 • قدرت ترکیبی اساس سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت را تشکیل می‌دهد. قدرت ترکیب مفهومی است که به ساخت مقدار قابل توجهی پول در آینده کمک خواهد کرد. در نتیجه، هر چه زودتر سرمایه‌گذاری را شروع کنید، پاداش بیشتری خواهید داشت. هیچ سرمایه‌گذاری خیلی کم نیست بنابراین، صرف نظر از درآمدتان، باید سفر خود را در اولین فرصت شروع کنید تا سریع‌تر در مسیر تولید ثروت قرار بگیرید.
 • استمرار تا حد زیادی می‌تواند کمک کند. به همین دلیل است که باید به یاد داشته باشید که به صورت دوره‌ای سرمایه‌گذاری کنید. برنامه‌های ماهانه، سه ماهه، شش ماهه یا سالانه می‌توانند در طول زمان به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی تبدیل شوند، بدون اینکه باری بر روی نیازها یا خواسته‌های فعلی شما ایجاد کنند.
 • داشتن یک پورتفولیوی متعادل و متنوع تضمین می‌کند که ریسک سرمایه‌گذاری شما برای تولید ثروت تحت کنترل است. ترکیبی از وجوه مختلف سرمایه‌گذاری و سهام را در برنامه مالی خود نگه دارید تا خطر نوسانات بازار و زیان‌های غیرمنتظره را از بین ببرید.

۳ راه ساده برای تولید ثروت

3 راه ساده برای تولید ثروت

در کل سه راه ساده و خلاصه برای تولید ثروت وجود دارد. این مسیر را دنبال کنید و زمان به بقیه رسیدگی خواهد کرد. تولید ثروت موضوعی است که می‌تواند بحث‌های داغ را برانگیزد، طرح‌های عجیب و غریب ثروتمند شدن را ترویج کند، یا مردم را به دنبال معاملاتی سوق دهد که اگر انگیزه و رؤیای ثروتمند شدن نبود، هرگز به آن فکر نمی‌کردند. اما آیا “سه مرحله ساده برای تولید ثروت” یک مفهوم گمراه‌کننده است؟ در یک جواب کوتاه و مختصر، خیر.

اساساً، برای تولید ثروت در طول زمان، فقط باید سه کار را انجام دهید:

 1. پول دربیاورید
 2. پولتان را پس‌انداز کنید
 3. سرمایه‌گذاری کنید

حالا در ادامه هر مرحله را توضیح می‌دهیم. اما قبل از آن چند نکته کوتاه و خلاصه را مرور کنید:

 • تولید ثروت در طول زمان به دنبال سه مرحله اساسی و پایبندی به آن‌ها به وجود می‌آید.
 • اولین قدم این است که به اندازه کافی پول به دست آورید تا نیازهای اولیه خود را تأمین کنید و مقداری برای پس‌انداز باقی بماند.
 • مرحله دوم این است که هزینه‌های خود را مدیریت کنید تا بتوانید پس‌انداز خود را به حداکثر برسانید.
 • گام سوم این است که پول خود را در انواع دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنید تا به درستی برای مدت طولانی سرمایه‌گذاری کرده باشید.

درک ۳ گام ساده برای تولید ثروت

قدم اول: پول دربیاورید

پول دربیاورید

این مرحله ممکن است ابتدایی به نظر برسد، اما اساسی‌ترین مرحله برای کسانی است که تازه شروع به کار کرده‌اند. احتمالاً نمودارهایی را دیده‌اید که نشان می‌دهد مقدار کمی از پولی که به طور منظم پس‌انداز می‌شود و اجازه داده می‌شود در طول زمان ترکیب شود، در نهایت می‌تواند به مبلغ قابل توجهی تبدیل شود. اما این نمودارها هرگز به این سؤال اساسی پاسخ نمی‌دهند:

در وهله اول چگونه پولی برای پس‌انداز به دست بیاوریم؟

دو راه اساسی برای کسب درآمد وجود دارد: ۱. درآمد فعال ۲. درآمد غیرفعال

درآمد فعال از کارهایی است که برای امرار معاش انجام می‌دهید، در حالی که درآمد غیرفعال از سرمایه‌گذاری به دست می‌آید. هر کاری که زمان و تخصص شما را درگیر کند، مثل معلم، مهندس، پزشک، وکیل، کارگر، کارمند و… . ممکن است تا زمانی که پول کافی برای شروع سرمایه‌گذاری به دست نیاورده باشید، درآمد غیرفعالی هم نداشته باشید.

درآمد غیرفعال، درآمدی است که شما زمان و انرژیتان را درگیر آن نمی‌کنید و اصطلاحاً پول برای شما کار می‌کند. مانند: اجاره ملک، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، کارخانه (که یک‌بار زمان گذاشته‌اید و سیستم سازی آن انجام شده، حالا با هر تولید برای شما ایجاد درآمد می‌کند)

اگر می‌خواهید شغلی را شروع کنید یا به تغییر شغل فکر می‌کنید، این سؤالات ممکن است به شما در تصمیم‌گیری درباره آنچه می‌خواهید انجام دهید و درآمد کسب‌شده‌تان از کجا می‌آید کمک کند. پس در وهله اول در مسیر تولید ثروت باید مشخص کنیم که چگونه پولی برای پس‌انداز به دست بیاوریم.

۱. از چه چیزی لذت می‌برید؟

با انجام کاری که از آن لذت می‌برید، معنا پیدا می‌کنید، عملکرد بهتری خواهید داشت، شغلی طولانی‌تر خواهید ساخت و احتمال موفقیت مالی بیشتری پیدا خواهید کرد.

۲. در چه کاری خوب هستید؟

ببینید چه کارهایی را خوب انجام می‌دهید و چگونه می‌توانید از این استعدادها برای کسب درآمد استفاده کنید.

۳. چه چیزی برایتان درآمد خوبی ایجاد خواهد کرد؟

با استفاده از چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌برید به مشاغل نگاه کنید و به خوبی دقت کنید که انتظارات مالیتان را هم برآورده کند. اینکه صرفاً به آن علاقه داشته باشید، یا صرفاً برایتان ایجاد درآمد کند نمی‌تواند شما را به هدفتان برساند. پس باید چیزی را انتخاب کنید که هر دو ویژگی را داشته باشد.

۴. چطور می‌توان به آنجا رسید؟

در مورد شرایط تحصیل، آموزش و تجربه مورد نیاز برای پیگیری گزینه‌های شغلی انتخابی خود بیاموزید. اگر دقیقاً نمی‌دانستید که برای قدم اول تولید ثروت از کجا باید شروع می‌کردید در نظر گرفتن این مواردی که تا اینجا مطرح شد، به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

هنگامی که شغلی پیدا کردید، باید وضعیت درآمد خود را نیز به صورت دوره‌ای ارزیابی کنید. مثلاً حداقل یک بار در سال. از خودتان بپرسید: آیا درآمد فعلی شما برای نیازهای شما از جمله پس‌انداز کافی است؟ آیا معتقدید که اگر در شرکت فعلی یا در خط کاری فعلی خود بمانید، درآمد شما در آینده با سرعت معقولی افزایش خواهد یافت؟

قدم دوم: پولتان را پس‌انداز کنید

پولتان را پس‌انداز کنید

اگر شما کسی هستید که تمام درآمد خود را خرج می‌کند، پول درآوردن به شما کمکی در تولید ثروت نمی‌کند. برای کنار گذاشتن پول بیشتر برای تولید ثروت، این چهار حرکت را در نظر بگیرید:

۱. هزینه‌های خود را حداقل برای یک ماه پیگیری کنید

اپلیکیشن‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. اما حتی اگر نمی‌خواهید از نرم‌افزار کمک بگیرید، از یک دفترچه ساده استفاده کنید و ریز و درشت تمام مخارجتان را در طول یک ماه یادداشت کنید. هر چیزی که هزینه می‌کنید، هر چند کوچک و ناچیز یادداشت کنید. مطمئن هستم که از نتیجه این کار شگفت‌زده خواهید شد و بالاخره متوجه خواهید شد که دقیقاً پول‌هایتان کجا می‌روند و چه بلایی سرشان می‌آید.

۲. خرج بزرگ را پیدا و کم کنید

مخارج خود را به نیازها و خواسته‌ها تقسیم کنید. غذا، سرپناه و پوشاک نیازهای آشکاری هستند. حق بیمه سلامت را به آن لیست اضافه کنید، به همراه بیمه خودرو در صورت داشتن خودرو و بیمه عمر اگر افراد دیگر به درآمد شما وابسته هستند. بسیاری از مخارج دیگر صرفاً “خواسته” خواهند بود. اما نگاهی دقیق به هر دو دسته بیندازید. قطعاً ممکن است برخی از خواسته‌ها را به طور کلی حذف کنید و یا با هزینه پایین‌تر نیازتان را رفع کنید.

این مخارج بزرگ درواقع چاله‌هایی هستند که شما به راحتی پولتان را در آن می‌اندازید. چاه‌های پول‌خور زندگیتان را پیدا کنید و سریع‌تر روی موارد ضروری تمرکز کنید به این ترتیب یک قدم به تولید ثروت نزدیک می‌شوید.

۳. یک هدف پس‌انداز تعیین کنید

زمانی که تصور معقولی از میزان پولی که می‌توانید در هر ماه کنار بگذارید به دست آوردید، سعی کنید به آن پایبند باشید. این بدان معنا نیست که شما باید مانند یک خسیس زندگی کنید یا همیشه صرفه‌جو باشید. اگر به اهداف پس‌انداز خود دست می‌یابید، هر چند وقت یک‌بار به خودتان پاداش دهید و (مقدار مناسب) را هدر دهید. در این صورت احساس بهتری خواهید داشت و انگیزه خواهید داشت که در مسیر تولید ثروت بمانید.

۴. به‌ صورت خودکار پس‌انداز کنید

یکی از راه‌های آسان برای پس‌انداز یک مبلغ تعیین‌شده در هر ماه این است که با کارفرما یا بانک خود هماهنگ کنید تا به طور خودکار بخش خاصی از هر چک را به یک حساب پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری جداگانه منتقل کنید. به طور مشابه، می‌توانید با برداشت خودکار پول از حقوق خود و قرار دادن آن در طرح کارفرما یا مشابه، برای بازنشستگی پس‌انداز کنید.

این را نیز در نظر داشته باشید: شما فقط می‌توانید هزینه‌های زیادی را کاهش دهید. اگر هزینه‌های شما در حال حاضر به حدی رسیده است که نمی‌توانید پس‌انداز کنید یا آن‌ها را کاهش دهید، پس باید به دنبال راه‌هایی برای افزایش درآمد خود باشید.

قدم سوم: سرمایه‌گذاری کنید

قدم سوم: سرمایه‌گذاری کنید

وقتی توانستید مقداری پول کنار بگذارید، قدم بعدی سرمایه‌گذاری آن است تا پولتان رشد کند. با این حال، قبل از شروع سرمایه‌گذاری، مطمئن شوید که مقداری پول برای رسیدگی به هر گونه شرایط اضطراری مالی غیرمنتظره را کنار گذاشته‌اید. یک توصیه رایج این است که به اندازه کافی برای پوشش هزینه‌های حداقل سه تا شش ماهه در یک حساب نقدی مانند حساب پس‌انداز بانکی یا صندوق بازار پول جمع‌آوری کنید.

سرمایه‌گذاری‌ها از نظر ریسک و بازده بالقوه متفاوت هستند. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه آن‌ها ایمن‌تر باشند یعنی ریسک کمتری داشته باشند، بازده بالقوه آن‌ها کمتر است و بالعکس، هرچه ریسک بالاتری داشته باشند، سود آن‌ها هم می‌تواند چندین برابر باشد.

اگر از قبل با انواع مختلف سرمایه‌گذاری آشنایی ندارید، ارزش آن را دارد که کمی برای مطالعه آن‌ها وقت بگذارید. در حالی که انواع سرمایه‌گذاری‌های عجیب و غریب وجود دارد، اکثر مردم می‌خواهند با اصول اولیه شروع کنند. سهام، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل مواردی هستند که بد نیست برای تولید ثروت درباره آن‌ها مطالعه کنید.

۱. سهام

سهام مالکیت یک شرکت است. هنگام خرید سهام، شما صاحب بخش کوچکی از آن شرکت هستید و از هر گونه افزایش در قیمت سهام آن و همچنین از هر گونه سود سهامی که پرداخت می‌کند، سود خواهید برد. ریسک سرمایه‌گذاری در سهام از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است.

۲. اوراق قرضه

اوراق قرضه مانند IOU های یک شرکت یا دولت هستند. هنگام خرید اوراق قرضه، ناشر متعهد می‌شود که پس از مدت معینی، پول شما را با بهره بازپرداخت کند. به عنوان یک قانون بسیار کلی، اوراق قرضه نسبت به سهام دارای ریسک کمتری هستند، اما با پتانسیل صعودی کمتر. در عین حال، برخی از اوراق قرضه ریسک بیشتری نسبت به سایرین دارند. آژانس‌های رتبه‌بندی اوراق قرضه، به آن‌ها درجه‌بندی حروف اختصاص می‌دهند.

۳. صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل

صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل مجموعه‌ای از اوراق بهادار هستند. اغلب سهام، اوراق قرضه یا ترکیبی از این دو. وقتی سهام صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را خریداری می‌کنید، بخشی از کل را دریافت می‌کنید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل بسته به اینکه در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند، از نظر ریسک نیز متفاوت هستند.

نکات مهم در سرمایه‌گذاری

 • شاید مهم‌ترین مفهوم سرمایه‌گذاری برای مبتدیان (یا هر سرمایه‌گذار، در این زمینه) تنوع باشد. به عبارت ساده، هدف شما باید این باشد که برای تولید ثروت پول خود را بین انواع مختلف سرمایه‌گذاری تقسیم کنید. به این دلیل که سرمایه‌گذاری‌ها در زمان‌های مختلف عملکرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال، اگر بازار سهام در یک روند زیان‌ده باشد، اوراق قرضه ممکن است بازده خوبی را ارائه دهند. یا اگر سهام A در رکود است، سهام B ممکن است در حال صعود باشد.

نکات مهم در سرمایه گذاری

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، به دلیل سرمایه‌گذاری در بسیاری از اوراق بهادار، تنوع زیادی ایجاد می‌کنند. و اگر هم در یک صندوق سهام و هم در یک صندوق اوراق قرضه (یا چندین صندوق سهام و چندین صندوق اوراق قرضه) سرمایه‌گذاری کنید، به تنوع بیشتری دست خواهید یافت، نه فقط در یکی یا دیگری.
 • مفهومی که ارتباط نزدیکی با تنوع دارد، تخصیص دارایی است. حالا این شما هستید که باید تصمیم‌گیری کنید که بر اساس ریسک و عوامل دیگر، چه درصدی از پرتفوی خود را می‌خواهید در هر دسته دارایی خاص سرمایه‌گذاری کنید. به عنوان یک قانون کلی دیگر، هر چه جوان‌تر باشید، می‌توانید ریسک بیشتری را متحمل شوید، زیرا فرصت و سال‌های بیشتری برای جبران هر ضرری خواهید داشت. اما بهتر است به جای تجربه مستقیم و گرفتن تصمیمات اشتباه، هوش مالی و دانش و آگاهی خود را بالاتر ببرید تا تصمیمات بهتری بگیرید و در مسیر تولید ثروت سریع‌تر به نتیجه برسید.

برای خرید صندوق سرمایه‌گذاری به چه مقدار پول نیاز دارم؟

شرکت‌های صندوق سرمایه‌گذاری مشترک حداقل نیازمندی‌های سرمایه‌گذاری اولیه متفاوتی برای شروع دارند. برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، در صورتی که متعهد به سرمایه‌گذاری منظم در هر ماه باشید، حداقل‌های اولیه خود را کنار می‌گذارند. همچنین می‌توانید سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های قابل معامله را از طریق یک شرکت کارگزاری خریداری کنید، که برخی از آن‌ها برای افتتاح حساب هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند.

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) چیست؟

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند. یک تفاوت اساسی این است که سهام آن‌ها در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود (به جای خرید و فروش از طریق یک شرکت صندوق خاص). آن‌ها گاهی اوقات هزینه‌های کمتری نیز دریافت می‌کنند. همچنین می‌توانید آن‌ها را به همراه سهام و اوراق قرضه از طریق یک شرکت کارگزاری خریداری کنید.

سخن پایانی

در حالی که طرح‌های تولید ثروت و سریع ثروتمند شدن گاهی اوقات ممکن است فریبنده باشند، اما راه واقعی برای تولید ثروت از طریق پس‌انداز و سرمایه‌گذاری منظم است. با صبر و حوصله اجازه می‌دهیم این پول در طول زمان رشد کند. اتفاقاً خوب است که از سرمایه کوچک شروع کنید. در هر صورت مهم این است که شروع کنید.

از طرفی همه ما زندگی افراد ثروتمند را می‌خوانیم. به امید آنکه بتوانیم جا پای آن‌ها بگذاریم و به ثروت برسیم، اما این نکته را حتماً در نظر بگیرید که مسیر ثروت برای همه افراد یکی نیست و نمی‌توان برای همه آدم‌ها یک نسخه پیچید. همه ما انسان‌ها منحصربه‌فرد هستیم و موهبت‌های خاصی داریم که با دیگری یکسان نیست. در نتیجه باید خود را در این جهان پیدا کنیم تا بهترین و منحصربه‌فردترین ایده خود را ارائه دهیم. به این ترتیب می‌توانیم داستان تولید ثروت خود را بنویسیم تا الهام‌بخش دیگران باشیم.

اگر همچنان به تولید ثروت علاقه‌مند هستید و می‌خواهید گام‌های کوچک خود را بردارید، تیم ما علاقه‌مند است شما را در این مسیر همراهی کند. دوره توسعه مالی، در جهت افزایش دانش مالی و هوش مالی شما طراحی شده است. در ۱۲ قسمت اول این دوره شما بر روی توسعه فردی و از قسمت ۱۳ تا ۳۰ بر روی توسعه مالیتان کار می‌کنید.

به شما این اطمینان را می‌دهم که پس از دیدن این دوره متوجه تفاوت‌هایی که در سبک زندگیتان ایجاد می‌شود خواهید شد. این دوره رایگان به همراه یک فایل رایگان کتاب کار برای انجام تمرین‌ها و کاربردی شدن دوره، همچنین کوچ شخصی (که کوچ شامل هزینه ناچیز می‌شود، اما دوره کاملاً برایتان شخصی‌سازی خواهد شد) می‌شود.

مفتخریم که این دوره شگفت‌انگیز تاکنون به بیش از ۱۰۰ هزار نفر کمک کرده است تا بر روی آگاهی و دانش مالیشان کار کنند و نتایج فوق‌العاده‌ای بگیرند. با پر کردن فرم زیر، می‌توانید در دوره شرکت کنید.

 • شماره خود را با کیبورد انگلیسی وارد کنید
 • Hidden

برای دریافت مطالب جدید در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام جاوید مقدم عضو شوید.

حتما نظراتتان را زیر این مطلب بنویسید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *